Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2008, 13:43:58
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

buna ziua,am mai scris pe un site si sant dezamagita ca nu mi-sa raspuns desi era important pentru mine si urgent atunci,sper ca aici cineva sa citeasca sa se indure sa raspunda,multi avem o varsta dar nu am apucat sa invatam tot caci omu cat traieste invata si mai cere un sfat ,de asemenea se spune cate bordeie atatea obicie,bun dar vreau macar la modu general de aici din bucuresti sa stiu cate ceva sa pot vb cu cineva aici pe un mess ar fi si mai frumos despre:cum se socotesc cand se fac parastasele de 9zile,3 sapt ,6 sapt,3 luni etc de cand a murit sau de cand sa ingropat?ce se da si cat minim,tre sa ramana un vas in casa sau nu?daca tre sa ramana,tre la fiecare parastas?la mormant nu se merge prima data decat la 6 sapt?daca sa sinucis se face toate pomeniile la fel ca pt oricare?si mai am intrebari dar astea is urgente,multumesc pt oricare are amabibilitatea sa raspunda o zi buna si lA MULTI ANI!celor ce isi aniverseaza ziua numelui maine
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2008, 16:07:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Bine ai venit Mara. Cel mai important este ca persoana sa fie pomenita in cadrul Sfintei Liturghii. Este trist ca oamenii uita de importanta Liturghiei. Se multumesc sa implineasca cateva parastase randuite la anumite zile. De regula se ia in calcul ziua de trecere la cele vesnice. Nu e o problema daca fac parastasul peste o saptamana sau mai devreme. Important este sa ma rog pentru ea. Trebuie sa dati cat puteti, iar daca nu puteti sa faceti acest lucru - e de ajuns rugaciunea. A pune un vas in casa, a nu merge la mormant... toate acestea vin din credinta ca atingerea de cel adormit aduce necuratie. Insa, stim ca in cadrul slujbei, spre final, exista un indemn - "veniti sa dam mortului sarutarea cea mai de pe urma..." Cu alte cuvinte nu e nimic rau in atingerea acestuia. Multumim pentru urare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pomeni si parastase dora Generalitati 6 19.02.2016 19:57:01
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 10:43:28
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 03:05:27
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 01.04.2009 00:59:56
Despre parastase. t_vasile27 Umanitare 2 21.10.2007 21:35:29