Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2009, 01:49:23
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit casatoria cu un/o vaduva/a

Incep prin a-mi cere iertare daca mai exista cumva un alt subiect cu aceasta tema si eu nu l-am gasit. Daca exista, rog moderatorii sa-l stearga pe acesta si sa ma redirectioneze ca sa nu aglomerez forumul inutil.
Intrebarea mea este urmatoarea. As vrea sa ma casatoresc cu un barbat care a mai fost casatorit si acum este vaduv. Eu nu am mai fost cununata. Cum priveste Sfanta Biserica aceasta situatie? Adica, stiu ca sfanta taina a cununiei este doar pentru o data in viata dar ce se intampla in cazul celor care raman vaduvi?
am citit undeva ca vaduvii este bine sa se cunune a doua oara doar cu vaduve sau sa ramana singuri toata viata.
Insa, daca eu simt ca el este alesul meu, se cuvine sa renunt la o eventuala casatorie cu el doar pentru ca este vaduv?
Mentionez ca si el ca si mine este crestin ortodox.
Imi cer scuze ca va impovarez cu problema mea si ca nu m-am invrednicit sa merg sa intreb un preot despre acest lucru, dar daca tot exista acest forum si am vazut ca multi dintre voi sunt crestini adevarati care se straduiesc atat cat pot sa ajute cu sfaturi pe cei care au probleme sau nelamuriri am zis sa indraznesc sa va intreb. Poate exista printre voi cazuri asemanatoare sau aveti cunostinta de oameni care se afla in aceeasi dilema.
De asemenea, daca stiti carti ale Sfintilor Parinti unde sunt mentionate situatii ca a mea v-as fi recunoscatoare sa imi spuneti sa caut si eu sa le citesc.
Multumesc de pe acum oricui va incerca sa ma ajute cu un sfat, parere, opinie.

Dumnezeu sa ne ajute!

Last edited by maria32; 04.08.2009 at 05:42:44.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.08.2009, 09:46:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Incep prin a-mi cere iertare daca mai exista cumva un alt subiect cu aceasta tema si eu nu l-am gasit. Daca exista, rog moderatorii sa-l stearga pe acesta si sa ma redirectioneze ca sa nu aglomerez forumul inutil.
Intrebarea mea este urmatoarea. As vrea sa ma casatoresc cu un barbat care a mai fost casatorit si acum este vaduv. Eu nu am mai fost cununata. Cum priveste Sfanta Biserica aceasta situatie? Adica, stiu ca sfanta taina a cununiei este doar pentru o data in viata dar ce se intampla in cazul celor care raman vaduvi?
am citit undeva ca vaduvii este bine sa se cunune a doua oara doar cu vaduve sau sa ramana singuri toata viata.
Insa, daca eu simt ca el este alesul meu, se cuvine sa renunt la o eventuala casatorie cu el doar pentru ca este vaduv?
Mentionez ca si el ca si mine este crestin ortodox.
Imi cer scuze ca va impovarez cu problema mea si ca nu m-am invrednicit sa merg sa intreb un preot despre acest lucru, dar daca tot exista acest forum si am vazut ca multi dintre voi sunt crestini adevarati care se straduiesc atat cat pot sa ajute cu sfaturi pe cei care au probleme sau nelamuriri am zis sa indraznesc sa va intreb. Poate exista printre voi cazuri asemanatoare sau aveti cunostinta de oameni care se afla in aceeasi dilema.
De asemenea, daca stiti carti ale Sfintilor Parinti unde sunt mentionate situatii ca a mea v-as fi recunoscatoare sa imi spuneti sa caut si eu sa le citesc.
Multumesc de pe acum oricui va incerca sa ma ajute cu un sfat, parere, opinie.

Dumnezeu sa ne ajute!
Buna Maria. Vaduvii se pot recasatori. Am si eu in familie cateva exemple.
Sigur ca se spune ca este unica taina cununiei, dar se considera si ca, asa cum a spus sfantul Pavel, poate fi greu unui om sa ramana singur.
Nu te ingrijora.
Doamne ajuta!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.08.2009, 11:20:02
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit doar un preot

Draga Maria,
Casatoria este o taina sfanta si este foarte bine descrisa in scrierile parintelui Arsenie Boca. Dar nici o regula si nici un canon nu este batut in cuie pentru simplul fapt ca suntem noi unici si Dumnezeu, oricat de multi si de pacatosi am fi are un plan special de mantuire cu fiecare. Raspunsul vi-l poate da numai El cu ajutorul unui preot. Daca Dumnezeu o ingaduie, va va arata acest lucru. Dumnezeu sa va binecuvinteze.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.08.2009, 11:49:07
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Incep prin a-mi cere iertare daca mai exista cumva un alt subiect cu aceasta tema si eu nu l-am gasit. Daca exista, rog moderatorii sa-l stearga pe acesta si sa ma redirectioneze ca sa nu aglomerez forumul inutil.
Intrebarea mea este urmatoarea. As vrea sa ma casatoresc cu un barbat care a mai fost casatorit si acum este vaduv. Eu nu am mai fost cununata. Cum priveste Sfanta Biserica aceasta situatie? Adica, stiu ca sfanta taina a cununiei este doar pentru o data in viata dar ce se intampla in cazul celor care raman vaduvi?
am citit undeva ca vaduvii este bine sa se cunune a doua oara doar cu vaduve sau sa ramana singuri toata viata.
Insa, daca eu simt ca el este alesul meu, se cuvine sa renunt la o eventuala casatorie cu el doar pentru ca este vaduv?
Mentionez ca si el ca si mine este crestin ortodox.
Imi cer scuze ca va impovarez cu problema mea si ca nu m-am invrednicit sa merg sa intreb un preot despre acest lucru, dar daca tot exista acest forum si am vazut ca multi dintre voi sunt crestini adevarati care se straduiesc atat cat pot sa ajute cu sfaturi pe cei care au probleme sau nelamuriri am zis sa indraznesc sa va intreb. Poate exista printre voi cazuri asemanatoare sau aveti cunostinta de oameni care se afla in aceeasi dilema.
De asemenea, daca stiti carti ale Sfintilor Parinti unde sunt mentionate situatii ca a mea v-as fi recunoscatoare sa imi spuneti sa caut si eu sa le citesc.
Multumesc de pe acum oricui va incerca sa ma ajute cu un sfat, parere, opinie.

Dumnezeu sa ne ajute!
Da, va puteti casatori. Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2009, 10:17:53
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Unhappy

daca doar prima cununie este taina cum va fi daca ne vom casatori? pentru el fiind a doua oara? pentru mine va fi taina si pentru el doar binecuvantare? se poate asa ceva? nu inteleg cum poate fi numita taina un concept care prin definitie presupune doi oameni si doar pentru unul dintre ei sa fie taina iar pentru celalalt nu.
ce vina are un om ca a ramas vaduv? a nu se intelege ca as carti in vreun fel in fata lui Dumnezeu cu intrebarile mele doar ca vreau sa stiu daca va fi sau nu cu adevarat taina? o pot privi astfel daca va fi doar pentru mine? cum pot fi jumatate a unui intreg care nu e intreg pentru ca celalalt nu are voie sa fie jumatate de-adevaratelea?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.08.2009, 11:02:44
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
daca doar prima cununie este taina cum va fi daca ne vom casatori? pentru el fiind a doua oara? pentru mine va fi taina si pentru el doar binecuvantare? se poate asa ceva? nu inteleg cum poate fi numita taina un concept care prin definitie presupune doi oameni si doar pentru unul dintre ei sa fie taina iar pentru celalalt nu.
ce vina are un om ca a ramas vaduv? a nu se intelege ca as carti in vreun fel in fata lui Dumnezeu cu intrebarile mele doar ca vreau sa stiu daca va fi sau nu cu adevarat taina? o pot privi astfel daca va fi doar pentru mine? cum pot fi jumatate a unui intreg care nu e intreg pentru ca celalalt nu are voie sa fie jumatate de-adevaratelea?
Eu cred ca cununia este oricum taina orice am face noi. Cred ca Dumnezeu va da mai mare imprtanta scopului pentru care va casatoriti. Si din moment ce nu va casatoriti doar asa ca nu fiti siinguri si sa va plictisiti, ci vreti sa aveti o familie, familie in adevaratul sens al cuvantului, nu cred ca este o problema.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.08.2009, 11:36:59
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

sa te auda Dumnezeu
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.08.2009, 11:39:12
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

daca unul dintre miri nu a mai fost casatorit atunci se face slujba primei cununii ...Casa pe piatra
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.08.2009, 16:19:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
daca doar prima cununie este taina cum va fi daca ne vom casatori? pentru el fiind a doua oara? pentru mine va fi taina si pentru el doar binecuvantare? se poate asa ceva? nu inteleg cum poate fi numita taina un concept care prin definitie presupune doi oameni si doar pentru unul dintre ei sa fie taina iar pentru celalalt nu.
ce vina are un om ca a ramas vaduv? a nu se intelege ca as carti in vreun fel in fata lui Dumnezeu cu intrebarile mele doar ca vreau sa stiu daca va fi sau nu cu adevarat taina? o pot privi astfel daca va fi doar pentru mine? cum pot fi jumatate a unui intreg care nu e intreg pentru ca celalalt nu are voie sa fie jumatate de-adevaratelea?
Maria, este taina. Este taina orice savarseste Biserica, de altfel. Nu stiu unde scrie ca daca se face a doua oara nu mai este taina.
Pentru divortati nu se mai pun cununi (in principiu), dar asta nu inseamna ca nu ar fi taina. Este o tana cu caracter de pocainta pentru ei (si spovedania e taina, nu?).
Dar la vaduvi se face si cu cununa.

Nu te mai framanta. Veti fi un singur trup, deci ceea ce te priveste pe tione il va privi si pe el. Dumezeu va pune cununile, si va fi o adevarata cununie pentru amandoi.

Casa de piatra!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.08.2009, 16:48:03
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Maria, este taina. Este taina orice savarseste Biserica, de altfel. Nu stiu unde scrie ca daca se face a doua oara nu mai este taina.
Pentru divortati nu se mai pun cununi (in principiu), dar asta nu inseamna ca nu ar fi taina. Este o tana cu caracter de pocainta pentru ei (si spovedania e taina, nu?).
Dar la vaduvi se face si cu cununa.

Nu te mai framanta. Veti fi un singur trup, deci ceea ce te priveste pe tione il va privi si pe el. Dumezeu va pune cununile, si va fi o adevarata cununie pentru amandoi.

Casa de piatra!
cununia va fi adevarata oricum caci cum am zis mai sus daca unu din miri nu a mai fost casatorit atunci se face slujba primei cununii!
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sunt vaduva. As vrea un sfat.. Marinela Spiritualitatea ortodoxa 21 13.11.2012 22:36:48
casatoria patricia2006 Generalitati 7 11.07.2012 01:43:30
casatoria... ioanaM Nunta 8 09.09.2010 20:23:51
Vaduv si Vaduva Dia20_diana Nunta 3 19.07.2008 20:13:33
Casatoria theodor Nunta 48 16.01.2008 13:19:45