Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.01.2009, 16:35:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Cum se citeste Evaghelia?

De curand am citit ca atat preotul, cat si diaconul trebuie sa citeasca Evanghelia cu fata catre cei prezenti in Biserica. La Biserica in care eu sunt prezent, preotul citeste Evanghelia cu fata catre popor, insa, atunci cand se citeste de catre diacon, el o face cu fata catre sfantul altar. Astept comentarii intemeiate de la cei care stapanesc mai bine - Liturgica.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.01.2009, 18:55:46
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citirea Sfintei Evanghelii, cu fata catre credinciosi, in cadrul Sfintei Liturghii, mi se pare un act liturgic firesc, de vreme ce lor le este adresata "vestea cea buna". Intradevar, din cate am observat, in majoritatea cazurilor, diaconii citesc Sfanta Evanghelie din naos (nu de pe solee - din usile imparatesti, de unde este citita de catre preot) orientati cu fata spre iconostas. Insa, am intalnit si exceptii. Tot o exceptie este si atunci cand Evanghelia este citita de pe amvon (acel balcon special din biserica unde se suie diaconul sau chiar si preotul). Se pare ca in vechime acesta era aproape in mijlocul bisericii, iar cu timpul a fost atasat de unul din peretii bisericii. Daca Sfanta Evanghelie trebuie citita cu fata catre cei prezenti in Biserica, atunci, cred ca asa trebuie citit si Apostolul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2009, 21:48:43
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
De curand am citit ca atat preotul, cat si diaconul trebuie sa citeasca Evanghelia cu fata catre cei prezenti in Biserica. La Biserica in care eu sunt prezent, preotul citeste Evanghelia cu fata catre popor, insa, atunci cand se citeste de catre diacon, el o face cu fata catre sfantul altar. Astept comentarii intemeiate de la cei care stapanesc mai bine - Liturgica.

Sincer la cate liturghii am participat niciodata nu am vazut ca diaconul sa citeasca Evanghelia cu fata catre iconostat, la biserica unde merg eu am avut timp de 3 ani si diacon la slujbe, la inceput citea de la amvonul care exista in biserica noastra, ce-i drept in putine biserici am vazut astfel de amvoane, apoi citea din mijlocul bisericii cam de sub policandru, punand Evanghelia pe un suport in forma de carte deschisa,
Cred caobiceiul depinde de zone
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.01.2009, 23:41:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Personal in Liturghier nu am gasit o precizare tipiconala. Parintele Staniloae in lucrarea sa "Spiritualitate si comuniune in Liturghia ortodoxa" spune: "Diaconul, iesind cu Evanghelia prin usile imparatesti, prin usile Imparatului suprem, cere preotului binecuvantarea de la locul obisnuit din biserica, unde sta cu fata catre credinciosi"
Fara a fi o separatie intre mireni si cler parintele Staniloae spune:"Despre Hristos pot grai in biserica si laicii- de aceea spune preotul Pace tie celui ce ai citit.- dar numai cu indemnul preotului, catre credinciosi de a lua aminte, de a acorda atentie celui ce vorbeste. Cuvantul lui Hristos insusi e citit in biserica insa numai de preot, sau de diacon, dar si acesta numai cu binecuvantarea preotului, pentru ca Hristos este infatisat credinciosilor de persoana preotului, pentru ca Hristos e infatisat credinciosilor de persoana preotului, ca persoana trimisa, prin harul primit de sus"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2009, 09:23:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Recomandare

Toate cele ce se dezbat aici si nu numai , despre Sfanta Liturghie, nedorin a mai reproduce pentru ca este cu mult mai de folos a citi intreaga carte , va recomand : "Sfanta Liturghie in Invatatura Bisericii si a Sfintilor Parinti"aparuta in Editura Anestis 2006 . Din cuprins : Despre Sfanta Liturghie ; Istoricul Sfintei Liturghii ; Pregatirea pentru slujba ;Proscomidia ; Sfanta Liturghie ; Despre Sfanta Euharistie in scrierile Sfintilor Parinti . Cartea se poate comanda la :www.librariasophia.ro
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psalmul 50 pentru ce se citeste? dar celelalte psalmii ? mitus Din Noul Testament 303 12.05.2012 13:30:22
Evanghelia ce se citeste la Sf. Liturghie Geony Sfanta Liturghie 0 05.03.2011 23:13:22
cum te simti cand ti se citeste slujba de dezlegar annan Vrajitoria 24 16.10.2010 08:48:34
Rugaciune care se citeste in fiecare post alina8023 Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 02:03:53
citeste si da mai departe carmina Stiri, actualitati, anunturi 1 01.02.2010 22:14:13