Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 30.01.2016, 23:25:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Duminica lui Zaheu

„ Zahee, grăbește de te pogoară, căci astăzi în casa ta trebuie să rămân!"
Scena minunată pe care Sfânta Evanghelie de la Sfântul Evanghelist Luca, la capitolul XIX, 1-19, ne-o înfățișează astăzi spre duhovnicească zidire, se petrece în orașul Ierihon. Mântuitorul Iisus era în trecere prin această așezare evreias*că, înconjurat ca de obicei de mulțime mare de popor, dornică să vadă cu ochii proprii lucrurile peste fire ce le săvârșea și setoasă să-I asculte învățăturile admirabile. La porțile orașului dăduse ve*dere unui orb ce până atunci șezuse cerșind lângă cale și care pri*mind lumina ochilor, „a mers după Dânsul, mărind pe Dumne*zeu”(Luca XVIII, 43), fiind pentru toți dovadă evidentă a puterii dumnezeiești pe care Iisus Hristos o avea asupra firii văzute și umplând sufletele tuturor de cel mai cald entuziasm și de cea mai simțită admirație pentru Fiul Mariei.
În Ierihon trăia un om cu numele Zaheu. Acesta, mic de statură, pe cât era de bogat, pe atât era de păcătos. El era mai marele va*meșilor, adică era căpetenia acelora care încasau dările pe care evreii erau datori a le plăti stăpânirii romane, care nu cu mult îna*inte, își întinsese puterea și asupra pământului sfânt al făgăduin*ței. Deși practica o îndeletnicire din cele mai urâte de popor, fiind direct în slujba puterii înrobitoare și dijmuind mai ales și cu mai multă asprime pe cei de jos, pe cei mici și fară apărare, adică pe săraci, pe orfani și pe văduve, și aceasta facând-o nu atât în folo*sul vistieriei statului, cât mai ales în al pungii proprii – aceasta explică bogăția mare a lui, ca și păcătoșenia sa - Zaheu era fară îndoială, fruntaș între fruntașii orașului, fiindcă era foarte bogat. Căci, îndeobște, se știa, că respectul, considerația de care te bucu*rai, poziția socială pe care o aveai, erau în directă legătură și pro*porție nu cu cinstea și omenia vieții tale, nu cu caracterul pe care-l aveai, nu cu virtutea pe care o practicai și nici chiar cu știința și priceperea de care dădeai dovadă, ci cu averea sau cu starea mate*rială pe care te rezemai.
Fără îndoială că Zaheu va fi auzit despre Mântuitorul, al cărui nume era rostit cu atâta venerație și devotament de mulțime și că*ruia îi cântau osanale toți cei mântuiți din tot felul de neputințe, Desigur, va fi auzit despre acest misterios galilean, care, deși Se comporta ca un om adevărat, trăia ca un înger, vorbea ca un heru*vim și făcea semne și minuni mai mari și mai multe decât orice profet al legii celei vechi.
În inima rece a acestui bogat înrobit de avere, începe să mi*jească o dâră de lumină, în sufletul său înrăit de păcate începe să se înfiripeze, să încolțească o dorință de evadare din rău înspre bine, din păcat spre virtute: Zaheu, mai marele vameșilor și păcă*tosul păcătoșilor, vrea să-L vadă pe Mântuitorul Iisus.

Și atunci, ca să-și poată astâmpăra curiozitatea și ca să-și poată potoli imboldul lăuntric tainic ce-l mâna spre Mântuitorul, fară să țină seama că nu se cădea ca el, Zaheu, marele bogătaș, el, omul respectat și cinstit de concetățenii săi, el, om în toată firea, să re*curgă la expediente copilărești pentru a-și ajunge scopul, Zaheu, știind pe unde avea să treacă Mântuitorul Iisus, negăsind alt chip spre a-L vedea, „aleargă înainte, se suie într-un sicomor ca să-L vadă, căci pe acolo avea să treacă”. Călcând deci în picioare or*goliul personal de om matur, de om bogat și cu vază, nesocotind judecata oamenilor - care pe bună dreptate ar fi putut râde de el, văzându-l cocoțat în pom, asemenea pruncilor - Zaheu își potolește dorul năvalnic al sufletului de a-L cunoaște pe marele Rabi.
Văzându-l în pom, privindu-L cu atâta dor și cu atâta iubire, Mântuitorul îi spune: „Zahee, grăbește de te pogoară, căci astăzi, în casa ta trebuie să rămân”. Era firesc să fie așa: Mântuitorul nu putea trece nepăsător prin fața unui om care dorea cu atâta ardoa*re să-L cunoască și în sufletul căruia încolțise speranța izbăvirii din păcate; Zaheu era bolnav sufletește, el dorea să fie vindecat, iar Iisus venise să vindece pe cei ce sufereau de asemenea boală. Coboară prin urmare, Zahee, căci Mântuitorul va tămădui nu nu*mai casa sufletului tău ci casa ta întreagă!
Atât de rodnică a fost întâlnirea dintre Mântuitorul Iisus și Za*heu, încât din om păcătos, Zaheu devine om drept; atât de totală și de perfectă a fost întoarcerea lui de la păcat la adevăr, de la ne*dreptate la adevărata trăire, încât el, de la început, se debarasează de balastul ce-l lega de trăirea pământească păcătoasă, nelăsându-l să se înalțe spre culmile binelui și ale virtuții și care era în același timp, izvorul, celor mai multe păcate ale sale: avuția sa prea mare. Iar Zaheu, stând, a zis către Domnul: „Iată jumătate din averea mea o dau săracilor”. Și fiindcă în meseria lui fusese necinstit, îmbogățindu-se pe căi nedrepte și nu prin muncă cin*stită, el vrea să repare orice pagubă pe care ar fi cauzat-o altora: „și de am nedreptățit pe cineva cu ceva, îi întorc împătrit”. În fața unei atari întoarceri de la rău la bine, de la nedreptate la dreptate, de la păcat la virtute, Mântuitorul nu are altceva de adăugat decât: „Astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia, pentru că și acesta fiul lui Avraam este. Căci a venit Fiul Omului să caute și să mântu*iască pe cel ce era pierdut”
E încă viu în mintea noastră praznicul luminat al Nașterii Domnului și inima noastră simte încă parfumul sfânt ce s-a răsăpândit din ieslea peșterii din Betleem, care a văzut marea minunea înomenirii lui Dumnezeu și care a cuprins în ea pe Dumnezeu cel făcut Prunc. Răsună în inimile credincioșilor glasul prooroci*lor, plin de nădejdea așteptării, care cereau de la Domnul să tri*mită mai repede pe Cel așteptat de neamuri și apoi cântarea plinî de bucurie că Hristos S-a născut pe pământ. Da, Hristos S-a năs*cut în lume, a intrat fară zgomot și fară pompă în această lume, facându-Se cetățean al ei, fară putință de a mai fi izgonit din ea: nici răutatea păcatului, nici nedreptatea oamenilor nu vor mai reu*și să-L alunge de pe acest pământ, în care crucea pătimirii Sale sfinte a fost adânc înfiptă, iar El pironit cu cuie pe ea. El a rămas cu noi în Biserica Sa, căci ne-a zis: „Iată, Eu cu voi sunt până la sfârșitul veacurilor”.El trăiește în noi prin credința noastră în El; El trăiește și va trăi în iubirea sufletelor cu adevărat creștine. Mântuitorul continuă să fie în mijlocul nostru, în bisericile noas*tre modeste, în chipul tainic al Sfintei Euharistii, al Sfintei Împăr*tășanii, rob al iubirii Sale nemărginite pentru noi, oamenii. Căci ce altceva este trupul și sângele Domnului, pe care-L mărturisim la Sfânta împărtășanie, decât același Hristos, născut din femeie și mort din iubire pentru oameni, care în chip nevăzut și totuși real, a rămas cu noi, frații Săi iubiți?
Mântuitorul Iisus Hristos a fost și rămâne dorința fierbinte a su*fletelor cu adevărat iubitoare de Dumnezeu. Acestea, asemenea lui Zaheu din Evanghelie, au dorit și doresc să-L vadă, să-L audă, să-L cunoască și să-L înțeleagă, pentru ca apoi să urmeze întru totul voia Lui sfântă, poruncile Lui mântuitoare și pilda vieții Sale minunate. Sufletele cele alese au un singur dor, doresc un singur lucru: pe Dumnezeu, pe Mântuitorul Iisus Hristos: „Sufletul meu e însetat după Domnul, precum cerbul spre izvoarele apelor” - zice psalmistul. Iar marele iubitor de Hristos, Bernard de Clairvaux, spune: „De mii de ori pe zi Te doresc, Iisuse al meu; când vei veni? Când îmi vei da bucuria ca să mă hrănesc din Tine? O, Iisus, rege minunat, biruitor prea nobil, dulceață de nespus! Când cercetezi sufletul nostru, atunci îi izvorăște adevărul, atunci el calcă în picioare vanitatea lumii și arde de iubire divină! O, Iisus, dărnicie divină, bucurie minunată a inimii, bunătate de nepătruns, iubirea Ta să mă topească! Iisuse al meu prea dulce, speranță a sufletului care suspină, pe Tine Te caută lacrimile pioase, pe Tine Te cheamă suspinările intime ale inimii... pentru Tine, O, Iisuse, eu lâncezesc de iubire!” Iar „Imitația lui Hristos”, această carte de aur, spune: „A fi cu Hristos e raiul prea dulce; a fi fară El, iadul”!
Prin urmare: ești flămând? Dorește-L pe Iisus, căci El e pâinea îngerilor, mama care cuprinde toată dulceața. Ești însetat? Do*rește-L pe Iisus; El e izvorul apei celei vii, din care dacă va bea cineva, nu va mai înseta în veci; El e vinul care îmbată sufletul și care face să încolțească feciorelnicii. Ești bolnav? Dorește-L pe Iisus, căci El e adevăratul doctor și adevărata ta tămăduire. Iubești frumusețea sau fugi după avuții? El însuși e frumusețea și oceanul tuturor comorilor. Dorești un prieten adevărat? Hristos e cel mai bun prieten al sufletului tău. Ești păcătos? Cheamă-L pe Iisus; El te va izbăvi, căci a murit pentru tine. Cere-I ajutor, căci El a în*vins pe diavolul, lumea, trupul, moartea și a potolit mânia Tatălui Său. Dorești să stărui în bine? Ia-L de model pe El, căci El e ca*lea, adevărul și viața și cine îl urmează, nu umblă în întuneric. Dorește-L pe Iisus, suspină după Iisus, fă tot ce poți ca să ajungi la El; în El vei afla toate bucuriile și desfătările!
Iisuse Hristos, care bine ai voit a sfinți casa lui Zaheu prin pre*zența Ta și sufletul lui l-ai curățit prin harul Tău, fă ca mintea mea să-Ți creadă Ție totdeauna, inima mea să Te dorească mereu, iar voința mea să fie supusă poruncilor Tale sfinte! Fă-mă să Te iubesc mereu, să Te caut pretutindeni și să-Ți slujesc totdeauna, pentru ca apoi Tu să fii fericirea mea în viața cea veșnică. Amin!
Sursa: Pr. L Vesa,
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #292  
Vechi 13.02.2016, 21:05:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Duminica femeii cananeence _ Parintele Constantin Galeriu

O predica de exceptie !
http://www.crestinortodox.ro/predici...ce-123259.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #293  
Vechi 29.02.2016, 11:49:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Predica de ieri a fost despre pacatul capital al avaritiei. Parintele a sistematizat, aratand ca exista 2 categorii de avaritie, fiecare avand trei subtipuri.

Exista, mai intai, avairitia fata de cele materiale. Este cea mai vizibila, daca nu cea mai raspandita. Cele trei subtipuri ale ei sunt:
-idolatria fata de bani. Arghirofilia. Cei care sufera de aceasta uita ca banii sunt un bun mijloc, dar un rau scop. Ei fac din inmultirea contului in banca insusi scopul vietii lor. Asta ii anima, asta le da satisfactie, asta ii motiveaza, prin prisma aceasta ii judeca pe altii si pe ei insisi, stimandu-i si stimandu-se in functie de bani.
-idolatria fata de lucruri. De asta data, bolnavul de aceasta boala realizeaza ca banii sunt doar un mijloc. Dar un mijloc spre agoniseala de bunuri. De lucruri pe care molia le roade si timpul le rugineste. In mod deosebit, colectionarii sunt amenintati de acest subtip. Uneori, pacatul poate fi ascuns de intentii bune, iar iadul e pavat cu astfel de intentii. Unul poate fi avar agonisind icoane, sau carti de spiritualitate, neobservand ca devine el insusi bolnav spiritual.

-incapacitatea de a se desprinde de bunuri. Acestia nu sunt neaparat bogati, nu un au neaparat nici bani multi, nici agoniseala de bunuri. Dar uita ca un lucru nu e decat un lucru. Se cearta cu fratele lor si nu-si mai vorbesc pentru motive ridicole. O fata de masa de la mama. O unealta pe care fratele lor a stricat-o, etc.

Avaritia spirituala este o avaritie fata de bunuri care nu au materialitate. Subtipul cel mai raspandit, socoteste parintele, este avaritia fata de timp. Timpul este o mare avere pe care o avem. Avarul spiritual nu isi imparte aceasta avere cu aproapele lui. Nu are timp. Daca il intrebi, el spune ca tine la copiii lui ca la ochii din cap. Dar nu gaseste timp sa se joace cu ei. Are mereu altceva de facut.

Parintele a mai vorbit de inca doua subtipuri de avaritie spirituala, dar nu le mai tin minte. Pesemne, din cauza ca m-am recunoscut deja in primul...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #294  
Vechi 29.02.2016, 12:32:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pesemne, din cauza ca m-am recunoscut deja in primul...
oare cine dintre noi, nu se gaseste in prima categorie?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #295  
Vechi 01.03.2016, 02:20:24
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Predica de ieri a fost despre pacatul capital al avaritiei. .
La ortodocsi a fost Duminica Fiului risipitor. A doua duminica din Triod.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
idolatria fata de lucruri. .
Pleonexie se cheama. A avea si a dori mult (pleon), tot mai mult, din ce in ce mai mult. Shopping compulsiv.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
-incapacitatea de a se desprinde de bunuri. Acestia nu sunt neaparat bogati, nu un au neaparat nici bani multi, nici agoniseala de bunuri. Dar uita ca un lucru nu e decat un lucru. Se cearta cu fratele lor si nu-si mai vorbesc pentru motive ridicole. O fata de masa de la mama. O unealta pe care fratele lor a stricat-o, etc.
Lasata sa acapareze sufletul, o asemenea incapacitate poate duce la cazuri extreme, numite disposofobie (incapacitatea de a se dispensa de lucruri, nici macar de deseuri) care e precedata de syllogomanie (obsesia compulsiva de a strange orice fel de obiecte, nimicuri, ambalaje, vechituri si gioarse).

Pe programul TLC si parca si pe Discovery am vazut nu demult niste documentare despre unele cazuri patologice de disposofobie. De-a dreptul socante.

Realizatorii, socati si ei in timpul filmarilor, au pus un avertisment ca genul acela de program contine imagini care pot afecta emotional. Pe buna dreptate, fara nicio exagerare. Oameni ingropati in lucruri si gunoaie in propria casa. La propriu. Intr-o devalmasie si-un haos de nedescris. Asa se si numea un documentar: Hoarders –burried alive.

Pur si simplu oamenii aceia sunt atat de atasati de toate vechiturile acumulate, incat sub nicio forma nu se pot dispensa de nimic.

Evident relatia unuia de genul asta cu vreo ruda sau apropiat, daca mai are asa ceva, e teribil de avariata.

Un tanar din Marea Britanie se simtea efectiv nenorocit vazandu-si mama in halul in care traia si cu cata putere se impotrivea si nu dorea sa fie ajutata. Iti venea, nu sa plangi, ci sa jelesti, sa-ti pui cenusa in cap, vazand-o cat de tare s-a alipit de toat gunoaiele acelea.

Am mai vazut eu case lasate vraiste din cauza lenei, bine, nu chiar asa, dar sa vina echipa de curatenie si sa nu-i lasi sa arunce nimic din toata haznaua aia, mi s-a parut uluitor.

In alte situatii, din fericire, unii au constientizat ca sunt grav bolnavi si au acceptat ajutorul.

In fine, cred ca dezordinea din afara e de multe ori reflectia dezordinii launtrice si ca unde e comoara noastra, acolo e si inima noastra.

Mi-am adus aminte de o spusa de-a lui Dostoievski, amintindu-mi de cazurile acelea patologice extreme: „nu exista nimic mai neverosimil ca realitatea”.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 01.03.2016, 02:28:40
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O sugereaza si Cehov...:)
Reply With Quote
  #297  
Vechi 01.03.2016, 03:04:01
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Stiam eu ca un rus a exprimat-o in felul asta. Acuma ca zici de Cehov, parca nu mai bag mana in foc pt. Dostoievski, desi e clar ca nu i-a fost straina ideea.
De altfel, o arata zilnic viata care bate filmul, o exprima multi intr-un fel sau altul, cand raman cu gura cascata la cate una nemaigandita si nemaivazuta: asa ceva…nu exista!
Reply With Quote
  #298  
Vechi 01.03.2016, 14:25:44
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Stiam eu ca un rus a exprimat-o in felul asta. Acuma ca zici de Cehov, parca nu mai bag mana in foc pt. Dostoievski, desi e clar ca nu i-a fost straina ideea.
Pai tocmai! Nici eu nu bag mana in foc pentru Cehov!...:)
Dar la rusi sigur este. E o ... chestie ruseasca, clar.

(P.S. Si totusi cred ca-i Cehov, parca in povestea aia cu casa de nebuni.)
Reply With Quote
  #299  
Vechi 03.07.2016, 21:38:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Din predica auzita astazi:

Deindata ce deschidem televizorul, aflam stiri din fotbal. Fotbalul ne tine in priza zilele acestea si in multe alte zile din viata noastra. Ce ati spune daca, in timpul unui joc, s-ar modifica regulile jocului ? Un asemenea lucru nemaiauzit ar fi considerat de toti culmea absurdului. Regulile jocului nu se pot schimba in timpul jocului, in functie de ce ar considera o echipa sau alta mai in favoarea ei. Nici arbitrii, nici observatorii ori superiorii lor de la federatia mondiala, nici chiar seful federatiei mondiale, nu au acest drept. Ei sunt acolo pentru a face cunoscute regulile jocului tuturor jucatorilor si pentru a le aplica.

Dar exact acest lucru se intampla pe teren. Pe terenul moravurilor si moralei. Auzim arbitri, si chiar unii dintre superiorii lor, care ne spun ca regulile s-au schimbat.Mai mult, ei incearca sa ne prezinte asemenea absurditate ca ceva rational, rezultand din logica.

Ei bine, atunci cand Dumnezeu a creat primii nostri parinti, marele joc a inceput. Impreuna cu marele dar al vietii, Dumnezeu ne-a daruit modul ei de utilizare, iar acestui mod de utilizare ii spunem, simplu, "legea morala". Dumnezeu nu se schimba. El nu este cel care se schimba, El este cel care este. Preotii, oricare ar fi treapta lor si oricare ar fi gradul lor de jurisdictie, fie ei episcopi sau papi, nu au primit puterea de a schimba regulile in timpul jocului in curs. Ei au primit puterea si misiunea de a invata si transmite regulile jocului astfel incat toti jucatorii sa le cunoasca, dar nu sa le schimbe. A trai in concubinaj, este un pacat. Orice pacat al carnii inainte de casatorie sau in afara casatoriei este un pacat de moarte, acesta este un adevar pe care nici preoti, nici episcopi, nici papi nu il pot schimba. Si nu fidelitatea in cadrul unui cuplu in concubinaj face ca pacatul sa fie mai putin pacat, curvia mai putin curvie. In asemenea caz, nu putem vorbi de "fidelitate in concubinaj", ci de "fidelitate in pacat". Iar fidelitatea in pacat nu este ceva demn de apreciat, ci este insasi definitia viciului. A trai cu fidelitate in pacat inseamna a trai in viciu. Nu va amagiti, dragi frati si surori in Cristos! In mai putin de o suta de ani, jocul se va sfarsi pentru noi toti, cei ce suntem adunati aici. Regulile jocului sunt aceleasi pentru toti, nu s-au schimbat, nu se schimba, nu se vor schimba, nu se pot schimba. Tot ceea ce fiecare dintre noi putem face in timpul jocului este sa alegem in care echipa vrem sa jucam: in echipa castigatoare, sau in echipa care va pierde.

Iar regulile jocului nu se pot schimba nici in functie de teoriile despre viata umana. Pentru toti cei care cred in dogma descinderii omului din maimuta, sau din alt dobitoc, este logic ca regulile sa se schimbe. Ei numesc asta "evolutie". Pentru ei, oamenii sunt dobitoace. Provin din dobitoace, deci dobitocia este natura lor. Atunci, devine normal ca la sfarsitul vietii, atunci cand boala si slabiciunea precumpanesc, oamenii sa poata fi omorati. Ei au devenit inutili, deci pot fi omorati. Asta deriva chiar din umanitarismul acelor propvaduitori: dobitoacele batrane nu pot fi lasate sa sufere atat de mult. Pentru aceia, a testa starea de sanatate a micilor bestii inainte de nastere si chiar si dupa aceea, pentru a elimina viitoarele dobitoace bolnave, este ceva normal si indicat. Este foarte logic, fiindca septelul trebuie mentinut in buna stare, ca sa produca. Si atunci, ei explica mamelor si noua tuturor ca a lasa sa se nasca un copil bolnav este ceva iresponsabil, ceva de care trebuie sa le fie rusine. Mai bine este sa fie ucise micile bestii bolnave pe care mamele le poarta in ele, iar a o face cat mai repede este cu atat mai bine.

Iata unde ne duc cei care gandesc sa schimbe regulile moravurilor si moralei, iata unde ne duc cei pentru care a practica sodomia inseamna a practica iubirea, cei care spun ca a ramanea fideli in concubinaj inseamna a trai in fidelitate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #300  
Vechi 03.07.2016, 23:20:15
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din predica auzita astazi:

Deindata ce deschidem televizorul, aflam stiri din fotbal. Fotbalul ne tine in priza zilele acestea si in multe alte zile din viata noastra. Ce ati spune daca, in timpul unui joc, s-ar modifica regulile jocului ? Un asemenea lucru nemaiauzit ar fi considerat de toti culmea absurdului. Regulile jocului nu se pot schimba in timpul jocului, in functie de ce ar considera o echipa sau alta mai in favoarea ei. Nici arbitrii, nici observatorii ori superiorii lor de la federatia mondiala, nici chiar seful federatiei mondiale, nu au acest drept. Ei sunt acolo pentru a face cunoscute regulile jocului tuturor jucatorilor si pentru a le aplica.

Dar exact acest lucru se intampla pe teren. Pe terenul moravurilor si moralei. Auzim arbitri, si chiar unii dintre superiorii lor, care ne spun ca regulile s-au schimbat.Mai mult, ei incearca sa ne prezinte asemenea absurditate ca ceva rational, rezultand din logica.

Ei bine, atunci cand Dumnezeu a creat primii nostri parinti, marele joc a inceput. Impreuna cu marele dar al vietii, Dumnezeu ne-a daruit modul ei de utilizare, iar acestui mod de utilizare ii spunem, simplu, "legea morala". Dumnezeu nu se schimba. El nu este cel care se schimba, El este cel care este. Preotii, oricare ar fi treapta lor si oricare ar fi gradul lor de jurisdictie, fie ei episcopi sau papi, nu au primit puterea de a schimba regulile in timpul jocului in curs. Ei au primit puterea si misiunea de a invata si transmite regulile jocului astfel incat toti jucatorii sa le cunoasca, dar nu sa le schimbe. A trai in concubinaj, este un pacat. Orice pacat al carnii inainte de casatorie sau in afara casatoriei este un pacat de moarte, acesta este un adevar pe care nici preoti, nici episcopi, nici papi nu il pot schimba. Si nu fidelitatea in cadrul unui cuplu in concubinaj face ca pacatul sa fie mai putin pacat, curvia mai putin curvie. In asemenea caz, nu putem vorbi de "fidelitate in concubinaj", ci de "fidelitate in pacat". Iar fidelitatea in pacat nu este ceva demn de apreciat, ci este insasi definitia viciului. A trai cu fidelitate in pacat inseamna a trai in viciu. Nu va amagiti, dragi frati si surori in Cristos! In mai putin de o suta de ani, jocul se va sfarsi pentru noi toti, cei ce suntem adunati aici. Regulile jocului sunt aceleasi pentru toti, nu s-au schimbat, nu se schimba, nu se vor schimba, nu se pot schimba. Tot ceea ce fiecare dintre noi putem face in timpul jocului este sa alegem in care echipa vrem sa jucam: in echipa castigatoare, sau in echipa care va pierde.

Iar regulile jocului nu se pot schimba nici in functie de teoriile despre viata umana. Pentru toti cei care cred in dogma descinderii omului din maimuta, sau din alt dobitoc, este logic ca regulile sa se schimbe. Ei numesc asta "evolutie". Pentru ei, oamenii sunt dobitoace. Provin din dobitoace, deci dobitocia este natura lor. Atunci, devine normal ca la sfarsitul vietii, atunci cand boala si slabiciunea precumpanesc, oamenii sa poata fi omorati. Ei au devenit inutili, deci pot fi omorati. Asta deriva chiar din umanitarismul acelor propvaduitori: dobitoacele batrane nu pot fi lasate sa sufere atat de mult. Pentru aceia, a testa starea de sanatate a micilor bestii inainte de nastere si chiar si dupa aceea, pentru a elimina viitoarele dobitoace bolnave, este ceva normal si indicat. Este foarte logic, fiindca septelul trebuie mentinut in buna stare, ca sa produca. Si atunci, ei explica mamelor si noua tuturor ca a lasa sa se nasca un copil bolnav este ceva iresponsabil, ceva de care trebuie sa le fie rusine. Mai bine este sa fie ucise micile bestii bolnave pe care mamele le poarta in ele, iar a o face cat mai repede este cu atat mai bine.

Iata unde ne duc cei care gandesc sa schimbe regulile moravurilor si moralei, iata unde ne duc cei pentru care a practica sodomia inseamna a practica iubirea, cei care spun ca a ramanea fideli in concubinaj inseamna a trai in fidelitate.
Mulțumim, Mihnea. Splendide predici ține parohul tău din Franța. Sau, de fapt, e lucrarea duhului și peniței tale? Nu aș fi deloc mirat: ești perfect capabil de asemenea capodopere.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Predica despre iertare Ioana Amariucai Intrebari utilizatori 4 29.06.2012 11:08:05
o predica frumoasa marius.b. Generalitati 1 31.07.2011 23:18:41
Predica de pe Munte catalinabalhui Din Noul Testament 1 17.03.2009 16:58:46
Predica Hartford Despre Biserica Ortodoxa in general 3 06.02.2008 12:14:30