Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.04.2010, 17:19:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Post Judecata particulara

Citind NT, am dat peste versetul de la 1 Timotei 5, 24:

"Păcatele unor oameni sunt învederate, mergând înaintea lor la judecată; ale altora însă se ivesc după ea."


Ma intreb cum de cred unii ca nu este judecata dupa moarte, ci numai Judecata de Apoi. Chiar si Cornilescu zice tot asa:

"Păcatele unor oameni sunt cunoscute și merg înainte la judecată, iar ale altora vin pe urmă."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.04.2010, 14:10:56
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

La judecata particulara se judeca pacatele facute in viata, iar la cea universala si consecintele faptelor care apar in timpul scurs de la judecata particulara la cea universala.
Luam ca exemple fapte bune si fapte rele.
Un om a construit o biserica sau un spital sau o scoala.In biserica se vor ruga secole in sir multi oameni, in spital vor fi vindecati multi ani de-a randul o multime de bolnavi, la fel si in scoala vor invata generati de elevi. Desi ctitorul a murit, fapta lui buna va avea consecinte benefice in timp. Alta fapta buna: a scris o carte ziditoare de suflet care va trece prin mainile a multor generatii sute de ani....Un om a plantat un copac din care se vor hrani si stranepotii, altul a sapat o fantana ....
Fapte rele:din cauza miciunii unui om, altul e bagat nevinovat in inchisoare, familia acestuia nu poate supravietui financiar, ajunge in pragul saraciei, un ateu sau un eretic scrie o carte impotriva lui Dumnezeu si ii duce pe multi in ratacirea lui, si exemplele pot continua.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.04.2010, 16:46:09
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Judecata "particulara", daca vrei, este faptul ca toti murim ca urmare a pacatului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2010, 10:45:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am deschis subiectul asta incercand sa culeg de la voi marturii biblice pentru credinta ortodoxa in Judecata particulara.

Eu cred ca ar mai fi un temei scriptural care sustine aceasta idee. Exista doua versete care in aparenta se contrazic:

Ioan 5, 24
Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.

2 Corinteni 5, 10
Pentru că noi toți trebuie să ne înfățișăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, ca să ia fiecare după cele ce a făcut prin trup, ori bine, ori rău.

Primul ne spune clar ca unii oameni sunt mantuiti inca din timpul vietii, nemaifiind judecati la moarte. Cu toate acestea, la sfarsitul acestui veac (era, eon, epoca sau zi), toti vom fi prezenti la Judecata de Apoi: ingeri buni si rai, oameni, toate fiintele Universului fara exceptie.

Daca nu ar fi doua Judecati, cele doua texte s-ar contrazice.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2010, 10:59:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Exista doua versete care in aparenta se contrazic:

Ioan 5, 24
Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.

2 Corinteni 5, 10
Pentru că noi toți trebuie să ne înfățișăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, ca să ia fiecare după cele ce a făcut prin trup, ori bine, ori rău.
Primul verset este clar : cei credinciosi nu se vor infatisa la judecata pentru a fi osanditi. Observa scopul judecatii lor in al doilea verset: "ca sa ia fiecare", deci vor fi judecati pentru a da fiecaruia resplata cuvenita pentru cele ce a lucrat pe pamant.

Deci credinciosii nu vor fi judecati pentru a stabili daca merg in iad sau in rai, ci pentru a li se stabili rasplata pentru lucrul si anevointa lor de pe pamant. E ca si cum li s-ar verifica ce au lucrat si li s-ar stabili plata la sfarsitul unei zile de munca.

"Și i-a zis stăpânul: Bine slugă bună, fiindcă întru puțin ai fost credincioasă, să ai stăpânire peste zece cetăți."
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.04.2010, 12:20:57
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Am deschis subiectul asta incercand sa culeg de la voi marturii biblice pentru credinta ortodoxa in Judecata particulara.

Eu cred ca ar mai fi un temei scriptural care sustine aceasta idee. Exista doua versete care in aparenta se contrazic:

Ioan 5, 24
Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.
Iti raspund tot cu un citat din Ioan 3:18 :
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a și fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu. "
Dupa cum vezi si cei ce nu cred au parte de aceasta judecata din timpul vietii si nu dupa ce au murit.
Ce vrea sa spuna versetul asta e cat se poate de evident, faptul ca dupa moarte nu mai poti schimba nimic in ceea ce priveste vesnicia, dc ai crezut in Hristos in timpul vietii ai fost mantuit, dar dc nu ai crezut ai fost osandit.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
2 Corinteni 5, 10
Pentru că noi toți trebuie să ne înfățișăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, ca să ia fiecare după cele ce a făcut prin trup, ori bine, ori rău.
Aici se refera, cum f bine a subliniat si Doriana, la judecata in privinta rasplatii pe care o primeste fiecare crestin in functie de faptele lui.
Crestinii nu doar ca sunt mantuiti ci primesc si o rasplata. Cel mai bine e evidentiat lucrul acesta in 1 Corinteni 3:
"Lucrul fiecăruia se va face cunoscut; îl va vădi ziua (Domnului). Pentru că în foc se descoperă, și focul însuși va lămuri ce fel este lucrul fiecăruia.
Dacă lucrul cuiva, pe care l-a zidit, va rămâne, va lua plată.
Dacă lucrul cuiva se va arde, el va fi păgubit; el însă se va mântui, dar așa ca prin foc. "

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Primul ne spune clar ca unii oameni sunt mantuiti inca din timpul vietii, nemaifiind judecati la moarte. Cu toate acestea, la sfarsitul acestui veac (era, eon, epoca sau zi), toti vom fi prezenti la Judecata de Apoi: ingeri buni si rai, oameni, toate fiintele Universului fara exceptie.

Daca nu ar fi doua Judecati, cele doua texte s-ar contrazice.
Versetul din Ioan 3:18 spune clar ca cine e mantuit e mantuit din timpul vietii iar cine e osandit e osandit din timpul vietii.
Dc ai sa citesti Apocalipsa , in cap 20 ai sa vezi f clar cum va decurge judecata:
" Și am văzut, iar, un tron mare alb și pe Cel ce ședea pe el, iar dinaintea feței Lui pământul și cerul au fugit și loc nu s-a mai găsit pentru ele.
Și am văzut pe morți, pe cei mari și pe cei mici, stând înaintea tronului și cărțile au fost deschise; și o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieții; și morții au fost judecați din cele scrise în cărți, potrivit cu faptele lor.
Și marea a dat pe morții cei din ea și moartea și iadul au dat pe morții lor, și judecați au fost, fiecare după faptele sale.
Și moartea și iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc.
Iar cine n-a fost aflat scris în cartea vieții, a fost aruncat în iezerul de foc. "

Dupa cum vezi ,unii vor fi judecati dupa faptele lor( dar nu in vederea mantuirii si versetul dat de tine din Corinteni vorbeste despre aceasta judecata) iar altii au fost aruncati in iad pentru un sigur lucru, ca nu au fost gasiti scrisi in cartea vietii. In cazul lor judecata dupa fapte nu avea nici un sens de vreme ce oricum ar fi fost aruncati in iad datorita faptului ca nu s-au increzut in Hristos.
Destinul omului se decide din timpul vietii , in functie daca a crezut sau nu in Hristos si Ioan 3:18 descrie perfect lucrul acesta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.04.2010, 12:48:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Dupa cum vezi ,unii vor fi judecati dupa faptele lor( dar nu in vederea mantuirii si versetul dat de tine din Corinteni vorbeste despre aceasta judecata) iar altii au fost aruncati in iad pentru un sigur lucru, ca nu au fost gasiti scrisi in cartea vietii. In cazul lor judecata dupa fapte nu avea nici un sens de vreme ce oricum ar fi fost aruncati in iad datorita faptului ca nu s-au increzut in Hristos.
Destinul omului se decide din timpul vietii , in functie daca a crezut sau nu in Hristos si Ioan 3:18 descrie perfect lucrul acesta.
1. Si deci cei care nu au auzit de Hristos nu sunt automat scrisi in cartea vietii si vor sfarsi in Iad?
2. Din ce spui tu se poate ajunge la concluzia ca poti fi scris in cartea vietii si totusi sa ajungi in iad?

Interesant citatul din Apocalipsa, acolo spune ca doar cei din Iad ar veni la Judecata Universala?
Si de ce "marea" si "moartea" si "iadul"?

Last edited by AlinB; 26.04.2010 at 12:51:11.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.04.2010, 16:16:40
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit

Unde stau sufletele dupa inmormantarea trupului, intre judecata particulara si cea universala?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.04.2010, 16:38:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Unele in rai, alte in iad.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.04.2010, 16:42:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Unele in rai, alte in iad.
Si altele in Imparatia Cerurilor - ce-i drept, cam putine...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 18:49:23
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 15:50:25
Lectura particulară Carmen FUNIERU Sectiune dedicata profesorilor de religie 12 18.04.2011 23:27:49
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 09:01:09
Judecata Milostiva Laurentiu Generalitati 1 04.02.2007 19:29:03