Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.06.2010, 09:44:48
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Eu tot nu m-am lamurit ce inseamna adevata credinta...cine imi da si mie niste exemple?

Multumesc
Citatul de mai jos este intradevar ,credinta adevarata pentru cei care cred cu adevarat ,si sunt convinsa ca Dumneavoastra stiti acest lucrul . NADEJDEA MEA ESTE TATAL ,SC.APAREA MEA ESTE FIUL :ACOPERAMINTUL MEU SFINTUL DUH ;TREIME SFINTA SLAVA TIE
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.06.2010, 10:11:38
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Fata a intrebat care este credinta adevarata , nu religia adevarata. Religia e una, credinta e alta.

Definitia din DEX asemanatoare definitiei din Biblie este cam asa:

CREDÍNȚĂ, credințe, s.f. 1. Faptul de a crede în adevărul unui lucru; convingere, siguranță, certitudine. Convingere despre existența lui Dumnezeu; .
Da. Hai sa luam definitia si sa ne uitam mai bine la ea:

"Faptul de a crede in adevarul unui lucru..." => Da, Ortodoxia. Ortodoxie nu este o religie amarata, ea este adevarul nestramutat in Iisus Hristos.

Dar, normal, ce sa zica o confesionala care se inroseste la fata cand aude ca ii este atacata minciuna
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.06.2010, 10:51:18
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dar, normal, ce sa zica o confesionala care se inroseste la fata cand aude ca ii este atacata minciuna

Tu ai definit destul de corect credinta in primul tau paragraf.


Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Adevarata credinta este cea in Dumnezeu Tatal Atottiitorul si Facatorul Cerului si a Pamantului a vazutelor tuturor si nevazutelor, Dumnezeu Fiul Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos si Dumnezeu Sfantul Duh Domnul de viata Facatorul, adica in Sfanta Treime.
In al doilea paragraf ai inceput deja sa fabulezi:

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Dreapta-credinta este aceea care nadajduieste in Cuvantul lui Dumnezeu neschimbat de-a lungul veacurilor, anume Ortodoxia,
Ortodoxia nu poate nadajdui in Cuvantul lui Dumnezeu. Cel mult ortodocsii. Oare toti? Nu, doar unii, si destul de putini procentual vorbind. Deci credinta tine de fiecare om, nu de o grupare anume.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 15.06.2010 at 11:45:51.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.06.2010, 11:56:12
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit ortodoxia-confesiuni

Draga Doriana,imi cer iertare,dar nu amesteca lucrurile.Un adevar este Adevar ,daca este spus pana la capat.In ultima ta fraza,,Iar ceea ce spune Dumnezeu se afla in Scripturi",ai dat cu bata-n balta.Este parerea ta ,dar ceea ce spune Dumnezeu nu se afla numai in Scrpturi (Sola Scriptura),se afla mai intai in Sfanta Traditie,care este mai inainte de Scripturi,iar Ortodoxia tine de Sfanta Traditie.Pai ce zice Sf.Apostol si Evanghelist Ioan,ca ,,multe alte lucruri a facut Iisus pe pamant ,incat nu incap in toate cartile scrise...".Si cine ne completeaza invatatura Lui decat Apostolii si Sfintii Parinti?Iar Ortodoxia urmeaza predaniile Sfintilor Parinti.Vezi ce inseamna Traditia si Adevarul?
In legatura cu afirmatia ta ca ,,Ortodoxia nu poate nadajdui in Cuvantul lui Dumnezeu", iti atrag atentia, ca cu atat mai putin pot nadajdui catolicismul,protestantismil,sau ,,alte confesiuni".Ai auzit draga Doriana cum se incheie Simbolul de Credinta transmis de ortodoxie,credinciosilor ortodocsi,si anume:,,astept invierea mortilor si viata veacului ce va sa vie .Amin".Pai ce dovada mai buna de nadejde in cuvantul lui Dumnezeu mai vrei?Dar vad ca dai si procente pentru ortodocsii care se mantuiesc.Este adevarat ca membrii altor confesiuni se considera mantuiti inca de pe pamant,dar noi cei ce tinem aproape de Adevar ne rugam ca toti sa se mantuiasca,doar ca hotararea mantuirii se ia in sanul Sfintei Treimi ,pe care alte confesiuni nu prea pun mare pret.Candva parintele Staniloaie a fost intrebat daca si catolicii se vor mantui, si a zis ca se vor mantui si ei ,dar ca vor sta mai departe de lumina lui Dumnezeu decat ortodocsii.Apoi a fost intrebat daca si protestantii se vor mantui,si a zis ca da,si protestantii se vor mantui doar ca vor sta mai departe de lumina lui Dumnezeu decat catolicii,s.a.m.d.Doar ca blandul Parinte nu si-a permis sa dea procente
In legatura cu ,,credinta tine de fiecare om,nu de o grupare anume",asta denota egoismul si individualismul altor confesiuni.In Credinta Ortodoxa noi ne rugam in comun in cadrul Bisericii,unii pentru altii,pentru ca Dumnezeu vrea sa se mantuiasca toti,eu de ce sa fiu altfel,adica numai pentru mine.Iar Ortodoxia nu este o,, grupare anume".Grupari anume sunt altele,care nici nu le mai stii numele si anul aparitiei lor,,,ca ciupercile dupa ploaie" cum spunea Parintele Cleopa.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.06.2010, 12:04:44
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Inaintam in adevarata credinta in masura in care ne incredem mai mult in Dumnezeu, decat in noi insine sau in cei de langa noi. Trebuie sa constientizam o data pentru totdeauna: fara Dumnezeu, suntem nimic, caci din nimic ne-a adus la existenta.

Traim datorita dragostei Lui, iar orice lucru bun pe care il realizam in viata, nu este decat o manifestare sau un rod al darurilor primite de la El.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.06.2010, 13:01:54
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiuremus Vezi mesajul
,,Iar ceea ce spune Dumnezeu se afla in Scripturi",ai dat cu bata-n balta.Este parerea ta ,dar ceea ce spune Dumnezeu nu se afla numai in Scrpturi
Eu nu am spus ca Adevarul lui Dumnezeu se afla numai in Scripturi, ci ca se afla in Scripturi. Asta in mod incontestabil si sigur. Mai gasim adevarul si in alte surse, dar trebuie aceste surse verificate cu Scriptura.

Citat:
În prealabil postat de claudiuremus Vezi mesajul
In legatura cu afirmatia ta ca ,,Ortodoxia nu poate nadajdui in Cuvantul lui Dumnezeu", iti atrag atentia, ca cu atat mai putin pot nadajdui catolicismul,protestantismil,sau ,,alte confesiuni".
Absolut. Nici protestantismul , nici ortodoxia nu pot nadajdui in Dumnezeu. Numai oamenii pot nadajdui, nu sistemele religioase. Adica eu pot nadajdui, tu poti nadajdui, ei pot nadajdui...Cei care nadajduiesc si au credinta in Dumnezeu vor fi mantuiti.

Citat:
În prealabil postat de claudiuremus Vezi mesajul
In legatura cu ,,credinta tine de fiecare om,nu de o grupare anume",asta denota egoismul si individualismul altor confesiuni.
Pai spune-mi tu cum intelegi sa creada in Dumnezeu o confesiune, ortodoxa sau alta. Confesiunea nu are minte sa creada, nu are inima sa simta, e doar un cult inscris la Ministerul cultelor. Numai oamenii cred, iar credinta se demonstreaza cu faptele. Nu e suficient sa spui cu gura ca crezi, recitand Crezul. Credinta trebuie dovedita cu fapta. Ortodocsii stiu foarte bine asta. Trebuie sa se vada ca porti in tine Duhul lui Dumnezeu care te face sa te ingrozesti de pacat si nu-l mai faci, ca iubesti oamenii si cauti mantuirea lor. [nu ma refer la tine neaparat, vorbesc in general]. Cine nu traieste smerenia si pocainta si nu are dragoste de oameni nu poate spune ca are credinta chiar daca e ortodox sai de alta culoare.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.06.2010, 22:52:42
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

sa crezi in Dumnezeu si-n nimic altceva.
sa nu mai tii cont de ce zice x,y sau z, pentru ca fiecare are propria opinie si de cele mai multe ori nu coincide cu ce zice celalalt.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.06.2010, 21:40:05
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit completare

Iarta-ma draga Doriana,dar nu am vrut sa jignesc catolicii.O fi ea Ortodoxia o confesiune inscrisa la Ministerul Cultelor, dar asta din punct de vedere juridic.Dar hai sa facem un exercitiu de logica si de ratiune cum le place altor confesari sa spuna: cuvantul Ortodoxa,cum probabil stii,iar daca nu afla acum,se compune din doua particule grecesti Orto-drept/dreapta,si Doxa-invatatura.Te las pe tine sa sa le amesteci.

In ceea ce priveste Crezul asa cum a fost el formulat acum 17 veacuri,la noi nu se se recita ,ci se rosteste si se marturiseste.
In rest fa ceea ce ai scris ,si-ti doresc sanatate si spor la mantuire
Doamne-ajuta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.06.2010, 22:02:14
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Adevarat credinta,este credinta mintii,dicolo chiar de evidentele simturilor
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.06.2010, 02:12:16
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://fericirile.xhost.ro/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este credinta adevarata? gpalama Biserici Protestante 51 27.01.2013 18:10:24
cat de puternic este satana pana la urma? victortiti89 Generalitati 20 16.06.2011 19:33:03
ce s-a intamplat pana la urma? victortiti89 Din Noul Testament 1 20.05.2011 08:49:05
Pana la urma ce spunem la spovedanie? sophia Pocainta 227 24.01.2010 16:19:27
Adevarata credinta Agatha Generalitati 69 28.02.2007 23:08:35