Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 20.08.2008, 20:46:39
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsd
Doctrina ortodoxa de la ortodocsi o stiu...
dar vedeti ca trebuie sa facem diferente intre dogme si Traditie....
sa vedem ca Biserica s-a raspandit in diferite culturi, si s-a adaptat oamenilor de acolo.
si Biserica ortodoxa si cea Catolica nu se roaga pentru acelasi tip de raposati?
In purgator nu se iarta pacatele dragilor...noi nu ne ruam pentru cei cre deja sunt in paradis, nici pentru cei osanditi pe veci la infern...ci pentru aceia care prin pomenile si rugaciunile noastre sunt eliberati de urmele pacatelor iertate la spovada.
hai sa fim seriosi, care au fost acuzatiile din 1054?
Dar de unde stii voi care sunt osanditi pe veci la iad si care sunt in rai ca sa va rugati pentru unii si pentru altii de ce sa nu va rugati?!?

Adica parca am fi la statiunea experimentala se aleg cei pentru care va rugati de cei pentru care sa nu va rugati, prin selectie.

Aceste lucruri le stie numai Dumnezeu voi nu aveti de unde le sti (cine este pentru rai si cine este totdeauna pentru iad)

Nu ma mira nici faptul de unde au aparut la voi indulgentele.

Reply With Quote
  #72  
Vechi 20.08.2008, 22:53:14
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
PAI CU SIGURANTA UNA DIN MARILE DIFERENTE INTRE CATOLICI SI ORTODOXI ESTE CA, CATOLICII NU AU URA IN INIMA LOR CAND VINE VORBA DE ORTODOXIE!!!
Un bun crestin nu are ura in inima sa. S-ar putea sa confunzi indignarea cu ura. Poate ca uneori cuvintele grele despre credintele heterodoxe scapa prea usor. Dar nu ura sta in spatele acestora, ci e un mod de manifestare a "maniei sfinte" ("ravna casei Tale m-a mancat"). Un ortodox e dator sa iubeasca pe toti oamenii, caci toti sunt chip al lui Dumnezeu. Nu cu non-ortdocsii are ceva, ci cu credinta heterodoxa, in care adevarul s-a amestecat cu minciuna.

Sf. Siluan Athonitul:
"Daca as putea ajuta fie si numai un singur suflet sa sa mantuiasca, pentru aceasta voi multumi Domnului. Inima mea sufera pentru intreaga lume si ma rog si vars lacrimi pentru intreaga lume, ca toti sa se pocaiasca si sa cunoasca pe Domnul si sa traiasca in iubire si sa se desfete de libertate in Dumnezeu".
"Intr-o zi am spus duhovnicului:
- Mi-e mila de oamenii care se chinuie in iad si in fiecare noapte plang pentru ei si sufletul meu se chinuie atat, incat ii este mila chiar si de demoni.
Si duhovnicul mi-a spus ca aceasta rugaciune e de la harul lui Dumnezeu."
"Milostive Doamne, da harul Tau tuturor popoarelor pamantului, ca ele sa te cunoasca pe Tine, caci fara Duhul Tau cel Sfant omul nu poate sa Te cunoasca si sa inteleaga iubirea Ta!
Doamne, da tututror popoarelor pamantului sa inteleaga iubirea Ta si dulceata Duhului Sfant, ca oamenii sa uite durerea pamantului si sa lase tot raul, sa se alipeasca de Tine prin iubire si sa traiasca in pace, facand voia Ta spre slava Ta!"
"Milostive Doamne, intru bogatia milei Tale, mantuieste toate popoarele!"
"E bine daca sufletul s-a obisnuit sa se roage pentru toata lumea si sa verse lacrimi pentru lumea intreaga."
"Cat imi e de mila de oamenii care nu cunosc pe Dumnezeu. Dar noi, crestinii ortodocsi, suntem norocosi pentru ca Il cunoastem pe Dumnezeu. Ne-a invatat Duhul Sfant. El ne invata sa-i iubim si pe vrajmasi."
Reply With Quote
  #73  
Vechi 20.08.2008, 23:26:22
gabrielg gabrielg is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2008
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex
pai, modul de cruce, catolicii...au icoane mai vii colorate, si sunt mai scurte slujbele...si aletele nu mia stiu, am avut o legatura cu o catolica...;)
sunt convins ca exista credinte ce au statui ceva mai colorate ca si catolicii, cred ca exista la protestanti slujbe si mai scurte decat la catolici si asta nu inseamna ca sunt mai plini de Sf Duh.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 21.08.2008, 09:21:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"El ne invata sa-i iubim si pe vrajmasi." dar daca ne invatzam noi sa-i iubim pe vrajmashi pentru ca sa primim slava de la oameni, ca la atata ne duce capul, atunci iata ca i-am lepadat pe fratzii noshtrii adica pe cei care cu adevarat fac voia Tatalui... adica pe desfranatele shi vameshii dar care au crezut shi s-au pocait... shi nu ca shi noi care au shi vazut shi tot nu s-au pocait... ca dupa ce am vazut am inceput sa-i iubim pe vrajmashi pentru slava de la oameni, shi atat de multa ne-am dorit slava asta incat am inceput sa facem ce fac vrajmashii shi desfranatele de am ajuns adulteri shi vameshi shi desfranate dar care nu s-au pocait ci le-a placut starea lor decazuta, dulce-sadica... shi apoi sa nu mai zici iarta-ma ca sa nu potzi, doar pentru a alege iar sa faci pacatul ca nu tzine... mai fratele meu cel mai bun.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 22.08.2008, 10:50:13
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Arhimandritul Efrem, stretul manastirii Vatoped (Sf. Munte Athos):

" ...pentru aceasta sa ramaneti fideli dogmei ortodoxe. Sfintii Parinti erau fermi in dogma, nu pentru ca erau excentrici, nu pentru ca-i urau pe eretici, ci PENTRU CA URAU MODUL DE VIATA AL ERETICILOR. Nu voiau ca dogma sa fie atinsa.
Deoarece iubitii mei. DACA DOGMA ESTE ATINSA, NU MAI EXISTA SFINTENIE ! Nu exista <<Biserici>>, fratii mei. Exista UNA, SFANTA, SOBORNICEASCA SI APOSTOLEASCA BISERICA ! Nu exista asa cum spun diversi ecumenisti - faptul ca 50 % din adevar este la ortodocsi, 30 % la romano-catolici si 20 % la protestanti. Acrivia dogmatica a teologilor si a oamenilor in general izvoraste din acrivia duhovniceasca. Cand omul are acrivie in viata lui duhovniceasca, atunci are simtirea harului. Atunci intelege ce este harul, intelege ce este Ortodoxia si atunci ramane in dogma ortodoxa. Nu suntem impotriva dialogului, suntem pentru dialog, insa de pe premize corect ortodoxe."

"Vin la Sf. Munte diversi calugari romano-catolici care au inceput sa se trezeasca: se ocupa cu teologia Sf. Grigore Palama, cu rugaciunea inimii. Vin cu buna intentie si ne abordeaza in Sfantul Munte, iar noi ii primim cu dragoste si le spunem cele despre care ne intreaba. Si cu toate ca se roaga fiecare trei ore la chilie - au deci viata isihasta - cand vin si vorbesc cu noi, ca un fel de spovedanie, vedem ca afla totusi EXTREM de putine roade duhovnicesti si asta deoarece nu sunt IN Biserica Ortodoxa. Nu poatecineva sa traiasca CA ORTODOCSII, dar sa nu fie MEMBRU al Bisericii Ortodoxe, CACI SEAMANA VANT."

"Nu-i uram pe europeni, fratii mei. Nu uram pe nimeni. Modul lor de viata este insa gresit.
A venit la noi printul Charles si a stat trei zile. A cerut sa aiba o discutie duhovniceasca personala cu noi. Si ne-a spus: "Noi ne vindem bisericile si ajung discoteci". Si i-am raspuns: "Asata e nimic fata de cele ce se vor mai intampla. Pentru ca nu aveti NIMIC de oferit tinerilor din lume, caci voi ca anglicani, ati nivelat totul".

"Teologia fratii mei nu este "savoir vivre", nu este moralitate. Este Traditie a harului ! Daca noi nu invatam cum sa ne rugam, cum sa aflam harul, nu-i putem convinge pe altii sa gaseasca harul Duhului Sfant. De aceea noi, care traim la Sfantul Munte cu oameni duhovnicesti, care dupa judecata lumeasca sunt analfabeti, vedem insa ca, deoarece au avut evlavie si frica de Dumnezeu si au facut ascultare la oameni sfinti, li s-a dat harisma teologiei. De aceea daca doriti sa deveniti cu adevarat teologi, trebuie sa stiti ca adevarat teolog este omul cu har, adevaratul predicator este cel care are inlauntrul sau harul Duhului Sfant, har care iese din inima lui odata cu cuvintele si daruieste celor ce il asculta, disponibilitatea, deschiderea de a primi ceea ce el le spune. Daca veti face aceasta, Biserica se va slavi."
Reply With Quote
  #76  
Vechi 22.08.2008, 14:00:47
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Citat:
În prealabil postat de nsd
Doctrina ortodoxa de la ortodocsi o stiu...
dar vedeti ca trebuie sa facem diferente intre dogme si Traditie....
sa vedem ca Biserica s-a raspandit in diferite culturi, si s-a adaptat oamenilor de acolo.
si Biserica ortodoxa si cea Catolica nu se roaga pentru acelasi tip de raposati?
In purgator nu se iarta pacatele dragilor...noi nu ne ruam pentru cei cre deja sunt in paradis, nici pentru cei osanditi pe veci la infern...ci pentru aceia care prin pomenile si rugaciunile noastre sunt eliberati de urmele pacatelor iertate la spovada.
hai sa fim seriosi, care au fost acuzatiile din 1054?
Dar de unde stii voi care sunt osanditi pe veci la iad si care sunt in rai ca sa va rugati pentru unii si pentru altii de ce sa nu va rugati?!?

Adica parca am fi la statiunea experimentala se aleg cei pentru care va rugati de cei pentru care sa nu va rugati, prin selectie.

Aceste lucruri le stie numai Dumnezeu voi nu aveti de unde le sti (cine este pentru rai si cine este totdeauna pentru iad)

Nu ma mira nici faptul de unde au aparut la voi indulgentele.
Atunci, invata-i pe fratii tai ortodocsi ce este erezie si ce este traditie?
De ce voi sinucigasilor nu le faceti slujba? Stiti sigur ca s-au osandit?
Noi nu am spus ca nu ne rugam pentru toti...caci numai Dumnezeu stie cine e mantuit si cine nu...dar stim ca cine moare in stare de pacat de moarte e osandit....si avem si marturii in Biblie cand se spune referitor la diferiti pacatosi.....".....unii ca acestia nu vor mostenii Imparatia Cerurilor". De asemenea ca la ospatul de nunta cine nu are haina corespunzatoare este aruncat afara....
deci vezi ca insusi Domnul a sus ca nu toti se vor mantui.....
Biserica Catolica nu a spus despre nimeni ca sigur e osandit...
Deci uitati-va in ograda voastra, caci e mai bine...
SI ce treaba auaici indulgentele? ele nu inseamana deloc iertarea pacatelor....asa ca ar fi bine sa te informezi...

Si la ce artificii te referi cand spui ca Ortodoxia e sincera? (Dar cu trimitere la un document autentic, nu predica unui preot...)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 22.08.2008, 17:37:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cititnd cele postate, vad ca exista o prapastie intre credinta ortodoxa si cea catolica. Sau e doar la nivel individual?!?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 23.08.2008, 23:46:34
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
A venit la noi printul Charles si a stat trei zile. A cerut sa aiba o discutie duhovniceasca personala cu noi. Si ne-a spus: "Noi ne vindem bisericile si ajung discoteci". Si i-am raspuns: "Asata e nimic fata de cele ce se vor mai intampla. Pentru ca nu aveti NIMIC de oferit tinerilor din lume, caci voi ca anglicani, ati nivelat totul".

"Teologia fratii mei nu este "savoir vivre", nu este moralitate. Este Traditie a harului ! Daca noi nu invatam cum sa ne rugam, cum sa aflam harul, nu-i putem convinge pe altii sa gaseasca harul Duhului Sfant. De aceea noi, care traim la Sfantul Munte cu oameni duhovnicesti, care dupa judecata lumeasca sunt analfabeti, vedem insa ca, deoarece au avut evlavie si frica de Dumnezeu si au facut ascultare la oameni sfinti, li s-a dat harisma teologiei. De aceea daca doriti sa deveniti cu adevarat teologi, trebuie sa stiti ca adevarat teolog este omul cu har, adevaratul predicator este cel care are inlauntrul sau harul Duhului Sfant, har care iese din inima lui odata cu cuvintele si daruieste celor ce il asculta, disponibilitatea, deschiderea de a primi ceea ce el le spune. Daca veti face aceasta, Biserica se va slavi."
Grigorie "Foarte mare dreptate are Parintele Efrem ...Asa este in occident (mai cu seama in anglia) bisericile devin discoteci.

Parintele Staniloae spunea ca a vizitat cateva manastiri din occident si a vazut ca au un manahism "zero".

Iar Parintele Adrian Fageteanu vorbeste despre criza de preoti in catolicism.

O mare greseala este celibatul preotilor la catolici. Hristos nu a zis niciodata mimanui ca daca vrea sa fie preot nu se poate casatori.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 23.08.2008, 23:55:57
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsd

De asemenea ca la ospatul de nunta cine nu are haina corespunzatoare este aruncat afara....
deci vezi ca insusi Domnul a sus ca nu toti se vor mantui.....
Biserica Catolica nu a spus despre nimeni ca sigur e osandit...
Deci uitati-va in ograda voastra, caci e mai bine...
SI ce treaba auaici indulgentele? ele nu inseamana deloc iertarea pacatelor....asa ca ar fi bine sa te informezi...

Si la ce artificii te referi cand spui ca Ortodoxia e sincera? (Dar cu trimitere la un document autentic, nu predica unui preot...)
Pilda cu haina corespunzatoare se refera judecata lui Iisus care va fi atunci iar voi nu aveti de unde sti ce va randui Mantuitorul.

Cat despre sinucigasi este clar faptul ca nu si-au dorit viata inca de aici...si de aceea Biserica nu le face slujbe, pentru ca viata este un dar de la Dumnezeu si nu are nimeni dreptul sa se sinucida.

In schimb Biserica Ortodoxa nu opreste pe nici un credincios sa se roage pentru cei care s-au sinucis.

Reply With Quote
  #80  
Vechi 23.08.2008, 23:59:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corectati-ma daca gresesc, dar parca am citit ca celibatul preotilor a fost hotarat la unul dintre Sf. Sinoade ecumenice, daca nu ma insel la la doilea. Din cate am inteles, acest lucru a fost contributia ortodocsilor la Marea Schisma.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
care-i diferenta intre bibliile crestine? gheorghie Despre Sfanta Scriptura 5 29.11.2010 08:34:35
care este diferenta intre paraclis si acatist? annajanette Generalitati 3 09.03.2010 23:12:10
Care Este Diferenta? calator Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 10.05.2007 00:56:03
casatorie intre ortodocsi si catolici julia Nunta 15 19.12.2006 13:55:12