Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2011, 05:02:56
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit Cine este blestemat e bine sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat

Si Dumnezeu se va ocupa de caz.
Rugaciunea ajuta foarte mult. Daca ai gresit omului ce te-a blestemat, roaga-te lui Dumnezeu sa nu iti dea durere pentru greseala ci posibilitatea de a face bine. Sa te forteze sa faci bine ca sa ti se stearga pacatul.

Blestemul e ca o pasare. Daca zici randunica du-te in copacul, cela, randunica zboara cum vrea ea, top top si poate ajunge chiar pe umarul tau. asa ca niciodata dar niciodata sa nu blestemi pe nimeni ca sa nu vina greul pe tine. Daca iti trebuie greutati fa voluntariat undeva. Daca ai prea mult si te gandesti sa mai pierzi, da la altii. Daca esti prea suparat nu blestema ca nu devii si mai suparat. Orice fir nu se misca fara controlul lui Dumnezeu .

Sa fim binecuvantati si mantuiti toti si sa ne fereasca Dumnezeu de rele. Amin.

Uite ni s-a poruncit sa ne iubim aproapele ca pe noi insuti. Ce o sa zicem la judecata daca am lovit in aproapele? Daca loveste el e problema lui la judecata lui.

Last edited by spre_rasarit; 19.09.2011 at 05:09:44.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.09.2011, 12:49:47
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Eu cand ma rog zic asa : si nu permite Doanne sa ma atinga nimic rau dinspre cei ce-mi vor raul, du-le lucrarea unde stii TU , iara pe ei iarta-i , ca nu cumva in ziua judecatii sa fie gasiti vinovati din cauza mea! Numai bine!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2012, 13:00:24
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Blestemul e ca o pasare.
Blestemul e ca o gluma. Nu exista, nu are consecinte. Singurul fel in care blestemul are efect asupra celui blestemat e daca e insotit de acid sulfuric aruncat pe fata lui sau daca e blestemat inainte de a fi calcat de masina celui care blesteama.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2012, 13:54:10
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

blestemele sint de doua feluri dar nu actioneaza automat ci doar la voia divina.
-primul este blestem cu dusmanie -un fel de magie neagra in functie de ce rau iti imaginezi ca i se intimpla.
-al doilea este blestem cu judecata sfinta insotita de iertare fara dusmanie (nu din razbunare sau ura) .

-primul ti se poate intoarce impotriva ta sau cadea pe altul mai slab sau poate sa nu aibe nici un efect.

-al doilea nu se poate intoarce caci este echivalent cu o rugaciune adresata lui Dumnezeu prin care vrei sa se faca dreptate- situatia nedreapta sa inceteze.

de ex in Isaia 65 se arata o situatie antagonica intre alesii lui Dumnezeu si unii pacatosi iar acestia din urma "lasa numele lor spre a fi blestemat de alesii Domnului: "Domnul sa va omoare" alaturi de care in alte traduceri in verset gasim precizarea ca cei spre omorire sint dumani ai lui Dumnezeu.

putem presupune ca Dumnezeu ii va si omori chiar si partial daca analizam mai bine contextul ; el fiind unul eschatologic deci in vremea Judecatii

pina la urma daca sint dusmani impotriva lui Dumnezeu tocmai in vremea Judecatii chiar Dumnezeu insusi ii judeca, ii blestema si ii si pedepseste cu ce pedepse considera necesar contextului.

blestemul sfint nu are efect daca nu exista iertare caci el este spre indreptare situatiei mai ales ca are ca efect o dubla iertare .
-iertarea de la suferinte a celor care sufera de pe urma pacatosilor dar si iertare necesara indreptarii acestora printr-o lectie dura chiar daca este necesara si luarea lor din aceasta viata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.02.2012, 21:17:01
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
blestemele sint de doua feluri dar nu actioneaza automat ci doar la voia divina.
-primul este blestem cu dusmanie -un fel de magie neagra in functie de ce rau iti imaginezi ca i se intimpla.
-al doilea este blestem cu judecata sfinta insotita de iertare fara dusmanie (nu din razbunare sau ura) .

-primul ti se poate intoarce impotriva ta sau cadea pe altul mai slab sau poate sa nu aibe nici un efect.

-al doilea nu se poate intoarce caci este echivalent cu o rugaciune adresata lui Dumnezeu prin care vrei sa se faca dreptate- situatia nedreapta sa inceteze.

de ex in Isaia 65 se arata o situatie antagonica intre alesii lui Dumnezeu si unii pacatosi iar acestia din urma "lasa numele lor spre a fi blestemat de alesii Domnului: "Domnul sa va omoare" alaturi de care in alte traduceri in verset gasim precizarea ca cei spre omorire sint dumani ai lui Dumnezeu.

putem presupune ca Dumnezeu ii va si omori chiar si partial daca analizam mai bine contextul ; el fiind unul eschatologic deci in vremea Judecatii

pina la urma daca sint dusmani impotriva lui Dumnezeu tocmai in vremea Judecatii chiar Dumnezeu insusi ii judeca, ii blestema si ii si pedepseste cu ce pedepse considera necesar contextului.

blestemul sfint nu are efect daca nu exista iertare caci el este spre indreptare situatiei mai ales ca are ca efect o dubla iertare .
-iertarea de la suferinte a celor care sufera de pe urma pacatosilor dar si iertare necesara indreptarii acestora printr-o lectie dura chiar daca este necesara si luarea lor din aceasta viata.
bine ar fi sa nu existe blesteme intre oameni. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.02.2012, 23:46:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ideea este ca in ortodoxie trebuie sa rasplatim raul cu bine.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.02.2012, 00:37:31
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
bine ar fi sa nu existe blesteme intre oameni. Doamne ajuta!
Doamne ajuta!
Ce ziceti ati putea sa faceti sugestia sa se schimbe Randuiala primirii protestantilor in ortodoxie?

Stiti, in aceea „randuiala” li se cere neofitilor sa-i blesteme pe oamenii din biserica pe care tocmai au parasit-o.
Întrebare: Te lepezi de toți mai marii eresurilor, și împreună cu_ aceia și de adunarea, obiceiurile și de toți învățătorii lor, și ca pre niște protivnici sfintei Biserici a răsăritului, îi blestemi pre ei?

Răspuns: Mă lepăd, și îi blestem pre ei.
Asa se face ca penticostalii care au trecut in ortodoxie m-au blestemat pe mine.
Nu e nicio problema, de mine si asa nu se prinde blestemul si, oricum eu ( stiind ca trebuie sa rasplatim raul cu bine) ii binecuvintez dar, pentru binele celor care trec de la protestanti la ortodocsi cred ca este indicat sa fie scoasa obligatia de a blestema oamenii.

Tu ce crezi?

Last edited by penticostalul; 27.02.2012 at 00:39:41.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.02.2012, 10:38:22
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Ce ziceti ati putea sa faceti sugestia sa se schimbe Randuiala primirii protestantilor in ortodoxie?

Stiti, in aceea „randuiala” li se cere neofitilor sa-i blesteme pe oamenii din biserica pe care tocmai au parasit-o.
Întrebare: Te lepezi de toți mai marii eresurilor, și împreună cu_ aceia și de adunarea, obiceiurile și de toți învățătorii lor, și ca pre niște protivnici sfintei Biserici a răsăritului, îi blestemi pre ei?

Răspuns: Mă lepăd, și îi blestem pre ei.
Asa se face ca penticostalii care au trecut in ortodoxie m-au blestemat pe mine.
Nu e nicio problema, de mine si asa nu se prinde blestemul si, oricum eu ( stiind ca trebuie sa rasplatim raul cu bine) ii binecuvintez dar, pentru binele celor care trec de la protestanti la ortodocsi cred ca este indicat sa fie scoasa obligatia de a blestema oamenii.

Tu ce crezi?
tu de unde stii toate acestea prietene? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.02.2012, 10:58:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

uite ca a fost banat Spre_Rasarit...
Mie una o sa-mi fie dor de el si de indemnurile lui la fapte bune
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.02.2012, 11:03:23
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
tu de unde stii toate acestea prietene? Doamne ajuta!
Nu-a așa de greu de găsit.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cred ca sunt blestemat DoryLucky Umanitare 58 31.07.2017 19:20:53
cum iti dai seama ca ti s-au facut farmece sau esti blestemat? ghetsimani Generalitati 41 14.03.2013 09:06:28
Cine trebuie sa poarte de grija poporului:guvernul sau biserica? dorinastoica14 Biserica Ortodoxa si Massmedia 52 12.10.2012 18:46:50
Omul blestemat ! adrian_b Vrajitoria 10 16.09.2011 20:38:25
DE CE A FOST HAM BLESTEMAT Laurentiu Generalitati 8 18.08.2007 14:03:42