Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 17.10.2010, 21:21:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[COLOR=black]Fiți măi oameni serioși! Dacă Dumnezeu vrea să vă îndrume o va face cum știe El cel mai bine. Prin ceea ce numim noi deseori noroc sau întâmplare. Nu prin semne, arătări și minuni de care nu suntem vrednici.[/COLOR]
[COLOR=black]Ioan 20.29 " Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!" [/COLOR]

[COLOR=black]Matei 6.31-33 "Deci, nu duceți grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?Că după toate acestea se străduiesc neamurile; știe doar Tatăl vostru Cel ceresc că aveți nevoie de ele.Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă." [/COLOR]

[COLOR=black]Psalmi 117.6 "Domnul este [COLOR=black]ajutorul meu, nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul.[/COLOR]" [/COLOR]

[COLOR=black]Lasați-l în pace pe acest uns al Domnului. Lăsați-l pe părintele Pomohaci să răspundă doar pentru sufletul lui, nu și pentru al vostru. [/COLOR]
[COLOR=black]Stau la câțiva kilometri de Moșuni. Am vecini și rude cărora părintele Pomohaci le-a "deschis Cartea" și le-a deschis și punga. Culmea e că puținele lucruri (majoritatea despre trecut, inutile de altfel, ce nu au schimbat deloc situația respectivilor), care părintele le-a spus despre ei erau adevărate. Aceste amăgiri sunt specifice demonilor. Aceștia nu au darul înainte-vederii adevărate și puterea schimbării Răului în Bine. [/COLOR]
[COLOR=black]Sunt curios să văd cu ce se va alege d-na Nutzy de pe urma întâlnirii cu părintele Pomohaci.[/COLOR]
Mă tot gândesc la sărmana Nuți (Lenuța)de când ne-a spus Lavrențiu despre nenorocirea care s-a abătut asupra familiei sale.
Dumnezeu s-o întărească și să o apere.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 18.10.2010, 09:05:14
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit violeta-giorgeta nu tot ce zboara sunt ingeri!

Citat:
În prealabil postat de violeta-georgeta Vezi mesajul
Sa stiti ca Parintele Cristian Pomohaci este un OM si un PREOT.
De asemenea, el se roaga si pentru voi cei barfitori sau rai ,pentru cei care-l dusmanesc, pentru noi toti.
Am fost de 2 ori la Mosuni acum 3 ani si am fost impresionata si emotionata;nu cere nimeni nimic oamenii dau la fel ca la orice biserica un dar (mai putin decat la unele biserici din Bucuresti).Nu te obliga si nu iti cere nimeni nimic.Pentru ca era frig, toata lumea primea ceaiuri calde de la casa parohiala.Uneori am mai trimis cate ceva dar parintele nu-si opreste nimic pentru dansul:da saracilor mancarea sau fructele si dulcuirile ...samd.Suntem fericiti cand mai vine in Bucuresti si canta; ne simtim binecuvantati sa fim in prezenta lui. E bun, modest, e asa cum ar trebui sa fim noi toti.
Nu-l mai barfiti ca va bate Dumnezeu.
vreau sa iti spun ca acum un an am chemat un penticostal de mi-a montat o soba teracota,si tare se mai lauda cu parintele pomohaci,ca participa la adunari de-ale-lor,plinge, cinta cu ei deci se afla in cominiune cu sectarii,pe urma mai baga si sectarii in biserica.parintele duhovnic mi-a spus ca nu am ce cauta la adunarile sectare oare de ce acest preot are voie,nu suntem sub aceias umbrela?.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 18.10.2010, 09:20:25
Daniela26
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai de unde stii, ai fost in casa lor ca sa poti spune? Eu zic sa mai inchidem urechile cand auzim Radio Shantz.

Mie imi place cum canta, canta foarte frumos si cu suflet.

http://www.youtube.com/watch?v=Nd7yn...eature=related

Imi place si cantecul, dar si ce spune dupa cantec, despre numarul 13 si despre superstitii.

Si o pricesna (stiu ca unii nu le plac, dar asta e): http://www.youtube.com/watch?v=cHvtw...eature=related
Sunt din Mures si am vazut si auzit multe despre dansul. Sa nu cumva sa mergeti la acest preot. Un preot care incalca canoanele bisericesti nu mai slujeste lui Dumnezeu. Incalca canoane pt ca: canta pe scena cantece lumesti, nu poarta barba, nu este casatorit. Un preot pe care l-a parasit sotia nu mai are voie sa slujeasca lui Dumnezeu. Aceluia i se retrage darul preotiei si nu se poate impartasi decat pe patul mortii. Sotia l-a parasit deoarece o maltrata. Cat a fost casatorita cu Pomohaci, aceea femeie era slaba rau si palida; de cand s-a despartit de el arata mult mai bine, s-a mai ingrasat. Am fost o data la Mosuni, acum multi ani, vreo 10, si Dumnezeu m-a ferit sa nu merg la slujba lui, ci am stat la buncii unei prietene la care bunicul canta in strana si aceasta mi-a povestit ce lucruri diavolesti face: blesteme, furt (banii bisericii ii folosea pt asi ridica palatul), etc. In plus avea (si poate mai are) 2 pisici imense ( de vreo 20-30kg) pe care le lasa sa umble prin sat de se speriau oamenii. O familie de tineri s-a dus s-a dus la Pomohaci si le-a ghicit ca vor avea un mare necaz in Postul Pastelui si intradevar le-au murit singurul fiu. Ce parere aveti? In loc sa zica ca ma rog sa fie bine pt familia ta.
Mihaila Alin mare dreptate ai "nu tot ce zboara sunt ingeri!" Sunt proorociri ale Sf. Parinti si in Sf. Biblie ca la apocalipsa diavolii vor zbura in chip vazut sa insele lumea.

Last edited by Daniela26; 18.10.2010 at 09:30:26.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 18.10.2010, 14:11:55
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Aia cu pisicile imense m-a amuzat tare. N-avea si balauri in curte? :)
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 18.10.2010, 18:11:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Aia cu pisicile imense m-a amuzat tare. N-avea si balauri in curte? :)
Poate niste atei . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.10.2010, 13:42:12
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Frați creștini!!!
Cine are nevoie de ajutor de la bunul Dumnezeu, nu e musai să meargă la "nu știu care preot înainte-văzător/făcător de minuni etc". E suficient a ține legătura cu propriul duhovnic. Post, spovedanie, canon, împărtășanie. Apoi rugăciune, fapte bune, smerenie, nădejde în ajutorul bunului Dumnezeu și, mai ales, răbdare. Dacă dorința noastră este spre mântuirea sufletului, bunul Dumnezeu ne va ajuta. Dacă nu, ne mai încearcă. Adevărul este că fiecare dintre noi (cu atât mai mult eu), vrem să pocnim din degete și ... gata! Dorința-i împlinită! Normal, nu mergem la vrăjitori, mergem la preoți din felurite colțuri ale țării pentru că "se cunoaște după ce vii de la el". Nu pot să mă pronunț asupra acestui fapt, însă câtă vreme ai un duhovnic neschimbat (deci te cunoaște), nu are rost să mergem pe la alți duhovnici. Trebuie să ne încredem în bunul Dumnezeu și nu în preoți!!! Preotul poate să ne ierte și să ne dezlege păcatele noastre, având asupra sa harul Sfântului Duh.

Despre părintele Pomohaci, e clar că nu prea se împacă unele versuri din cântecele năsăudene culese de domnia sa cu Sfânta Taină a Preoției (Dar eu, mamă, nu mă-nsor/ Că de d..cu` nu mi-i dor; De te-oi căpăta la moară/ nu-i mai fi fată fecioară/ De te-oi căpăta la șes/ Nu-i mai mere cum ai mers; Oi căta femei bătrâne/ Care știu descânta bine; Popii zic că Raiu-i sfânt/Eu-mi fac raiul pe pământ etc.).
Este divorțat, dar nu recăsătorit (nu avem noi ce presupune despre ce a fost în acea familie) - a ales celibatul (aici, iarăși nu avem noi ce să presupunem); nu e singurul preot în cauză.
Nu prea se împacă o predică unui pastor penticostal într-o biserică ortodoxă, deși respectivul pastor nu a făcut vreo trimitere la cultul penticostal, s-a însemnat (cumva) cu semnul Sfintei Cruci. Sper să nu aibă continuitate așa ceva și nici revers.
Despre a merge sau nu la el la spovedit/dezlegări și alte servicii mai mult sau mai puțin liturgice, fiecare are dreptul de a alege. Și care merge la el, să ia numai ce este de folos sufletesc de la părintele Pomohaci și să păstreze legătura fiu duhovnicesc - duhovnic.
Personal, nu merg acolo, nici la alți duhovnici; am avut încercări în viață, am cerut sfaturi de la alți duhovnici (m-au sfătuit tot așa cum m-a sfătuit și duhovnicul meu). Am ajuns la concluzia că duhovnicul meu e UNUL.

Pe părintele Pomohaci (și pe nici un om) nu-l judecați, dragi creștini!!! De judecat, pe toți ne judecă bunul Dumnezeu. Mai bine rugați-vă pentru el și pentru toți cei care sunt în încercări, ispite și necazuri!
Dumnezeu să vă binecuvânteze!!!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!

Last edited by Paduraru; 25.10.2010 at 16:41:10.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 04.12.2010, 07:24:37
Daniela26
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu prea stiu care e zona, dar care e episcopul locului?
S-a facut vreo sesizare oficiala?
Rezultatul care a fost?

Ca multa spuma curge pe forumuri dar in realitate misca cineva ceva?
Pai daca n-a fost tras la raspundere in cel putin 10 ani de cand face asemenea lucruri strigatoare la cer, nu cred ca va fi tras la raspundere in viitorul apropiat.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 04.12.2010, 21:04:34
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu cred ca pe aici miroase a acuze nefondate si nedovedite...Dovezi dragii mei ,dovezi pentru ca astea par a baliverne.Mie mi se pare un om extraordinar(si nu am fost la el).
Nu aruncati cu pietre
Reply With Quote
  #89  
Vechi 04.12.2010, 22:01:52
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Sunt din Mures si am vazut si auzit multe despre dansul. Sa nu cumva sa mergeti la acest preot. Un preot care incalca canoanele bisericesti nu mai slujeste lui Dumnezeu. Incalca canoane pt ca: canta pe scena cantece lumesti, nu poarta barba, nu este casatorit. Un preot pe care l-a parasit sotia nu mai are voie sa slujeasca lui Dumnezeu. Aceluia i se retrage darul preotiei si nu se poate impartasi decat pe patul mortii. Sotia l-a parasit deoarece o maltrata. Cat a fost casatorita cu Pomohaci, aceea femeie era slaba rau si palida; de cand s-a despartit de el arata mult mai bine, s-a mai ingrasat. Am fost o data la Mosuni, acum multi ani, vreo 10, si Dumnezeu m-a ferit sa nu merg la slujba lui, ci am stat la buncii unei prietene la care bunicul canta in strana si aceasta mi-a povestit ce lucruri diavolesti face: blesteme, furt (banii bisericii ii folosea pt asi ridica palatul), etc. In plus avea (si poate mai are) 2 pisici imense ( de vreo 20-30kg) pe care le lasa sa umble prin sat de se speriau oamenii. O familie de tineri s-a dus s-a dus la Pomohaci si le-a ghicit ca vor avea un mare necaz in Postul Pastelui si intradevar le-au murit singurul fiu. Ce parere aveti? In loc sa zica ca ma rog sa fie bine pt familia ta.
Mihaila Alin mare dreptate ai "nu tot ce zboara sunt ingeri!" Sunt proorociri ale Sf. Parinti si in Sf. Biblie ca la apocalipsa diavolii vor zbura in chip vazut sa insele lumea.
Il cunosc .Parintele Pomohaci nu are pisici "imense".Nu mai credeti tot ce auziti,eu propun sa nu aruncam cu pietre nici daca ni s-ar da "dezlegare" acu' in post...Daniela te rog sa ma ierti.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #90  
Vechi 18.01.2011, 16:41:06
milica1 milica1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2011
Mesaje: 15
Implicit incearca

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
Stie cineva cum se ajunge la biserica unde slujeste parintele Cristian Pomohaci?Si daca se gasesc locuri de cazare in caz ca se ajunge seara in acel sat.
doamne ajuta!nu judeca sa nu fii judecat...de ce spun asta?am fost de nenumarate ori la sf.biserica unde slujeste preotul pomohaci,atat pot spune..mergeti si simtiti,e vb de sf slujba care se face acolo,de femeile care citesc din sf psaltire,lacrimile iti curg in voie,nu se uita nimeni la tine,te rogi cu glas si il strigi pe bunul DUMNEZEU,e minunat!!!iar in privinta preotului pomohaci,si el plange cand se roaga,acolo ai un sentiment aparte,acum fiecare se duce unde vrea,si in orice sf.biserica ne asculta bunul DUMNEZEU rugile.doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37