Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.12.2006, 13:17:39
Luminelle Luminelle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2006
Mesaje: 3
Implicit

Buna, tuturor!
O sa va adresez intrebarea care ma macina momentan, rugandu-va sa imi raspunda cineva cat mai curand. Iata despre ce este vorba...deoarece pe 20 decembrie, viitorul meu sot implineste 30 de ani, m-am gandit ca ar fi un cadou frumos sa scoatem actele in acea zi. E ceva gresit dpdv religios? Ca, pana la urma, nu mergem in biserica, e adevarat, imi asum acest pacat, la vara fiind organizata toata nunta, evident si cununia religioasa.
Ideea e ca maine ar trebuie sa depunem actele la primarie si vrem sa stim daca Biserica e sau nu impotriva practicii asteia: actele acum, Biserica dupa 7 luni.
va multumesc frumos, Doamne-ajuta si sper sa fie in regula, totusi...:(
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.12.2006, 14:04:42
ierom_petru ierom_petru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.09.2006
Mesaje: 19
Implicit

Dar in timpul acestor 7 luni, veti trai impreuna?
Din pvd religios nu ar fi nici un impediment daca cununia civila inseamna doar o formalitate, nu si ceva mai mult...
Nu cred ca e atat de important sa tineti la date si tot felul de chestii de astea formale. Cautati sa-L aduceti pe Hristos in mijlocul vostru si sa-L purtati cu/in voi. Asta e cel mai important.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2006, 12:38:25
veretregn
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca este un lucru minunat. vei avea un cadou frumos de Craciun si de ziua lui. TE felicit. NU cred ca are are rost sa te iei dupa idei rurale sau medievale. Suntem in 2006 si biserica trebuie sa tina pasul cu societatea, nu societatea cu biserica.

SA VAD UNDE SCRIE IN BIBLIE CA NU AI VOI SA TE CASATORESTI IN POSTUL CRACIUNULUI? NICI MACAR NU EXISTA POST IN BIBLIE IN SENSUL ACCEPTAT DE BISERICA ASTAZI.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Urgenta ! MariusFG Intrebari utilizatori 0 12.01.2013 11:37:36
Intrebare urgenta! heaven Generalitati 6 25.08.2011 10:48:43
Intrebare urgenta! nede_mar Generalitati 5 11.07.2010 22:39:40
Nevoie urgenta de informatie Va_iubesc Pelerinaje la locuri Sfinte 2 23.01.2007 21:34:36