Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2011, 23:31:03
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit unde in Biblie sunt versetele astea?

Cei ce se impodobesc cu haine luxoase si isi pun podoabe de mult pret pe cap si pe maini, spre a fi laudati de oameni, si se dau cu parfumuri si miresme scumpe, spre a mirosi pe drumuri, aceia sa auda glasul Domnului, Care zice:
"Vai celui faradelege, ca rele vor veni asupra lui, dupa faptele lui!" (Isaia 5, 10).

Si care sunt acele rele, iata:
"In locul parfumului si al mirosului celui frumos va fi praf si in loc de braie scumpe se vor incinge cu funii, in locul podoabelor celor de aur ale capului vor avea plesuvie pentru faptele lor si in locul hainelor celor de porfira se vor imbraca cu saci, si fiul tau cel frumos, pe care il iubesti, de sabie va cadea, si vor plange sicriele podoabele voastre si veti ramane singuri si va veti lovi de pamant" (Isaia 4,10 si 23-24).

________________
Am gasit fragmentul asta. Era citat parintele Cleopa.

Deci UNDE in Biblie sunt versetele alea? Le-am cautat de m-am plictisit si n-am gasit asa ceva in Biblie. De unde sunt versetele astea? Sau nu caut eu bine sau unde trebuie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2011, 23:41:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cauta Isaia, 3, 24 si urmatoarele, pentru ultima parte:

Și'n locul mirosului dulce va fi praf;
și'n loc de cingătoare te vei încinge cu funie;
și'n locul podoabei de aur a capului vei avea chelie din pricina faptelor tale;
și'n locul straielor de purpură te vei îmbrăca în sac.
25
Și preafrumosul și iubitul tău fiu va cădea de sabie;
de sabie vor cădea și preaputernicii voștri și vor fi umiliți.
26
Și sicriele podoabelor voastre se vor jeli,
iar tu vei rămâne singură și te vei da cu capul de pământ.
http://www.dervent.ro/biblia.php - Biblia lui Anania

Pentru prima parte, ceva asemanator e la Isaia, 3,11: Vai celui nelegiuit!, că rele îi vor veni după faptele mâinilor lui.

Acum,spune si parintele Cleopa aproximativ, nu avea Biblia la indemana... oricum, ideea transpare foarte clar in cap. 3 din Isaia.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 02.08.2011 at 23:47:18.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde este scris in Biblie data nasterii lui Hristos? Bast-et Generalitati 44 03.12.2019 21:40:29
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
unde sunt visele? victortiti89 Generalitati 0 09.06.2011 09:59:17