Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 15.05.2008, 21:39:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TFL
Citat:
În prealabil postat de georgeval
"si iata un barbat din Etiopia, famen, mare dregator al Candachiei, regina Etiopiei, care era peste toata vistieria ei si care venise la Ierusalim ca sa se inchine. Se intorcea acasa; si sezand in carul sau, citea pe proorocul Isaia. Iar Duhul i-a zis lui Filip: «Apropie-te si te alipeste de carul acesta». si alergand Filip l-a auzit citind pe proorocul Isaia, si i-a zis: «intelegi, oare, ce citesti?» Iar el a zis: «Cum as putea sa inteleg, daca nu ma va calauzi cineva?» si a rugat pe Filip sa se urce si sa sada cu el. Iar locul din Scriptura pe care-l citea era acesta: «Ca un miel care se aduce spre junghiere si ca o oaie fara de glas inaintea celui ce-o tunde, asa nu si-a deschis gura sa. intru smerenia Lui, judecata Lui s-a ridicat si neamul Lui cine-l va spune? Ca se ridica de pe pamant viata Lui». Iar famenul, raspunzand, a zis lui Filip: «Rogu-te, despre cine zice proorocul acesta, despre sine ori despre altcineva?» Iar Filip, deschizand gura sa si incepand de la scriptura aceasta, i-a binevestit pe Iisus. si, pe cand mergeau pe cale, au ajuns la o apa; iar famenul a zis: «Iata apa. Ce ma impiedica sa fiu botezat?» Filip a zis: «Daca crezi din toata inima, este cu putinta». si el, raspunzand, a zis: «Cred ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu». si a poruncit sa stea carul; si s-au coborat amandoi in apa, si Filip si famenul, si l-a botezat." (Faptele Apostolilor 8, 26-38)
Continuare pentru postarea anterioara, ca sa nu ne acuzi ca nu suntem scripturistici, Asa cum famenul a avut nevoie de interpretarea lui Filip, asa cum batranul din Pateric a avut nevoie de comuniunea cu fratele, asa si eu am nevoie de calauza Sfintilor Parinti.
foarte bun contraexemplul tau.
exista insa o mica diferenta....si anume ca Filip l-a "binevestit pe Iisus" si nu i-a umplut capul famenului etiopian cu simboluri religioase,icoane,cultul mortilor,moaste,peregrinaje,etc. I-a spus exact ceea ce este necesar.
Raspunsul, mi-a descoperit cat de departe ai fost de sensul pe care am vrut sa-l transmit. Daca tot asa citesti si Scriptura..... Nu vreau sa deschid o polemica. Nu-mi place acest mod de a dialoga, fara adancime...la suprafata, la litera, si duh.....
Reply With Quote
  #202  
Vechi 15.05.2008, 23:01:00
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tetea
Traditia nu are nicio baza biblica.Ortohotii impreuna cu cetele de asa zisi slujitori fatarnici nu au pus in viata lor mina pe o Biblie.Fac febra daca-i pui sa caute in Scriptura.Mai sunt si exceptii, dar ...

Ceea ce e comic este faptul cum te prostesc in fata si denatureaza adevarul simplu din Biblie, interpretindu-l dupa bunul plac.
Da cel plin esti de "duhul blandetii" fratioare, vii la noi acasa si ne jignesti ca tu esti mare teolog, tu vorbesti de biblie da habar nu ai ce inseamna cuvantul asta.
Te intreb unde scrie in Scriptura de Isaia facandu-se referire la el ca "cel taiat in doua cu fierastraul" unde scrie in scriptura de lupta arhanghelului Mihail cu diavol pentru trupul lui Moise sau sf. ap. iuda(nu iscarioteanul) il citeaza pe enoh(care aparent nu a scris nicio carte, n.n).
Asa pt "agri-cultura" ta generala daca nu erau "ortohotii"(cum ne zici tu in bataie de joc) Iustin Martirul, Policarp al Smirnei, Clement Romanul, Irineu de Lyon si altii, azi tu poate citeai si evanghelia lu iuda ca si carte canonica.
P.S Pana nu te documentezi despre ortodoxie n-are rost sa postezi p-aci, ca exista riscul sa cazi de prost cand vorbesti despre ceva ce nu stii, vorba lu Lapusneanu: "Prosti da...multi". O sa am grija sa numai postezi tu jignirile astea p-aci.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 15.05.2008, 23:04:06
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

*Da ce(din cauza vitezei)

Reply With Quote
  #204  
Vechi 15.05.2008, 23:09:22
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

vad ca postul citat de mine a fost sters foarte bine
Reply With Quote
  #205  
Vechi 15.05.2008, 23:18:22
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Un lucru e traditia de a face un lucru cu anumita 0cazie ca asa au facut stram0sii n0strii si au devenit 0biceiuri , pt unii, si alta e sfanta traditie care nu are cum sa se c0ntrazica cu biblia fiind izv0rata din biblie. asa ca sa fim atenti la ce traditie facem referire.
iar pe de alta parte, cei care sustin ca Sfanta Fec0iara a mai avut c0pii si se gandesc numa la partea trupeasca ar trebuii sa se gandeasca de 10 0ri inainte de a zice asa ceva, sa nu uite ca au si suflet nu numai trup.
iar cand Sf Maria cu I0sif l-au cautat pe IISUS si l-au gasit in templu, el a zis ca multimea care l asculta sunt mama si fratii lui, atunci ce credeti ca Iisus a avut 1000 de mame? deci ar trebuii sa va ganditi inainte de a v0rbii pr0stii.
si sa nu mai faceti afirmatii de astea prstesti fara sa stiti ce v0rbiti:p:)
Reply With Quote
  #206  
Vechi 15.05.2008, 23:33:11
serb_crina serb_crina is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 45
Implicit

Sf Feci0ara Maria e una singura, Sf Iisus e unul singur, iar asa numitii frati ai lui Iisus se refera la partea sufleteasca nu trupeasca.
Asa cum Dumnezeu e unul singur si e tata lui Iisus si e si tatal n0stru , cum ne a invatat Iisus sa ne rugam cand a f0st pe pamant, asa putem sa ajungem la c0ncluzia ca suntem fratii lui Iisus cu t0tii, asta nu inseamna ca ne a nascut Sfanta Feci0ara, dar ne rugam ca si la mama n0astra cereasca, asa cum ne rugam la Dumnezeu si ne asculta si ne ajuta mai mult decat meritam.
asa ca fiti atenti ce afirmatii faceti ca nu se stie ce se pate intampla:D si sa va treziti la realitate:)
Reply With Quote
  #207  
Vechi 16.05.2008, 00:22:58
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Raspunsul, mi-a descoperit cat de departe ai fost de sensul pe care am vrut sa-l transmit. Daca tot asa citesti si Scriptura..... Nu vreau sa deschid o polemica. Nu-mi place acest mod de a dialoga, fara adancime...la suprafata, la litera, si duh.....
asta e riscul internetului.nu poti transmite intotdeauna ceea ce ai vrea.poti sa mai incerci.poate nu ma pricep sa "citesc printre rinduri".
cit despre modul de citire a Scripturilor.....abtine-te.nu ne cunoastem si nu te lansa cu prejudecati.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 16.05.2008, 18:34:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

N-am sa mai incerc, observ o oarecare rautate in postarile tale. Cuvintele sunt de prisos.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 17.05.2008, 00:57:47
TFL TFL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.04.2008
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
N-am sa mai incerc, observ o oarecare rautate in postarile tale.
iar ai prejudecati?
Reply With Quote
  #210  
Vechi 17.05.2008, 11:47:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mai TFL, tu nu intelegi, trebuie sa mergi la scaldatoare, si dupa aceea sa te hranesti din bunatatea ortodoxiei. Imi pare ca te asezi la masa si nu "te-ai spalat" pe maini. Ai grija te poti imbolnavi, nu de la darurile puse pe masa, ci te la faptul ca nu ai maini curate. Asa ca vino printre noi si ca un om care vede, nu ca un orb. Sau macar ia precum orbul un baston cu tine, sa fie pentru unii un semn prin care sa inteleaga ca avem un orb printre noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 0 19.09.2011 17:33:45
Traditia in perioada intertestamentala BenHur Despre Sfanta Scriptura 2 24.11.2010 13:23:49
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06
biblia The_Fallen Despre Biserica Ortodoxa in general 28 04.10.2009 12:47:18
Despre Traditia in Biserica ORTodoxa Contemporana tudor Despre Biserica Ortodoxa in general 28 07.01.2007 19:51:44