Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.10.2009, 12:55:22
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu cred ca este cazul sa ne grabim in afirmatii. Trebuie sa privim cu atentie ambele puncte de vedere. Iata ce spun medicii despre acest subiect: "In marea majoritate a cazurilor, sunt creati mai multi embrioni in eprubeta, caci, tinand cont de procentul redus de reusita, nu se poate cunoaste de la inceput numarul necesar. Un embrion sau, in alte cazuri, mai multi embrioni sunt transferati in uterul mamei, in speranta ca cel putin unul din ei se va implanta cu succes. Necesitatea transferului de embrioni multipli duce la aparitia sarcinilor multiple. Sarcinile multiple, realizate prin aceasta metoda artificiala, implica si reductia embrionara. Asta inseamna ca multi embrioni sunt eliminati, ca sa se imbunatateasca sansele de supravietuire ale unuia sau doi embrioni. Actul de eliminare din organism, in mod programatic, a unor embrioni, reprezinta un avort, un homicid".
Da, e adevarat ceea ce spuneti, insa din cate stiu nu se pun mai mult de 3 embrioni...iar daca se prind toti nu cred ca are cineva sufletul dupa ce a trecut atatea sa renunte la unul din ei. Ufff! Daca ma gandesc bine , inteleg ca nu e corect in cazul FIV.
Totusi in cazul inseminarii artificiale totul se intampla in corpul femeii si nu in laborator ca la FIV. Nu sunt sacrificati embrioni...Cred ca ar trebui sa se faca diferenta si sa se incerce si aceasta metoda, care repet nu implica embrioni sacrificati.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.10.2009, 13:25:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Da, e adevarat ceea ce spuneti, insa din cate stiu nu se pun mai mult de 3 embrioni...iar daca se prind toti nu cred ca are cineva sufletul dupa ce a trecut atatea sa renunte la unul din ei. Ufff! Daca ma gandesc bine , inteleg ca nu e corect in cazul FIV.
Totusi in cazul inseminarii artificiale totul se intampla in corpul femeii si nu in laborator ca la FIV. Nu sunt sacrificati embrioni...Cred ca ar trebui sa se faca diferenta si sa se incerce si aceasta metoda, care repet nu implica embrioni sacrificati.
Asimov spunea intr-una din cartile sale: "nu lasa morala sa te impiedice sa faci ceea ce e corect"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.10.2009, 13:37:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Asimov spunea intr-una din cartile sale: "nu lasa morala sa te impiedice sa faci ceea ce e corect"
Cum definești corectitudinea ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.10.2009, 13:42:21
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asta-i intrebarea :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.10.2009, 13:50:01
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Da, e adevarat ceea ce spuneti, insa din cate stiu nu se pun mai mult de 3 embrioni...iar daca se prind toti nu cred ca are cineva sufletul dupa ce a trecut atatea sa renunte la unul din ei. Ufff! Daca ma gandesc bine , inteleg ca nu e corect in cazul FIV.
Totusi in cazul inseminarii artificiale totul se intampla in corpul femeii si nu in laborator ca la FIV. Nu sunt sacrificati embrioni...Cred ca ar trebui sa se faca diferenta si sa se incerce si aceasta metoda, care repet nu implica embrioni sacrificati.
Si atuncea din cate s-au spus aicea femeia mai mult ca sigur face unul sau mai multe avorturi la o inseminare . Oare avem noi capul pe umeri ?
Oare merita sa ucizi pentru a avea un copil ?
Intreb si eu . Va rog nu aruncati cu piatra in mine .

Last edited by aurel1211; 09.10.2009 at 13:55:45.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.10.2009, 14:07:28
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211 Vezi mesajul
Si atuncea din cate s-au spus aicea femeia mai mult ca sigur face unul sau mai multe avorturi la o inseminare . Oare avem noi capul pe umeri ?
Oare merita sa ucizi pentru a avea un copil ?
Intreb si eu . Va rog nu aruncati cu piatra in mine .

Bineinteles, ca nu merita sa ucizi pentru a avea un copil. Insa ceea ce nu ai inteles este ca aceste proceduri nu implica neaparat sa se produca avorturi, mai ales in cazul inseminarii artificiale nici vorba de asa ceva ...exista un singur ovul...

Si la FIV se poate evita acest lucru prin prelucrarea a 3 ovule doar. Insa ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este faptul ca prin procedura FIV practic viata incepe sa aiba loc in laborator si nu in corpul femeii asa cum a lasat Dumnezeu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.10.2009, 14:16:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nici inseminarea nu trebuie luate cu usurinta. Sa nu uitam ca aici putem vorbi de insamantarea mai multor femei cu sperma aceluiasi barbat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.10.2009, 14:24:17
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nici inseminarea nu trebuie luate cu usurinta. Sa nu uitam ca aici putem vorbi de insamantarea mai multor femei cu sperma aceluiasi barbat.

Da, si asta e adevarat ...nu poti sa stii ce face medicul...tu poti sa nu sti. E bine ca s-au spus mai multe puncte de vedere. In felul acesta reusim sa intelegem mai bine de ce nu e bine! Intelept ce ai spus, la asta nu m-am gandit.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.10.2009, 15:38:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Trebuia reglementat pentrui ca se facea totul aiurea. Dar sa interzica de tot!?
Mai inati au interzis adoptia.
Eu poate as fi adoptat, dar n-am voie.
Ma face sa cred ca din cauza BOR se intampla, care nu intelege niste lucruri umane si naturale. Cati oameni vor suferi acum!!!!
In alte tari, peste tot este voie si inca mult.
Cand nu stiu unii ce inseamna sa nu poti avea un copil. Aia carefac astfel de legi si cei din biserica in general sunt cei care au copii si nu inteleg.
Sper sa se schimbe totusi, sa lupte femeile!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.10.2009, 16:32:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Trebuia reglementat pentrui ca se facea totul aiurea. Dar sa interzica de tot!?
Mai inati au interzis adoptia.
Eu poate as fi adoptat, dar n-am voie.
Ma face sa cred ca din cauza BOR se intampla, care nu intelege niste lucruri umane si naturale. Cati oameni vor suferi acum!!!!
In alte tari, peste tot este voie si inca mult.
Cand nu stiu unii ce inseamna sa nu poti avea un copil. Aia carefac astfel de legi si cei din biserica in general sunt cei care au copii si nu inteleg.
Sper sa se schimbe totusi, sa lupte femeile!
Nu este o interdicție totală , ci o stopare a traficului ilegal de ovule, o reglementare ! Să avem răbdare , să nu ne pripim în judecăți aiurea . Răbdarea, este totuși o virtute ! Personal nu sunt întru totul deacord cu procedura în sine . Cei ce se simt lezați , loviți în propria mândrie , nu pot a le spune decât ca Dumnezeu să ne lumineze la toți mintea . Fiecare să decidă calea pe care va merge !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti de fertilizarea in vitro? teodoraianys Morala Crestina 98 12.10.2013 23:40:42
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28
Inseminarea artificiala Dia20_diana Despre Biserica Ortodoxa in general 3 04.06.2008 01:05:15
Casatorii interzise petra Nunta 3 13.02.2008 15:36:47
casatorii intre ordodocsi si musulmani interzise? veronica_dorina Religia Islamica 51 22.11.2007 22:27:36