Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2011, 11:44:48
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit Rugaciunea si plansul

Ash avea o intrebare simpla...

Sfantul Ignatie Brancianinov zicea ca rugaciunea are nevoie de osteneala pe care aceasta o cauzeaza sau cam asha ceva, si ca plansul si lacrimile ar trebui mereu sa o insoteasca...

Dar intrebarea mea ar fi cam asa, daca plansul se apropie cel mai mult atunci cand deja ma culc si zic o rugaciune in mintea mea, si stau culcat in patul meu, deja nu e nici o osteneala pentru mine, plansul cela care parca se apropie ar fi ceva normal aceasta, sau o chestie pe care ar trebui sa o evit, intrucat ar putea fi de la cel rau, eu doar in acel moment nu ma ostenesc deloc... Si se mai intampla asa de cateva ori, in momente cand eu stau si nu ma ocup cu nimic, nu ma ostenesc...

Sper ca a inteles cineva ce am in vedere, si ash vrea sa imi dati un sfat...

Si inca ceva, e rau daca zic rugaciunea inimii, dar nu am inca duhovnic ?

Last edited by Silencer; 19.01.2011 at 11:52:17.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.01.2011, 12:42:42
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Plans-ul, cred, trebuie insotit de rugaciune. Si chiar de vine plansul ( din cauza tristetii, sa spunem) si dupa rugaciunea (ce vine ca si urmare a nadejdii puse in Dumnezeu si a cererii de ajutor Lui ), oricum este bun.
Ierom. Savatie Bastovoi spunea ca exista si o ' tristete harica '. Cum stim ca este vorba despre acest tip de tristete? Tristetea harica te aduce mai aproape de Dumnezeu, te face sa strigi dupa ajutorul Lui, te indeamna la pocainta, pe cand ' tristetea pierzatoare ' este cea care te indeparteaza de la rugaciune, prin care se pierde nadejdea in El….plangi si atat ( fara a fi insotit de nadejde in El si rugaciune)…

In rugaciune nu conteaza neaparat pozitia trup-ului, ci ‘pozitia’ inimii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2011, 12:49:22
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu nu am plans niciodata la rugaciune,insa stiu ca sunt mai multe feluri de lacrimi,nu toate sunt duhovnicesti.Vezi parintele Cleopa...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2011, 13:06:18
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Exclamation

Eu cred ca nu e rau daca practici rugaciunea inimii, este o rugaciune, menita sa te apropie de Mantuitor.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2011, 15:21:12
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Ash avea o intrebare simpla...

Sfantul Ignatie Brancianinov zicea ca rugaciunea are nevoie de osteneala pe care aceasta o cauzeaza sau cam asha ceva, si ca plansul si lacrimile ar trebui mereu sa o insoteasca...

Dar intrebarea mea ar fi cam asa, daca plansul se apropie cel mai mult atunci cand deja ma culc si zic o rugaciune in mintea mea, si stau culcat in patul meu, deja nu e nici o osteneala pentru mine, plansul cela care parca se apropie ar fi ceva normal aceasta, sau o chestie pe care ar trebui sa o evit, intrucat ar putea fi de la cel rau, eu doar in acel moment nu ma ostenesc deloc... Si se mai intampla asa de cateva ori, in momente cand eu stau si nu ma ocup cu nimic, nu ma ostenesc...

Sper ca a inteles cineva ce am in vedere, si ash vrea sa imi dati un sfat...

Si inca ceva, e rau daca zic rugaciunea inimii, dar nu am inca duhovnic ?
Lacrimile la rugaciune nu vin pentru vreun merit al nostru, ci sunt darul lui Dumnezeu. Osteneala noastra consta in rostirea rugaciunii, nu trebuie sa urmarim cu orice pret sa plangem. Cand Dumnezeu iti da lacrimi, nu te vei putea ori din plans.

Incearca sa citesti despre asta la Sfintii Parinti. Ei spun ca exista trei feluri de lacrimi: de la Dumnezeu, lacrimi firesti, dar si lacrimi de la diavol. Poti citi si aici despre felurile lacrimilor. Trebuie sa avem grija sa nu cadem in inselare.

Poti rosti rugaciunea inimii si fara indrumarea unui duhovnic, dar ideal e sa iti gasesti unul care practica aceasta rugaciune.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2011, 15:27:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Rugandu-ne vom putea avea parte si de lacrimi. Ele sunt rodul unei inimi strapunse de dragostea lui Dumnezeu. Din moment ce omul a simtit dragostea Domnului, el nu mai doreste sa lase nimic necurat in sine. Si asa ajunge si la plans, la stergerea urmelor lasate de pacat in el.

Poti rosti rugaciunea inimii si fara duhovnic, dar asta este alta tema si a mai fost discutata pe alte topicuri.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2011, 17:23:55
Pantsless Pantsless is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Locație: Bucuresti
Mesaje: 60
Implicit

Dumnezeu, care ne/va iubeste, vrea sa plangem/plangeti. Ce-mi plac posturile astea pe care le faceti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2011, 17:57:08
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pantsless Vezi mesajul
Dumnezeu, care ne/va iubeste, vrea sa plangem/plangeti. Ce-mi plac posturile astea pe care le faceti.
Dumnezeu vrea sa plangem?!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.01.2011, 18:09:25
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Dumnezeu vrea sa plangem?!
DA! vrea sa plangem pentru pacatele noastre, numai prin baia lacrimilor si a Sf.Spovedanii ne putem curati de pacate! Sfintii Pustiei mereu insistau sa plangem pentru pacatele noastre! Sf.Siluan mereu accentueaza sa ne plangem pacatele chiar daca ne-am despatimit. Sa avem pacatele inaintea noastra tot timpul ca sa stam in SMERENIE! si asa ne va da Dumnezeu SMERENIA SA!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.01.2011, 18:11:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Omul plange cand se desparte de cel drag, asa face si cel ce a ajuns la unirea cu Dumnezeu - isi plange timpul petrecut in despartirea de El.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Plansul Ekaterina Morala Crestina 5 09.04.2014 05:48:35
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Plansul de neinteles fraxinus Intrebari utilizatori 1 22.09.2010 21:10:52
...rugaciunea... ionita Rugaciuni 19 28.02.2009 20:08:47
Rugaciunea Laurentiu Generalitati 8 24.10.2006 20:01:58