Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.03.2013, 13:24:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cum să înțelegem versetul de mai sus? Sfinții Părinți cum tîlcuiesc?
22. Luminătorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.
23. Iar de va fi ochiul tău rău, tot trupul tău va fi întunecat. Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!

Nu stiu cum talcuiesc Sf. Parinti, vezi materialul postat de N. Priceputul.
Dar studiind si al doilea verset cred ca putem vedea ca ochiul, ca organ care primeste lumina (fizica) este asociat unei ferestre, o fereastra a sufletului.

Daca fereastra e murdara, va intra foarte putina sau deloc lumina, sufletul va fi putin sau deloc luminat.

Ochiul in acest caz este filtrul, prin ceea ce alegem sa vedem si ce alegem sa ignoram, putem lasa sa treaca o lumina curata sau mai putin sau deloc lumina.

Ex. cei care vad raul/rautatile aproapelui/preotului dar faptele bune nu, traiesc in intuneric si isi otravesc sufletul si mintea cu raul, cei care cauta binele in tot ceea ce fac si incearca sa-l vada si in ceilalti vor avea sufletul usor si luminos (a nu se confunda cu credulitatea).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.03.2013, 13:47:53
Armyw0w Armyw0w is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2013
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
22. Luminătorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.
23. Iar de va fi ochiul tău rău, tot trupul tău va fi întunecat. Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!

Nu stiu cum talcuiesc Sf. Parinti, vezi materialul postat de N. Priceputul.
Dar studiind si al doilea verset cred ca putem vedea ca ochiul, ca organ care primeste lumina (fizica) este asociat unei ferestre, o fereastra a sufletului.

Daca fereastra e murdara, va intra foarte putina sau deloc lumina, sufletul va fi putin sau deloc luminat.

Ochiul in acest caz este filtrul, prin ceea ce alegem sa vedem si ce alegem sa ignoram, putem lasa sa treaca o lumina curata sau mai putin sau deloc lumina.

Ex. cei care vad raul/rautatile aproapelui/preotului dar faptele bune nu, traiesc in intuneric si isi otravesc sufletul si mintea cu raul, cei care cauta binele in tot ceea ce fac si incearca sa-l vada si in ceilalti vor avea sufletul usor si luminos (a nu se confunda cu credulitatea).
Exemplul e Lucifer.. e o Lumina Intunecata...
Sau Illuminati..
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.03.2013, 14:44:23
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Adaug și predica din '98, pentru că am constatat că aici e vorba mai mult despre lumină. Începe cu o afirmație menită parcă să ne pună mai mult pe gânduri:
„Preaiubiților, îndeosebi trei idei ne dezvăluie dumnezeiasca Evanghelie de astăzi. Mai întâi: lumina lăuntrică, lumina conștiinței. Luminătorul trupului este ochiul; Sf. Ioan Gură de Aur spune că ochiul e pe fruntea omului, luminând asemenea Soarelui pe bolta cerului. Dar Mântuitorul are aici în vedere rădăcina luminii, izvorul ei, și trupesc, și sufletesc; și, mai adânc, cel sufletesc. Doamne, câtă legătură este! Lumina trupească este mărturia luminii lăuntrice.”

Ar trebui văzut unde anume spune Sfântul Ioan Gură de Aur că ochiul este în mijlocul frunții. Din continuarea comentariului părintelui Galeriu pare că sfântul s-a referit la ochii obișnuiți, ai vederii fizice.

Important este să nu uităm că Hristos Însuși este Lumina lumii, și că pe El vrem să-L vedem, în Duhul Sfânt. Așa vom înțelege ce fel de ochi ne trebuie pentru asta, respectiv că el nu este unul fizic, trupesc, căci cu organele materiale le vedem/simțim pe cele materiale iar cu cele duhovnicești realitățile duhovnicești
"Dar Mântuitorul aici ochiul însuși îl numește lumină, înțelegând prin ochi și ochiul firesc (trupesc), și ochiul minții (cu care vedem rosturile lucrurilor), și ochiul din adânc al credinței, cu care contemplăm lumina dumnezeiască."

Da, tîlcuirea acestui text poate fi mult mai profundă decît pare la prima vedere. Espe posibil, așa cred, că versetele acestea au mai multe sensuri paralele. Poate fi vorba și de ochii cu care noi privim, și de ochiul minții ascuns în mijlocul creierului (în dreptul mijlocului frunții) care în chip natural este construit ca organ de comunicare cu lumile supranaturale ce ne înconjoară și cu Dumnezeu Însuși, și metaforic de ochiul prin care lumina credinței ne servește în lumea aceasta pentru a ne apropia de Dumnezeu.

Am întîlnit în Filocalie de mai multe ori, o dată la Sfîntul Maxim Mărturisitorul, că unele pasaje biblice au mai multe înțelesuri simultane și diferite. Așa poate fi și aici, doar că nouă ne scapă înțelesurile subtile, adînci, gîndindu-ne numai la ochii ce văd culorile lumii acesteia.

Să nu uităm că după Parusie vom primi același trup de acum, care, deși pnevmatizat, va avea designul celui de acum. Probabil că avem încă din lumea aceasta organe de comunicare cu lumile spirituale, doar că sînt inactive pentru majoritatea dintre noi, fiind folosite în mare măsură de Drepții și de Sfinții Lui Dumnezeu. Altfel, să-mi explice cineva ce semnifică aceste statuete-simbol prezente atît în Biserica Ortodoxă, cît și în cea Catolică. Pînă acum nu am găsit nici un preot care să știe de ce sînt plantate în acele locuri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.03.2013, 15:22:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
ochiul minții ascuns în mijlocul creierului (în dreptul mijlocului frunții) care în chip natural este construit ca organ de comunicare cu lumile supranaturale ce ne înconjoară și cu Dumnezeu Însuși,
Nu exista nici evidente stiintifice in acest sens si nici vreo revelatie crestina.
Toate ideile de acest gen au ca sursa miscarile "new age".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 15.03.2013, 19:09:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu exista nici evidente stiintifice in acest sens si nici vreo revelatie crestina.
Toate ideile de acest gen au ca sursa miscarile "new age".
ce-ți mai place să strici jucăriile copiilor :)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 15.03.2013, 19:10:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poate fi vorba și de ochii cu care noi privim, și de ochiul minții ascuns în mijlocul creierului (în dreptul mijlocului frunții) care în chip natural este construit ca organ de comunicare cu lumile supranaturale ce ne înconjoară și cu Dumnezeu Însuși, și metaforic de ochiul prin care lumina credinței ne servește în lumea aceasta pentru a ne apropia de Dumnezeu.
Ochiul minții în sensul în care vorbește părintele Galeriu nu este localizat fizic undeva. Este vorba de lumina rațiunii, de gândire.
Iar ochiul duhovnicesc cred că putem spune că este credința.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 15.03.2013, 20:08:42
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

imi explica si mie cineva cum iti calatoresc bucati din creier prin univers?
si de ce pineala?

The pineal gland (also called the pineal body, epiphysis cerebri, epiphysis, conarium or the "third eye") is a small endocrine gland in the vertebrate brain. It produces the serotonin derivative melatonin, a hormone that affects the modulation of wake/sleep patterns and seasonal functions.

dar se pare ca:
The secretory activity of the pineal gland is only partially understood. Historically, its location deep in the brain suggested to philosophers that it possessed particular importance. This combination led to its being regarded as a "mystery" gland with mystical, metaphysical and occult theories surrounding its perceived functions.
René Descartes, dedicating much time to the study of the pineal (Pine-cone shaped) gland, has called it the "principal seat of the soul."[33] He believed that it was the point of connection between the intellect and the body.[34] Descartes attached significance to the gland because he believed it to be the only section of the brain which existed as a single part, rather than one half of a pair. He argued that because a person can never have "more than one thought at a time," external stimuli must be united within the brain before being considered by the soul, and he considered the pineal gland to be situated in "the most suitable possible place for this purpose," located centrally in the brain and surrounded by branches of the carotid arteries.[33]
Baruch de Spinoza criticized Descartes' viewpoint for neither following from self-evident premises nor being "clearly and distinctly perceived" (Descartes having previously asserted that he could not draw conclusions of this sort), and questioned what Descartes meant by talking of "the union of the mind and the body."[35]
The notion of a "pineal-eye" is central to the philosophy of the French writer Georges Bataille, which is analyzed at length by literary scholar Denis Hollier in his study Against Architecture. In this work Hollier discusses how Bataille uses the concept of a "pineal-eye" as a reference to a blind-spot in Western rationality, and an organ of excess and delirium.[36] This conceptual device is explicit in his surrealist texts, The Jesuve and The Pineal Eye.[37]
Numerous spiritual philosophies contain the notion of an inner Third Eye that is related to the ajna chakra and also the pineal gland, and to which is attributed significance in mystical awakening or enlightenment, clairvoyant perception and higher states of consciousness. This idea occurs historically in ancient, central and east Asia; and also in contemporary metaphysical theories relating to yoga, Theosophy, Pagan religions, and New Age spiritual philosophies.


va rog, eu prefer ca miezul creierului meu doar sa ma ajute sa dorm.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.03.2013, 20:10:44
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
De ce va trebuie fratilor atata new age ca sa calatoriti prin univers? Niste DMT, ciuperci sau salvie si oameni sunteti.
mescalina e mai buna pt acest scop.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 15.03.2013, 22:31:52
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
ce-ți mai place să strici jucăriile copiilor :)
Subiectul rămîne deschis oricum. Cel puțin pentru mine...

Dacă nu descopeream statuetele la ortodocși și la catolici, nu m-ar fi preocupat lotusul cu o mie de petale al hindușilor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 15.03.2013, 23:21:17
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Mesaj editat.................
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 15.03.2013 at 23:28:43.
Reply With Quote
Răspunde