Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.01.2011, 17:40:23
alyna26 alyna26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Mesaje: 54
Implicit

a si inca ceva, sa te machiezi discret, nu inseamna sa lasi ruj pe evanghelie. si preotul asta inapoiat cum spunea diana cu ironie, este cauza pentru care multi s-au indepartat de biserica in ziua de azi, acelasi care vindea parohiile pe bani si nu le dadea pe merit. in nici un caz nu-i atac pe preotii cu har si cu frica lui Dumnezeu care nu au uitat ca sunt in slujba lui Dumnezeu, ci pe cei care prin atitudinea lor restrictiva in biserica dar libertina in viata de zi cu zi, i-au indepartat pe multi credinciosi.
sa nu confundam credinta din inima si suflet cu ceea ce afisam prin hainele si machiajul nostru.

Last edited by alyna26; 30.01.2011 at 18:50:52.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.01.2011, 22:49:43
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
a si inca ceva, sa te machiezi discret, nu inseamna sa lasi ruj pe evanghelie. si preotul asta inapoiat cum spunea diana cu ironie, este cauza pentru care multi s-au indepartat de biserica in ziua de azi, acelasi care vindea parohiile pe bani si nu le dadea pe merit. in nici un caz nu-i atac pe preotii cu har si cu frica lui Dumnezeu care nu au uitat ca sunt in slujba lui Dumnezeu, ci pe cei care prin atitudinea lor restrictiva in biserica dar libertina in viata de zi cu zi, i-au indepartat pe multi credinciosi.
sa nu confundam credinta din inima si suflet cu ceea ce afisam prin hainele si machiajul nostru.
A fost un pic de ironie, dar e vorba de caz real. Preotul s-a suparat foarte tare, e o lipsa de respect pentru cele sfinte.
Nu e treaba noastra ce face preotul, nu il judecam noi, dar Biserica nu poate fi permisiva doar de teama ca se pierd enoriasii pe drum: "multi chemati, putin alesi".
Eu tind sa cred ca aceasta credinta din inima trebuie sa se transpuna si in ce afisam fizic. Nu cred ca una care s-a injectat cu tot felul de substante, in tot felul de zone si afiseaza o imbracaminte care mai mult lipseste e plina de credinta.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.01.2011, 23:32:26
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
a si inca ceva, sa te machiezi discret, nu inseamna sa lasi ruj pe evanghelie. si preotul asta inapoiat cum spunea diana cu ironie, este cauza pentru care multi s-au indepartat de biserica in ziua de azi, acelasi care vindea parohiile pe bani si nu le dadea pe merit. in nici un caz nu-i atac pe preotii cu har si cu frica lui Dumnezeu care nu au uitat ca sunt in slujba lui Dumnezeu, ci pe cei care prin atitudinea lor restrictiva in biserica dar libertina in viata de zi cu zi, i-au indepartat pe multi credinciosi.
sa nu confundam credinta din inima si suflet cu ceea ce afisam prin hainele si machiajul nostru.
ce este in interior se vede la exterior caci:Din preaplinul inimi vorbeste gura -sf.scriptura.
povestea o data un parinte:mai de era fumatul de la Dumnezeu,atunci Dumnezeu ne facea cu horn in cap pt. fum.
de crezi ca esti prilej de ispita pt.altul mai bine te rogi acasa decit sa zmintesti.
ca sa nu zmintesti pe cineva ai rezolvarea ti-a dato alte compatrioate de ale tale.totul e sa faci ascultare,de nu la tine-i vina si o tragi.

Last edited by mihaila_alin; 30.01.2011 at 23:43:31.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.01.2011, 11:31:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Unii vor sa fie prin tatuaje altfel, sa inspire moda pentru unele persoane, teama pentru altele, ... Dar aceasta este o cale de a placea unor oameni. Dumnezeu nu poate fi cucerit prin aceste metode. De aceea se considera a fi un pacat. E o risipa de timp, de darul dat - un trup lipsit de tatuaje, de bani, ... Daca am fi mai aproape de Dumnezeu prin aceste gesturi, cu siguranta ele ar fi promovate de Biserica.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.01.2011, 16:21:07
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
stiti ce stiu eu? ca pe Dumnezeu nu-l gasesti numai in biserica, ridici o piatra si-l gasesti pe Dumnezeu, tai un lemn si gasesti semnul sfintei cruci, dar mai ales pe Dumnezeu il gasesti in sufletul tau. si daca te machiezi ca sa arati mai bine, nu te machiezi pe suflet si nu-ti altereaza ce-i in inima ta. voi ce vreti sa spuneti, ca o femeie care se respecta pe ea si pe cei din jur si se ingrijeste si se machiaza, este mai prejos, nu este demna sa intre in biserica? poate va aduceti aminte cu ocazia asta de Maria Magdalena si ce mult a iubit-o Dumnezeu si pe urma sa afirmati ce afirmati. stati voi asa, nemachiate, neepilate si deaia o sa se uite barbatii vostri dupa cele machiate. acum stiu sunt rautacioasa, dar ma enerveaza excesul asta de zel si puritanismul asta ieftin.
Poti sa te machiezi dar nu cand mergi la Biserica. Inaintea lui Dumnezeu te pregatesti trup si suflet prin post si rugaciune, nu prin machiaje si rochii extravagante.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.01.2011, 17:10:24
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Poti sa te machiezi dar nu cand mergi la Biserica. Inaintea lui Dumnezeu te pregatesti trup si suflet prin post si rugaciune, nu prin machiaje si rochii extravagante.
E o deosebire intre a te intretine(epila, merge la sala, masa, machia discret) si a incerca sa epatezi prin diferite trucuri inutile...Unghii kilometrice...suvite de par adaugate, vopsirea parului in toate culorile razboiului...etc....
Reply With Quote
  #47  
Vechi 31.01.2011, 18:57:30
PascalHoratiu PascalHoratiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2010
Mesaje: 7
Implicit

Eu m-am tatuat cand eram ateu si ascultam foarte multa muzica (hip-hop) si mi le-am facut din mandrie, din faptul ca vroiam sa fiu diferit fata de ceilalti , sa exprim prin tatuaje carui "cult" apartin si binenteles sa ies in evidenta. FOARTE MARE PACAT. Nu am unul, doua, trei ci am ZECI mai precis mainile din umeri pana la incheietura palmei sunt pline "ochi", am pe burta si pe spate. Dupa ce Dumnezeu m-a luminat si mi-a aratat calea cea dreapta, am intrat usor, usor in practicarea randuielii vietii crestin ortodoxe, la prima spovedanie dupa "reintoarcere" la Hristos (crestin ortodox sunt de la 3 luni de cand sunt botezat, in timp m-am indepartat de Dumnezeu datorita valului de mentalitate occidentala plus a frustrarilor adolescentine si a multor scopuri tampite) duhovnicului meu cand i-am spus ca sunt foarte tatuat a exclamat milostiv "Of , saracutul de tine" .
Ideea este urmatoarea : imi pare rau ca le-am facut , mai ales ca nu mai inseamna nimic pentru mine si daca tot am ales sa ma tatuez baremi nu mi-am tatuat un Stefan cel Mare sau un Mihai Viteazul sau un Petre Tutea ci mi-am tatuat fel si fel de motto-uri in care nu ma m-ai regasesc si portrete ale unor rapperi musulmani .Imi vine sa ma jupoi , dar asta este. De scos nici nu vreau sa aud pentru ca stiu ce costuri sunt( cu banii de scos tatuajele mai bine fac milostenie) si la ce riscuri ma supun (riscul de cancer la piele ar creste alarmant, mai ales ca unele tatuaje sunt facute de doua ori). Slava Domnului ca nu m-am tatuat pe gat , sau dosul palmei sau pe fata (cum mai este la moda acum) ca atunci chiar trebuia sa le scot. Binenteles ca in Sfanta Biserica nu intru decat imbracat decent si numai la maneca lunga (indiferent cat este de cald afara) dar au fost si cazuri cand veneam de la servici si eram la maneca scurta iar in biserica cautam sa tin mainile cat mai ascunse ca sa nu smintesc pe cineva. Am prieten care are tatuaje pe maini pe degete si pe gat. Vrand sa ramana frate in manastire i spus ca trebuie sa isi scoata tatuajele la vedere (cele de pe gat si deget , caci cele de pe maini se ascund cu hainele) iar costul este de 1000 de ron pentru 10 cm patrati de tatuaj cat are el pe gat si pe deget (foarte mult).
Sfatul meu este sa nu va tatuati deloc cu nimic (nici Stefan cel Mare sau Mihai Viteazul ) pentru ca este mare PACAT mai ales ca motivele sunt si mai pacatoase.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 31.01.2011, 20:49:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
a si inca ceva, sa te machiezi discret, nu inseamna sa lasi ruj pe evanghelie. si preotul asta inapoiat cum spunea diana cu ironie, este cauza pentru care multi s-au indepartat de biserica in ziua de azi, acelasi care vindea parohiile pe bani si nu le dadea pe merit. in nici un caz nu-i atac pe preotii cu har si cu frica lui Dumnezeu care nu au uitat ca sunt in slujba lui Dumnezeu, ci pe cei care prin atitudinea lor restrictiva in biserica dar libertina in viata de zi cu zi, i-au indepartat pe multi credinciosi.
sa nu confundam credinta din inima si suflet cu ceea ce afisam prin hainele si machiajul nostru.
Asa credeam si eu,pe la vreo 20 de ani,cand ma duceam cu blanuri,bijuterii si ochelari de soare ,in biserica si aveam impresia ca este ceva normal,mai ales ca ca nu eram singura,si doar eram in buricul capitalei...

Pe vremea aia,ce era la suprafata,era si in suflet-adica o spoiala,dublata de mandrie,o conventie sociala"ma duc duminica la biserica",ma duceam sa ma rog pentru motive stupide si egoiste,niciodata pentru mantuire,sau pt a deveni mai buna in fata lui Dumnezeu...

Chiar daca ma duceam sa ma intalnesc cu Dumnezeu,ca la o gala,unde trebuie sa arati impecabil,nu m-am intalnit cu EL decat cand am avut inima zdrobita si smerita,si cand asa ceva se intampla,nu-si mai au rostul spoielile,hainele scumpe, frumoase si stilatul;cel putin,in biserica.

De ce sunt necesare podoabele,machiajul,parfumurile cand mergi sa te intalnesti cu Dumnezeu?Poti sa uiti macar cateva ore de aceste conventii lumesti de exterior,pt a te concentra pe ceea ce se intampla in interior?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 31.01.2011, 21:04:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alyna26 Vezi mesajul
un fluturas unde trebuie, poate fi chiar frumos. eu nu ma omor dupa tatuaje, dar gusturile nu se discuta. si fiecare priveste frumosul cu proprii ochi, nu-i nicidecum naivitate.
fluturasul respectiv,nu ne ajuta in calea noastra spre mantuire,nu ne ajuta sa ne desavarsim...in schimb ne va ajuta sa mai sucim niste minti,sa mai smintim pe cativa,si sa mai curvim cu inca altii...

auzi,fluturas unde trebuie! undeeeeee?
din ceea ce sugerezi tu,folosesti tatuajele ca simboluri de potentare a sexualitatii,si te mai intrebi naiva unde se greseste cu asta?
este ceva care-mi scapa?

Daca deservirea si grija pentru trup ar fi fost esentiale in existenta noastra de crestini,te asigur ca preotii erau primii care faceau tatuaje in biserica si puneau si silicoane...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.01.2011, 21:12:28
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit off topic

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asa credeam si eu,pe la vreo 20 de ani,cand ma duceam cu blanuri,bijuterii si ochelari de soare ,in biserica si aveam impresia ca este ceva normal,mai ales ca ca nu eram singura,si doar eram in buricul capitalei...
Siu eu chiar credeam ca ai implinit 19 ani, ca asa spune profilul tau.
(La multi ani! .. cu intarziere)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31