Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.03.2010, 15:55:36
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Smile Ce se duce la bis. pt. Sf.Maslu - raspuns pt. Kelly

Citat:
În prealabil postat de Kelly Vezi mesajul
Maine dimineata vreau sa merg la biserica unde se tine Sf.Maslu, si nu stiu ce anume trebuie pregatit in afara de ulei, faina, am vazut ca se aduce si paine. Cate lumanari trebuiesc cumparate, trebuie ceva scris pe o foaie de hartie? Multumesc anticipat :)
Ulei se duce de obicei, dar multe pers. mai duc si faina sau paine (ori ambele), alte pers. mai duc si zahar sau/si orez, malai etc. Dar din cate am inteles (acuma, parerile difera, mai bine intrebi si un preot), numai uleiul se sfinteste (rugaciunile fiind specifice pt. sfintirea untdelemnului care va capata astfel, puteri vindecatoare/tamaduitoare), despre celelalte, nu prea stiu sigur daca se sfintesc si ele, dar totusi, lumea le duce, sa fie acolo... Se scrie si se da preotului, cu o lumanare aprinsa (ori se lasa pe masa cu Sf. Evanghelie si celelalte obiecte sfinte, unde va sluji preotul - respectiv, preotii -, iar lumanarea se aprinde afara sau la locul pt. aprins lumanari, la vii) un mic pomelnic, pe o foaie de hartie, cu numele celor vii din familie (unii trec si pe cei raposati, dar aceasta este o Sf. Taina care se face doar pt. cei vii, nu are valoare si pt. cei raposati - ale caror nume ar fi bine si indicat sa se treaca pe pomelnicele pt. Sf. Liturghie). Cat despre lumanari, cateva iti vor fi suficiente; iti trebuie 1 sau 2 pt. uleiul si faina sau painea pe care le duci - se infig in pachetul cu faina sau in painea respectiva si se aprind in timpul slujbei, cand sunt sfintite. Si alte lumanari daca vrei sa aprinzi afara (sau in locul destinat aprinderii lumanarilor), pt. cei vii si raposati din familia ta etc (poti aprinde si doar cate 1 la fiecare sectziune, pomenind in gand numele celor pt. care aprinzi). Sper sa-ti fie de folos.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.03.2010, 14:24:19
Kelly Kelly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Multumesc Cherub, a fost prima data cand am participat. Imi doream de mult timp sa ajung la aceasta slujba, dar fiind tinuta de obicei dupa amiaza mi-era peste putinta sa ajung, fiind la firma la orele acelea. Dar asa a randuit Bunul Dumnezeu ca in aceasta Sfanta saptamana sa fie tinut Sf Maslu dimineata.
__________________
Doamne Dumnezeul meu, desi n-am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.10.2010, 15:18:43
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Taina Sfântului Maslu și rolul ei în viața noastră

Taina Sfântului Maslu și rolul ei în viața noastră
http://www.ziarullumina.ro/articole;...a-noastra.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maslu arifa Maslul 52 25.07.2014 22:55:12
Sfantul Maslu - Biserici in Bucuresti elenan Maslul 21 04.09.2012 21:24:56
Maslu in Bucuresti? valahu94 Maslul 9 03.08.2012 00:13:27
Uleiul de la Sfantul Maslu cristiboss56 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 46 03.06.2012 01:20:55
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 01:29:39