Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.07.2010, 12:13:42
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
...dar si unii Sfinti au paraclise, alcatuite dupa model similar cu cele ale Maicii Domnului, plecand de la aceeasi idee etc - de ex. exista paraclisul Sf. Vasile Cel Mare, paraclisul Sf. Cuv. Parascheva s. a. Nu stiu daca exista si pt. Sf. Fanurie.
Eu sincer pana acum n-am vazut asa ceva, dar recunosc ca nici n-am mai cumparat de ceva ani o carte de rugaciuni ca sa vad noile inventii. Eu am acatistierul meu si cartile mele cumparate cu multi ani in urma.
Eu stiu ca fiecarui Sfant i se acorda o cinste aparte in BOR si in calendarul ortodox. Astfel sunt Sfinti cu cruce rosie si cu polieleu, unii au si acatiste, altii au doar cruce neagra sau pur si simplu sunt consemnati in calendar. Dintre toti doar Sf. Ioan are o cinste mai mare pentru ca este Inaintemergatorul si Botezatorul lui Hristos (el are in calendar mai multe zile cu cruce rosie: 7 ian, 24 iun, 29 aug si nu mai stiu exact in ce zile sunt notate cu cruce neagra aflarile capului Sf. Ioan Botrzatorul si are acatist), apoi este Maica Domnului care are o cinstire speciala: are mai multe acatiste, doua paraclise si desigur multe zile cu cruce rosie in calendar. Deci aceste paraclise au fost create special pentru Maica Domnului in semn de cinstire deosebita pentru ca a purtat in pantece pe Mantuitorul.
Acum vine intrebarea mea: cine a facut paraclisele pentru sfinti si din ce motiv?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Fanurie-celor in nevoie grabnic ajutator Marius22 Diverse Sarbatori 26 27.08.2012 16:04:32
Din Viata Maicii Domnului de Sfantul Maxim Marturisitorul mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 96 10.04.2011 18:01:26
Manastirea Sfantul Fanurie - Silistea Gumesti dumtras Intrebari utilizatori 1 01.11.2010 18:04:40
Sfantul Nectarie a oferit Lumina si Pacea de dincolo de viata pamanteasca roxana23 Intamplari adevarate 6 28.05.2009 17:07:37
Sfantul Fanurie- ely1974 Intamplari adevarate 4 20.05.2007 04:11:25