Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2009, 17:48:02
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Smile Ce inseamna pentru fiecare dintre voi Sfanta Sarbatoare a Craciunului?

Ce inseamna pentru fiecare dintre voi Sfanta Sarbatoare a Craciunului? Iata o intrebare interesanta care lasa loc de multe interpretari si poate aduce multe raspunsuri. Daca alte topicuri aduc opinii contradictorii aici cred ca vom pica de acord.
Ce inseamna pentru mine...? Ei bine, inseamna acea zi din an in care cerul se uneste cu pamantul intr-un glas de slava a numelui lui Dumnezeu pentru coborarera a insusi Fiului Lui Dumnezeu intrupat prin Sfanta si pururea Fecioara Maria! Inseamna inceputul mantuirii noastre...Inseamna biruinta asupra iadului... Inseamna MESIA si Preasfanta Fecioara Maria... Inseamna Lumina si colind... Inseamna veselie si ingerasi... Inseamna magi si pastori... Inseamna aur, smirna si tamaie... Inseamna curatie si puritate... Inseamna copilasi si glasuri tremurande... Inseamna Iubire si familie... Inseamna miros de cozonaci si mar cu scortisoara... Inseamna miros de brad si bulgari de zapada... Inseamna viata si dragoste... Inseamna bucurie si aproapele nostru... Pentru mine Craciunul este cea mai iubita si vesela sarbatoare a calendarului crestin ortodox.
Acum sa va vad si pe voi...

Last edited by ioanaz; 16.11.2009 at 18:06:52.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2009, 22:07:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nasterea Domnului este bucurie... o bucurie ce se reversa peste toti si toate.
De sarbatori, simt ca nu sunt suficient de bun si curat. Totul este minunat, iar omul nu are ochi sa vada neincetat taina.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2009, 23:26:41
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Pentru mine este o bucurie ca Dumnezeu exista si ca prin marea Sa iconomie a randuit ca lumea sa aiba o sansa la mantuire.Aceasta sansa se numeste Iisus Hristos.Ma bucur ca El s-a intrupat in lume si ne-a daruit noua viata vesnica.(nu am eu intristarea necesara atunci cand i-mi aduc aminte de jertfa Sa)Desigur ca si toate celelalte bucurii care le-ai descris le astept,este cea mai mare sarbatoare religioasa a bucuriei si veseliei.Craciun Fericit!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2009, 23:28:41
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit Craciun Fericit!

Doamne ajuta!

Last edited by ghemis; 16.11.2009 at 23:31:38.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2009, 16:24:03
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

"Nu stiu voi cum sunteti, dar eu cand ma gandesc la anii copilariei mele" imi aduc aminte cum copil fiind ne invata bunica sa colindam. Si ne adunam cu verisorii mei la "repetitii" la bunica, sa zicem colinda frumos si melodios. Si de Ajun mergeam din casa-n casa si colindam... Zapada era pana la genunchi... si ne mai rostogoleam pe deal prin nea... si ne bulgaream. Aveam nasucurile rosii dar nu ne pasa... Ce vremuri!

Last edited by ioanaz; 17.11.2009 at 16:26:52.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.11.2009, 20:43:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
"Nu stiu voi cum sunteti, dar eu cand ma gandesc la anii copilariei mele" imi aduc aminte cum copil fiind ne invata bunica sa colindam. Si ne adunam cu verisorii mei la "repetitii" la bunica, sa zicem colinda frumos si melodios. Si de Ajun mergeam din casa-n casa si colindam... Zapada era pana la genunchi... si ne mai rostogoleam pe deal prin nea... si ne bulgaream. Aveam nasucurile rosii dar nu ne pasa... Ce vremuri!

da, mi-ai trezit amintiri frumoase.
stii ce e trist? ca am crescut si odata cu cresterea s-a intinat si haina sufletului si am pierdut bucuria sfanta care ma cuprindea in preajma Craciunului.an de an ma straduiesc sa o am, dar ...niciodata nu va mai fi la fel.

vezi, de aceea fericeste Mantuitorul pe cei care sunt ca pruncii:)

incerc acum sa o retraiesc vazand bucuria copiilor mei, freamatul lor de bucurie, emotia cu care canta colinde(ca deja am inceput repetitiile), dragostea lor.

e minunat...si cand ma gandesc ca asa eram si noi odata....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.11.2009, 11:44:48
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
da, mi-ai trezit amintiri frumoase.
stii ce e trist? ca am crescut si odata cu cresterea s-a intinat si haina sufletului si am pierdut bucuria sfanta care ma cuprindea in preajma Craciunului.an de an ma straduiesc sa o am, dar ...niciodata nu va mai fi la fel.

vezi, de aceea fericeste Mantuitorul pe cei care sunt ca pruncii:)

incerc acum sa o retraiesc vazand bucuria copiilor mei, freamatul lor de bucurie, emotia cu care canta colinde(ca deja am inceput repetitiile), dragostea lor.

e minunat...si cand ma gandesc ca asa eram si noi odata....
Abia am asteptat sa inceapa postul Craciunului ca sa pot asculta colinde si cu fiecare vers mintea mea se intoarce in acel timp al nasterii Mantuitorului intr-o iesle cu fan, cand magii calauziti de stea i-au adus daruri si inchinare. Sunt unele colinde asa frumoase incat parca traiesc aievea momentul acela si sufletul mi se inunda de o bucurie imensa care nu incape in cuvinte simple.
Pacat ca lumea in care traim a cam dat la o parte obiceiul colindelor... Copilasilor le e rusine sa mai mearga cu colinda ca se uita lumea urat la ei sau n-are lumea bani si nu le deschide usa. Asta e foarte trist pentru ca glasul colindatorilor vesteste minunea nasterii Mantuitorului ! Ma bucur sa aud ca voi ati inceput "repetitiile"! Inseamna ca macar cativa copilasi tot vor da glas minunii din Ajun!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.11.2009, 16:26:08
christyan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Ce inseamna pentru fiecare dintre voi Sfanta Sarbatoare a Craciunului? Iata o intrebare interesanta care lasa loc de multe interpretari si poate aduce multe raspunsuri. Daca alte topicuri aduc opinii contradictorii aici cred ca vom pica de acord.
Ce inseamna pentru mine...? Ei bine, inseamna acea zi din an in care cerul se uneste cu pamantul intr-un glas de slava a numelui lui Dumnezeu pentru coborarera a insusi Fiului Lui Dumnezeu intrupat prin Sfanta si pururea Fecioara Maria! Inseamna inceputul mantuirii noastre...Inseamna biruinta asupra iadului... Inseamna MESIA si Preasfanta Fecioara Maria... Inseamna Lumina si colind... Inseamna veselie si ingerasi... Inseamna magi si pastori... Inseamna aur, smirna si tamaie... Inseamna curatie si puritate... Inseamna copilasi si glasuri tremurande... Inseamna Iubire si familie... Inseamna miros de cozonaci si mar cu scortisoara... Inseamna miros de brad si bulgari de zapada... Inseamna viata si dragoste... Inseamna bucurie si aproapele nostru... Pentru mine Craciunul este cea mai iubita si vesela sarbatoare a calendarului crestin ortodox.
Acum sa va vad si pe voi...
Inseamna un prilej de a face o fapta buna pirntr-un cadou mai deosebit care sa impresioneze persoanle dragi tie care sa le faca sa se simta fericite si implinite pentru o perioada de timp limitata din pacate si miros de portocale :D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.11.2009, 11:12:11
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Ce inseamna pentru fiecare dintre voi Sfanta Sarbatoare a Craciunului? [...]
Acum sa va vad si pe voi...
Acelasi lucru l-am intrebat pe sotul meu acum cativa ani. O sa va relatez din memorie cat pot de mult din ce mi-a raspuns. Nu stiu cat de "canonic" a fost raspunsul lui, dar stiu ca, in timp ce vorbea, ochii i s-au umezit, glasul i-a devenit bland, catifelat, dulce...
Iata acum descrierea (din memorie):
"Cand ma gandesc la Nasterea lui Iisus, Il rog pe bunul Dumnezeu sa ma calauzeasca sa pot intelege, cu umilele mele puteri, evenimentele din acea unica noapte...Mai intai, vad cu ochii inimii, interiorul unui grajd; pe jos sunt asternute paie, un opait isi imprastie lumina slaba...vad un barbat voinic, cu mainile batatorite...este teslar, obisnuit cu munca...are fata aspra si trasaturi regulate, masculine...pare obosit si oarecum incurcat...el venise sa se inscrie impreuna cu logodnica lui, dar evenimentele au luat o intorsatura neasteptata...mai vad o femeie modesta, o gospodina cu un vas cu apa calda si ochi blanzi - este obosita, dar fericita, ca dupa un episod stresant, dar care s-a sfarsit cu bine; se retrage fara zgomot. Mai vad o femeie foarte tanara, de o frumusete rara, imbracata modest si foarte decent, epuizata de drum si de nastere - este preablanda Fecioara... sta aplecata asupra unei iesle in care doarme un copilas, infasat si intepenit de frig... la lumina opaitului vad aburul din respiratia animalelor...copilul a adormit, nu mai scanceste, doarme...ce mici ii sunt manutele...in acestea vor fi batute cu salbaticie mai tarziu cuie groase, de fier...
la o aruncatura de bat, se aud glasuri de oameni veseli, zgomot de pahare, rasete...in casa de oaspeti nu mai era loc si pentru ei...si nimeni nu stie Cine s-a nascut in aceasta noapte...
si mai departe, pe un camp, in afara cetatii, niste pastori stau de paza in jurul turmei lor...in mijloc arde un foc, la care isi mai freaca mainile, ca sa se incalzeasca...e deja frig...si dintr-o data, vad ingeri care dau slava lui Dumnezeu si canta Osana...vestind Nasterea Domnului...dar aceasta minunata vedenie nu este si in grajdul mic si saracacios...acolo s-a petrecut minunea in tacere...in taina...nici Preasfanta Fecioara, nici Sfantul Iosif nu au parte de stralucirea Cerului, ci doar de palpairile unui opait...pentru restul lumii, insa, acesta este Inceputul..."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.11.2009, 12:42:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Cand ma gandesc la Nasterea lui Iisus, Il rog pe bunul Dumnezeu sa ma calauzeasca sa pot intelege, cu umilele mele puteri, evenimentele din acea unica noapte.
Dea Domnul ca Hristos sa se nasca si in noi, iar nu numai in Pestera din Betleem.

Daca El se va naste doar in Betleem, cu nimic nu ne folosim.
Avem nevoie de El, avem nevoie de puterea Lui in noi, spre a birui lumea.

Intruparea Fiului lui Dumnezeu este singurul lucru nou sub soare !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde va petreceti Sfanta Sarbatoare a Pastelui? diviner Generalitati 6 22.01.2010 05:50:59
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 23:50:03
pentru catolici: cum vine Sfanta Lumina in fiecare an caminaris Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 13 31.08.2009 20:39:33
Rugaciunile pt. Sf. Fecioara - care si cand si ce inseamna fiecare sophia Rugaciuni 6 11.08.2009 22:50:37