Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 24.08.2009, 11:39:09
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Inca cateva amanunte

1. Lui traditie: Limba idish este o amestecatura de germana veche si ebraica.Cateva cuvinte din Idish,fac parte din alte limbe ca de exemplu engleza SUA vorbita, Hutzpe+obraznic,Ganev=hotz si altele. Germanii au adoptat, de ne crezut,din ebraica,Tahles=Tahlit (ebraica)= purpose, aim, goal, end, intent, use, intention, sake .Nu am auzit de cuvinte latine.(personal, nu stiu idish)
2. Primii evrei au ajuns in Romania cu Legiunea Judaica romana care a luat parte in lupta contra Dacilor cam inainte cu 2000 de ani,multi ani inaintea de Khazarii au trecut la Judaism.
3.Khazarii erau un mare trib turcoman care au ales judaismul ca religia lor si din pur interes ,nu numaidin credinta. Timpurile erau a cruciatelor . Crestinii s-au luptat contra musulmanilor si nu contra evreilor.La fel si musulmanii nu au avut pretentii la Khazari. Am citit ca in acel timp,crestinii si musulmanii au avut o deosebita onoare la judaism din care au aparut religile lor.
4.Nu se stie ce limba au vorbit Khazarii dar pe mormintele lor este scris pe ebraica.La fel,in scrisorile lor catre comunitatea judaica din Alexandria-Egipt,au fost srise in ebraica biblica.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poporul Ales este superior inclusiv ontologic. Theodor_de_Mopsuestia Iudaismul 48 28.02.2013 11:28:57
Israel-poporul ales piticul96 Reguli generale de utilizare a forumului 45 12.06.2012 17:33:05
Poporul ales. Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 13 23.01.2012 14:22:13
Stalin si poporul rus... Florin-Ionut Arta bisericeasca in general 9 27.08.2011 10:03:33