Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.09.2009, 10:36:00
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit ce faci cand nu mai dai de duhovnic?

Ma spovedesc de ceva timp la un calugar de la Man Radu Voda, si de cateva saptamani nu mai dau de el. Nici pe telefon nici acolo nu l-am mai gasit de nici un fel.

Simt nevoia sa ma spovedesc, am facut multe pacate si f grele..zic eu...
Am voie sa ma duc la altul?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2009, 11:15:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu zic sa ai rabdare. Ai impresia ca Dumnezeu nu cunoaste situatia ta? Pocainta e importanta, dupa aia o sa vina si spovedania. Ramai la duhovnicul care te cunoaste.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2009, 12:01:45
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Poate s-a mutat la alta manastire. Ai intrebat?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.09.2009, 12:36:55
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Poate s-a mutat la alta manastire. Ai intrebat?
nu stie nimeni de el
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2009, 14:17:51
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Ma spovedesc de ceva timp la un calugar de la Man Radu Voda, si de cateva saptamani nu mai dau de el. Nici pe telefon nici acolo nu l-am mai gasit de nici un fel.

Simt nevoia sa ma spovedesc, am facut multe pacate si f grele..zic eu...
Am voie sa ma duc la altul?
cata vreme nu-l gasesti, poti sa te duci linistita la un alt duhovnic macar pentru o marturisire. important e sa te spovedesti.
decat sa amani, chiar si din acest motiv, mai bine te duci si iti descarci sufletul. sunt sigur ca nu se va supara duhovnicul tau si va intelege atunci cand ii vei povesti, in caz ca se intoarce. pentru ca nu e vorba sa-ti schimbi duhovnicul ci doar de o marturisire a ta care nu sufera amanare, pana la intoarcerea duhovnicului tau. lucru pe care il poti explica parintelui la care te vei spovedi.
daca-ti simti sufletul incarcat alearga la cine ai tu incredere sau roaga sa iti recomande cineva un duhovnic bun si descarca desaga cu pacate.
am discutat despre acest aspect (aproximativ) cu duhovnicul meu. si el mi-a marturisit ca se spovedeste la cine apuca daca nu e duhovnicul sau in zona. important e sa te marturisesti si sa o faci ca in fata lui Hristos. daca e sa mori cu pacatele nespovedite nu cred ca o sa intereseze pe cineva motivatia ca parintele a lipsit...
acum sufletul tau are nevoie de alinare si nu trebuie sa amani.
Doamne ajuta!
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."

Last edited by axios; 01.09.2009 at 14:27:14.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2009, 17:47:40
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Axios are dreptate. Trebuie doar sa ii spui preotului la care te spovedesti ca tu ai alt duhovnic pe care acum nu il poti gasi defel si sa ii spui ce canon ti-a dat pentru pacatle tale, asta pentru ca un canon nu se schimba decat de catre preotul care l-a dat.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2009, 18:05:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am participat la o liturghie la Stavropoleos si parintele Marchis urma sa plece la Sfantul Munte. A spus ca cei ce vor sa se spovedeasca sa ramana dupa miruirea credinciosilor, iar daca in timpul in care el va lipsi vor fi persoane care vor dori sa se spovedeasca o vor putea face la un alt duhovnic fara probleme.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.09.2009, 15:21:38
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Unhappy

Am dat de dansul, m-am dus la Radu Voda, si l-am gasit, dar a trecut pe langa mine fara sa ma vada...eu l-am strigat, i-am zis ca vreau sa vin la dansul sa ma spovedesc...mi-a zis absent, sa vin azi, intre 12-14...eu am venit si NIMIC...nici urma de dansul...isi inchisese si telefonul. Am stat o ora si l-am asteptat si inca o data NIMIC. Nici un cuvant.

Ma intreb oare dc o fi suparat pe mine...Eu as vrea totusi sa ma spovedesc, si nu stiu dc pentru a ma duce la altul, nu trebuie sa ma duc tot la dansul in prima faza, sa iau binecuvantare..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2009, 15:28:36
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit nu fi trista

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Am dat de dansul, m-am dus la Radu Voda, si l-am gasit, dar a trecut pe langa mine fara sa ma vada...eu l-am strigat, i-am zis ca vreau sa vin la dansul sa ma spovedesc...mi-a zis absent, sa vin azi, intre 12-14...eu am venit si NIMIC...nici urma de dansul...isi inchisese si telefonul. Am stat o ora si l-am asteptat si inca o data NIMIC. Nici un cuvant.

Ma intreb oare dc o fi suparat pe mine...Eu as vrea totusi sa ma spovedesc, si nu stiu dc pentru a ma duce la altul, nu trebuie sa ma duc tot la dansul in prima faza, sa iau binecuvantare..
Doamne ajuta!

Sa nu fii suparata!Mai cauta-l si mai spune-i inca o data ca vrei sa te spovedesti.....si daca tot asa,tu tot sa-l cauti si sa-i spui ...daca as fi in locul tau cred ca-as insista un pic...si daca tot nu da nici un raspuns l-as intreba daca s-a suparat pe mine...dar mai insista!
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2009, 15:33:49
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Sa nu fii suparata!Mai cauta-l si mai spune-i inca o data ca vrei sa te spovedesti.....si daca tot asa,tu tot sa-l cauti si sa-i spui ...daca as fi in locul tau cred ca-as insista un pic...si daca tot nu da nici un raspuns l-as intreba daca s-a suparat pe mine...dar mai insista!
eu il caut de 3 saptamani aproape si nu imi da nici un semn.....si cam asa se intampla mereu, dar ca acum nu a fost niciodata...Teoretic eu nu i-am facut nimic lui personal ci nu i-am ascultat toate sfaturile..si de asta imi este foarte rusine,dar el inca nu are de unde sa stie asta...ca nu am apucat sa ii zic nimic.

o sa mai insist, dar parca e un facut...parca Dzeu e mai suparat pe mine ca oricand. Sigur ca o merit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa faci daca ai mancat ceva de dulce, cand voiai sa tii post? camy_d Generalitati 89 11.08.2017 10:56:33
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 19.02.2011 23:30:09
Ce acatist sa faci cand esti acuzat pe nedrept? ellamarin Rugaciuni 18 14.02.2011 23:42:05
Ce faci cand iti pierzi increderea in cei de langa tine?? Florentina75 Generalitati 14 07.03.2010 15:45:38