Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2007, 13:06:19
Oanna Oanna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2007
Mesaje: 6
Implicit

Doamne ajuta!
In primul rand bine v-am gasit.:)
As avea nevoie de putin ajutor: stie cineva unde gasesc talcuite versetele capitolului 2 din Evanghelia dupa Luca (Sfinti Parinti, predici...)? Ma intereseaza in mod special copilaria Mantuitorului Iisus Hristos (cu accent pe invataturi morale).

Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pre noi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.10.2007, 13:36:28
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Buna Oana
Evangeliile nu cuprind prea multe amanunte despre copilaria si tineretea lui Hristos, ceea ce inseamna ca acest capitol nu a ocupat un loc principal in predicarea crestina primara. Din acesta perioada Luca mentioneaza numai faptul ca la 12 ani, Iisus se duce in templu in mijlocul invatatorilor Legii mozaice, care au ramas impresionati de "cunostintele si raspunsurle Lui" Lc2, 42-47. Din raspunsul pe care il da Mamei Sale, reiese ca avea inca de la aceasta varsta constiinta misiunii Sale mesianice. Luca face o precizare: "Iisus sporea cu intelepciunea si cu varsta si cu harul la Dumnezeu si la oameni" Lc. 2, 52.
Pana in jurul varstei de 30 de ani, cand Si-a inceput activitatea Sa publica, Iisus a ramas in casa parinteasca din Nazaret, alaturi de batranul Iosif si Maica Sa.
Ceea ce pe noi ne intereseaza este ca a fost om adevarat si Dumnezeu adevarat, ca a unit cele doua firi intr-un mod neamestecat, neschimbat, neimpartit si nedespartit. Pe mine ma intereseaza mai mult indumnezeirea si mai putin copilaria Lui - pentru ca El nu a ramas la ea.
Insa daca tu doresti mai multe informatii in acest sens, am gasit la o bibliografie:
Emanuel Copacianu, Viata si invatatura Mantuitorului Iisus Hristos, Editura Mitropolia Banatului, Timisoara, 1977
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.10.2007, 19:47:32
Oanna Oanna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2007
Mesaje: 6
Implicit

Multumesc, Dan pentru raspuns. Voi cauta cartea.
Sigur ca nu copilaria trebuie sa fie centrul cugetarilor noastre. Dar as vrea sa-i raspund copilului meu si mie, desigur, la unele intrebari care au venit odata cu scrierea unei teme pentru scoala: "Ce invatam de la copilul Mantuitorul Iisus Hristos?". Copilul sa-I urmeze pilda pentru ca El - care era si Dumnezeu si om - a mers la Biserica, a respectat legea veche, asculta pe preoti, cerceta Scripturile, era suspus si ascultator... Atunci cum nu vom face si noi asemenea, care suntem pacatosi?
Dar copilul meu m-a intrebat si de ce mai avea El nevoie sa invete, ca doar era Dumnezeu. De ce s-a speriat Maica Domnului sau de ce a plecat El fara sa spuna nimic (el fiind invatat ca oriunde merge sa-mi spuna)?
Tema l-a preocupat mult si eu as vrea sa-i dau niste raspunsuri cuminti si ortodoxe ca mintea lui sa nu gandeasca lucruri straine de spiritualitatea noastra.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.06.2010, 16:40:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu stiu cat de mult ne-ar ajuta sa stim ce s-a petrecut cu Hristos cand era copil. Sa nu uitam ca El S-a nascut in chip supranatural, ca era Dumnezeu adevarat si Om adevarat. Eu cred ca ceea ce ne-a fost lasat, ne este de ajuns pentru mantuire. Interesant este ca si in Liturghie nu vorbim decat de nasterea Sa, apoi de momentele de la iesirea la propovaduire si pana la moartea, invierea si inaltarea Sa. Cu siguranta daca ne era necesara si copilaria Sa, ar fi fost integrata in cult.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.04.2012, 11:44:29
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Este adevarat, nu se spun multe lucruri in Evangheliile canonice despre copilaria Mantuitorului, dar ni se aminteste totusi un fapt esential: "Hristos crestea si se intarea cu duhul".

Ne arata cum si noi trebuie sa crestem intr-un mod sanatos. Astazi crestem dupa trup dar, o data cu noi, cresc si pacatele. Ne maturizam dar, in acelasi timp, si patimile prind radacini adanci si viguroase in adancul fiintei noastre.

Cresterea dupa trup necesita o crestere dupa duh, un progres duhovnicesc continuu, in familie, in Biserica.

Last edited by Marius22; 26.04.2012 at 11:46:53.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.04.2012, 12:14:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca cei care au trait in vremea Lui, nu L-au recunoscut ca fiind Dumnezeu, va dati seama ce s-ar fi intamplat cu noi, daca am fi avut multe marturii despre copilaria Lui. Sunt sigur ca nu le-am fi primit spre a ne intari credinta ca a asumat cu adevarat firea omeneasca, ci spre a arata ca a fost un simplu Om. Si multe rataciri s-ar fi petrecut.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.04.2012, 12:55:37
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Este adevarat, nu se spun multe lucruri in Evangheliile canonice despre copilaria Mantuitorului, dar ni se aminteste totusi un fapt esential: "Hristos crestea si se intarea cu duhul".
Asa este insa ceea ce se spune in Evanghelie este suficient ca sa arate ca Hristos era om adevarat si Dumnezeu adevarat, constient ca este fiul Maicii Domnului si Fiul lui Dumnezeu (prin fire caci Dumnezeu Tatal este Tatal Lui. Episodul cu vizita la templu cand Hristos Iisus era de 12 ani "nu stiati ca intru cele ale Tatalui meu trebuie sa fiu").

Spun Sfintii Parinti (Sfantul Ioan Damaschin) ca Hristos a avut o viata de om normala, potrivit firii umane pe care a luat-o. A fost nascut normal de Maica Domnului (dupa legea firii umane, la timpul potrivit adica la aproximativ 9 luni de la "zamislirea" "de la Duhul Sfant") insa nasterea a fost fara dureri si pazitoare a fecioriei (profetia lui Isaia "mai inaite dea simti durerile nasterii Fecioara a nascut prunc" si profetia lui Iezechiel "poarta aceasta va ramane inchisa caci Domnul Dumnezeu a trecut prin ea, de aceea va ramane inchisa"; iar Sfantul Ioan Damaschin spune ca "cea care nu a cunoscut placerea nu a cunoscut nici durerea" specifice conceptiei si nasterii normale); a progresat in intelepciunea umana potrivit cu dezvoltarea mentala specifica varstei umane (adica la varsta copilariei s-a comportat si gandit ca un copil normal, s-a jucat in copilarie conform varstei, s-a bucurat, s-a intristat etc... a fost un adolescent normal si un adult normal; insa in tot timpul constient cine este EL. Hristos nu a facut pacat, caci firea Sa Dumnezeiasca a ajutat firea sa omeneasca sa fie normala, adica sa faca voia Tatalui in mod firesc si nu silit...).

Din Evanghelie stim ca Hristos Iisus nu a avut trebuinta sa fie invatat de cineva ca om, caci EL insusi la cunostea pe toate ca Dumnezeu caci "fara EL nimic nu s-a facut din cele ce s-au facu" si "intru ale Sale a venit". Apostolii insasi maruturisesc "Acum știm că Tu știi toate și nu ai nevoie ca să Te întrebe(cu sensul de invete) cineva. De aceea credem că ai ieșit de la Dumnezeu. " (Ioan 16,30). Sfantul Petru spune clar "Doamne tu stii (cunosti, intelegi) toate (in primul rand inima mea dar si cele din cer cele de pamant, cele de sub pamant, inmile noastre... toate cele trupesti si sufletesti; trecute, prezente, viitoare... )..."

Hristos Iisus cunostea totul atat ca om cat si ca Dumnezeu:
"Iar Iisus însuși nu Se încredea în ei, pentru că îi cunoștea pe toți. si nu avea nevoie sa-i dea cineva marturie despre om, fiindca El Insusi cunostea ce era in om. "Ioan 2,24-25

fratii (nu de sange, adica copii ai Maicii Domnului ci rude foarte apropiate, veri) nu credeau in EL, desi EL prin activitatea Sa lasa sa se inteleaga ca este este Fiul lui Dumnezeu (reamintesc vizita de la templu la varsta de 12 ani):
"nici frații Lui nu credeau în El" (Ioan 7,5)

Last edited by Eugen7; 26.04.2012 at 13:02:59.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mos Craciun vs Nasterea Domnului si Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos doctor_faustus Craciunul - Nasterea Domnului 99 23.11.2011 16:45:53
Handicapati si Iisus Hristos alecsandru Generalitati 18 10.12.2009 23:15:15
Prohodul Domnului Dumnezeului si Mântuitorului nostru Iisus Hristos Prohodul adorcrysti Rugaciuni 2 10.04.2009 22:35:55
Nasterea Domnului si Mantuitorului Iisus Hristos dorinastoica14 Diverse Sarbatori 0 24.12.2008 21:59:51
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 22:30:22