Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2008, 19:29:07
anamaria90 anamaria90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 21
Implicit

prietena mea cea mai buna are 18 ani jumatate.vorbeste cu un baiat de 2 ani jumatate.cu cateva luni in urma au cazut in pacat.fata a hotarat sa nu mai pacatuiasca pana la casatorie care a fost planuita cam peste 2 ani(asta din cauza parintilor).prietenul ei insa nu este de acord cu alegerea ei.el(22ani) este un tip caruia ii place sa mearga pe la baruri,sa bea...ma intelegeti.de o luna relatia lor s-a cam racit deoarece prietena mea se roaga mult,merge la biserica si refuza sa il insoteasca la asa zisele distractii.ea incearca sa-l schimbe spre bine pe el,insa ma indoiesc ca va reusi.in ultima discutie s-au cam certat.el i-a spus ca se mai gandeste daca ea este mai importanta decat prietenii si obiceiurile lui.a ranit-o foarte mult cu aceste cuvinte.si nici nu o mai suna.nu stie ce sa faca.au mai fost momente in care tot ea a fost cea care la rugat sa se impace,insa acum....imi cere sfatul,asa ca m-am gandit sa va intreb pe voi,pt ca sunteti trecuti prin viata(eu am 18 ani).va multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.08.2008, 00:39:37
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Sa aleaga o viata placuta lui Dumnezeu. Mantuitorul spune ca:

"daca ochiul tau cel drept te sminteste pe tine, scoate-l si arunca-l de la tine, caci mai de folos iti este sa piara unul din madularele tale, decat tot trupul sa fie aruncat in gheena.
Si dacă mana ta cea dreapta te sminteste pe tine, taie-o si o arunca de la tine, caci mai de folos iti este sa piara unul din madularele tale, decat tot trupul tau sa fie aruncat in gheena.
"
( Matei 5, 29 - 30 )

Sfantul Teofilact talcuieste astfel acest pasaj:
"Auzind ochi si mana, sa nu crezi ca acestea sunt spuse cu privire la madulare, caci atunci n-ar fi adaugat "cel drept" si "cea dreapta". Ci s-au spus acestea pentru cei care par a ne fi prieteni, dar care ne vatama. Asa sunt prietenii neinfranati pentru un tanar, de care vatamandu-se, sa-i indeparteze, ca poate vor fi si aceia mantuiti, venindu-si in simtire. Iar de nu, macar pe sine se mantuieste. Iar daca este iubita prietenia cu aceia, amandoi vor pieri."

Daca prietena ta a incercat, asa cum zici, sa-l cuminteasca pe prietenul sau, iar el se arata indaratnic si chiar dispretuitor, atunci e mai bine sa se desparta. Nici macar n-a pierdut mare lucru. Este tanara si daca va continua sa mearga la biserica, va cunoaste si tineri cu frica de Dumnezeu. Cine se apropie de Dumnezeu castiga in maturitate si luciditate. Mai tarziu i se va parea o slabiciune de tinerete ca s-a atasat de un tanar superficial si se va felicita ca nu s-a oprit la el.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.08.2008, 21:10:34
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria90
prietena mea cea mai buna are 18 ani jumatate.vorbeste cu un baiat de 2 ani jumatate.cu cateva luni in urma au cazut in pacat.fata a hotarat sa nu mai pacatuiasca pana la casatorie care a fost planuita cam peste 2 ani(asta din cauza parintilor).prietenul ei insa nu este de acord cu alegerea ei.el(22ani) este un tip caruia ii place sa mearga pe la baruri,sa bea...ma intelegeti.de o luna relatia lor s-a cam racit deoarece prietena mea se roaga mult,merge la biserica si refuza sa il insoteasca la asa zisele distractii.ea incearca sa-l schimbe spre bine pe el,insa ma indoiesc ca va reusi.in ultima discutie s-au cam certat.el i-a spus ca se mai gandeste daca ea este mai importanta decat prietenii si obiceiurile lui.a ranit-o foarte mult cu aceste cuvinte.si nici nu o mai suna.nu stie ce sa faca.au mai fost momente in care tot ea a fost cea care la rugat sa se impace,insa acum....imi cere sfatul,asa ca m-am gandit sa va intreb pe voi,pt ca sunteti trecuti prin viata(eu am 18 ani).va multumesc
Si eu am cunoscut in urma cu ceva timp o fata care a pacatuit cu mai multi baieti dar s-a hotarat asa ca si prietena ta sa nu mai pacatuiasca pana la casatorie. La inceput nu stiam cum sa procedez mai ales ca am aflat ca in trecut s-a culcat si cu un var de-al meu asa ca am cerut sfatul aici pe forum si mi s-a spus sa-i respect decizia si sa o accept asa lucru pe care l-am facut si totul e o.k.
In timp aceasta fata a demonstrat ca are un suflet mare, ma ajutat cand eram in mare nevoie ,s-a luptat plangand pentru mine si m-a facut sa am incredere in Dumnezeu.
Avem o relatie minunata si sper sa avem si o casnicie minunta, peste cateva luni ne vom casatori si atunci va fi intre noi si prima dragoste.
Pana atunci ne tinem de mana, ne spunem vorbe frumoase, ne plimbam impreuna si ne zambim.
Asa ca prietena ta ar face mai bine sa se desparta de acel baiat iar faptul ca a pacatuit nu trebuie sa o lege pentru totdeauna de el.
In timp isi va gasi pe cineva cu suflet bun care o va iubi si va fi fericita.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.08.2008, 21:34:51
anamaria90 anamaria90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 21
Implicit

va multumesc pt raspunsuri.ea il iubeste mult si o sa-i fie greu,mai ales ca s-a vorbit in familie si de casatorie.sper sa o pot ajuta.cei drept si inainte de a pacatui era credincioasa si acum ca a pacatuit(la insistentele lui)se gandeste ca poate Dumnezeu a pedepsit-o si ca trebuie sa rabde.el nici pana acum nu a sunat-o.ea a avut multe probleme in viata si le-a trecut cu ajutorul lui Dumnezeu.sper sa treaca si peste aceasta cu bine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.08.2008, 13:34:04
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Din cate am vazut eu, nu e indicat sa-ti iei sot cu gandul ca poti sa-l schimbi, ca nu prea se intampla. Poate pe o perioada scurta. Am incredere ca o fata se poate schimba, poate deveni femeie de casa, dar sunt mai mici sansele ca baiatul sa reuseasca sa se transforme, din dragoste pentru ea: sa aduca banii acasa, sa nu stea prin baruri, sa-si lase prietenii de petrecere.
Am vazut un baiat, pana pe la 30 ani nu si-a lasat prietenii, n-a lasat sa-l desparta vreo fata, dupa cum povestea. Abia cand si ceilalti si-au gasit cate o relatie serioasa, s-a mai potolit. Abia cand mai inainteaza in varsta, cand se maturizeaza, unii chiar tarziu, cand vad ca raman singuri, se potolesc.
E de admirat hotararea fetei de a nu mai cadea in pacat, dar cati oameni inteleg asta in ziua de azi?
In sfarsit, vorbesc despre ce am mai vazut prin jurul meu, iertare pentru tonul pesimist. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.08.2008, 15:55:46
Irene.me Irene.me is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

in primul rand ar fi bine ca fata respectiva sa-si caute un duhovnic, care s-o sfatuiasca si sa o indrume


poate si sfatul parintilor ar fi bun, ca nici un parinte nu vrea sa-si vada copilul suferind


apoi ar trebui sa se uite foarte bine la caracterul baiatului respectiv. Daca ei trag de acum in directii diferite, in casnicie si in viata va fi si mai greu. O data cu casatoria vin multe bucurii, dar si greutati- poate necazuri in familie, sarcina, copiii mici, boli, neajunsuri, lipsuri, etc..Daca el nu face acum o mica jertfa de dragul ei, ce vor face mai tarziu?Cea mai mare greseala in viata e sa te mariti cu ideea ca vei putea schimba barbatul. Nu il vei putea schimba, ba din contra, cicalindu-l si certandu-l pentru defectele lui, care in casnicie, dupa ce s-a dus "dragostea dintai", par, sau chiar devin mai mari ca inainte, el se va inrai, si amandoi vor fi nefericiti. Doar Dumnezeu poate sa schimbe inima omului.

In orice caz, daca in casnicie vrei sa faci voia lui Dumnezeu, trebuie sa-ti cinstesti barbatul, si sa te supui lui. Daca barbatul nu il are cap pe Hristos e greu, vor fi mereu conflicte, nemultumiri, durere.

Mai bine ca el si-a dat arama pe fata acum. E de preferat ca ea sa suporte un pic acum durerea despartirii, decat sa sufere o viata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2008, 20:02:43
anamaria90 anamaria90 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 21
Implicit

Prietena mea a vorbit cu duhovnicul ei ,s-a spovedit,s-a impartasit si acum se simte mai bine.inca ii e greu sa creada ca atatea planuri de viitor au fost aruncate in vant.unii care nu stiu o intreaba cand e nunta si ea ramane muta.plange ,dar ma gandesc ca mai bine sa planga acum si sa se descarce decat sa planga o viata intreaga.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.08.2008, 08:29:38
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Sigur ca dupa 2 ani e greu sa te desparti de cineva dar mereu trebuie sa aiba prioritate respectarea poruncilor lui Dumnezeu.
Va gasi sigur un baiat care sa aiba aceleasi idealuri sfinte ca si ea.
Sa se roage mult, pentru ea si pentru prietenul ei.
in nici un caz sa nu cedeze in fata "amenintarilor" lui.
Reply With Quote
Răspunde