Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.08.2012, 18:49:26
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Esenta de otet unguresc !

Deschid acest topic din motive umanitare si ma adresez astfel surorilor userite care sunt gospodine sau oricarora care pot ajuta cu o informatie .
Ma adresez in special celor care sunt din Tg. Mures sau din Cluj pt. ca stiu ca acolo se gaseste ceea ce eu caut .

Asadar , ma intereseaza amanunte , cit mai multe posibile, despre "Esenta de otet unguresc" : cum se cheama produsul sau produsele, daca sunt mai multe feluri, la ce doze se comercializeaza (la litru, la jumatate), cit costa si cam prin ce supermarketuri se vind ?

Acest ingredient culinar este necesar la producerea de medicamente, mai exact de leacuri, pt. diferite boli iar aici , in sudul tarii unde locuiesc eu, nu se gaseste .
Pt. aceasta ma interesez lansind zvon in toata tara .

Tuturor fratilor care fac iubire de aproapele si pot ajuta le multumesc anticipat .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.08.2012, 19:47:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Deschid acest topic din motive umanitare si ma adresez astfel surorilor userite care sunt gospodine sau oricarora care pot ajuta cu o informatie .
Ma adresez in special celor care sunt din Tg. Mures sau din Cluj pt. ca stiu ca acolo se gaseste ceea ce eu caut .

Asadar , ma intereseaza amanunte , cit mai multe posibile, despre "Esenta de otet unguresc" : cum se cheama produsul sau produsele, daca sunt mai multe feluri, la ce doze se comercializeaza (la litru, la jumatate), cit costa si cam prin ce supermarketuri se vind ?

Acest ingredient culinar este necesar la producerea de medicamente, mai exact de leacuri, pt. diferite boli iar aici , in sudul tarii unde locuiesc eu, nu se gaseste .
Pt. aceasta ma interesez lansind zvon in toata tara .

Tuturor fratilor care fac iubire de aproapele si pot ajuta le multumesc anticipat .
Atenție!!!
Mare atenție la această esență, care s-ar putea să fie... acid acetic(sintetic), nu natural, care în cantități mici nu e nociv și seamănă cu oțetul.

Oțetul alimentar trebuie să aibă la bază(după mintea mea) vinul, care se oțetește.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.08.2012, 20:47:57
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Nu am nici o informatie despre acest otet , nici una . Stiu de el doar din leteratura .
Nu am avut niciodata in mina o asemenea sticla si nici nu stiu ungureste , pt. situatia in care as fi tinut in mina o asemnea sticla si sa-i fi citi prospectul, ca sa imi dau seama din ce este facut .
Din acest motiv si caut sa aflu cite ceva de la gospodinele adevarate (care sunt tipicare si care pe linga experienta practica au si pretentii teoretice) sau de la oricine care macar accidental ar fi intrat in legatura cu produsul.
Poate ca si la unguri exista pe piata sau produc stifturi bine ambalate sau otravuri bine mascate, poate, dar pina la proba contrarie nu stiu decit de romani ca sunt campioni la asa ceva .

Astept cu nadejdea ca totusi exista cineva care oarecind va da un raspuns bun .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 24.08.2012 at 20:50:47.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.08.2012, 23:37:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu am nici o informatie despre acest otet , nici una . Stiu de el doar din leteratura ...
Oțet=ecet
Acid=sav
____________
Acid acetic=ecet sav(ungurește)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.08.2012, 02:02:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Atenție!!!
Mare atenție la această esență, care s-ar putea să fie... acid acetic(sintetic), nu natural, care în cantități mici nu e nociv și seamănă cu oțetul.

Oțetul alimentar trebuie să aibă la bază(după mintea mea) vinul, care se oțetește.
Nu seamana, otetul ESTE in principal acid acetic.

Nici otetul "natural" (din fermentatie) nu cred ca iti face prea bine daca bei 2-3litri o data.

Last edited by AlinB; 25.08.2012 at 02:05:37.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2012, 02:04:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Acest ingredient culinar este necesar la producerea de medicamente, mai exact de leacuri, pt. diferite boli iar aici , in sudul tarii unde locuiesc eu, nu se gaseste .
.
Pai aia cu retetele ar trebui sa-ti spuna si ce e cu ingredientul ala.
Despre ce fel de leacuri e vorba?

Dupa denumire este probabil vorba de acid acetic concentrat, otetul in forma naturala (fermentatie) nu este prea concentrat decat poate printr-un procedeu de extractie-distilare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2012, 09:22:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Otetul, indiferent pe ce cale se produce , este tot acid acetic.
In ce tarie se obtine (cite grade acetice are), ce arome are, ce impuritati are si cum se comercializeaza pe piata, asta depinde de fiecare producator.
Nu stiam de exemplu ca se vinde si esenta de otet , in comert, ca si aliment, nu stiu ce concentratie ar putea avea si mai ales cum se foloseste.
Probabil ca si pe la mine , aici in sudul tarii, se vinde asa ceva , dar cu siguranta ca eticheta cu miniinformatiile traduse despre folosire nu seamana cu eticheta originalului , ungureste in sudul tarii mai rar sa gasesti pt. a te informa , iar cea mai serioasa problema este ca prin partile acestea nimeni nu foloseste aceasta esenta, nimeni nu are experienta cu ea . Adica nu exista acest obicei pe aici si pt. asta si cred ca nu se aduce la vinzare deoarece nu are cine sa il cumpere.
La mine in tirg, exista munti de otet zis din vin , produs de IVV-ul podgoriei locale, pe care il foloseste absolut toata lumea .
Mai exista otet clar de sinteza chimica dar din cauza ca nu se vinde si cantitatile in care se aprovizioneaza sunt f. reduse . Si bine inteles ca mai exista si otet de fite , balsamic (probabil ca pt. imbalsamare !, sic !) pe care numai potentatii de carton il cumpara in mod ostentativ (asa scrie in retetele lor culinare si pt. asta ei nu fac altfel , doamne fereste !) dar care si el este in cantitate mult redusa deoarece nu are cine sa il cumpere.
Care otet este cu adevarat sanatos pt. organismul uman , stim cu totii , numai ca folosindu-l nu se poate conserva legumele pe iarna .

Acestea sunt amanuntele despre cine este si ce vrea sa fie otetul alimentar, lucruri pe care le stiam toti , dar pe care le-am reluat pt. a mi se cunoaste punctul de vedere din care privesc si vorbesc despre subiect.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 25.08.2012 at 10:11:05.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2012, 13:14:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici otetul "natural" (din fermentatie) nu cred ca iti face prea bine daca bei 2-3litri o data.
Ba da, dacă n-aștepți să se oțetească(hi, hi, hi!).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2012, 17:39:52
Dianami Dianami is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Sticla arata ca in poza.
E acid acetic 20% si am citit pe undeva ca se foloseste pt. boli reumatice si de articulatii (extern).
Attached Images
File Type: jpg 0.jpg (9,0 KB, 12 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In ce consta esenta existentei umane? amatyyy Umanitare 8 27.12.2012 03:59:52
Esenta mir nard Danette Mirungerea(Ungerea cu Mir) 6 31.03.2010 21:04:01