Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.01.2010, 22:09:52
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Cred ca stiu si eu cauza...sunt pacatele mele urate...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.01.2010, 22:23:03
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu am o perioada de asta nasoala...Nici nu pot sa ma concentrez, sunt confuz, sunt si cam irascibil...Daca vad ca nu ma concentrez cum trebuie in timpul rugaciunii o repet pana o zic cum trebuie...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.01.2010, 22:31:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Cred ca stiu si eu cauza...sunt pacatele mele urate...
De aceea trebuie spovedanie! Chiar si ancorarea prea adanca in viata lumeasca (stresul, problemele cotidiene) te face sa nu ai chef de rugaciune.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.01.2010, 23:00:34
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Era un Sfant Parinte care era ispitit in timpul privegherii cu somnul, cu plictiseala si se intreba de ce se intampla asa?
Cu ce a gresit, si a inceput sa fie trist si sa planga la iconita . Si i-a aparut parca Mantuirul si i-a zis - de ce plangi, nu pt mine te lupti cu somnul?


Pe scurt , ruga care nu mai are aceiasi intensitate ca in trecut este o ispita, pt ca sa ne deznadajduiasca si sa lasam cu totul rugaciunea. Dar ele sunt primite, tocmai datorita luptei noastre de a ne incapatana si de a ne ruga mai departe.


Te poti ruga cate 40 de zile , apoi schimba Acatistul. Avem multi Sfinti, ca pamantul nu ii poate cuprinde, deci vei putea alege un Sfant caruia sa ii cinstesti pomenirea si sa ii daruiesti micul, dar primitul dar: Ac. timp de 40 de zile.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.01.2010, 23:07:35
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Cred ca mi se intampla zilnic asta. Si de cele mai multe ori cad. Chiar inainte sa intru acum pe forum am terminat de spus Paraclisul Maicii Domnului. Inainte sa ma apuc sa il spun aveam dubii: ma gandeam ca e prea lung(desi nu prea avea logica gandirea asta pentru ca nu am vero treaba acum de facut in special). Si totusi, Dumnezeu mi-a rasplatit "efortul"(daca se poate numi asa, cand de fapt e o datorie).
Cu alte cuvinte, cheful vine rugandu-ne.
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.01.2010, 11:37:39
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
De ceva vreme simt ca nu ma mai rog asa cum trebuie...am lasat si psaltirea, de aproape o luna nu am mai citit aproape deloc din ea... Ma hotarasem sa citesc Paraclisul Maicii, dar dupa o saptamana nu am mai putut sa ma tin de el: ba mi-era somn, ba eram obosita si nu ma puteam concentra...si uite asa l-am abandonat si pe asta. De rugat, ma rog seara si dimineata...si peste zi cand imi aduc aminte... Inainte aveam mai multa ravna in rugaciune.. Nu ma mai recunosc. Ati avut perioade din astea?
Nu exista crestin care sa nu fi trecut prin aceasta !

Intotdeauna cand vrem sa punem un inceput bun, Domnul ne ajuta, iar noi reusim. Mai apoi, in functie de noi, randuiala merge mai greu sau mai usor. Daca vede Domnul ca ne cam mandrim cu faptul ca ne rugam mult sau mai mult decat cei de langa noi, atunci ne ia harul care ne intarea spre implinirea randuielii zilnice, iar noi incepem sa cadem in nesimtirea inimii sau in lene, sau in delasare. Astfel, usor usor ramanem fara randuiala. Daca ne doare inima pentru pierderea aceasta, imediat Domnul ne va da putere sa o luam de la capat.

Aceste parasiri de har ne sunt spre folos... ca sa nu ne mandrim, ci sa ne smerim.
Cel mandru nu se poate ruga, caci harul Duhului nu se afla in el, spre a'l intari.
Cand omul isi da seama ca puterea de a tine o rugaciune oarecare nu este doar de la el, ci Domnul il intareste, atunci el poate face multa rugaciune... din ce in ce mai multa.

Imediat ce ne vede la rugaciune, diavolul ne da in gand mandria cum ca ne rugam... si ce "buni" suntem noi !
Atunci cadem... iar revenirea e dureroasa si grea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.01.2010, 11:49:46
Galilei's Avatar
Galilei Galilei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Galilei
Implicit

am patit la fel...te rogi cum poti/cat poti ...dar sa te rogi...este un duh al plictiselii foarte rau.
cand te rogi , iti rapeste gandul . Imediat cand constientizezi sa revii de acolo de unde te-a furat.

http://www.crestinortodox.ro/cuvinte...ie-sa-ne-rugam
__________________
Fiindca ei nu incetau sa-L intrebe, El S-a ridicat in sus si le-a zis: `Cine dintre voi este
fara pacat, sa arunce cel dintai cu piatra in ea`. (Ioan 8,7)

__________________________________________________

Last edited by Galilei; 18.01.2010 at 16:11:40.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.07.2011, 00:13:27
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Parintii pustiei si unii monahi vorbesc de akedia-demonul amiezii...care da somnolenta...iritare...stare de plictiseala...neputinta de-a sta in loc..si n-ai nici cel mai mic chef de rugaciune...dar...parintele Arsenie Papacioc ne-a sfatut sa nu stam de vorba cu dracul...si sa evitam elegant...
Pe mine m-a ajutat mult sa-l aud pe parintele Rafael Noica...el zicea ca exista o nevointa gresita...si sa fim atenti cu fortarea..si la rugaciuni...ca sunt unele nevointe care nu ne ajuta, deoarece sunt o lucrare a mandriei firii cazute....
Tot el zicea sa ne obisnuim sa "trancanim" asa toata ziua cu Dumnezeu, sa-i spunem tot ce simtim, ce ne doare, ce ne sperie..si sa ne obisnuim asa, cu voce tare daca suntem singuri..si in gand daca suntem pe strada sau cu altii...si asta e o rugaciune...iar p. Arsenie Papacioc zicea ca un singur suspin al inimii poate fi o rugaciune adanca, autentica, inaltatoare pana la cer.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.07.2011, 00:35:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Ati avut perioade din astea?
Vestea bună e că se poate mai rău. MULT mai rău. Un pic de lene la rugăciune ? Păi asta e o chestie soft față de ce mi se întâmplă mie. Nu trece nici un minut de la începutul rugăciunii și gândurile acelea îmi vin din nou. Cumplite. Vi s-a întâmplat, când preotul iese cu Sf Trup și Sf Sânge, ținându-L în mâini pe Cristos fără apărare, să simțiți impulsul de a-i smulge din mână Sf Sacrament, de a-L răspândi pe jos ? Sau de a ieși în stradă cu El și a-L da la canal, spre consternarea credincioșilor care s-ar holba la un asemenea sacrilegiu ? Vi s-a întâmplat ca, rugându-vă Sfintei Fecioare, să vă vină în minte gânduri de o perversitate sexuală care mă împiedică să le reproduc ? Aruncat la pământ de rușine, îmi cer iertare și vin din nou alte gânduri, încă și mai teribile, de astă dată în registru scatofil. Individul acela care, la rugăciune, la slujbă, ori pur și simplu în timp ce fac altceva îmi aduce asemenea sugestii care mă îmbolnăvesc ar merita un cap în gură. Marele lui noroc e că nu îl văd.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.07.2011, 00:42:05
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul
Tot el zicea sa ne obisnuim sa "trancanim" asa toata ziua cu Dumnezeu, sa-i spunem tot ce simtim, ce ne doare, ce ne sperie..si sa ne obisnuim asa, cu voce tare daca suntem singuri..si in gand daca suntem pe strada sau cu altii...si asta e o rugaciune...iar p. Arsenie Papacioc zicea ca un singur suspin al inimii poate fi o rugaciune adanca, autentica, inaltatoare pana la cer.
Ce frumos!:-)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt trista Ioana.M Generalitati 92 19.07.2011 02:21:03
Simt cum stagnez Mara2009 Nunta 10 18.07.2011 15:17:33
Bunul simt eduardd Intrebari utilizatori 50 01.09.2010 07:58:18
Apel la bun simt ap2010 Generalitati 42 25.08.2010 13:20:28