Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.08.2009, 16:29:19
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit acatiste la 9 biserici???

Mare mi-a fost mirarea sa aud asemenea chestie: cineva, imi recomanda sa ma duc intr-o zi de vineri, cu un acatist la 9 biserici, si culmea, cel mai important lucru: SA NU MA INTORC DIN DRUM :)) :))

Mie mi se pare cel putin hilar asemenea sfat, desi nu i-am spus-o persoanei respective...Adica dc te duci la 9 biserici, gata, Dumnezeu te asculta? Cum pot unii oameni sa creada in asemenea practici, care aduc putin a paganism...

Oare Dumnezeu nu ne asculta, daca nu avem acelasi traseu, si nu ne facem hartiile de acasa?
Nu stiu, iertata fie-mi indrazneala si duritatea, poate...dar ati auzit de asa ceva? Sau e doar un sfat babesc si atat..
Intreb si eu, sunt inca debusolata la cate sfaturi primesc....

Ce inseamna de fapt cifra asta, 9? Am mai gasit-o si in alte sfaturi ale catorva cunostinte.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.08.2009, 16:38:02
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Mare mi-a fost mirarea sa aud asemenea chestie: cineva, imi recomanda sa ma duc intr-o zi de vineri, cu un acatist la 9 biserici, si culmea, cel mai important lucru: SA NU MA INTORC DIN DRUM :)) :))

Mie mi se pare cel putin hilar asemenea sfat, desi nu i-am spus-o persoanei respective...Adica dc te duci la 9 biserici, gata, Dumnezeu te asculta? Cum pot unii oameni sa creada in asemenea practici, care aduc putin a paganism...

Oare Dumnezeu nu ne asculta, daca nu avem acelasi traseu, si nu ne facem hartiile de acasa?
Nu stiu, iertata fie-mi indrazneala si duritatea, poate...dar ati auzit de asa ceva? Sau e doar un sfat babesc si atat..
Intreb si eu, sunt inca debusolata la cate sfaturi primesc....

Ce inseamna de fapt cifra asta, 9? Am mai gasit-o si in alte sfaturi ale catorva cunostinte.
Nicio cifra nu e nici rea nici buna... rea este aplecarea acestor crestini cu numele catre superstitii.

Of, dupa ce Hristos S-a jertfit ca sa ne scoata din credintele cele babesti si desarte si sa ne dea credinta cea buna si inchinarea in duh si in adevar, ne intoarcem la superstitii, ajungand batjocura diavolilor, si pe buna dreptate.

Nici nu vreau sa-mi imaginez cum se veselesc dracii cand ne vad in halul asta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.08.2009, 16:39:43
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Mare mi-a fost mirarea sa aud asemenea chestie: cineva, imi recomanda sa ma duc intr-o zi de vineri, cu un acatist la 9 biserici, si culmea, cel mai important lucru: SA NU MA INTORC DIN DRUM :)) :))

Mie mi se pare cel putin hilar asemenea sfat, desi nu i-am spus-o persoanei respective...Adica dc te duci la 9 biserici, gata, Dumnezeu te asculta? Cum pot unii oameni sa creada in asemenea practici, care aduc putin a paganism...

Oare Dumnezeu nu ne asculta, daca nu avem acelasi traseu, si nu ne facem hartiile de acasa?
Nu stiu, iertata fie-mi indrazneala si duritatea, poate...dar ati auzit de asa ceva? Sau e doar un sfat babesc si atat..
Intreb si eu, sunt inca debusolata la cate sfaturi primesc....

Ce inseamna de fapt cifra asta, 9? Am mai gasit-o si in alte sfaturi ale catorva cunostinte.
He he, am auzit de mers cu pomelnicul la liturhie la 7 biserici care sa fie in rand, adica sa nu dai coltul niciodata . Ce varianta alegeti?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.08.2009, 20:02:31
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
He he, am auzit de mers cu pomelnicul la liturhie la 7 biserici care sa fie in rand, adica sa nu dai coltul niciodata . Ce varianta alegeti?
Eeeee... e destul de complicat... trebuie sa vezi langa usa carei biserici sta Hristos sa noteze ca ai fost acolo, etc etc etc... :)))
Crdeam ca au disparut treburile astea....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2009, 21:44:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Mare mi-a fost mirarea sa aud asemenea chestie: cineva, imi recomanda sa ma duc intr-o zi de vineri, cu un acatist la 9 biserici, si culmea, cel mai important lucru: SA NU MA INTORC DIN DRUM :)) :))

Mie mi se pare cel putin hilar asemenea sfat, desi nu i-am spus-o persoanei respective...Adica dc te duci la 9 biserici, gata, Dumnezeu te asculta? Cum pot unii oameni sa creada in asemenea practici, care aduc putin a paganism...

Oare Dumnezeu nu ne asculta, daca nu avem acelasi traseu, si nu ne facem hartiile de acasa?
Nu stiu, iertata fie-mi indrazneala si duritatea, poate...dar ati auzit de asa ceva? Sau e doar un sfat babesc si atat..
Intreb si eu, sunt inca debusolata la cate sfaturi primesc....

Ce inseamna de fapt cifra asta, 9? Am mai gasit-o si in alte sfaturi ale catorva cunostinte.

Draga mea asa cum ti s-a mai spus, astea sunt inventii babesti fara nicio acoperire teologica
Ce rost are sa faci maratonu asta? in loc sa stam la Sf Liturghie noi umblam aiurea pe strazi cautand biserici
Sunt curios cum isi motiveaza cineva o astfel de fapta aiurea?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.08.2012, 11:46:47
larysamisa larysamisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 1
Implicit 9 sau 7 sau 1000 nu conteaza

Buna ziua.
Am remarcat (nu va judec) ca sunteti destul de "ofensati" - de ce sa merg la 9(7) biserici!?
Va raspund: nu va obliga nimeni sa faceti asa ceva; cred ca nu aveti cine stie ce probleme de "rezolvat" (adica sa va rugati pentru cineva sau ceva - bolnav sau boala) pentru ca atunci o sa vreti sa mergeti la 900 de biserici si nu la 9 sau 7.
Trebuie sa ne rugam (multumim) tot timpul, oricand, fara a simti o obligativitate in acest sens.
Ce daca mergem la 9 sau 7 biserici!?
Nici Domnului Isus Hristos nu I-a fost "usor".
Adica pur si simplu sa ne gandim doar. si o sa avem totul in palma!?
Nu este vorba de fanatism, ci pur si simplu: sa "trudim" si noi un "pic"!!!
Ma iertati si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.08.2012, 13:02:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de larysamisa Vezi mesajul
Buna ziua.
Am remarcat (nu va judec) ca sunteti destul de "ofensati" - de ce sa merg la 9(7) biserici!?
Va raspund: nu va obliga nimeni sa faceti asa ceva; cred ca nu aveti cine stie ce probleme de "rezolvat" (adica sa va rugati pentru cineva sau ceva - bolnav sau boala) pentru ca atunci o sa vreti sa mergeti la 900 de biserici si nu la 9 sau 7.
Trebuie sa ne rugam (multumim) tot timpul, oricand, fara a simti o obligativitate in acest sens.
Ce daca mergem la 9 sau 7 biserici!?
Nici Domnului Isus Hristos nu I-a fost "usor".
Adica pur si simplu sa ne gandim doar. si o sa avem totul in palma!?
Nu este vorba de fanatism, ci pur si simplu: sa "trudim" si noi un "pic"!!!
Ma iertati si Doamne ajuta!
Frumos ai spus.
Nu avem de ce să te iertăm pentru că puterea rugăciunii este direct proporțională cu numărul de inimi generatoare; cu cât mai multe cu-atât mai bine!
Noi te rugăm să ne ierți!
Doamne ajută!

Last edited by Demetrius; 25.08.2012 at 14:25:43.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.08.2012, 13:30:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de larysamisa Vezi mesajul
Buna ziua.
Am remarcat (nu va judec) ca sunteti destul de "ofensati" - de ce sa merg la 9(7) biserici!?
Va raspund: nu va obliga nimeni sa faceti asa ceva; cred ca nu aveti cine stie ce probleme de "rezolvat" (adica sa va rugati pentru cineva sau ceva - bolnav sau boala) pentru ca atunci o sa vreti sa mergeti la 900 de biserici si nu la 9 sau 7.
Trebuie sa ne rugam (multumim) tot timpul, oricand, fara a simti o obligativitate in acest sens.
Ce daca mergem la 9 sau 7 biserici!?
Nici Domnului Isus Hristos nu I-a fost "usor".
Adica pur si simplu sa ne gandim doar. si o sa avem totul in palma!?
Nu este vorba de fanatism, ci pur si simplu: sa "trudim" si noi un "pic"!!!
Ma iertati si Doamne ajuta!
Dacă mai citești încă o dată cu atenție, poate observi că "ofensarea" nu are legătură cu mersul la biserică în mod repetat, sau pelerinajul pe alte biserici decât cea "de metanie". Suspiciunea planează asupra asemănării izbitoare a devoțiunii în cauză cu un ritual magic, presupus a fi eficient doar dacă se respectă în cele mai mici detalii condițiile inițiale. Și una e să "dai acatiste", adică să delegi un popă să le citească în locul tău contra cost, și alta e să citești în fiecare zi sau săptămână un acatist (sau altă rânduială de rugăciune) împreună cu comunitatea din faci parte, în căutare de ajutor pentru limpezirea unei probleme concrete.

Pritre multe altele, n-am înțeles ce faci după consumarea celor nouă ( șapte sau câte-or fi) etape ale ritualului. Îți reiei ritmul obișnuit de viață, ca și cum asta ar fi fost o simplă corvoadă necesară pentru realizarea unui obiectiv? Și dacă primești ajutor, nu-i prevăzut nicăieri un "ciclu de mulțumire", poate dublu, triplu sau (vorba meneliștilor) "fără număr"?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.08.2012, 13:35:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici eu nu consider ca a te duce la sapte, la noua sau la mai multe / mai putine biserici pentru a lasa pomelnice sau acatiste ar trebui incadrat la supestitii. Se creeaza practic un grup de rugaciune pentru o anumita problema.

E grav sa ne rugam mai multe persoane pentru acelasi scop? Eu cred ca nu.

Atunci de ce ar fi superstitie daca am cere mai multor preoti sa se roage pentru acelasi scop? Poate doar daca dam prioritate numarului si nu lui Dumnezeu care mijloceste prin rugaciunile mai multor preoti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.08.2012, 14:32:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Pritre multe altele, n-am înțeles ce faci după consumarea celor nouă ( șapte sau câte-or fi) etape ale ritualului. Îți reiei ritmul obișnuit de viață, ca și cum asta ar fi fost o simplă corvoadă necesară pentru realizarea unui obiectiv? Și dacă primești ajutor, nu-i prevăzut nicăieri un "ciclu de mulțumire", poate dublu, triplu sau (vorba meneliștilor) "fără număr"?
Neînțelegerile tale izvorăsc din suspiciunile tale nefondate pe care le ”regizezi” cum vrea închipuirea ta.
Ce te interesează ce va face ea apoi? Sau când începe apoi pentru ea?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
acatiste padrevicentiu Generalitati 4 02.07.2010 14:51:57
Acatiste Antimos Rugaciuni 5 28.01.2010 14:16:58
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 23:34:48
Acatiste patinina34 Rugaciuni 51 02.06.2009 05:43:21
Acatiste andreicosminus Rugaciuni 11 19.03.2008 22:06:20