Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.12.2006, 20:56:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Bine Balsileus, fi si tu mai moderat in declaratii, ca nu poti cuprinde intregul cult adventist in doua intamplari, ar fi nedrept nu crezi? Noi ortodocsii din respect si smerenie nu ar trebuii sa ne batem joc de credinta lor, chiar daca ei o fac, pt ca daca o facem si noi, ne dovedim slaba credinta, indicat e sa ne rugam pentru ei sa le descopere Dumnezeu evanghelia dreptatii si sa-i uneasca cu Sfanta Soborniciasca si Apostoleasca Biserica, asa ne rugam noi ortodocsii pt ei, sau cel putin asa ar trebuii sa ne rugam, O Doamne Miluieste-ne!
  #12  
Vechi 06.12.2006, 07:55:03
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit

ai dreptate :D
  #13  
Vechi 11.12.2006, 06:38:48
m_d_ki m_d_ki is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 2
Implicit

Draga Basileus,

de unde sa aiba Adventistii bani sa dea asa la toata lumea? Nu, noi dam bani la biserica, si dam mult, nu luam de la biserica. Nu mi-a dat nimeni bani ca sa vin la credinta, ci mi-a deschis Biblia si am citit Cuvintul lui Dumnezeu. Nu este asta de ajuns? Dam banii din dragostea fata de Adevarulpe care-l gasim in Biblie. Nu mi-a trebuit sa citesc de doua ori ca sa-mi dau seama de minciunile in care am crezut atitia ani.

Noi dam bani ca sa construim biserici, scoli sa ne crestem copiii ne-lumeste, facem spitale si centre de sanatate cu remedii naturale sa-i invatam pe oameni sa traiasca sanatos, pt ca trupul nostru este "templul lui Dumnezeu" conform Bibliei. Daca Domnul a spus ca porcul nu e curat, nu e. Si stiita afirma. Acum nu numai porcul, dar toate produsele animale sunt nesanatoase, au trichinoza, si tot felul de boli pt ca sunt crescute cu hormoni si animalele bolnave sunt date la celelalte tocate si amestecate in mincare, adica vacile, puii..sunt canibale acum. Nici laptele si ouale nu sunt sanatoase, toate cara virusi noi si boli nenumarate. Si pestii din oceane sunt plini de mercur si alte otravuri.

Frate Danyel, cel putin catolicii sunt cinstiti. Ei afirma ca prin autoritatea lor apostolica, ca si ortodocsii, au avut dreptul sa schimbe ziua de odihna din Simbata in Dumnica. E scris chiar in "crezul" lor. Sunt documentat bine, sa stii. E o schimbare facuta de om, care si-a luat autoritatea sa o faca singur.

Sabatul a fost tinut in foarte multe parti din lume simbata, in continuare de pe vremea apostolilor nu numai in Europa, la Waldenzi in Italia, dar pina si in Africa, si in India, unde au ajuns apostolii. Si au fost multi martiri, cu miile, care nu vroiau sa se supuna armatelor papii, si au fost decimati. Exista nenumarate documente peste tot in lume, si muzee nu facute de adventisti, unde se poate vedea aceasta istorie.

Da, fringerea piinii se facea in orice zi, ca se adunau si se inchinau. Dar asa un eveniment major ca schimbarea uneia din cele 10 porunci nu este mentionata deloc in NT. Nu crezi ca daca se facea de catre apostoli dupa moartea Domnului, ar fi mentionat-o macar unul? Dsr uite ce scrie Luca 23:56 "In ziua Sabatului s-au odihnit dupa Lege". Insusi Domnul Isus S-a odihnit dupa Legea divina in Sabat, si a inviat dupa. Si ne spune ca "[color=red]daca Il iubim, sa pazim poruncile Lui." Ioan 14:15[/color]

Faptele apostolilor 13:42 "Când au ieşit afară, [color=red]Neamurile[/color] i-au rugat să le vorbească şi în Sabatul viitor despre aceleaşi lucruri." Eu vad ca predicau in Sabat, nu duminica.

Daca gasesti unde se mentioneaza in Biblie ca ziua sfinta de Sabat a fost schimbata sau recomandata de apostoli sau Domnul Isus ca find Dumnica, iti dau $1,000. Ce zici?

Faptele apostolilor 17:2 "Pavel, după obiceiul său, a intrat în sinagogă. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi." Eu vad aici ca Apostolul predica in Sabat, nu Duminica.

Chiar Domnul le-a spus in Matei 24:20 "Rugaţi-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat." Oare de ce? El stia ca fuga lor se va intimpla dupa moartea Lui, deci nu ar mai fi avut importanta Sabatul daca ar fi trebuit sa fie schimbat. Dar se pare ca El stia ca nu va fi schimbat decit mult mai tirziu. Caderea Ierusalimului este un fapt istoric si fuga lor s-a intimplat in jurul anului 70, deci multi ani dupa moartea Domnului.

Marcu 2:27,28 "Apoi le-a zis: "Sabatul a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru Sabat; aşa că Fiul omului este Domn chiar şi al Sabatului." Normal, ca doar El insusi L-a sfintit la Crearea lumii!

Faptele apostolilor 13:14 "Din Perga şi-au urmat drumul înainte, şi au ajuns la Antiohia din Pisidia. În ziua Sabatului, au intrat în sinagogă şi au şezut jos."

Faptele apostolilor 13:44 "În Sabatul viitor, aproape toată cetatea s-a adunat ca să audă Cuvântul lui Dumnezeu."

Evrei 4:9 "Rămâne dar o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu." Daca citim tot contextul, vedem ca se refera la crestini ca poporul lui Dumnezeu, nu la evrei.


Draga Danyel - smerenia mea este sa-L ascult pe Domnul. Si El spune sa mergem sa le dam tuturor cunostinta, si sa nu ne temem, ca ne va pune El cuvintele potrivite in gura. De asta imi sacrific timpul meu, pentru ca cunosterea ADEVARULUI care vine de la DOMNUL va salva si alte suflete. [color=red]"Cercetati scripurile, ca ele va vor aduce viata vesnica".[/color]
  #14  
Vechi 11.12.2006, 11:03:43
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

E curata viclenie treaba asta cu proorocia venirii a doua a Mantuitorului nostru.Stitzi!Daca cumva nu a venit,,adventistii zic,,,pai,,,s-a pocait lumea...VICLENIE!!!!Lumea dupa cum se vede nu s-a pocait!!Deloc.Din contra!Ai mila de noi ,Doamne!Si vino a doua oara cand fiecare,personal,terminam aici,cand ne-o veni ceasul,Amin!
  #15  
Vechi 11.12.2006, 12:10:07
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Auzi m_d_ki nu am chef sa te combat acum, daca ar fi sa ne batem pe lungimea postarilor poate nu ar ajunge forumul asta sa te combat, dar nu vreau, Domnul imi spune ca nu e bine, eu sant o persoana care a avut rataciri si a umblat pe la asa zise biserici "nou-testamentale" asa ca tot ceea ce ai scris tu imi este cunoscut si eu le-am folosit candva. Dragul meu, sti ce ma doare, faptul ca tu crezi ca umbli dupa voia lui Dumnezeu, prin simplul fapt ca ai Biblia in mana, Domnul Iisus Hristos nu a zis apostolilor, mergeti si impartiti biblii la toate neamurile, s-au mantuit atatea mii de oameni care nu au citit nici un verset din Biblie, dar au ascultat de mai marii lor, gandeste-te ca in primele secole rata de analfabetism era enorma, plus de asta nu era asa usor sa ai o biblie, nici macar bisericile nu o aveau completa ci doar cate o epistola doua, si cine-i da autoritate Bibliei daca nu Biserica pe care o acuzi tu, aceasta Biserica a format canonul biblic sub insuflarea Duhului Sfant, aceasta Biserica care a avut martiri, sfinti si adevarati traitori, te inseli foarte tare in privinta Duminicii, foarte foarte tare, pacat frate draga ca nu cunosti adevarul ortodox, ca nu ai smerenia necesara sa ingenunchezi in scaunul spovedaniei, tu ai ales o cale de iertare mult mai simpla, dar dragul meu, Domnul lucreaza prin oameni si iarta prin oameni, El nu sta asa doar pe tron si arata cu mana"asta-i iertat, asta nu-i iertat", tu crezi ca daca ai avut un asentiment mintal cu jertfa de pe Golgota, si crezi ca Iisus este Mantuitor, gata, te-ai si mantuit??? Pacat dragul meu ca ai cazut in ratacirea facuta de altii, si adevarul Bisericii cu mii si mii de marturisitori il dai la o parte crezand mai bine, nustiu ce "prorocita" americana rau de tine, dar cel mai rau este ca tu il tagaduieste pe insusi Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu si Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, cand cineva zice ca este a lui Hristos dar ii tagaduieste dumnezeirea, acel cineva este impotriva lui Hristos!, Te-am ruga noi de pe forumul ortodox, sa nu mai intervi si sa nu mai postezi invataturile tale, ci mai bine cauta adevarul propovaduit de 2000 de ani nu de 100, ca doar Biserica lui Hristos nu a fost moarta pana au venit protestantii! fie ca Domnul sa te lumineze, stiu ca vei zice ca esti luminat de Scripturi, ai o obsesie fata de Biblie, dar Hristos e mult mai presus de Biblie, Si Domnul sa-ti calauzeasca pasii, amin!
  #16  
Vechi 13.12.2006, 01:02:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Si inca ceva! noi crestinii ortodocsi credem in procesul de sinergie care inseamna conlucrarea omului cu Dumnezeu ;desigur ca Dumnezeu are o parte mai mare in aceasta lucrare si harul sau nu il meritam, nu vine la noi pe masura si pt numarul faptelor bune pe care le facem, dar omul trebuie sa lucreze cu Dumnezeu pentru a zidi chipul Lui in fiinta umana; nu este de ajuns , cum spun protestantii, asentimentul mintal la Jertfa Golgotei pt mantuire! crestinul ortodox nu-l i-a pe Hristos Mantuitor personal printr-o declaratie publica odata pt todeauna, ci il i-a Mantuitor personal in fiecare zi a urcusului pocaintei! Domnul este aparatorul meu si Mantuitorul meu, de cine ma voi teme??
  #17  
Vechi 22.12.2006, 09:17:24
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de m_d_ki
Draga Basileus,

de unde sa aiba Adventistii bani sa dea asa la toata lumea? Nu, noi dam bani la biserica, si dam mult, nu luam de la biserica. Nu mi-a dat nimeni bani ca sa vin la credinta, ci mi-a deschis Biblia si am citit Cuvintul lui Dumnezeu. Nu este asta de ajuns? Dam banii din dragostea fata de Adevarulpe care-l gasim in Biblie. Nu mi-a trebuit sa citesc de doua ori ca sa-mi dau seama de minciunile in care am crezut atitia ani.

Noi dam bani ca sa construim biserici, scoli sa ne crestem copiii ne-lumeste, facem spitale si centre de sanatate cu remedii naturale sa-i invatam pe oameni sa traiasca sanatos, pt ca trupul nostru este "templul lui Dumnezeu" conform Bibliei. Daca Domnul a spus ca porcul nu e curat, nu e. Si stiita afirma. Acum nu numai porcul, dar toate produsele animale sunt nesanatoase, au trichinoza, si tot felul de boli pt ca sunt crescute cu hormoni si animalele bolnave sunt date la celelalte tocate si amestecate in mincare, adica vacile, puii..sunt canibale acum. Nici laptele si ouale nu sunt sanatoase, toate cara virusi noi si boli nenumarate. Si pestii din oceane sunt plini de mercur si alte otravuri.

Frate Danyel, cel putin catolicii sunt cinstiti. Ei afirma ca prin autoritatea lor apostolica, ca si ortodocsii, au avut dreptul sa schimbe ziua de odihna din Simbata in Dumnica. E scris chiar in "crezul" lor. Sunt documentat bine, sa stii. E o schimbare facuta de om, care si-a luat autoritatea sa o faca singur.

Sabatul a fost tinut in foarte multe parti din lume simbata, in continuare de pe vremea apostolilor nu numai in Europa, la Waldenzi in Italia, dar pina si in Africa, si in India, unde au ajuns apostolii. Si au fost multi martiri, cu miile, care nu vroiau sa se supuna armatelor papii, si au fost decimati. Exista nenumarate documente peste tot in lume, si muzee nu facute de adventisti, unde se poate vedea aceasta istorie.

Da, fringerea piinii se facea in orice zi, ca se adunau si se inchinau. Dar asa un eveniment major ca schimbarea uneia din cele 10 porunci nu este mentionata deloc in NT. Nu crezi ca daca se facea de catre apostoli dupa moartea Domnului, ar fi mentionat-o macar unul? Dsr uite ce scrie Luca 23:56 "In ziua Sabatului s-au odihnit dupa Lege". Insusi Domnul Isus S-a odihnit dupa Legea divina in Sabat, si a inviat dupa. Si ne spune ca "[color=red]daca Il iubim, sa pazim poruncile Lui." Ioan 14:15[/color]

Faptele apostolilor 13:42 "Când au ieşit afară, [color=red]Neamurile[/color] i-au rugat să le vorbească şi în Sabatul viitor despre aceleaşi lucruri." Eu vad ca predicau in Sabat, nu duminica.

Daca gasesti unde se mentioneaza in Biblie ca ziua sfinta de Sabat a fost schimbata sau recomandata de apostoli sau Domnul Isus ca find Dumnica, iti dau $1,000. Ce zici?

Faptele apostolilor 17:2 "Pavel, după obiceiul său, a intrat în sinagogă. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi." Eu vad aici ca Apostolul predica in Sabat, nu Duminica.

Chiar Domnul le-a spus in Matei 24:20 "Rugaţi-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat." Oare de ce? El stia ca fuga lor se va intimpla dupa moartea Lui, deci nu ar mai fi avut importanta Sabatul daca ar fi trebuit sa fie schimbat. Dar se pare ca El stia ca nu va fi schimbat decit mult mai tirziu. Caderea Ierusalimului este un fapt istoric si fuga lor s-a intimplat in jurul anului 70, deci multi ani dupa moartea Domnului.

Marcu 2:27,28 "Apoi le-a zis: "Sabatul a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru Sabat; aşa că Fiul omului este Domn chiar şi al Sabatului." Normal, ca doar El insusi L-a sfintit la Crearea lumii!

Faptele apostolilor 13:14 "Din Perga şi-au urmat drumul înainte, şi au ajuns la Antiohia din Pisidia. În ziua Sabatului, au intrat în sinagogă şi au şezut jos."

Faptele apostolilor 13:44 "În Sabatul viitor, aproape toată cetatea s-a adunat ca să audă Cuvântul lui Dumnezeu."

Evrei 4:9 "Rămâne dar o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu." Daca citim tot contextul, vedem ca se refera la crestini ca poporul lui Dumnezeu, nu la evrei.


Draga Danyel - smerenia mea este sa-L ascult pe Domnul. Si El spune sa mergem sa le dam tuturor cunostinta, si sa nu ne temem, ca ne va pune El cuvintele potrivite in gura. De asta imi sacrific timpul meu, pentru ca cunosterea ADEVARULUI care vine de la DOMNUL va salva si alte suflete. [color=red]"Cercetati scripurile, ca ele va vor aduce viata vesnica".[/color]
In biblia ortodoxa scrie urmatoarele in Epistola catre Evrei:
4.8. 8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.
4.9. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.

Mie imi pare hotarator versetul 4.8 din Evrei, nu 4.9. in ceea ce priveste ziuz de odihna. Asa e?

( Oare ortodocs se scrie acum ortodox? Stiam ca acest cuvant e o exceptie de la regula.)
  #18  
Vechi 22.12.2006, 09:21:57
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de m_d_ki
Draga Basileus,

de unde sa aiba Adventistii bani sa dea asa la toata lumea? Nu, noi dam bani la biserica, si dam mult, nu luam de la biserica. Nu mi-a dat nimeni bani ca sa vin la credinta, ci mi-a deschis Biblia si am citit Cuvintul lui Dumnezeu. Nu este asta de ajuns? Dam banii din dragostea fata de Adevarulpe care-l gasim in Biblie. Nu mi-a trebuit sa citesc de doua ori ca sa-mi dau seama de minciunile in care am crezut atitia ani.

Noi dam bani ca sa construim biserici, scoli sa ne crestem copiii ne-lumeste, facem spitale si centre de sanatate cu remedii naturale sa-i invatam pe oameni sa traiasca sanatos, pt ca trupul nostru este "templul lui Dumnezeu" conform Bibliei. Daca Domnul a spus ca porcul nu e curat, nu e. Si stiita afirma. Acum nu numai porcul, dar toate produsele animale sunt nesanatoase, au trichinoza, si tot felul de boli pt ca sunt crescute cu hormoni si animalele bolnave sunt date la celelalte tocate si amestecate in mincare, adica vacile, puii..sunt canibale acum. Nici laptele si ouale nu sunt sanatoase, toate cara virusi noi si boli nenumarate. Si pestii din oceane sunt plini de mercur si alte otravuri.

Frate Danyel, cel putin catolicii sunt cinstiti. Ei afirma ca prin autoritatea lor apostolica, ca si ortodocsii, au avut dreptul sa schimbe ziua de odihna din Simbata in Dumnica. E scris chiar in "crezul" lor. Sunt documentat bine, sa stii. E o schimbare facuta de om, care si-a luat autoritatea sa o faca singur.

Sabatul a fost tinut in foarte multe parti din lume simbata, in continuare de pe vremea apostolilor nu numai in Europa, la Waldenzi in Italia, dar pina si in Africa, si in India, unde au ajuns apostolii. Si au fost multi martiri, cu miile, care nu vroiau sa se supuna armatelor papii, si au fost decimati. Exista nenumarate documente peste tot in lume, si muzee nu facute de adventisti, unde se poate vedea aceasta istorie.

Da, fringerea piinii se facea in orice zi, ca se adunau si se inchinau. Dar asa un eveniment major ca schimbarea uneia din cele 10 porunci nu este mentionata deloc in NT. Nu crezi ca daca se facea de catre apostoli dupa moartea Domnului, ar fi mentionat-o macar unul? Dsr uite ce scrie Luca 23:56 "In ziua Sabatului s-au odihnit dupa Lege". Insusi Domnul Isus S-a odihnit dupa Legea divina in Sabat, si a inviat dupa. Si ne spune ca "[color=red]daca Il iubim, sa pazim poruncile Lui." Ioan 14:15[/color]

Faptele apostolilor 13:42 "Când au ieşit afară, [color=red]Neamurile[/color] i-au rugat să le vorbească şi în Sabatul viitor despre aceleaşi lucruri." Eu vad ca predicau in Sabat, nu duminica.

Daca gasesti unde se mentioneaza in Biblie ca ziua sfinta de Sabat a fost schimbata sau recomandata de apostoli sau Domnul Isus ca find Dumnica, iti dau $1,000. Ce zici?

Faptele apostolilor 17:2 "Pavel, după obiceiul său, a intrat în sinagogă. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi." Eu vad aici ca Apostolul predica in Sabat, nu Duminica.

Chiar Domnul le-a spus in Matei 24:20 "Rugaţi-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici într-o zi de Sabat." Oare de ce? El stia ca fuga lor se va intimpla dupa moartea Lui, deci nu ar mai fi avut importanta Sabatul daca ar fi trebuit sa fie schimbat. Dar se pare ca El stia ca nu va fi schimbat decit mult mai tirziu. Caderea Ierusalimului este un fapt istoric si fuga lor s-a intimplat in jurul anului 70, deci multi ani dupa moartea Domnului.

Marcu 2:27,28 "Apoi le-a zis: "Sabatul a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru Sabat; aşa că Fiul omului este Domn chiar şi al Sabatului." Normal, ca doar El insusi L-a sfintit la Crearea lumii!

Faptele apostolilor 13:14 "Din Perga şi-au urmat drumul înainte, şi au ajuns la Antiohia din Pisidia. În ziua Sabatului, au intrat în sinagogă şi au şezut jos."

Faptele apostolilor 13:44 "În Sabatul viitor, aproape toată cetatea s-a adunat ca să audă Cuvântul lui Dumnezeu."

Evrei 4:9 "Rămâne dar o odihnă ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu." Daca citim tot contextul, vedem ca se refera la crestini ca poporul lui Dumnezeu, nu la evrei.


Draga Danyel - smerenia mea este sa-L ascult pe Domnul. Si El spune sa mergem sa le dam tuturor cunostinta, si sa nu ne temem, ca ne va pune El cuvintele potrivite in gura. De asta imi sacrific timpul meu, pentru ca cunosterea ADEVARULUI care vine de la DOMNUL va salva si alte suflete. [color=red]"Cercetati scripurile, ca ele va vor aduce viata vesnica".[/color]
Epistola catre Evrei:
4.8. Caci daca Josua le-ar fi adus odihna, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, dupa acestea de o alta zi de odihna.
4.9. Drept aceea s-a lasat alta sarbatoare de odihna poporului lui Dumnezeu.
  #19  
Vechi 22.12.2006, 13:42:13
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga mea anca ,
n-am vrut sa mai scriu ca sa nu mai tulbur pe nimeni acum de sarbatori ,dar trebuie sa te ajut un pin , n-am citit tot ca am alte ocupatii .
Stii ce inseamna "rugati-va ca fuga voastra sa nu fie iarna , nici intr-o zi de sabat ?" .(indemnul e valabil si pentru noi astazi)
Sa-ti spun eu , cu mila lui Dumnenezeu :
Cind zice "iarna" se refera la iarna din sufletul omului , caci ce impotanta are daca e sa fii prigonit sau omorit, cum e vremea afara ?
Deci inima noastra sa fie ca focul ,aprinsa de dragostea de Dumnezeu .Iar ziua de sabat nu se refera in nici un caz la o zi a saptamanii , ci la faptul ca Iisus era sambata in mormant ,El a inviat Duminica . Deci cu alte cuvinte , aveti grija ca Hristosul din inima voastra sa nu fie in mormant , ci inviat , deci inima voastra sa fie plina de Cel inviat din morti ,(sa nu va prinda sfirsitul fara pocainta ) .
Iarta-ma daca te-am tulburat , dar Scriptura trebuie inteleasa cu inima nu cu logica omeneasca , si sa stii ca Duhul Sfint nu se impiedica de o virgula , cum mai spunea cineva , ca daca schimba virgula se schimba intelesul .
Sa ne rugam la Dumnezeu sa ne dea intelepciune ca fara ea nimic n-are valoare !
Toate cele bune si Sarbatori fericite !
Cu drag Maria .
  #20  
Vechi 23.12.2006, 16:16:58
MDC MDC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2006
Mesaje: 3
Implicit

Draga Ancah,

Evrei 4:8-9 scrie asa in Biblia mea veche, de dinainte de recentele modificari ortodoxe:

"Caci daca le-ar fi dat Iosua odihna, n-ar mai vorbi Dumnezeu dupa aceea de o alta zi. Ramine dar o odihna ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu. Fiindca cine intra in odihna Lui, se odihneste si el de lucrarile lui, cum S-a odihnit Dumnezeu de lucrarile Sale."

Cum s-a odihnit Dumnezeu? In ziua de Sabat, si a sfintit-o!!! Si Isaia mentioneaza ca in fiecare Sabat se vor aduna cei salvati sa se inchine in continuare in fata Mintuitorului, dupa instaurarea Imparatiei Vesnice. Si da, daca vrem sa luam totul metaforic, putem schimba intelesul la toata Biblia. Dar sa fim atenti sa nu fim in totala neascultare cu inima noastra pacatoasa, ca si Eva care nu si-a folosit mintea sa stea ferma impotriva tentatiei, ci inima, ca i s-a parut ei bun de mincat fructul oprit, si a refuzat sa creada ce spusese Dumnezeu foarte clar. Sa ne folosim dar mintea, care e necesara la "cercetarea Scripturilor" asa cum spunea cineva intr-un alt mesaj de mai sus, referitor la adventisti ca ar trebui s-o foloseasca mai mult.

Are omul autoritate mai mare decit Dumnezeu, sa numeasca nesfint ceea ce Dumnezeu a numit sfint?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Convertirea unui adventist la ortodoxie kesarion_breb Secte si culte 12 02.08.2010 16:33:30