Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.03.2011, 19:12:09
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Pai sunt si marturii hinduse din viata de dupa moarte. Vin si zic ca a venit zeul lor, i-a injurat, i-a batut, unul zice ca i-aa taiat picioarele de la genunchi si ca l-au chinuit tare.

Aviz pt cei cu yoga, rei ki, tai ki care sunt dupa intelegerea mea vrajitorii plus cu idolatrie. http://www.near-death.com/hindu.html

Durga Jatav

Durga Jatav, a man approximately 50 years old, was interviewed in November, 1979, and again 3 months later. About 30 years before, he had been ill for several weeks, suffering from what had been diagnosed as typhoid. When his body "became cold" for a couple of hours, his family thought he had died. He revived, however, and on the third day following this he told his family he had been taken to another place by 10 people. He had tried to escape, but they had then cut off his legs at the knees to prevent his escape. He was taken to a place where there were tables and chairs and 40 or 50 people sitting. He recognized no one. They looked at his "papers," saw that his name was not on their list, and said, "Why have you brought him here? Take him back." To this Durga had replied, "How can I go back? I don't have feet." He was then shown several pairs of legs, he recognized his own, and they were somehow reattached. He was then sent back with the instructions not to "stretch" (bend?) his knees so that they could mend. (Durga's older sister, who was also interviewed, corroborated his account of his apparent death and revival.)

Durga's sister and a neighbor noticed a few days after he revived that marks had appeared on his knees; there had previously been no such marks there. These folds, or deep fissures, in the skin on the front of Durga's knees were still visible in 1979. There was no bleeding or pain in the knees other than the discomfort engendered by Durga's following the "instructions" to keep his knees in a fixed position. X-ray photographs that we had taken in 1981 showed no abnormality below the surface of the skin.

Durga had not heard of such experiences before his own near-death experience. He did not see his physical body from some other position in space. He said that afterward the experience seemed like a dream; nevertheless, he claimed that it had strengthened his faith in God.

One informant for this case (the headman of the village where Durga lived) said that at the time of Durga's experience another person by the same name had died in Agra (about 30 km away); however, neither Durga nor his older sister were able to confirm this statement.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 14.03.2011, 19:22:06
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

In intelegerea mea ca sa ajungi la rai trebuie sa fi botezat. De aia a coborat IIsus la ida ca sa-i boteze pe Adam, Abraham,David, Ieremia,etc si sa-i bage in rai. Deci islamul, hinduismul, yoga, budismul ce nu-s botezatinu viseaza rai ca nu-s botezati. Intreaba musulmanii si o sa vezi ca viseaza iadul in coma. Un musulman nebotezat cu care am vorbit mi-a confirmat ca a ajuns in coma in iad.

Last edited by spre_rasarit; 14.03.2011 at 19:25:42.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 14.03.2011, 19:27:26
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Ioan3:5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.

Islamul, yoga, rei ki, tai ki si altele nu au botezul adica nasterea din apa si duh, ca si copil al lui Dumnezeu si mostenitor al raiului.

Nu inseamna ca Iisus nu se poate duce sa-i boteze sau ca nu exista alta solutie. Da de ce sa risti?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 14.03.2011, 20:25:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
TOTAL GRESIT catalin 2 !
1. experientele din moartea clinica nu vin de la vrajmas....sau ingeri cazuti...sa fim seriosi...ce au astia cu ce vede cel in moarte clinica? ce are de ex cu ce am vazut eu , ca l-am vazut pe tatal meu vorbind in bucatarie cu sotia lui lucruri firesti sau ca pe drumul prin tunel, spre poarta de lumina(trairi marturisite de marea majoritate a celor aflati in moarte clinica) am intalnit "fata" care in timp ce eram operata murise?Sa nu exageram si sa fim seriosi....
2.cei care afirma ca ar fi ajuns in rai MINT..daca ai ajuns acolo esti declarat mort de-a bunelea...
3.iar o moarte clinica....a unui om , chiar n-are NIMIC cu religii pagane , cu paganismul pt. este o stare a noastra datorata modului in care "functionam' si se petrece fara amesctecul nostru.....
4.CULMEA e ca majoritatea celor care au trait asa ceva se intorc cu "fata" sufletului dupa asta , spre Dumnezeu.....deci....nu mai fiti asa inchisi in fata evidentelor.....
5. a facut acest parinte experimente? In ce calitate ca nu stiu sa fi fost medic ori savant...Iar daca s-a ghidat doar dupa ce a citit afirmatiile unora , e stiut si ca multi fantazeaza......
Asta e din ceea ce crezit tu, dar cei ce spun altfel se bazeaza nu numai ep paranormal, ci mai ales ce se stie din crestinism. Daca cineva are cunostinte doar din ceea ce spun adeptii paranormalului nu poate avea o viziune adevarata daca nu o cunoaste si pe cea crestina. pentru ca nu degeaba se spune ca doar in religia crestina e adevarul. Asa si satanistii isi lauda religia, nu inseamna ca e buna de ceva.
Ingerii cazuti pot da aceste viziuni ca sa ii amageasca pe unii, sa aiba apoi incredere in ei, sa le schimbe gandirea.
Daca citim cum actioneaza ingerii cazuti vedem ca acestia pot da viziuni despre ceea ce se intampla pe pamant. De exemplu vedem ceva la distanta. Ca exemplu cei ce ghicesc primesc viziuni, idei de la ingerii cazuti despre trecutul celui care vine la ghicit. Si asa ii spune aluia ce a facut de stia numai el.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 14.03.2011, 23:38:10
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta e din ceea ce crezit tu, dar cei ce spun altfel se bazeaza nu numai ep paranormal, ci mai ales ce se stie din crestinism. Daca cineva are cunostinte doar din ceea ce spun adeptii paranormalului nu poate avea o viziune adevarata daca nu o cunoaste si pe cea crestina. pentru ca nu degeaba se spune ca doar in religia crestina e adevarul. Asa si satanistii isi lauda religia, nu inseamna ca e buna de ceva.
Ingerii cazuti pot da aceste viziuni ca sa ii amageasca pe unii, sa aiba apoi incredere in ei, sa le schimbe gandirea.
Daca citim cum actioneaza ingerii cazuti vedem ca acestia pot da viziuni despre ceea ce se intampla pe pamant. De exemplu vedem ceva la distanta. Ca exemplu cei ce ghicesc primesc viziuni, idei de la ingerii cazuti despre trecutul celui care vine la ghicit. Si asa ii spune aluia ce a facut de stia numai el.

Adica ce...sugerezi ca la mine au venit ingerii cazuti? Fii serios cataline....Eu dupa aceasta moarte clinica m-am apropiat si mai mult de Dumnezeu...Deci atentie....gheatza e subtire cand nu esti in cunostinta de cauza....Iar mie nume sonore ale ortodoxiei mi-au zis clar ca am rezon....asa ca...............Numa bine!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.03.2011, 09:57:08
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Pai sunt si marturii hinduse din viata de dupa moarte. Vin si zic ca a venit zeul lor, i-a injurat, i-a batut, unul zice ca i-aa taiat picioarele de la genunchi si ca l-au chinuit tare.
O traducere mai extinsă a paginii respective:


Experiențe near-death ale hindușilor
În 1986, cercetătorii Satwant Pasricha și Ian Stevenson au prezentat 16 cazuri de experiențe near-death indiene în revista Journal of the American Society for Psychical Research. Exemplele lor arată că experiențele indiene, respectiv americane se asemănă în unele aspecte dar diferă în altele.

Subiecții indieni nu relatează vederea propriului trup fizic din exterior așa cum o fac cei americani. Subiecții indieni relatează frecvent că sunt duși într-o lume de niște funcționari care apoi descoperă că s-a făcut o greșeală și trimit persoana înapoi. Spre deosebire de ei, subiecții americani relatează întâlnirea membrilor decedați ai familiei care le spun să se întoarcă înapoi sau spun că s-au întors datorită legăturilor afective sau datoriilor față de persoane vii, sau faptului că li s-a spus că nu e timpul lor să moară.

Mulți au întrebat de ce experiențele near-death hinduse sunt așa de diferite de cele occidentale. Motivul este acela că fiecare vede experiențele respective în funcție de de propria cultură și religie.

Următoarele relatări provin din datele culese de Pasricha și Stevenson, precum și din alte surse.

Vasudev Pandey a fost intervievat în 1975. El spune că în starea respectivă două persoane l-au luat și l-au dus o distanță pe jos. Un om negru și fioros stătea undeva sus. El a strigat la cei doi însoțitori: "V-am spus să-l aduceți pe Vasudev grădinarul. Grădina noastră se usucă. Voi l-ați adus pe Vasudev studentul". Când s-a trezit din starea de moarte clinică, între cei aflați în jurul patului, împreună cu membrii familiei și servitorii. A doua zi, Vasudev gădinarul a murit. Vasudev (cel cu moartea clinică) a mai relatat că "omul negru" avea o măciucă și vorbea urât. Vasudev l-a identificat cu Yamraj, zeul indian al morții.

Durga Jatav a fost intervievat în 1979. El a relatat că în moarte clinică a fost luat de către 10 oameni. A încercat să scape dar ei i-au tăiat picioarele la nivelul genunchilor. A fost dus într-un loc unde erau mese și scaune și 40-50 oameni șezând. Nu a recunoscut pe nimeni. Ei s-au uitat la "hârtiile" lui, au spus că numele lui nu e pe lista lor și au dat ordin să fie dus înapoi. Durga a spus că nu se poate întoarce fără picioare, la care i s-au arătat mai multe perechi de picioare între care a recunoscut pe ale lui, care i-au fost reatașate. După întoarcerea la viață, sora și un vecin al lui Durga au observat că pe genunchii lui erau niște semne care nu erau înainte.
Chhajju Bania a fost intervievat în 1981. El relatează că patru trimiși negri au venit și l-au luat și l-au așezat lângă Dumnezeu. Corpul lui a devenit mic. Era o femeie bătrână sezând acolo, cu un stilou în mână iar niște funcționari aveau în fața lor o carte. Ei au spus că nu le trebuia Chhajju Bania negustorul ci Chhajju Kumhar olarul și a dat ordin să fie dus înapoi. Chhajju a cerut să nu fie dus înapoi și să i se dea ceva de lucru. Yamraj (zeul indian al morții) l-a întrebat ce dorește și el a zis că vrea să rămână acolo. Atunci Yamraj i-a zis să întindă mâna și atunci s-a trezit. Chhajju a menționat că a aflat ulterior că o persoană numită Chhajju Kumhar a murit cam în același timp când a el a revenit la viață. El a mai spus că comportamentul lui s-a schimbat ca urmare a acestei experiențe, devenind mai cinstit.

Mangal Singh a fost intervievat în 1983. El relatează că se făcea că stătea pe o targă când doi oameni au venit, l-au ridicat și l-au luat. A ajuns la o poartă unde era un om care i-a mustrat pe cei doi pentru că au adus persoana greșită. Atunci a văzut două vase cu apă care cu apă fierbând, deși nu era niciun foc. Omul l-a atins cu mâna și el a simțit ce fierbinte erau mâinile acelui om și a înțeles că apa din vase fierbea datorită căldurii din mâinile aceluia. Atunci și-a recăpătat cunoștința, având o puternică senzație de arsură în mâna stângă. Zona de pe mână avea aspectul unei opăriri, pe care a arătat-o unui medic. Ea s-a vindecat după trei zile dar a rămas un semn. Mangal a spus că a crezut că a dormit în timpul experienței, dar nu era sigur. Părea să fie ceva mai puțin vizual decât auditiv și tactil.

http://www.near-death.com/hindu.html
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.03.2011, 09:58:24
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

(continuare)

Aceste experiențe near-death hinduse sunt tipice pentru cazurile studiate în India. Subiecții nu-și văd propriul corp, ca în multe cazuri din lumea vestică. În schimb, ei sunt luați de niște "trimiși" și duși în fața unui om care deseori are o carte sau niște hârtii pe care le consultă. Este descoperită o greșeală, faptul că a fost luată persoana greșită și subiectul este trimis înapoi în viața terestră. Eroarea făcută este deseori una minoră, un om cu același nume dar dintr-o castă diferită sau cineva trăind într-un sat vecin trebuia luat. În șase cazuri, subiecții au relatat că altă persoană, cea "corectă" a murit în același timp când ei s-au întors de pe lumea cealaltă.

În mod diferit, subiecții din lumea occidentală care au avut experiențe near-death de obicei nu dau nici un motiv pentru întoarerea lor sau spun că s-au întros ca urmare a deciziei lor sau pentru dragostea pentru familie. Uneori sunt trimiși înapoi de persoane decedate care le spun că timpul lor încă nu a venit. Și indienii întâlnesc uneori rude și prieteni decedați, dar nu sunt aceștia cei ce îi trimit înapoi.

Pasricha și Stevenson au cercetat 16 cazuri de experiențe near-death în India. Ulterior, Pasricha a cercetat alte 29 cazuri. O comparație între experiențele indiene și cele occidentale revelează acestea:

1. În 45 de relatări hinduse, Pasrich și Stevenson nu au găsit nici o mărturie despre experiența unui tunel, așa cum apar frecvent în relatările occidentale. Un alt cercetător, Susan Blackmore, a raportat însă experiența unui tunel la 8 hinduși aflați în moarte clinică.
2. O singură relatare menționează o experiență extracorporală, spre deosebire de relatările vestice unde acest lucru e frecvent. Alți cercetători, Osis și Haraldson, au găsit însă mai multe relatări de experiențe extracorporale la indieni.
3. Ca și în cazurile occidentale, cele hinduse includ o trecere în revistă a vieții. dar spre deosebire de cele occidentale unde are loc o vizionare panoramică a întregii vieți, la hinduși e vorba de cineva care citește o înregistrare scrisă a vieții persoanei.
4. Ca și în cazurile occidentale, în relatările hinduse sunt uneori descrise întâlnirea unor zeități religioase și persoane decedate dragi.
http://www.near-death.com/hindu.html




Ce ne spun aceste relatări? Că în experiențele near-death nu e vorba de realități obiective ci de vise sau vedenii. Sunt simple imagini, fără legătură cu realitatea.

Cauza pentru care Dumnezeu îngăduie astfel de lucruri nu o putem cunoaște. Dar asta nu înseamnă să încercăm să le dăm interpretări. Prin sentimentul iluzoriu că totul va fi bine, că oamenii ar fi cunoscut cum e cealaltă viață astfel de experiențe halucinatorii (imagini fără suport real) depărtează pe oameni de la calea cea strâmtă a ascultării și smereniei, singura care ne aproprie de Dumnezeu. Este o păcăleală, ca multele păcăleli ale vrăjmașului.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 15.03.2011 at 10:46:42.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.03.2011, 11:58:11
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Mie mi se par infioratoare aceste relatari, nu stiu de unde scoateti voi ca acolo se arata ca totul va fi bine dupa moarte
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.03.2011, 12:12:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Mie mi se par infioratoare aceste relatari, nu stiu de unde scoateti voi ca acolo se arata ca totul va fi bine dupa moarte
Bine ai revenit, Anna. Nu am mai citit de mult postarile tale.
Dar nu zice nimeni ca o sa fie bine dupa moarte pentru toti. Daca a fost om drept, o sa ii fie bine, daca nu, nu...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 15.03.2011, 17:21:15
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Exact asa e, ai dreptate! In plus noi nu suntem hindusi, eu una chiar n-am vreo tangenta cu hinduismul(nici macar n-am cochetat) asa ca toata teoria aia despre ce si cum fac hindusii imi pare apa de ploaie....Eu sunt convinsa de cele ce le-am trait si nu voi renunta la asta, mai ales ca m-a apropiat enorm de Dumnezeu !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
AM FOST IN MOARTE CLINICA Ioan_Ciobota Generalitati 38 29.12.2014 14:56:52
Amintiri din moarte clinica... heaven Generalitati 15 19.12.2013 00:52:30
Femeie in moarte clinica alt_inceput Generalitati 18 04.01.2011 17:22:35
Moartea clinica alexdu Generalitati 5 03.09.2010 18:38:53
Moartea clinica rafella Generalitati 4 08.06.2010 20:37:16