Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.04.2007, 18:08:53
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Sunt multe cauze ale obezitatii. Este clar o boala. Cei care se complac in aceasta situatie , din pura inertie, nevavand o adevarata problema, nu se respecta nici pe ei, nici pe cei din jur.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.04.2007, 22:07:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stef_sumner
traind intr-o tara unde o parte foarte mare din populatie este peste greutatea normala, adica au probleme de obezitate, ma intrebam oare cauza care produce obezitatea nu este o patima, o suferinta morala?

am observat ca cei care mananca foarte mult si sunt dependenti de mancare au un moral foarte scazut si de fapt nu au pe Dumnezeu. in manastiri, mancand adecvat, doar necesarul pentru trup, este o disciplina care te ajuta sa uiti de trup si sa te ingrijesti mai mult de suflet.

Sfantul Nicodim din muntele Athos spune: "...si in zilele noastre e adevarat ca, pentru a putea satisface nevoia pentru supraalimentare, multi au devenit catolici, si bineanteles naturalisti si ateisti."

opinia mea este ca supraalimentarea este o patima foarte grea care te tine de la a judeca corect...ce pareri aveti voi?
Pacatul la care faci referire se numeste imbuibare dupa canoane. Da este un mare pacat de a acorda mai multa atentie trupului decit sufletului. Sufletul trebuie hranit cel mai mult prin pocainta cu smerenie, rugaciuni si post. Trupul trebuie hranit cumpatat. Nu traim ca sa mincam ,ci, invers. Imbuibarea este potrivnica sanatatii trupesti, afectind celelalte simturi , ducin inevitabil la nesimtire. Este dur,dar acesta este adevarul gol golut. A deveni prizonierul imbuibarii este periculos sanatatii trupului si orice este indreptat impotriva creatiei Lui Dumnezeu este mare pacat. Nu numai obezitatea este rezultatul imbuibarii ci de aici deriva egoismul, gindirea desarta, avaritatea , nepasarea si multe altele. Se vede deci, importanta postului, ca si rol in educare noastra ca buni crestini.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.04.2007, 07:57:49
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

am si eu o intrebare...cine mai posteste dupa post????:D:)daca o faci......da sfat ...daca nu....iarta-ma!!!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.04.2007, 08:40:12
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Mai fratilor voi din dorinta de a va indreptatii nu vreti sa intelegeti.Nu puteti!
M-am reintors dintr-un sanatoriu de curind in care erau si f. multi obezi.Cu cita maninca unul din asta pe zi (macar cele 2-luni din sanatoriu) majoritatea dintre voi ar murii de foame. Eu nu am cultura voastra dar am crescut porci care mincau din aceeasi troaca. Unii trebuiau taiati ca nu mai incapeau de grasi in grajd altii de rusinea vecinilor.
Sigur exista si patima mincarii in exces dar aveti mare grije cind judecati pe unul sau pe altul dupa exterior; nu doar ca produceti rani f. adinci (nu stiu cit de crestinesti sint ranile astea???) dar de multe ori gresiti.
Acum Jeni eu nu prea mi te inchipui pe tine cu burta (poate erai gravida?:D)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.04.2007, 11:52:45
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

este o frumoasa istorioara despre doi calugari din muntele Athos, erau amandoi la strana si la sfarsitul slujbei au mers spre inchinare, unul era subtire iar celalat era gras, cel subtire privea la cel mai gras si spunea Doamne multumesc ca nu sunt ca aceasta pt ca iata nici macar metanie nu poate face la icoana Ta...ei bine cand s-a aplecat la randul lui sa faca metania a simtit o man anevazut cum la lovit puternic peste spate. Incremenit a ramas intepenit neputand macar sa se mai ridice..plangand a cerut iertare fratelui pt ceea ce Gandise despre el..asa a inteles fratele subtire ca de multe ori greutatea este o cale spre mantuire daca este primita cu dragoste si semrenie..deci pun acceaqsi intrebare..este cineva care posteste si dupa post?? sa judece ...cat despre Boala numaita Obezitate, nu sunt eu in masura sa vb despre ea nu am cunostintele necesare, dar numele topicului fiind Patima!! eu am vb Doar despre Patima imbuibarii nu de boala. asa cum spunea si dmb sa nu incurcam lucurile!!!a judeca e usor dar de indurat boala....e greu fratilor!!! cat deste burta mea dmb ...da am avut-o chiar de 2 ori:D cu dragoste aceeasi jenica
---cand m-am referit la nesimtirea burtii mele, m-am referit la somn mult si imbuibare!!! duhovnicul stie cel mai bine cum sunt eu... si cata nesimtire zace in inima mea nu am vrut sa supar pe nimeni iertare
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.04.2007, 15:02:28
Lionheart Lionheart is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2007
Mesaje: 4
Implicit

Lacomia pantecelui este fara doar si poate o patima care te robeste!
de fapt ,orice te robeste este patima iar Hristos ne-a facut liberi prin Invierea Sa!
Acum "omeneste" vb...mancatul "mai mult" este daunator organismului dar eu cred ca este mult mai importanta comuniunea zilnica cu Hristos,umblatul zilnic cu Hristos,roada Duhului Sfant si nasterea din nou!
"Cautati mai intai acestea si toate celelalte se vor adauga voua"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.04.2007, 16:05:14
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
este cineva care posteste si dupa post??
jeny, vrei sa zici mai mult decat miercurea si vinerea? nu prea cred ca vreun monah cu ravna in postirea continua sa scrie pe forumul asta.. :D
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.04.2007, 16:15:50
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de jeny
este cineva care posteste si dupa post??
jeny, vrei sa zici mai mult decat miercurea si vinerea? nu prea cred ca vreun monah cu ravna in postirea continua sa scrie pe forumul asta.. :D
offfff mirela, m-ai facut sa zambesc pt asta te iubesc!!:) da ma refeream doar la: luni , miercuri si vineri mai mult dam in habotnicie nu???:D cu dragoste jenica
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.04.2007, 02:00:27
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
f. multi obezi.Cu cita maninca unul din asta pe zi (macar cele 2-luni din sanatoriu) majoritatea dintre voi ar murii de foame.
:)In doua luni cit ii tin la sanatoriu nu rezolva mai nimic,mai mult ii chinuie, este ca si cum ai sta la minastire, unde vorba ta, nu ai loc de intors, trebuie sa termini in 10 minute, apa de izvor cu piine si masline dupa care inapoi la rugaciune.
Cum ii ajuti practic sa NU UITE! sa-si aduca aminte sa nu mai pacatuiasca, aici este problema... problema cred, a tuturor, a mea este sigur.:D
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.04.2007, 02:07:12
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de jeny
este cineva care posteste si dupa post??
jeny, vrei sa zici mai mult decat miercurea si vinerea? nu prea cred ca vreun monah cu ravna in postirea continua sa scrie pe forumul asta.. :D
offfff mirela, m-ai facut sa zambesc pt asta te iubesc!!:) da ma refeream doar la: luni , miercuri si vineri mai mult dam in habotnicie nu???:D cu dragoste jenica
Jenica, tu deja dai semne ca dai in habotnicie, scoate ziua de luni ca deja te intreci cu gluma:D. Unui mirean ii ajung doua zile.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
patima betie ginabadea Rugaciuni 83 05.08.2013 12:15:31
patima fumatului.... Mtcrysty17 Generalitati 2 16.09.2011 22:17:03
Patima ChEoPs Generalitati 13 27.06.2011 00:22:32
Patima malahiei Seraphim7 Pocainta 93 19.12.2010 21:59:47
patima bauturii alina_magura Rugaciuni 15 04.03.2008 13:44:00