Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2009, 13:32:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Rugaciunile pt. Sf. Fecioara - care si cand si ce inseamna fiecare

Am o carticica in care sunt asa: acatist, doua paraclise, visul si braul Maicii Domnului. Fara nici o explicatie la ele.
Exista mai multe acatiste pentru Sf. Maria. Asta stiu. Fiecare isi citeste ce-i trebuie.
Dar ce sunt paraclisele? Pentru ce sunt? Cand se citesc?
Ce este Visul? Dar Braul? La ce se refera?
Pentru ce se citesc?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.08.2009, 15:44:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu stie nimeni?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.08.2009, 16:04:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Ai incercat www.google.com ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.08.2009, 20:47:52
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am o carticica in care sunt asa: acatist, doua paraclise, visul si braul Maicii Domnului. Fara nici o explicatie la ele.
Exista mai multe acatiste pentru Sf. Maria. Asta stiu. Fiecare isi citeste ce-i trebuie.
Dar ce sunt paraclisele? Pentru ce sunt? Cand se citesc?
Ce este Visul? Dar Braul? La ce se refera?
Pentru ce se citesc?
Din cate stiu "Visul Maicii Domnului" nu e chiar OK in Biserica Ortodoxa. A aparut de la o secta de eretici (din Bulgaria parca) numiti bogumili. Despre Brau nu stiu mai nimic, ar putea fi bun, trebuie sa intrebi un preot.

Cu siguranta sunt bune astea: Acatistul Maicii Domunului, Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului, Paraclisul Maicii Domnului, Al doile Paraclis al Maicii Domnului, Acatistul Buneivestiri, si celelalte Acatiste si Paraclise.

Se citesc la vreme de nevoie si nu numai, cand simti ca vrei sa te rogi Maicii Domnului.

Bogdan.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.08.2009, 22:36:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Brâul Maicii Domnului

Se citește bolnavilor, sau pentru cei năpădiți de necazuri. Cărticica cu rugăciune a fost și este tipărită în mod special de Editura Hrana Sufletului din Brașov C.P. 124 O.P. 1 Brașov 500500. Această editură a tipărit și tipărește toate cele 7 acatiste ale Maicii Domnului - Acatiste la vreme de necaz , Paraclise , etc. << . . .Preacinstitul tău brâu, ce a cuprins pântecele tău cel de Dumnezeu primitor este cetății tale tărie nebiruită și visterie de bunătăți neîmpuținată. Nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperământul meu este Sfântul Duh. Treime Sfântă, Mărire Ție. Stăpână, primește rugăciunile noastre și ne mântuiește de toată nevoia și întristarea. Mărire Ție, mărire Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. Prea Sfântă Treime, mărire Ție . Amin !+ >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.08.2009, 22:41:13
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri.
Am cautat si pe google.
Se spune intr-adevar in unele locuri ca rugaciunea Visul Maicii Domnului este eretica, dar de ce apare atunci in carte de rugaciuni impreuna cu cele ortodoxe?
Carticica mea este de la Editura Bunavestire.
Cum facem diferenta?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.08.2009, 22:50:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri.
Am cautat si pe google.
Se spune intr-adevar in unele locuri ca rugaciunea Visul Maicii Domnului este eretica, dar de ce apare atunci in carte de rugaciuni impreuna cu cele ortodoxe?
Carticica mea este de la Editura Bunavestire.
Cum facem diferenta?
Da și eu o am și nu o citesc. E la sfârșit și nu mi-a plăcut și nu am mai citit-o . Sunt atâtea și atâtea Acatiste și rugăciuni minunate ! . . .Nu te poticni în ea . Simplu . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna cand visezi lumanari aprinse ? ustrodica Generalitati 28 21.03.2012 13:39:53
Rugaciunile cand suntem obositi justine Rugaciuni 1 05.07.2010 23:37:10
Rugaciune care se citeste in fiecare post alina8023 Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 02:03:53
Ce inseamna pentru fiecare dintre voi Sfanta Sarbatoare a Craciunului? ioanaz Diverse Sarbatori 41 30.12.2009 16:33:53
Exista slujbe in care se citesc rugaciuni, acatiste pt. Sf. Fecioara? sophia Biserica Ortodoxa Romana 7 09.11.2009 18:59:33