Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.04.2010, 09:32:00
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

Pt CLEMENTIA : vrei marturii ale unor oameni care au fost deja la el? cineva a postat linkul eu am sa dau copy paste ca din intamplare nu cumva sa nu reusesti sa citesti


Multumesc ,dar cred ca am invatat sa citesc "nu cumva sa nu reusesti sa citesti ".... astept link-ul o sa ma rog pt tine sa-ti dea Dumnezeu mai multa intelepciune si sa te porti pe forum ca o adevarata crestina ce esti nu cu jigniri si alte cele
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.04.2010, 18:57:13
maxx2000ro
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Eu din nou

Ce m-a intrigat pe mine este faptul ca acesta a invitat un pastor neoprotestat (penticostal) Vladimir Pustan sa predice in biserica. Tot respectul pentru domnul Pustan si pentru carisma acestuia dar invitatia de a-l invita sa predice mi s-a parut cam deplasat. Dar ma rog...asa se poarta acum, poate o fi o traditie specifica Ardealului care este mai liberal in probleme de teologie decat Muntenia si Moldova.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.05.2010, 12:40:00
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Daca informatiile tale sunt din auzite e destul de rau ca le mai pui si pe un forum ca acesta mai bine te-ai duce sa vezi despre ce e vorba daca locuiesti aproape de Mosuni si apoi sa mai vorbesti
DOAMNE AJUTA!
uite informatii din .."neauzite" copy paste de pe alt link mai vechi

"-Stie cineva cum se ajunge la biserica unde slujeste parintele Cristian Pomohaci?Si daca se gasesc locuri de cazare in caz ca se ajunge seara in acel sat.

Nu aș recomanda nimănui să meargă la acel preot. E faimos pentru înaint-vederile sale, dar personal sunt sigur că nu sunt de origine divină. Am auzit multe lucruri extrem de urâte despre activitatea și trecutul lui, de la persoane credibile.
Fiți măi oameni serioși! Dacă Dumnezeu vrea să vă îndrume o va face cum știe El cel mai bine. Prin ceea ce numim noi deseori noroc sau întâmplare. Nu prin semne, arătări și minuni de care nu suntem vrednici.
Stau la câțiva kilometri de Moșuni. Am vecini și rude cărora părintele Pomohaci le-a "deschis Cartea" și le-a deschis și punga. Culmea e că puținele lucruri (majoritatea despre trecut, inutile de altfel, ), care părintele le-a spus despre ei erau adevărate. Aceste amăgiri sunt specifice demonilor. Aceștia nu au darul înainte-vederii adevărate și puterea schimbării Răului în Bine."
............
"sunt intr-o mare dilema; mai inainte de toate vreau sa spun ca nu judec pe nimeni ci doar vreau sa inteleg, sa aflu o parere neutra daca s-ar putea.
de mai mult timp am incercat sa-mi schimb modul de viata si apucaturile in dorinta mea de a deveni un crestin in adevaratul sens al cuvantului si de a ma apropia de Domnul.
Am observat in mediul in care traiesc (cunostinte, rude, etc) ca multe persoane merg regulat la Mosuni, iau post si, in general, au foarte mare incredere si dragoste fata de parintele P. Nu pot sa neg ca au realizari in urma acestor demersuri (stare de sanatate imbunatatita[COLOR=red], bunastare materiala !!![/COLOR], oameni multumiti si optimisti, etc). Din spusele lor am auzit ca parintele are darul de a "vedea" ce s-a intamplat in trecut sau ce va fi. Marturisesc ca am ramas putin pe ganduri deoarece nu cred ca asta e rolul unui preot, sa-ti "ghiceasca" viitorul sau sa-ti spuna trecutul, ieratat-mi fie judecata nevrednica.
Am fost si eu invitata sa merg cu ei dar am ezitat pana acum, nu sunt prea convinsa (iar mi-e teama ca am cazut in pacat). As putea sa spun ca e un adevarat curent sau un fenomen de masa. Stiu, pe site-ul lor sunt postate multe mesaje de multumire si totusi.... Sigur, o sa spuneti ca omul face ce vrea, are libertatea sa aleaga. Asa e, totul e sa alegi bine si cu cap"
..............
"Si eu am o matusa care merge acolo regulat,care inainte de a merge a avut probleme mari de natura demonica,adica a avut vraji asupra ei,si dupe ce a mers acolo si-a mai ,,revenit''.Uimit de ,,exorcizarile''ce se faceau acolo ardeam de nerabdare sa merg si eu sa vad acest fenomen,asa ca ca am mers si eu cu ea intr-o vineri totusi nu s-au facut moliftele atunci insa nu au lipsit manifestarile demonice.Vreau sa va spun ca de cand am intrat in mica biserica nu m-am simtit in largul meu,n-am simtit harul acela dumnezeisc pe care ar trebui sa-l simti de la un exorcist si un inaintevazator cum se zice de parintele Cristian,cand am mers la miruit imi zice,,Ti-a fost rau?'',zic ,,Putin"',caci v-am spus ca nu ma simteam in largul meu,zice,,Sa mai vi,te rog'', ,,Bine''.Dar nu am mai mers,iar acum gasindu-mi un duhovnic calugar mi-a spus ca nu este ,,lucru curat'' ce se face acolo,caci ceea ce ce face diavolul poate sa dezlege si el,chiar si in biserica.Dar Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc,insa suntem liberi sa aparam dreapta credinta cand vedem ca sunt abateri de ea,mai ales ale unui slujitor al altarului,dar deja aici ierarhul locului ar trebui sa intervina."


__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.05.2010, 12:50:57
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

"Stau la câțiva kilometri de Moșuni. Am vecini și rude cărora părintele Pomohaci le-a "deschis Cartea"
cu riscul de a deveni plictisitoare dar chiar azi am citit un articol ,cu invataturi sau raspunsuri ale Parintelui Cleopa pe crestin ortodox.ro , cei care sunteti abonati stiti deja , dar cei ca jonzy sau tigeravalo ,poate nu stiu inca

" . Spuneti-ne mai pe larg despre pacatul ghicirii cu carti sfinte, sau cum se numeste "deschiderea pravilei", care se obisnuieste astazi la credinciosi.
Vrajirea cu lucruri si cu carti sfinte este al patrulea fel de vrajitorie si se cheama "ghitia". Acesti vrajitori amesteca vrajile lor cu rugaciuni, cu psalmi si cu alte cuvinte sfinte, adresate catre Maica Domnului si catre sfmti, ca sa poata insela mai usor pe cei slabi in credinta. Acest fel de vraji il obisnuiesc mai ales femeile cele rele, batranele si tigancile, pentru a amagi pe cei slabi la minte.
Crestini fiind, lucreaza ca paganii. Pentru ca si diavolii, cu toate ca numesc numele lui Dumnezeu, insa tot diavoli sunt. Unii, voind a se indrepta, zic ca este crestina femeia care a descantat si nimic alta nu zice, fara numai numele lui Dumnezeu. Eu pentru aceea mai vartos o urasc si ma intorc de la ea, ca intrebuinteaza numele lui Dunmezeu spre ocara.
Cei ce ghicesc prin deschiderea Psaltirii si a altor carti sfinte, se opresc de impartasanie pana la 7 ani, pentru ca Psaltirea este o carte sfanta cu multe prorocii in ea, insuflata de Duhul Sfant si este pentru rugaciune, iar nu pentru ghicit si castigat bani spre osanda. Acelasi pacat fac si unii preoti care descid cartea cum se spune in popor, si cad sub grea osanda, atat ei, cat si cei care cer sa le deschida Sfanta Evanghelie."


__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.05.2010, 13:54:24
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Pt CLEMENTIA : vrei marturii ale unor oameni care au fost deja la el? cineva a postat linkul eu am sa dau copy paste ca din intamplare nu cumva sa nu reusesti sa citesti


Multumesc ,dar cred ca am invatat sa citesc "nu cumva sa nu reusesti sa citesti ".... astept link-ul o sa ma rog pt tine sa-ti dea Dumnezeu mai multa intelepciune si sa te porti pe forum ca o adevarata crestina ce esti nu cu jigniri si alte cele
"nu cumva sa nu reusesti sa citesti " rectific " nu cumva sa nu reusesti sa gasesti"
iarta-ma daca te-am jignit, nicidecum nu asta-mi era intentia
__________________
"Pe scara sufletului meu, M-am intalnit cu bunul Dumnezeu-
Eu coboram mahnit din constiinta mea, Iar El urca surazator spre ea...
Si ne-am oprit la jumatatea scarii, Incrucisandu-ne in clipa-ntampinarii
Sagetile perechilor de ochi ,ca de-obicei, Ah ! Ochii Lui cum semanau cu ochii mei!
Pe scara sufletului meu , M-am intalnit din nou cu Dumnezeu-
El cobora solemn din constiinta mea, Iar eu urcam surazator spre ea."(Minulescu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Parintele Cristian Pomohaci nutzy Mari Duhovnici si predicile lor 332 26.05.2013 15:37:11
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37