Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 30.03.2008, 21:31:04
Puiutza Puiutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Mesaje: 13
Implicit

Doamne ajuta!
-Geanina, 23 ani, Constanta.
La cele ce s-au scris mai sus legat de calendar, as adauga si eu un lucru: Desi s-a adoptat calendarul Gregorian in BOR inca din anul septembrie 1924, pana in zilele noastre s-a tinut tot pascalia pe stil vechi. Asta pentru ca dupa calendarul Gregorian nu se coboara lumina; pe cand la data pascaliei de stil vechi vine Sf Lumina la Ierusalim. Iata o marturie: CALENDARUL GREGORIAN este calculat cel mai bine, numai ca omenestile calcule, nu coincid cu cele dumnezeiesti. Deci, tot dupa datele 'neindreptate' ale iulianului calendar se pogoara Sf Lumina din ceruri.
Cu toate ca Lumina, Taborul si Iordanul indreptatesc iulianul calendar, el nu poate fi dogmatisit, dar nici mutat la alte date. Cine nu vrea sa tina Pastile in acea zi cu venirea Sfintei Lumini, si vrea sa tina cu catolicii, tina dupa calendarul gregorian!
  #392  
Vechi 01.04.2008, 00:38:36
bitza bitza is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Puiutza
Doamne ajuta!
-Geanina, 23 ani, Constanta.
La cele ce s-au scris mai sus legat de calendar, as adauga si eu un lucru: Desi s-a adoptat calendarul Gregorian in BOR inca din anul septembrie 1924, pana in zilele noastre s-a tinut tot pascalia pe stil vechi. Asta pentru ca dupa calendarul Gregorian nu se coboara lumina; pe cand la data pascaliei de stil vechi vine Sf Lumina la Ierusalim. Iata o marturie: CALENDARUL GREGORIAN este calculat cel mai bine, numai ca omenestile calcule, nu coincid cu cele dumnezeiesti. Deci, tot dupa datele 'neindreptate' ale iulianului calendar se pogoara Sf Lumina din ceruri.
Cu toate ca Lumina, Taborul si Iordanul indreptatesc iulianul calendar, el nu poate fi dogmatisit, dar nici mutat la alte date. Cine nu vrea sa tina Pastile in acea zi cu venirea Sfintei Lumini, si vrea sa tina cu catolicii, tina dupa calendarul gregorian!
Puiutzo , eu nus expert in calendare da vad aici un nou razboi de data asta pe niste date din calendar ,oricum tu ce zici,cine e mai crestin unu ce nu tine cum vrei tu Pastele(ca data),da merge la Biserica,asculta Sf.Liturghie,si e cumpatat de Paste,sau unu ce respecta Calendarul cum vrei tu da de Paste o "ia" pe mici,bere si sarmalutze iar dupa aia cheama Salvarea ca "nu mai poate" saracu,"ii e rau" si isi petrece noaptea de Inviere pe un pat alb,cu niste "prieteni" nu tocmai doriti in momentu acela...?:D
  #393  
Vechi 01.04.2008, 10:04:36
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Apropo de punctul initial de plecare al topicului.Am intalnit zilele astea mai multe persoane din Basarabia,care erau pe stil vechi si nici macar una nu auzise de SF Glicherie...???
  #394  
Vechi 03.04.2008, 20:44:07
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Luly,

Spunand ca adevarata credinta apostolica este a voastra, a ortodocsilor de stil vechi, te rog din tot sufletul, raspunde-mi la urmatoarele doua intrebari, la care vad ca pana acum ai tot evitat sa raspunzi:

1. In aceste conditii, in care voi, ortodocsii de stil vechi, urmati credinta apostolica primara, de ce nu sunteti primiti la manastirile Sfantului Munte Athos? De ce staretii sfintelor manasturilor athonite, atunci cand vine vorba sa slujeasca impreuna cu preoti ortodocsi din Romania, ii intreaba pe acestia daca nu cumva sunt de stil vechi si in caz de raspuns afirmativ, refuza sa slujeasca impreuna cu ei?

2. Aceeasi intrebare referitoare la preotii ortodocsi romani de stil vechi si in legatura cu manastirile din Ierusalim? De ce nu sunteti voi, cei de stil vechi, acceptati sa slujiti impreuna cu preotii acestor manastiri?

Te rog, din tot sufletul, nu "uita" sa raspunzi!
  #395  
Vechi 04.04.2008, 11:45:09
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Luly,

Cred ca era mai corect, pentru voi, ortodocsii de stil vechi, era sa faceti ce au facut parintii rusi care au plecat din tara lor o data cu instalarea bolsevismului de natura evreiasca, sa infiinteze Biserica Rusa din exil. Astazi, dupa caderea comunismului,presupun ca ati fi venit din nou sub ascultarea Uneia si Unicei Biserici Ortodoxe Romane, cea recunoscuta oficial de restul Bisericilor ortodoxe surori (inclusiv cea rusa pravoslavnica) si nu ati mai fi fost aratati de majoritatea poporului drept-credincios ca fiind niste schismatici, cazuti din ascultare.
Iar cum exista preoti ortodocsi pe stil nou care impartasesc pe credincios dupa numai o saptamana de post (in cazul celor 4 mari posturi de peste an recunoscute de Biserica), asa exista si preoti dintre ai vostri care fac la fel. Caci padure fara uscaturi nu exista niciunde, omul este supus mereu greselii, numai Dumnezeu este perfect.
  #396  
Vechi 06.04.2008, 11:40:19
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rog pe unul din fratii ortodocsi prezenti pe acest forum daca poate sa-si faca putin timp si pentru mine pacatosul, nemilostivul si vrednicul de osanda si sa-mi spuna de ce preotii-calugari ai Sfintelor Manastiri din Sfantul Munte Athos ca si cei de la Sfintele Manastiri Ortodoxe de la Locurile Sfinte evita sa slujeasca impreuna cu preotii Bisericii Ortodoxe de Stil vechi. E posibil ca acest refuz sa provina din faptul ca Biserica Ortodoxa de Stil Vechi e una Schismatica, iesita de sub ascultarea Bisericii Ortodoxe Romane?
  #397  
Vechi 07.04.2008, 20:08:12
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Iti raspund eu.Linia clericala de la Slatioara nu este canonica.Adica conform canoanelor asa-zisii preoti ce apartin de Slatioara sunt mireni si doar atat.Arhiereii lor au fost hirotoniti necanonic si ca atare nu au putere harica lucratoare.Pe de alta parte cine nu este in supunere fata de un patriarh canonic se afla sub anatema.Preotii din Athos si de la Locurile Sfinte cubosc necanonicitatea clerului de la slatioara si refuza -i primi la slujba pa ca nu-i recunosc ca preoti.Totusi sunt preoti pe vechi din Romania care sunt primiti la slujbe in Athos si in toate bisericile ortodoxe auto cefale .Este vorba despre preotii de stil vechi din Vicariatul crestin ortodox de la Sighetul Marmatiei.Acest proti sunt sufragani Patriarhiei Romane.
  #398  
Vechi 08.04.2008, 22:35:52
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Primul arhiereu sfintit pe vechi a fost Glicherie.Acesta a fost sfintit de un episcop caterisit si ca atare nu a fost canonic deci hirotonia a fost nula canonic..Acest Glicherie a sfintit si el alt arhiereu desi canonic nu era arhiereu si asa mai departe s-a ajuns pana acum.Nu sunt primiti sa slujeasca in Athos nu pt ca tin pe vechi ci pentru ca in conformitate cu canoanele ecumenice nu sunt preoti desi se pretind.Am mai scris ca in BOR sunt si preoti pe vechi dar sfintii de arhierei valizi nu numai pretinsi.
  #399  
Vechi 08.04.2008, 22:37:28
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Primul arhiereu sfintit pe vechi a fost Glicherie.Acesta a fost sfintit de un episcop caterisit si ca atare nu a fost canonic deci hirotonia a fost nula canonic..Acest Glicherie a sfintit si el alt arhiereu desi canonic nu era arhiereu si asa mai departe s-a ajuns pana acum.Nu sunt primiti sa slujeasca in Athos nu pt ca tin pe vechi ci pentru ca in conformitate cu canoanele ecumenice nu sunt preoti desi se pretind.Am mai scris ca in BOR sunt si preoti pe vechi dar sfintii de arhierei valizi nu numai pretinsi.
  #400  
Vechi 08.04.2008, 22:47:54
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

As vrea sa mai intervin cu ceva:Eu stiu cine este Agatanghel si cum a parasit el Slatioara fiind calugar si diacon cum s-a insurat cum a cantat ca cantaret pe nou intro biserica din Falticeni.Scuza-ma ca intervin acum dar te rog nu-l trece pe Agatanghel in randul duhovnicilor pt ca ma obligi (pt respectarea adevarului)sa posteze si alte realitati.Cand a discutat cu IPS pimen acest Agatanghel s-a rugat sa fie primit pe nou si a primit binecuvantarea de-a canta in biserica unde slujea pe nou parintele Apostol.Am descoperit mai tarziu topicul si intervin mai tarziu.Ultima data cand m-am intalnit cu el nu a spus ca s-a intors pe vechi.Si au trecut doar cateva luni...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07