Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2006, 23:12:15
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Se spune ca Noe a avut 3 fii Sem Ham si Iafet si dupa potop au plecat toti 3 in diferite parti ca sa umple pamantul precum poruncise Dumnezeu. Sem in Asia.. Ham in Africa si Iafet in Europa si am citit in "Ne vorbeste parintele Cleopa" ca Ham a fost blestemat si ca de aceea africanii sunt negrii
Cine poate sa-mi spuna de ce a fost blestemat Ham din ce cauza?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2007, 01:51:05
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Pentru ca a tatal sau s-a imbatat si s-a dezgolit noaptea. Ham l-a vazut si a ras de el. Insa fratele lui s-a dus cu spatele cu o mantie si l-a invelit. Asta e ce tin minte din ce am auzit de la preoti. N-am citit acel fragment.
Stiu ca ai postat asta mai demult, acum am dat peste ea rasfoind prin forum
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.08.2007, 02:19:36
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Cred ca Dumnezeu a pigmentat pielea africanilor pentru a se putea adapta la clima ecuatoriala, este posibil ca pigmentul inchis sa-si fi facut aparitia in timp, astfel pielea fiind mereu patrunsa de radiatiile solare, incat sa fi influentat si adn-ul. Asta este o speculatie de-a mea, nu le am cu genetica...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.08.2007, 11:57:18
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

Se numeste evolutie, nu e niciun ham-ham.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.08.2007, 20:08:24
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Chupacabra
Se numeste evolutie, nu e niciun ham-ham.
Tu tot cu evolutia o dai in stanga si in dreapta? :) :) :)!!! Imi poti spune si mie din ce motiv s-au inegrit oamenii in Africa? (acum pe bune, fara evolutii si alte prostii...)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.08.2007, 23:07:32
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de Chupacabra
Se numeste evolutie, nu e niciun ham-ham.
Tu tot cu evolutia o dai in stanga si in dreapta? :) :) :)!!! Imi poti spune si mie din ce motiv s-au inegrit oamenii in Africa? (acum pe bune, fara evolutii si alte prostii...)
Din cauza soarelui foarte puternic care stimuleaza producerea de melanina si in decursul a zeci si zeci de mii de ani creaza si o modificare genetica? Hai sa nu spunem evolutie, ca e tabu, dar e adaptare la conditiile de viata.

De ce crezi ca mai spre nord oamenii sunt mai deschisi la culoare...fiindca ar fi binecuvantati? Nu, ci fiindca dat fiind cantitatea mai mica de lumina si raze solare nu au nevoie de aceasta adaptare.

Aici nu e vorba de evolutie, ci de adaptare. Cand spui ca ceva a evoluat s-ar crede ca ca au devenit o varianta mai buna, iar in cazul asta blonzii nu se simt deloc bine la ecuator, la fel cum si negrii nu pot sa primeasca destule raze solare la polul nord...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2007, 00:25:19
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

Este acelasi lucru Noesis. Evolutie nu inseamna neaparat o varianta mai buna, astea sunt prostii debitate de necunoscatori.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.08.2007, 00:45:04
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Ba da, evolutie inseamna transformare intro noua varianta, de obicei mai buna. De aceea avem cuvintele evolutie si involutie. Apoi, cand cameleonul isi schimba culoarea in functie de mediul in care se afla, el se adapteaza, nu evolueaza, desi se schimba.

Dar cum sar o gramada in cap daca numai pronunti cuvantul evolutie, prefer sa folosesc cuvantul adaptare.

Desi,la drept vorbind eu nu vad asa o mare contradictie intre ce spune Biblia si ce spun cercetatorii, cel putin unii dintre ei.

In primul rand cand faceam religia cu un preot in clasa a V-a si studiam Geneza ni s-a spus ca nu este obligatoriu ca Dumnezeu sa fi creat lumea in exact 6 zile asa cum intelegem noi astazi conceptul de zile. Este foarte posibil ca Dumnezeu sa fi folosit cuvantul zi in Biblie in sens metaforic pentru a ajuta mintea umana sa inteleaga. Acum cateva mii de ani cand a fost scrisa Geneza oamenii nu intelegeau ce e aia milioane de ani, sau chiar conceptul de milioan, de exemplu.

Apoi chiar daca este evolutie --- unde-i tragedia? Daca cineva se panicheaza cand aude de evolutie -- trebuie sa isi aduca aminte ca e imposibil ca evolutia, si inceperea lumii si lumea atat de perfecta sa se fi intamplat printr-un accident. De ce nu se intampla asa ceva in zilele noastre?

Si sa negi evolutia este destul de greu din cauza paleontologiei. Daca s-au descoperit schelete de animale care astazi nu mai exista, dar nu s-a descoperit schelete de animale care exista astazi --- ce inseamna asta? Ca Dumnezeu a creat un set de animale la inceputul lumii, apoi s-a razgandit si nu i-au mai placut alea de la inceput, si apoi le-a facut din nou pe cele pe care le avem astazi? Heh. Nu, Dumnezeu a creat un singur set de fiinte, pe care, prin marea Lui ingaduinta, le-a ajutat sa se transofrme ca sa fie cat mai perfecte. Ce e asa de gresit in asta? La fel si cu oamenii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.08.2007, 14:03:42
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

Teoria evolutiei defineste evolutia in mod exact ca schimbarea caracteristicilor genetice ale unei populatii in timp.Desigur, anumite persoane, din motive religioase, au incercat sa faca o separatie intre microevolutie(adaptare, cum numesti tu) si macroevolutie cand realitatea este alta. Sunt unul si acelasi lucru. Probabil multe persoane se intreaba: de ce nu se produce o mutatie genetica, de mare amploare, cu efecte benefice? Este destul de simplu de ce nu. Pentru ca cu cat se schimba configuratia, de exemplu a adn-ului, mai puternic cu atat sunt sanse mai mari ca viitoarea configuratie sa fie una proasta. Daca in viitoarea configuratie se schimba, de exemplu, doar o gena, cu atat sunt sansele mai mari ca acea gena sa aduca ceva bun. Pentru simplitate si intelegere o sa fac analogia cu un puzzle. Un om incearca sa construiasca un puzzle. Daca incearca sa puna toate piesele deodata este o sansa foarte mica de reusita, sa construiasca puzzle-ul corect. Daca pune treptat piesa cu piesa, atunci sansele de reusita se imbunatatesc considerabil. In zilele noastre este foarte greu sa aduci o contestatie serioasa evolutiei in mare parte datorita geneticii. Majoritatea contestatiilor se refera la anumite necunoscute ale evolutiei, care nu sunt inca rezolvate.Acestea nu sunt contestatii, sunt mai degraba afirmatii, supozitii. In zilele noastre este destul de greu sa contesti serios teoria Evolutiei datorita dovezilor extraordinare din mai multe domenii stiintifice.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cred ca sunt blestemat DoryLucky Umanitare 58 31.07.2017 19:20:53
cum iti dai seama ca ti s-au facut farmece sau esti blestemat? ghetsimani Generalitati 41 14.03.2013 09:06:28
Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat spre_rasarit Vrajitoria 13 28.02.2012 02:25:19
Omul blestemat ! adrian_b Vrajitoria 10 16.09.2011 20:38:25