Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2010, 13:04:47
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit caut preot vazator cu duhul

caut un astfel de preot , sau calugar cum au fost multi altii, unii nestiuti poate. Daca sunt persoane care au intalnit astfel de pustnici chiar daca nu stie lumea de ei, sau sunt foarte simpli si nu banuiesti nimic.... cum era de exemlu pe vremea sa cuvios Paisie Aghioritul (desi dupa o vreme foarte multa lume stia de el)....rog sa imi impartasiti trairile dumneavoastra care v-au impresionat... Rog sa imi scrieti pe privat atunci cand doriti sa imi recomandati o anumita astfel persoana -fie din orice colt al lumii sunt dispus sa merg oriunde
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.04.2010, 22:07:43
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Vad multe mesaje de acest fel. Sigur ca lumea e inclinata spre latura asta mai exotica dar se pare ca nu stie cum functioneaza Duhul Sfant. Din ce am citit, inaintevederea, prin Duhul Sfant, nu apare tot timpul ci in anumite momente. Parintele Cleopa da exemplul Proorocului Iezechiel, care de multe ori vorbea lucruri neinteresante dar erau clipe cand ii cerea ucenicului sa scrie pentru ca atunci vorbeste Duhul Sfant.
Dupa umila mea parere cand cauti pe cineva pentru acest dar sunt sanse sa fii inselat. Ca poate in momentul acela Duhul Sfant nu vrea sa ii transmita nimic duhovnicului despre tine.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2010, 22:17:17
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
caut un astfel de preot , sau calugar cum au fost multi altii, unii nestiuti poate. Daca sunt persoane care au intalnit astfel de pustnici chiar daca nu stie lumea de ei, sau sunt foarte simpli si nu banuiesti nimic.... cum era de exemlu pe vremea sa cuvios Paisie Aghioritul (desi dupa o vreme foarte multa lume stia de el)....rog sa imi impartasiti trairile dumneavoastra care v-au impresionat... Rog sa imi scrieti pe privat atunci cand doriti sa imi recomandati o anumita astfel persoana -fie din orice colt al lumii sunt dispus sa merg oriunde


Cunosc doar unul. Parintele Iustin Parvu (Dumnezeu sa-l intareasca, caci e foarte bolnav). Dar daca tu cauti pe cineva care sa-ti spuna ceva despre viitorul tau sau chestii din astea, stai linistita ca nici un parinte vazator cu duhul nu va face asta....
Nu inteleg de ce cautati mereu parinti vazatori cu duhul. Asta le arata sfintenia lor si intr-adevar sunt foarte de leac si pot da multe sfaturi duhovnicesti celor ce-i cauta. Dar, nu stiu de ce, am ajuns la concluzia ca multi vor mai mult decat sfaturi (si iertati-ma, fratilor, daca ma insel)
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.04.2010, 10:39:20
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pentru ca vreau sa gasesc

Pentru ca poate foarte mult ajuta , de asta ...... M-au impresionat intamplarile cele descrise de cei care l-au intalnit si cunoscut pe parintele paisie aghioritul, cum stia dinainte problema cu care venea cineva la el, si spunea direct raspunsu si fara sa mai intrebe cel care venea, ....Spunea solilor care aduceau scrisori dinainte ce si cum trebuia sa faca persoana care ii trimitea scrisoarea respectiva dinainte sa apuce solul sa ii deschida scrisoarea , a facut tamaduiri , a ajutat foarte multe persoane, am citi din viata lui .

Mai este si parintele arsenie boca care spunea anumite lucruri din viata celor care veneau spre dansul , ii ajuta prin aceasta. Evindent draga "lacrimi", :-), ca nu doresc sa aflu ceva anume nici din trecut nici din viitor, caci nu stiu eu cu adevarat ce am nevoie in aceste momente (caci daca as sti , nu as mai cauta si as face) si astfel nici ce trebuie sa aflu spre binele meu, deci nu caut pentru asemenea lucruri , dar nadajduiesc ca, intalnirea cu asemenea persoana care are acvest INSTRUMENT (al vederii interioare) poate ajuta o fiinta aflata in situatii grele)
Sigur ca poate DOmnul nu are in voia sa Sfanta sa imi deaq ajutor printr-o asemenea cale - numai El stie- dar atat timp cat nu stiu asta cu siguranta caut si eu, nu cred ca ar strica intalnirea cu o persoana ca Paisie Aghirotul, sau Arsenie Boca, chit ca ma trimite direct acasa fara sa imi spuna nimic si nici sa se uite la mine, caci in felu tot invat ceva si din asta...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.04.2010, 13:18:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
caut un astfel de preot , sau calugar cum au fost multi altii, unii nestiuti poate. Daca sunt persoane care au intalnit astfel de pustnici chiar daca nu stie lumea de ei, sau sunt foarte simpli si nu banuiesti nimic.... cum era de exemlu pe vremea sa cuvios Paisie Aghioritul (desi dupa o vreme foarte multa lume stia de el)....rog sa imi impartasiti trairile dumneavoastra care v-au impresionat... Rog sa imi scrieti pe privat atunci cand doriti sa imi recomandati o anumita astfel persoana -fie din orice colt al lumii sunt dispus sa merg oriunde
Am auzit de parintele Nil de la man.Marcus ca poate ajuta in rezolvarea unor probleme personale si ca ar sti si anumite aspecte din viata fiecaruia ,fara sa i se spuna.
El da sfaturi duhovnicesti.
Oricum la el nu se merge ca la un ghicitor ci ca la un duhovnic.
Sunt de parere ca viitorul depinde de noi ,cum ne aranjam viata ,el nu este fixat.Si la ce bun sa ne stim viitorul?
Nici un duhovnic ,fie si el vazator cu duhul nu o sa spuna ce va fi in viata ta ,eventual poate sa puna ,"daca nu iti indrepti viata ,poti avea parte de urmatoarele necazuri"
La man.Marcus se merge pe drumul de la Brasov spre Covasna ,la vreo 20 de km.se face la dreapta ,e un indicator.
Sau dinspre Intorsura Buzaului ,cum mergi spre Brasov ,nu stiu exact pe unde ,dar poti intreba.Tot pe partea drepta este un indicator.
Acolo parintele are in grija niste fetite orfane ,si pentru a le ajuta a scris si niste carti duhovnicesti cu sfaturi foarte folositoare.
O carte scrisa de dansul am cumparat si eu de la biserica si prin sfaturile pe care le da poti sa iti dai seama cum sa traiesti.
Se pot trimite acatiste la parintele.

Last edited by anita; 06.04.2010 at 13:22:44.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.04.2010, 15:29:23
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Cunosc doar unul. Parintele Iustin Parvu (Dumnezeu sa-l intareasca, caci e foarte bolnav). Dar daca tu cauti pe cineva care sa-ti spuna ceva despre viitorul tau sau chestii din astea, stai linistita ca nici un parinte vazator cu duhul nu va face asta....
Nu inteleg de ce cautati mereu parinti vazatori cu duhul. Asta le arata sfintenia lor si intr-adevar sunt foarte de leac si pot da multe sfaturi duhovnicesti celor ce-i cauta. Dar, nu stiu de ce, am ajuns la concluzia ca multi vor mai mult decat sfaturi (si iertati-ma, fratilor, daca ma insel)
acest parinte e in coma, la cine sa se duca????
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.04.2010, 15:39:43
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
acest parinte e in coma, la cine sa se duca????
La orice preot. Parinti vazatori cu duhul sau duhovnici cu mare har sunt din ce in ce mai putini, din pacate. Iubirea si nadejdea in Dumnezeu fac adevarate minuni. Eu zic sa se roage mult si Dumnezeu ii va scoate in cale un duhovnic potrivit.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.04.2010, 15:53:02
mioaraa's Avatar
mioaraa mioaraa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
acest parinte e in coma, la cine sa se duca????
http://www.youtube.com/watch?v=ak3ww...layer_embedded
__________________
Doamne Isuse Hristoase fiul lui Dumnezeu milueste-ma pe mine pacatoasa !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.04.2010, 22:39:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Utilitatea fiind care?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.06.2010, 22:52:36
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Ca sa poti ajunge la un parinte vazator cu duhul, depinde de duhul tau. Cei care spun aici du-te la X sau la Y fac o mare greseala. Acei parinti sunt vazatori cu duhul doar pentru cei ce au duh...adica au ochi de vazut si urechi de auzit.
Eu am intalnit enorm de multi preoti, atat de mir cat si calugari, pentru mine unii au fost vazatori cu duhul din ceea ce am auzit cand am vorbit cu ei...dar nu acelasi lucru l-au spus si altii despre acei preoti.
Alti preoti care pentru unii erau vazatori cu duhul pentru mine au ramas simpli slujitori ai Sf. Altar pentru ca n-am simtit si n-am vazut sau n-am auzit nimic care sa ma impresioneze, sa ma atraga in vreun fel.
Din experienta mea vie va spun ca depinde de duhul vostru cand cautati ceva anume.
Din experienta mea citita (adica din carti) va pot spune de pr. Arsenie Papacioc, pr. Iustin Parvu, pr. Calistrat de la Barnova, pr Coman Constantin din Bucuresti, pr Vasile de la Bis. Rusa din Bucuresti...etc (sunt multi care sunt in viata dar si multi care s-au dus la Domnul si au ramas doar scrierile)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic vazator cu duhul doareu Intamplari adevarate 53 18.11.2013 22:14:56
Caut un preot? grgsc_mrs Generalitati 21 15.07.2011 15:00:37
Caut un preot care e iscusit si are timp de mine zriyac Generalitati 2 16.10.2010 16:27:33
duhul lumesc Ioana-Andreea Generalitati 2 17.07.2010 02:18:20