Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2007, 20:52:11
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Îti voi vorbi numai despre legătura dintre vrăjitorie si povestile de iubire, ca nu cumva să te plictisesc prea mult. Dar pentru a întelege această legătură e bine să îti explic putin de ce se grăbeste lumea să alerge la vrăjitoare. Oamenii simt că în afara lumii văzute mai există o altă lume. Si simt nevoia de a intra în legătură cu această lume. Cei care au credintă curată, cei care vor să meargă pe calea mântuirii, stiu că adevărul se întâlneste numai în Biserică si prin Biserică. Adevărul este Hristos. Crestinii adevărati nu cunosc un alt adevăr.

Iarăsi ar trebui să fac o separare între crestinii adevărati si crestinii închipuiti. Găsim între canoanele Sfintelor Sinoade o referire la cei care sunt "părut ortodocsi".

O astfel de formulare ar zgâria multe urechi astăzi. Întâlnim în România milioane de oameni care nu merg la biserică decât de Pasti si de Crăciun, oameni care dacă se spovedesc în trei minute nu spun decât ceea ce li se pare lor că e păcat. Oameni care, dacă s-ar spovedi cu sinceritate, ar fi opriti de preoti de la Sfânta Împărtăsanie. Nu are rost să îi judecăm acum. Dar trebuie să observăm că acesti oameni se supără foarte tare dacă li se spune că nu sunt ortodocsi. Da, de la Botez sunt ortodocsi, dar prin faptele lor arată că sunt ortodocsi închipuiti. Cum altfel ar putea fi numiti crestinii care aleargă la vrăjitoare? Cei mai multi clienti ai vrăjitoarelor din România sunt ortodocsi, nu?

Am citit mai demult un articol despre Brazilia, tara cu cele mai multe ghicitoare la mia de locuitori, tara în care spiritismul e la loc de cinste. Până să citesc articolul nu îmi era clar cum, într-o tară cu un număr atât de mare de credinciosi catolici, magia e totusi la loc de cinste.

Declaratia unui "crestin" catolic m-a lămurit: "noi suntem crestini, noi o cinstim pe Fecioara Maria, vrem ca după moarte să mergem în rai, lângă Iisus. Dar în viata de zi cu zi avem multe probleme, si pentru a le rezolva apelăm la spiritele strămosilor, apelăm la spiritele care au capacitatea de a ne ajuta să depăsim orice necaz." Citind articolul am rămas socat văzând cât de ciudat se poate amesteca credinta catolică cu vrăjitoria.

Dar am stat si m-am gândit: "dar la noi în tară nu se întâmplă lucruri asemănătoare?" Chiar dacă la noi densitatea de vrăjitoare pe kilometru pătrat este mai mică decât în Brazilia, totusi mentalitatea este asemănătoare.

Cum altfel se explică faptul că vrăjitoarele au clienti, si încă foarte multi?

Vrăjitoarele sunt "atotputernice": vindecă bolnavi, dezleagă farmece, aduc acasă bărbatii pe care nu i-au întors nici rugăciunile Bisericii, fac o sumedenie de lucruri bune. Ce li s-ar putea reprosa? Că doar fac magie albă, nu neagră (nu este greu de observat că vrăjitoarele "negre" au mult mai putin succes), doar lucrează cu Dumnezeu, nu cu diavolul. Merge fata la vrăjitoarea cea bună, i se zic descântece sau dezlegări pentru cununie, si peste câteva zile un tânăr se îndrăgosteste de ea si o ia de nevastă.

Sau: fata a rămas însărcinată, iubitul a părăsit-o. Fata merge la vrăjitoare, si peste câteva zile iubitul vine cu un brat de flori si cu inelele de logodnă.

Sau: sotul a plecat de acasă de o lună, lăsându-si femeia singură cu trei copii. Acatistele date la Biserică au rămas fără răspuns (asa cum s-a întâmplat poate si în cele două cazuri anterioare). Călcându-si pe suflet, femeia merge la vrăjitoare. Vrăjitoarea "observă" că sotul fusese fermecat de o vrăjitoare rea, si imediat dezleagă legăturile răului. "Sotul se va întoarce până la apusul soarelui..."

"Dacă e asa, vă rămân datoare până la sfârsitul vietii. Cât trăiesc nu o să vă uit", zice femeia cu inima plină de încredere. Orele trec si bărbatul nu apare. Dar chiar cu câteva minute înainte să apună soarele, bărbatul bate la usă.

"Slavă lui Dumnezeu, bine că te-ai întors...", zice femeia sărindu-i în brate.

Ce e rău în cele prezentate mai sus? Cine are dreptul să judece modul în care cele trei femei au dobândit ceea ce îsi doreau?

Vrăjitoarele nu s-au închinat diavolului. Nu au blestemat. Aveau în casă icoane, cruci, ardeau tămâie si stropeau cu agheasmă, invocând puterea lui Dumnezeu. Se poate contesta faptul că această putere a dat roade?

Tu vrei să te măriti. E putin probabil să nu fi fost îndemnată de vreuna dintre prietenele tale să mergi la o vrăjitoare, ca să te ajute să îti împlinesti dorinta. Astăzi a te duce la vrăjitoare nu mai este ceva iesit din comun. Tu ori nu crezi că vrăjitoarele nu au putere, si crezi că toate farmecele lor sunt simplă sarlatanie, ori crezi că te pot ajuta, dar nu ai avut curajul să apelezi la ele până acum. Ori ai apelat deja, o dată sau de mai multe ori. Ori crezi că au putere, dar că este de la diavol.

În cazul în care te îndoiesti de puterea vrăjitoarelor, înseamnă că te îndoiesti de puterea celui pe care îl slujesc. Diavolul nu vrea ca toti oamenii să înteleagă că el există. Cine crede că există diavol crede si că există Dumnezeu. Ori asa ceva nu îi place diavolului. Dacă toate vrăjitoarele ar face ceea ce promit, atunci puterile lor ar fi evidente. Dar diavolul vrea să stârnească multă confuzie. Si are grijă ca în afara vrăjitoarelor de calitate să existe si vrăjitoare care să nu poată face nimic: unii le văd si spun că toate vrăjitoarele nu fac altceva decât să amăgească oamenii.

Există o grămadă de ghicitoare care nu sunt în stare să spună nimic despre viitorul sau trecutul clientilor lor, si totusi lumea vine cu disperare si la ele. Dar cei mai multi aleargă la ghicitoarele care au rata de exactitate a ,,proorocitului" foarte mare.

Îti voi prezenta pe scurt un caz citit într-o culegere despre manifestările drăcesti, asa-zisele "fenomene paranormale". Un ziarist era convins că arta vrăjitoarelor e simplă sarlatanie. A scris pe o hârtie o falsă autobiografie si i-a dus-o unei ghicitoare ca să se convingă că aceasta va cădea în cursa care îi fusese pregătită. În falsa autobiografie scria: "Mă numesc... si sunt căsătorit cu Elvira încă de când eram studenti. Am avut noroc în viată. Sotia mea este o femeie minunată, între noi a fost întotdeauna o întelegere demnă de un model de familie. Părintii nostri au fost fericiti că nu ne-am creat unul altuia probleme de nici un fel. Atât mama mea cât si mama sotiei mele au si acum grijă de noi si de cei trei copii ai nostri. Din punct de vedere material o ducem decent, nu ne lipseste nimic, dar nu suntem bogati. Am 48 de ani si este normal să stiu ce mă asteaptă în viitor. Mă îndoiesc că o vrăjitoare poate să îmi prevestească viitorul, mie si familiei mele."

Ziaristul a avut un soc la auzul cuvintelor vrăjitoarei: "Numele dumitale este..., si nu cum scrie aici. Ai fost căsătorit de două ori, prima oară numai opt luni. Sotia actuală nu se numeste Elvira, ea poartă numele Maria, asa mi se arată. De student ai luat-o pe prima, aia cu opt luni. Cu asta te-ai însurat după divort. Dumneata duci o viată rea cu sotia, iartă-mă, este o femeie ce si-a bătut joc de dumneata de atâtea ori că nu pot să însir ca să nu te superi. Aveti împreună un copil, văd aici, este o fetită. Mult rău v-a făcut mama soacră, a umblat si cu vrăji, acum sunteti pe despărtire. (...) De viitor îti zic să faci rânduială, esti om cu cap. După ce faci rânduială o să fie ca lumea. Eu pot să te ajut!"

Ziaristul a rămas blocat. El era convins că vrăjitoarea va cădea în cursa care îi fusese întinsă. Universul lăuntric al ziaristului se clătina, convingerile sale erau puternic zdruncinate. Nu avea cum să nege o realitate: fiinta din fata lui îi spusese lucruri pe care nu avea cum să le stie.

Da, era evident că vrăjitoarea avea niste puteri care depăseau întelegerea omenească.

Am prezentat această întâmplare pentru că o consider reprezentativă pentru cei care merg, chiar cu îndoială în suflet, la vrăjitoare. Nu era greu de bănuit că autobiografia prezentată initial era falsă. Oamenii care vin la vrăjitoare vin pentru că au necazuri (numai în foarte rare situatii unii vin din pură curiozitate).

Însă, chiar dacă si un psiholog bun putea bănui că autobiografia e falsă, totusi el nu putea spune datele personale ale ziaristului. E imposibil de contestat că vrăjitoarea avea acces la o sursă de informatii care depăsea realitatea pe care o cunostea ziaristul. Sursa ei de informatii era diavolul. Dar asta nu a înteles ziaristul, impresionat de faptul că puterea de care se folosea vrăjitoarea nu venea de la vreun glob de cristal, nici de la vreun craniu de om, ca în desenele animate, ci de la o cruce de fier.

Nu le doresc celor care cred că toate vrăjitoarele au virtutea sarlataniei să se convingă că s-au înselat. Ziaristul s-a convins, desi initial excludea o asemenea variantă.

Ar fi fost bine ca înainte de a citi rândurile mele să fi stiut că nu există nici o vrăjitoare bună, că toate vrăjitoarele sunt slugile Satanei. Îti voi da câteva detalii legate de acest subiect. Nu stiu exact când au început vrăjitoarele să se folosească de icoane si cruci. Dar nu este greu să îmi dau seama că asa le este cel mai usor să facă prozeliti.

Dacă toate vrăjitoarele ar avea în casă numai imagini ale stăpânului lor, Satana, oamenii s-ar teme să le ceară ajutorul. Vedem în Vietile Sfintilor că unii au alergat la vrăjitori tocmai pentru a primi ajutor în această lume (de la a dobândirea fetei pe care o iubeau până la căpătarea unei slujbe mult-râvnite).
P.S. Dar de ce cele mai multe ori relatia dintre ei s-a sfarsit prost ori vrasmasul pentru "prosperitatea" familiei le-a cerut lepadarea credintei si cat mai multe fapte murdare, si cu toate acestea de cele mai multe ori astfel de cuplurile au naruit.

DANION VASILE
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dezlegarea cununiilor cristina-08 Vrajitoria 86 11.03.2015 10:25:11
Dezlegarea vrajilor diogene1967 Vrajitoria 67 28.05.2014 20:36:05
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
"Intoarcerea" cununiilor katnia Nunta 1 29.09.2009 12:49:17