Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2010, 13:04:42
Irina-Luana Irina-Luana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Mesaje: 2
Implicit Opinie la articolul \"Diavolul se multumeste si cu o singura patima\"

Nu cred ca mai este cazul sa o tot tinem inainte cu diavolul care ne ispiteste si nu stiu ce ne face. Diavolul acela prezentat in diverse scrieri vechi este de fapt o metafora pentru anumite trasaturi ale umanului din noi, care e supus greselii. Cred ca este mult mai bine, mai eficient si mai plin de responsabilitate sa ne asumam ceea ce suntem fara sa mai dam vina pe diavol, si sa lucram permanent spre a deveni mai buni. N-as folosi termenul de \\\"lupta\\\", care automat antreneaza o reactie nu tocmai producatoare de eficienta, pozitivitate si constiinciozitate/determinare. A lucra cu noi, implicit pentru noi si pentru ceilalti ofera o imagine mult mai acceptabila si producatoare de rezultate benefice.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2010, 14:11:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Irina-Luana Vezi mesajul
Diavolul acela prezentat in diverse scrieri vechi este de fapt o metafora pentru anumite trasaturi ale umanului din noi
Noi nu credem asa,

"Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh."

Efeseni 6, 12
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2010, 14:28:39
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Irina-Luana Vezi mesajul
Nu cred ca mai este cazul sa o tot tinem inainte cu diavolul care ne ispiteste si nu stiu ce ne face. Diavolul acela prezentat in diverse scrieri vechi este de fapt o metafora pentru anumite trasaturi ale umanului din noi, care e supus greselii. Cred ca este mult mai bine, mai eficient si mai plin de responsabilitate sa ne asumam ceea ce suntem fara sa mai dam vina pe diavol, si sa lucram permanent spre a deveni mai buni. N-as folosi termenul de \\\"lupta\\\", care automat antreneaza o reactie nu tocmai producatoare de eficienta, pozitivitate si constiinciozitate/determinare. A lucra cu noi, implicit pentru noi si pentru ceilalti ofera o imagine mult mai acceptabila si producatoare de rezultate benefice.
Cat suntem inca pe pace,
Eu iti spun: Bine-ai venit!

...Despre partea cu... "a lucra cu noi!", e mult prea confuz si superficial spus. Si yoghinii lucreaza cu ei, pentru a deveni mai buni. Si chiar ajung la mari performante... omenesti, dar in afara Lui Dumnezeu. Iar asta, desi in aparenta poate ajuta societatii, devine nociv in cadrul raportarii noastre fata de Creator, imaginandu-ne ca sta in puterea noastra sa devenim mici dumnezei...
Uneori ne este greu sa deosebim valoarea de nonvaloare!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2010, 17:04:14
ani1946 ani1946 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Mesaje: 6
Implicit Sa luam aminte

Foarte bun articol,daca l-ar citi cati mai multi ce bine ar fi.
Mai cu seama ,in zilele noastre ce le traim in marea goana dupa bogatie materiala ,multi uitam de imbogatirea sufleteasca cu lucruri placute lui Dumnezeu.
Din pacate,unii imbotindu-se material fac milostenie excesiva si uita de celelalte patimi,ba mai mult si le pun in evidenta mai bine pe celalalte,nu pricep ca nu se pot insuma algebric,ca facand mai mult din una anulez alta,exact la ce se refera foarte explicit autorul articolului.Felicitari!Sa va dea Dumnezeu sanatate si intelepciune sa mai scrieti asemenea articole din care toti avem ce invata si daca stim repetarea este mama invataturii.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2010, 17:53:06
ani1946 ani1946 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Mesaje: 6
Post corectare

Citat:
În prealabil postat de ani1946 Vezi mesajul
Foarte bun articol,daca l-ar citi cati mai multi ce bine ar fi.
Mai cu seama ,in zilele noastre ce le traim in marea goana dupa bogatie materiala ,multi uitam de imbogatirea sufleteasca cu lucruri placute lui Dumnezeu.
Din pacate,unii imbogatandu-se material fac milostenie excesiva si uita de celelalte patimi,ba mai mult si le pun in evidenta mai bine pe celalalte,nu pricep ca nu se pot insuma algebric,ca facand mai mult din una anulez alta,exact la ce se refera foarte explicit autorul articolului.Felicitari!Sa va dea Dumnezeu sanatate si intelepciune sa mai scrieti asemenea articole din care toti avem ce invata si daca stim repetarea este mama invataturii.
Doamne ajuta!
scuza-ti,am scris un cuvant incomplet .imbogatandu-se.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.04.2010, 18:19:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Da, si diavolul mizeaza pe "calitate". Si el cunoaste expresiile: "decat mult si prost mai bine putin si bun", "incet dar sigur" etc.

De aceea, noi suntem datori ne cunoaste permanent pacatele fie ele mici sau mari, putine sau multe, pentru a nu cadea in capcanele sale. Mult ne ingreuneaza vrasmasul viata si multe curse ne intinde, dar si noi, la randul nostru, multa neplacere ii aducem, atunci cand ne vedem pacatele si ne pocaim sincer.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.04.2010, 23:52:24
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Irina-Luana Vezi mesajul
Nu cred ca mai este cazul sa o tot tinem inainte cu diavolul care ne ispiteste si nu stiu ce ne face. Diavolul acela prezentat in diverse scrieri vechi este de fapt o metafora pentru anumite trasaturi ale umanului din noi, care e supus greselii. Cred ca este mult mai bine, mai eficient si mai plin de responsabilitate sa ne asumam ceea ce suntem fara sa mai dam vina pe diavol, si sa lucram permanent spre a deveni mai buni. N-as folosi termenul de \\\"lupta\\\", care automat antreneaza o reactie nu tocmai producatoare de eficienta, pozitivitate si constiinciozitate/determinare. A lucra cu noi, implicit pentru noi si pentru ceilalti ofera o imagine mult mai acceptabila si producatoare de rezultate benefice.
Mda, aceeasi placa veche si zgariata de patefon..."Eu nu exist, e doar imaginatia voastra."
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.04.2010, 08:33:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Acuma, ceva-ceva e adevărat. Putem fugi de răspundere zicând: "nu eu, Doamne, m-am înșelat ! Înșelătorul este de vină !" Oare nu așa a fost și cu primul păcat, acela cu teribile consecințe, când, la întrebarea lui Dumnezeu "ce ai făcut ?!" Adam a dat vina pe Eva și Eva a dat vina pe șarpe ?

Trebuie să ne fie clar: diavolul nu poate face mai mult decât să latre. Forma în care el latră cel mai des este sugestia diabolică. Păcatul apare în urma unui act de liberă voință al nostru, nu al diavolului. Noi suntem cei care îl luăm în brațe pe lătrător și îi spunem "cuțu-cuțu !" Ce frumos mai latrii tu ! Vino cu mine în casă ! Vino cu mine în pat ! Vino și la serviciu, să te arăt colegilor, poate te iau și ei în brațe, măi Bubico ! Mușcă-i pe dușmanii mei, lor arată-le ce fiară ești !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.04.2010 at 08:35:30.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.04.2010, 08:38:52
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

cu tot respectul, incercati sa priviti cu detasare perioada imediat urmatoare si veti afla ca raspunsul nu se lasa mult asteptat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.04.2010, 10:50:35
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Acuma, ceva-ceva e adevărat. Putem fugi de răspundere zicând: "nu eu, Doamne, m-am înșelat ! Înșelătorul este de vină !" Oare nu așa a fost și cu primul păcat, acela cu teribile consecințe, când, la întrebarea lui Dumnezeu "ce ai făcut ?!" Adam a dat vina pe Eva și Eva a dat vina pe șarpe ?

Trebuie să ne fie clar: diavolul nu poate face mai mult decât să latre. Forma în care el latră cel mai des este sugestia diabolică. Păcatul apare în urma unui act de liberă voință al nostru, nu al diavolului. Noi suntem cei care îl luăm în brațe pe lătrător și îi spunem "cuțu-cuțu !" Ce frumos mai latrii tu ! Vino cu mine în casă ! Vino cu mine în pat ! Vino și la serviciu, să te arăt colegilor, poate te iau și ei în brațe, măi Bubico ! Mușcă-i pe dușmanii mei, lor arată-le ce fiară ești !
Frumoasa imagine a inconstientei.
Suntem intru totul responsabili pentru pacatele noastre. Poate latra in legea lui mult si bine daca nu e luat in seama. Doar ca pentru a-l tine la distanta ne trebuie rugaciune si viata in trezvie.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 12:10:51
singura anamaria90 Generalitati 34 28.09.2008 06:03:57
singura in doi. lilia Generalitati 182 22.06.2007 13:10:04
Are 2 anisori si o singura sansa! mihaela_p Umanitare 7 28.05.2007 18:32:13
sunt departe ..si singura.. mioara Rugaciuni 18 20.12.2006 14:53:48