Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.04.2010, 10:54:35
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
1) Biserica catolica nu e secta, dar este eretica - pentru ca s-a desprins de biserica apostolica.
Asa au zis si catolicii despre ortodocsi, depinde din care perspectiva privesti. Fiecare are argumentele sale, menite nu ca sa convinga pe ceilalti, ci ca sa fie folosite in interiorul fiecarei biserici ca motiv pentru schisma care sa fie invocat in fata credinciosilor. Dar n-au fost ridicate anatemele pe care catolicii si ortodocsii si le-au aruncat unii asupra altora? Ce inseamna acest lucru, concret?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.04.2010, 11:14:24
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Asa au zis si catolicii despre ortodocsi, depinde din care perspectiva privesti. Fiecare are argumentele sale, menite nu ca sa convinga pe ceilalti, ci ca sa fie folosite in interiorul fiecarei biserici ca motiv pentru schisma care sa fie invocat in fata credinciosilor. Dar n-au fost ridicate anatemele pe care catolicii si ortodocsii si le-au aruncat unii asupra altora? Ce inseamna acest lucru, concret?
Nu uita ca aceia care s-au desprins de biserica apostolica au fost catolicii. Ei au schimbat crezul si au introdus schimbari importante. Deci, atata timp cat ei s-au desprins, si au venit cu innoiri si inflorituri, iar ortodocsii au ramas in invatatura apostolilor, ce crezi? Mai e valabil "depinde din ce perspectiva privesti"? Nu poti privi decat din perspectiva Mantuitorului. De ce vin ei sa aduca infailibilitatea papei, de ce imaculata conceptie, de ce filioque, de ce impartasirea cu azima - nu paine, de ce purgatoriul, de ce vanzarea "indulgentelor" (adica iertarea, mantuirea lasata de Domnul nostru, au ajuns ei sa o vanda?) de ce schimba ei invatatura apostolilor? Sunt lucruri care nu sunt deloc conforme cu ce ne-au lasat sfintii apostoli. Iar catolicii raman in acestea si, mai mult, vor sa ne traga si pe noi acolo! Chiar ti se par toate acestea lucruri de nimic?
Nu e vorba de ura, nu e vorba de "care pe care"! Dar nu trebuie sa lasam sa ne fie batjocorita credinta noastra, pentru care sfinti martiri si-au dat viata! Nu au murit ei, ca noi sa ne gasim "mai iubitori, mai blanzi, cu inima mai larga, mai crestini"... si sa admitem ca suntem frati cu ereticii. Sfintii parinti au spus clar: Nu exista biserici surori! Iar biserica noastra ortodoxa este, asa cum spunem si cand rostim Crezul: "UNA sfanta soborniceasca si apostoleasca" - nu doua, nu trei, nu surori sau verisoare!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)

Last edited by mishi55; 12.04.2010 at 11:16:49.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.04.2010, 22:17:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Sfantul Arsenie Boca picteaza in Biserica din Draganescu pe Sfantul Fracis de Assisi langa Sfantul Serafim de Sarov .

Multi se smintesc, dar intelesul este altul.

Nu stiu daca am mai povestit, dar cu riscul sa ma repet, am sa mai povestesc odata , pt ca mie imi place f mult intelesul.


Era o femeie catolica bogata care avea mare evlavie spre Sfantul Fracis de Assisi (Sf. catolic), si se ruga mult ce sa faca sa se mantuiasca. Dupa post si rugaciune, ii apare in vis, Sf. Francis insotit de un batranel si ii zice: ”daca vrei sa te mantuieste, urmeaza-l pe Parintele acesta”.
Dupa ce se trezeste , descopera dupa ceva timp , recunoscandu-l in iconita muncitorilor ei, pe batranelul acela, iar el era Sfantul Serafim de Sarov. Femeia a trecut la ortodoxie in momentul acela si a slavit pe Dumnezeu.

Vedeti cum Sf. Assisi a marturisit Ortodoxia, caci dupa moarte s-a facut marturisitor al Ortodoxiei, si Bisericii lui Hristos, marturisitor al Adevarului.


De altfel, in picturile Sfantului Arsenie Boca sunt atatea mesaje ascunse, incat te minunezi cand afli, dar pt o minte pusa doar pe judecat , o sminteste.
Tot Parintele zicea ca ecumenismul este panerezia secolului nostru in care multi se vor pierde.



Aveti un Izvor de Apa Vie, Biserica lui Hristos, Ortodoxia, luati si beti din ea, pana va veti astampara setea de Dumnezeu. Iar de restul , poarta de grija Dumnezeu. Iar tainele Lui, nu vom putea noi a le cuprinde si a le stii.

Intr-adevar e frumoasa a zice ca noi ortodocsii ne vom mantui ca suntem cei mai drepti,corecti si cinstiti si ca romano-catolicii sunt necinstiti si nu se vor mantui e un lucru grav si absurd si foarte penibil pentru sec 21.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.04.2010, 23:36:16
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Tatal meu este catolic.Eu sunt ortodox pentru motivul ca preotul catolic nu a vrut sa ma boteze daca nu sunt si nasii catolici.Am fost crescut mult timp de bunica in frica de Dumnezeu si respect pentru biserica noastra ortodocsa, lucru care mi-a ramas in suflet si astazi dupa atatzia ani.Tatal meu este in continuare catolic..dar merge si la slujba ortodocsa.Clar nu se poate spune despre el ca este un eretic.Cei din satul din care provine(undeva langa Iasi) merg la biserica si nu cred ca vad lucrurile atat de adanc si din punct de vedere dogmatic cum la vad unele persoane de aici si clar se inchina la acelasi Dumnezeu ca si noi.Este traditia lor.N u cred ca este cazul sa dam cu pietre.Si asi avea multe de spus mai ales despre organizarea lor si despre cum ajuta biserica lor societatea..Dar mai mult ca sigur ami vor sari "in cap" catzi-va frati radical de pe aici.asa ca tac.Ori cum subiectul este foarte larg.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.04.2010, 23:39:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ciprian22 Vezi mesajul
Tatal meu este catolic.Eu sunt ortodox pentru motivul ca preotul catolic nu a vrut sa ma boteze daca nu sunt si nasii catolici.Am fost crescut mult timp de bunica in frica de Dumnezeu si respect pentru biserica noastra ortodocsa, lucru care mi-a ramas in suflet si astazi dupa atatzia ani.Tatal meu este in continuare catolic..dar merge si la slujba ortodocsa.Clar nu se poate spune despre el ca este un eretic.Cei din satul din care provine(undeva langa Iasi) merg la biserica si nu cred ca vad lucrurile atat de adanc si din punct de vedere dogmatic cum la vad unele persoane de aici si clar se inchina la acelasi Dumnezeu ca si noi.Este traditia lor.N u cred ca este cazul sa dam cu pietre.Si asi avea multe de spus mai ales despre organizarea lor si despre cum ajuta biserica lor societatea..Dar mai mult ca sigur ami vor sari "in cap" catzi-va frati radical de pe aici.asa ca tac.Ori cum subiectul este foarte larg.

Felicitari pentru mesaj.Desigur ca unii poate cred ca tatal tau e eretic,ca nu face bine ,ca nu ai dreptate,ca romano-catolicii gresesc,uita defapt iubirea,eu nu zic ca nu avem diferente,dar sunt foarte mici.Toti uitam ce ne-a spus Hristos,in loc sa fim frati scriem mesaje absurde gen catolicii sunt eretici si nu se vor mantui si alte absurbitati.Pacat de gandirea aceasta...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.04.2010, 00:17:15
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pana cand se vor mai confunda dogmele cu oamenii?
Respingem cu hotarare dogma catolica,dar iubim pe catolici ca si pe ortodocsi.
De ce atat confuzie? Si unde mai e ura?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.04.2010, 14:49:16
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Felicitari pentru mesaj.Desigur ca unii poate cred ca tatal tau e eretic,ca nu face bine ,ca nu ai dreptate,ca romano-catolicii gresesc,uita defapt iubirea,eu nu zic ca nu avem diferente,dar sunt foarte mici.Toti uitam ce ne-a spus Hristos,in loc sa fim frati scriem mesaje absurde gen catolicii sunt eretici si nu se vor mantui si alte absurbitati.Pacat de gandirea aceasta...
Vai, tigerAvalo9... ce bine ar fi să ne putem mântui din marea ta bunătate... nici măcar Domnul nostru Iisus Hristos nu are asemenea mărinimie! Ești mai presus de închipuire!

Vorbind serios, vă întreb ceea ce v-am mai întrebat o dată: chiar credeți că, dacă se putea așa, mai era nevoie ca martirii să moară, să-și dea sângele? De ce au apărat Ortodoxia marii și sfinții părinți? ca să nesocotim noi acum sfânta lor învățătură, și să ne credem noi mai mari la suflet și mai înțelepți? chiar vă credeți mai presus de învățăturile acelora, dragilor? Mi se pare așa un non-sens discuția asta!
Voi chiar credeți că învățătura Sfinților Părinți este perisabilă sau negociabilă? Chiar credeți că e ceva care se poate demoda? păi toată învățătura pe care ne-au lăsat-o aceia este insuflată de Duhul Sfânt. Oare nu știa Dumnezeu ce va fi peste o mie sau două de ani? Oare trebuie să facem paradă de bunătate și așa o mare iubire? Asta nu e iubire, e înșelare! Da, de acord: să-i iubim pe catolici, dar nu erezia lor! Să-i iubim și să ne rugăm pentru ei, dar să nu primim nimic din ceea ce au anatemizat Sfinții Părinți și Sfintele Sinoade ecumenice. Spui că diferențele dintre noi "nu sunt așa de mari"...
Surioară, roagă-l pe sfîntul Nectarie, la care - din câte știu - ai evlavie, roagă-l să te ajute să înțelegi. Nu e vorba nici de simpatii, nici de antipatii personale. Nu e vorba de cum ni se pare nouă. Nu sunt lucruri pe care le stabilim noi, prin vot democratic... Pot să te aprobe mulți, pe forum - dacă Sfinții Părinți nu te aprobă, degeaba toată forfota și zarva...
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.04.2010, 21:26:53
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Eu cred ca e mult mai important sa iubim pe aproapele decat sa aparam Ortodoxia.
Sunt 2 activitati la fel de respectabile .Vor intra in ceruri si cei care au iubit din inima pe aproapele,dar si cei care in ceasuri grele au aparat invatatura mostenita de la Duhul Sfant.
Dar ,iarasi confuzie !
Cine suntem noi sa aparam Orotodoxia si de cine sa o aparam? Sa ii aparam dogmele?Dar cine i le mai pune azi in pericol? Si avem noi suficienta eruditie pentru a putea apara aceste dogme? E o mare ispita aceasta de a vorbi urat si dispretuitor cu aproapele de dragul Ortodoxiei ! Mi-as dori sa cunosc asa de bine ortodoxia incat sa o apar de catolici de protestanti,de atei si de toata lumea. Atunci ,da,as putea recurge si la palme,daca as fi sfant. Dar sunt un biet pacatos ,si Dumnezeu nu ma va judeca dupa cate contre am pus celor care au vorbit impotriva ortodoxiei,ci dupa cat de mult am iubit pe aproapele.
Si daca am stiut sa iubesc pe aproapele meu,atunci voi sti si sa ii transmit ceva din duhul ortodoxiei,si fara atata ura si contrazicere,ci in dragoaste si in rodire.
Din toate acestea as vrea sa se retina urmatorul lucru: aparati ortodoxia ,dar nu mai jigniti pe aproapele ! Se poate face aceasta si cu bunavointa si blandete . Judecati dogma straina,dar iubiti pe aproapele aderent al acelei dogme,ca pe Dumnezeu insusi
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.04.2010, 21:49:39
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Mai Mishi mai,ce faci tu este exagerare.Deci tu zici sa nu ne numi frati cu ''ereticii de catolici''?Nu atunci ce sa le facem?sa ii uram ,sa ii atacam,sa nu ii respectam,sa ne luam de ideile lor cand pana si noi avem atatea gauri in ortodoxia asta si la organizare si la ritualuri etc.deci nu stiu daca mai crede cineva ca ortodoxia nu are defecte si greseli in organizare,ritualuri si intepretari ale Sfintilor Parinti care altii s-ar arunca in cap daca le-ar zice un Sfant Parinte sa se arunce,asa,fara motiv.Nu uita ca toti se cred cei mai adevarati,cei mai drept,pana si sectele acestea periculoase,pana si musulmanii si budistii.Si noi ne consideram asa.Deci multi si chiar noi ortodocsii am putea interpreta ca ne credem cei mai corecti si cei mai drepti facand acelasi lucru ca si celelalte religii.DOAR IISUS HRISTOS DUMNEZEU ARE DREPTUL SA SPUNA CINE E CORECT,DREPT,CURAT SI CINSTIT NU NOI OAMENII NISTE FAPTURI CU DEFECTE(PACATE)
Acum te intreb inca ceva,tu crezi ca mantuirea e doar pentru ortodocsi?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.04.2010, 09:22:05
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Despre inselare

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Mai Mishi mai,ce faci tu este exagerare.Deci tu zici sa nu ne numi frati cu ''ereticii de catolici''?Nu atunci ce sa le facem?sa ii uram ,sa ii atacam,sa nu ii respectam,sa ne luam de ideile lor cand pana si noi avem atatea gauri in ortodoxia asta si la organizare si la ritualuri etc.deci nu stiu daca mai crede cineva ca ortodoxia nu are defecte si greseli in organizare,ritualuri si intepretari ale Sfintilor Parinti care altii s-ar arunca in cap daca le-ar zice un Sfant Parinte sa se arunce,asa,fara motiv.Nu uita ca toti se cred cei mai adevarati,cei mai drept,pana si sectele acestea periculoase,pana si musulmanii si budistii.Si noi ne consideram asa.Deci multi si chiar noi ortodocsii am putea interpreta ca ne credem cei mai corecti si cei mai drepti facand acelasi lucru ca si celelalte religii.DOAR IISUS HRISTOS DUMNEZEU ARE DREPTUL SA SPUNA CINE E CORECT,DREPT,CURAT SI CINSTIT NU NOI OAMENII NISTE FAPTURI CU DEFECTE(PACATE)
Acum te intreb inca ceva,tu crezi ca mantuirea e doar pentru ortodocsi?
Daca ai sa citesti mai atenta ultima mea postare, ai sa vezi ca nu am indemnat nicicum la ura. Dar cred ca nimeni nu vrea, aici, decat sa arate ce bun, ce iertator, ce iubitor este el fata de cei care indraznesc sa stea in Ortodoxie.

Chiar asa, Iustin10, ce o fi Ortodoxia aia ca sa ne punem noi pentru ea, nu? Lasa, mai bine sa se faca fiecare frate cu fiecare, ca la marea ciorba finala, la cazan, ce va mai conta, nu? Oricum, toata lumea vrea sa mearga in pas de defilare spre Noua Ordine Mondiala, cu surle si trambite.
Si inca ceva: cine suntem noi sa... Atentie, atentie, ca smerenia e una si falsa smerenie e doar mandrie! Cine sunt eu sa apar Ortodoxia? Pai, cine sa fiu, decat un suflet pacatos, dar care se agata de Ortodoxie ca sa nu se piarda.

Se stie ca acela care mai indrazneste sa apere Ortodoxia si Sfanta Traditie, va fi nebun in ochii celorlalti. Cine va pastra credinta va fi acuzat de fundamentalism, de talibanism, de exagerari, de fanatism, de ura fata de ceilalti...
E firesc. Pentru ca toti vor sa se incoloneze frumos, frumos, in marsul triumfal pentru intampinarea lui antihrist. Acela va fi "bun", pe acela il vor iubi oamenii, pentru ca acela le va da oamenilor ceea ce doresc: ce atatea dogme, nu? Pe acela il vor primi toti cu bratele deschise, mergand pe calea cea larga. E firesc ca acela sa vrea daramarea adevaratei credinte, a traditiei, ca atunci cand omul nu va mai sti de unde vine, cine este, va putea fi foarte usor manevrat. Si nu va fi nevoie ca antihristul sa sileasca oamenii la apostazie, ca se vor arunca singuri cu capul inainte, deja se arunca.
Calea cea stramta pare tuturor o nebunie. Numai ca a fi nebun pentru Hristos e cea mai mare cinste.

@Iustin10. Sa stii ca nu trebuie sa fii erudit pentru a apara Ortodoxia. Au aparat-o si calugari si tarani, nestiutori de carte, si oameni simpli - dar care isi iubeau credinta! Nu trebuie sa fii erudit ca sa poti fi crestin. Domnul Si-a ales ucenicii nu dintre farisei si carturari, ci dintre pescari analfabeti: nu dintre oamenii templului, ci dintre vamesi. Iar primul mantuit a fost talharul de pe cruce. Eu nu vreau sa marturisesc aici vreo stiinta sau eruditie, ci vreau doar sa-mi marturisesc credinta. Si se vede ca asta deranjeaza foarte tare. Despre mine puteti sa ziceti orice, sa ma acuzati de rautate, egoism, mandrie, lacomie, lipsa de dragoste, si multe, multe altele - si veti avea dreptate. Dar sa nu ziceti ceva de credinta mea, ca atunci NU MAI AVETI DREPTATE! Acolo nu ma mai atacati pe mine! Si aveti grija impotriva Cui vorbiti!

Sa fiti fericiti, sa fiti iubiti, sa aveti ce va doriti!...
Dar ... sa va ajute Domnul sa ajungeti la mantuire. Sa ne ajute Domnul!

Iar in ceea ce priveste ultima ta intrebare, tigerAvalo, e deplasata. Nu conteaza deloc, dar chiar deloc, ce cred eu, in privinta mantuirii altora. Pot sa-ti spun insa un lucru: Sfintii Parinti au raspuns si la aceasta intrebare. Cauta, citeste, si vei gasi singura raspunsul. Si poate de la Sfintii Parinti (cel putin nadajduiesc!) vei primi altfel decat de la mine. Sa-ti ajute Dumnezeu! Si mai zic o data: roaga-te la sfantul Nectarie. Daca te rogi cu credinta, vei primi raspuns pe masura.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul in crestinism Petru Ianovici Intrebari utilizatori 44 18.10.2016 15:43:21
Falsul crestinism Vasile40 Generalitati 33 17.10.2016 11:24:02
Nationalism si crestinism Daniel777 Generalitati 46 22.09.2013 21:25:51
Umanism si crestinism catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 07.08.2011 17:01:54