Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.03.2011, 01:28:23
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La stricta rigoare, nu este de post, nu datorita acelor bacterii, ci din cauza ca este facut in aceeasi fabrica si in aceleasi vase in care se pregatesc si iaurturile obisnuite. In aceasta categorie ar intra si fornetti "de post" (cele cu nuca si mere, parca) sau covrigii care se pregatesc in patiserii, din aluatul pentru prajituri...
Daca suntem insa de buna credinta, considerand ca produsul cu eticheta "de post" este chiar de post, e alta treaba.
fornetti nu sunt de post! contin lapte praf!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.03.2011, 10:13:28
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Si painea dospita are drojdie in ea (care drojdie e microorganism) da asta nu inseamna ca painea nu e de post.

Referitor la pateul de soia,te uiti sa nu aibe in el produse de provenienta animala.
Singurul dubiu e ca anumite pateuri de post folosesc ca si colorant carminul,care se pare e extras dintr-un gandac.

Eu nu stiu cine a zis ca pateul de post are gust asemanator cu cel de carne,nu are deloc gust asemanator cu cel de carne,mai gustoasa e o fasole sau o mancare de cartofi ca pateul de post.
Plus are multe Euri si unora asta nu le place.
Pe mine nu ma deranjeaza Eurile din pateul de soia mananc de asta daca nu tin post de ulei.
(de acela care nu foloseste ca si colorant carminul).
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.03.2011, 12:01:03
PascalHoratiu PascalHoratiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2010
Mesaje: 7
Implicit In legatura cu "fructele de mare"

Mi-a spus parintele duhovnic ca sfintii parinti au ingaduit ca mangaiere dezlagare la icre si fructe de mare in post in zilele de sambata si duminica. Explicatia a fost ca icrele nu sunt fecundate si fructele de mare nu contin sange. Acum intrebati-va si voi duhovnicii cu privire la toate nelamuririle plus ca nu prea este bine sa tii post fara binecuvantare.
In post trebuie pus accent foarte mare pe milostenie, pe iubire ,pe iertare, cautare de intelegere cu toata lumea, abtinere de la televizor , internet , de la intrarea in discutii pe teme inutile . Abtinerea de la mancare nu trebuie gandit ca un regim alimentar si cel mai important sa ne taiem poftele. Ex.: daca am pofta sa mananc cartofi prajiti atunci o sa mananc fierti sau zacusca. Am pofta sa mananc pateu de post cu rosii si castraveti atunci mananc paine cu masline, daca ma duc in vizita atunci mananc ce imi pune in fata (numai de post sa fie) s.a.m.d. si astfel ajungem la taierea voii (valabil si la bauturi). Asta-i frumusetea postului. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.03.2011, 12:30:12
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Eu ma "feresc" de aceste "iaurturi de post" , fiind procesate in fabrici "de lapte"......
Salatele, spanacul,rosii, castraveti, ardei, loboda ....cred ca s mai sanatoase ...sau ma rog...atat cat pot fi in ziua de astazi...
Pateurile de post ...alte "E-uri" ascunse bine ...Cel mai "putin afectat" am gasit pateul de la " Antefrig"...
Doamne ajuta ....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.03.2011, 12:38:42
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit eu nu inteleg

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
mananc de asta daca nu tin post de ulei.
.
Adica ulei vegetal este sau nu este voie in acest post?Si mai vreau sa inteb daca vin este voie sa bei.Multumesc
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.03.2011, 12:59:39
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Vin stiu sigur ca nu ...cat despre ulei......eu folosesc ...mai putin si doar daca este absolut necesar....

Atat timp cat mananci pentru a trai (aici - ti post ) si nu traiesti pentru a manca ...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.03.2011, 13:04:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
Adica ulei vegetal este sau nu este voie in acest post?Si mai vreau sa inteb daca vin este voie sa bei.Multumesc
In calendar se specifica cand este dezlegare la vin si la ulei , dar regula dezlegarilor la ulei este mai mult pentru cei din manastiri , asta neansemnand ca nu trebuie luata in seama si de mireni . Acest post este cu mult mai aspru decat celelate posturi de peste an , si se impune sfatul duhovnicului ( de la caz la caz ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.03.2011, 13:30:09
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit asadar

Vin sigur nu,dar ulei tot nu inteleg.Doar putin sau deloc sau doar in manastiri e cam incurcat.Multumesc pentru raspunsuri.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.03.2011, 13:33:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocorel Vezi mesajul
ulei tot nu inteleg
Foloseste linistit uleiul , daca e pacat , cade asupa mea ! Post in liniste si pace !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.03.2011, 13:53:12
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit ei nu

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Foloseste linistit uleiul , daca e pacat , cade asupa mea ! Post in liniste si pace !+
Doar vroiam sa stiu de ce nu ar fi voie ca doar e vegetal.Nu vreau sa faci pacate si mai ales din cauza mea.Doamne ajuta-ne la toti sa postim cu adevarat ca fara Tine nimic nu putem!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iaurtul Danone - cititi si va cruciti! OmuBun Generalitati 31 03.11.2014 09:54:10
soia si alte seminte nechifor bogdan Generalitati 12 27.11.2012 10:14:23
Iaurtul și sucul din gândaci miles to truth Generalitati 0 29.10.2011 12:11:16