Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.12.2006, 14:21:36
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Ce-i cu voi? Reveniti-va! Luati un pahar de apa rece.
Nu exista motive de a scoate icoanele din scoli, pentru un crestin adevarat. Doar dusmanii crestinismului pot sustine asa ceva.

Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.12.2006, 14:21:50
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Da,mersi antiecumenism,are dreptate Clausemi ,mai am de studiat.Ce au intzeles cei ce ne contrazic an legatura cu exttrasul din Sinodikonul Ortodoxiei,nu stiu...Daca ne contrazic an continuare,Biserica noastra dreptmaritoare ar fi habotnica,si Doamne iarta ma...eretica.Si sunt cu gramada ortodocsi din astia...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.12.2006, 14:31:18
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
Da,mersi antiecumenism,are dreptate Clausemi ,mai am de studiat.Ce au intzeles cei ce ne contrazic an legatura cu exttrasul din Sinodikonul Ortodoxiei,nu stiu...Daca ne contrazic an continuare,Biserica noastra dreptmaritoare ar fi habotnica,si Doamne iarta ma...eretica.Si sunt cu gramada ortodocsi din astia...
Am inteles un singur lucru...pe care l-am mai spus cu ceva luni in urma...nu citesc niciodata copy-paste-urile...un forum este alcatuit pt altceva iar cine nu e in stare sa-si sustina o parere,eventual argumentata cu un citat(nu cu o carte intreaga copiata) consider ca e putin probabil sa poata comunica si ma intreb serios oare omul ala cum s-o descurca in viata reala intr-un dialog cu cineva pe o anumita tema???
E grav zic eu sa pleci cu biblioteca in spate sau sa-ti inviti interlocutorul la biblioteca caci tu nu esti in stare sa vorbesti decat cu cartea in fata...sau mai grav invatand carti pe dinafara...dar nu cred ca e cazul de fata.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.12.2006, 15:00:37
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

"
Icoana prea frumoasa a Nascatoarei de Dumnezeu

Un monah oarecare se linistea in muntele Eleonului. El avea o icoana prea frumoasa a Nascatoarei de Dumnezeu, în chilia lui, la care avea multa evlavie. Si I se ruga în fiecare zi cerand ca sa-l izbaveasca de dracul curviei. El avea atata razboi de la aceasta patima, ca nu-l lasa nici ziua nici noaptea si îl avea atat de biruit, incat se primejduia sa cada si în fapta.
Deci, indata ce se aprindea in inima lui vapaia aceea vatamatoare de suflet a spurcatei pofte, alerga la Sfanta Icoana, si rugandu-se in lacrimi, se prapadea sminteala trupului.
Desi bine vedea vrajmasul, cum cu ajutorul Nascatoarei de Dumnezeu, fratele se izbavea, el nu înceta, ci totdeauna il ispitea. Si intr-o zi, stand afara din chilie, i-au venit iarasi viclenele ganduri. Deci, vrand sa alerge catre rugaciune dupa obisnuinta lui, vazu cu ochii aratat pe diavolul, caruia ii zise: "Pana cand, vrajmasule al adevarului, vrei sa ma ispitesti? Nu ai cunoscut socoteala mea, cum ca nu ma supun? Pentru ce in zadar ma muncesti?"
Raspuns-a lui diavolul: "Eu pe multi altii mai imbunatatiti decat tine am biruit, si voiesc sa te fac si pe tine sa te biruiesti mai pe urma, caci nu ma lenevesc, nici alta slujba decat aceasta nu am. Insa daca vei face ceea ce iti voi zice tie, voi inceta sa te mai supar".
Iar acela a zis: "Ce voiesti sa fac?"
Raspuns-a lui dracul: "Cu inlesnire si putin lucru este ceea ce iti cer tie. Dar fa juramant, cum ca nu vei marturisi altcuiva, si iti voi spune".
Iar pustnicul, ca un om neinvatat si fara rautate ce era, pentru dorul ca sa se izbaveasca de acest fel de razboi, s-a jurat ca sa nu spuna altcuiva.
Deci, i-a zis lui vicleanul sarpe: "Sa nu te mai inchini de acum icoanei ce o ai în chilia ta; scoate-o pe dansa afara din chilie, si eu de acum nu te voi mai supara".
Iar monahul a zis: "Maine iti voi da raspuns pentru aceasta".
Dupa care dracul facandu-se nevazut, monahul se sfarama cu gandurile, nestiind ce sa faca din doua. Si avea mare necaz si scarba, mai ales pentru ca s-a jurat ca sa nu marturiseasca nimanui. Caci divalolul cel prea viclean s-a silit sa-i incuie usa, ca sa nu intrebe pe vreun dascal care sa-l invete despre greseala cea mai mica, sau cea mai mare dintre ele.
Insa in ziua aceea a venit iîn munte Avva Teodor Eliotul, care era iscusit in Sfintele Scripturi si deprins in faptele bune, din ispitele dracilor, si cati il intrebau luau mare folos sufletesc. Deci, ducandu-se si monahul cel inselat, i-a vestit lui pricina; iar Avva l-a canonisit greu pentru juramant, apoi i-a zis lui: "Nu stii cum ca vrajmasul nu scoate vreodata, pe cineva din pacat mare ca sa-l arunce in pacat mic, ci totdeauna in mai mare primejdie-l prapastuieste? Care mai mare faradelege este, decat ca sa nu te inchini Stapanei celei Prealaudate? Mai mic pacat este sa curvesti de mii de ori, decat sa te lepezi de Nascatoarea de Dumnezeu cea pururea Fecioara. Deci, sa nu asculti de acum mai mult pe vicleanul diavol, ci o roaga pe Dansa si Ea îti va ajuta, ca sa-l rusinezi pe el."
Dupa aceea plecand pustnicul de la Avva si ajungand la chilie, l-a întampinat dracul, zicandu-i:"O! Batranule rau, au nu te-ai jurat mie, ca sa nu spui nimanui orice iti voi zice tie? Sa stii ca pentru calcarea de juramant ai sa te muncesti, si eu nu voi inceta pana în sfarsit a te ispiti".
Iar calugarul a raspuns: "Vrajmasule al binelui, si preainrautatitule, ori curvar de voi fi, ori jurator stramb, nu ma vei judeca tu, ci numai Dumnezeu si Stapanul, Fiul pururea Fecioarei, de care zici sa ma lepad. Insa eu nu te voi asculta. Si acum poti sa faci cu mine ce vrei; darul Ei imi va ajuta si ma va izbavi de ispitele si cursele tale".
Atunci dracul s-a facut nevazut, iar monahul facand o iconita mica, dupa chipul Icoanei Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu pe care o avea in chilie, o purta cu el totdeauna. Si de atunci n-a mai putut sa-l supere vicleanul, ci a petrecut toata viata lui cu fapte bune, si s-a invrednicit fericirii celei ceresti, pe care sa dea Bunul Dumnezeu ca si noi toti sa o dobandim, cu darul si cu iubirea de oameni a Domnului nostru Iisus Hristos, caruia I se cuvine slava în veci, Amin."-MINUNILE MAICII DOMNULUI de Protos. Nicodim Mandita

Deci, de unde vine aceasta dorinta de a scoate icoanele din scoli si din locurile publice? De la Dumnezeu cumva? Sau de la vrajmasul? Deci, daca ei au tupeul sa ne ceara sa renuntam la prezenta icoanelor in scoli, noi sa nu avem nici macar curajul sa ne opunem, ca devenim fatarnici si habotnici?! Halal crestin-ortodocsi mai suntem!
Doamne ajuta si ne iarta!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.12.2006, 15:12:25
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Cu adevarat sa ne intrebam de ce sint puse icoane acolo unde sint, si sa vedem daca rostul lor e implinit. Daca nu li se da cinstea cuvenita in acel loc, nu le punem.
Dar sa duci o campanie de scoatere a icoanelor pentru ca ar deranja pe cineva, tine de nebunia materialismului si umanismului deviat al vremii.

Daca domnii Budhisti, Musulmani, Hindusi sau oricine e bine primit la noi, nu ne pot accepta asa cum sintem, ii poftim sa se intoarca sanatosi in locurile de unde au venit. Iar daca au venit cu buna inima, si noi ii primim asa cum sint, ca nu i-am pus sa se boteze in granita.
Sincer cred ca nici unul din cei de bun simt nu se va simti suparat de credinta noastra !
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.12.2006, 15:16:02
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Am citit un articol de curind, da pentru ca e cam lung nu l-a pus aici.
Totusi, zic ca merita citit pentru umorul lui.

Crucea de pe Caraiman si "scobitoarea in maslina"

Icoanele trebuie indepartate din scoli in numele laicitatii statului si tolerantei religioase, a hotarat Combaterea Discriminarii. Dar ce ne facem cu Crucea de pe Caraiman? Caci putine alte monumente au potentialul de a "ofensa" sentimentele ne-crestinilor precum Monumentul Eroilor de pe Caraiman.

Unde mai pui ca, in viziunea Omului Nou, Crucea cocotata pe masivul Caraiman trebuie sa aiba si alte grave pacate originare: lucrarea a fost platita cu fonduri publice, ridicata de institutii ale statului si sfintita; ideea agresarii "spatiului public" cu o Cruce i-a apartinut unei "obscurantiste", Regina Maria; monumentul de 30 de metri este, evident, ostentativ crestin si ii comemoreaza si pe eroii care nu se vor fi inchinat la Sfanta Cruce. Iar martirii, am vazut-o in ultimii ani, pot fi pomeniti si intr-un mod "corect politic". "Scobitoarea in maslina" (sau "fleica in frigaruie", cum i se mai spune) decoreaza Piata Palatului, batjocorind memoria eroilor din 1989.

Cert este ca "ofensa" adusa de icoanele din scoli paleste in comparatie cu impactul Crucii de pe Caraiman, vazuta cu de-a sila de milioanele de romani nevoiti sa treaca prin Valea Prahovei indiferent de confesiune.

Si e doar inceputul. Omul Nou e suparat ca "spatiul public" i-a fost invadat de personaje precum "Mos Nicolae" si "Mos Craciun" (care l-a detronat pe "Mos Gerila, Cel Corect Politic"), de urari gen "Hristos a Inviat" sau "Craciun fericit".

Ziua Marinei e de Sfanta Maria, Ziua Aviatiei - de Sfantul Ilie. Dumnezeu e un personaj prea masculin, caci i se zice Tata. Dar o formula Mama-Tata ar da satisfactie curentului feminist.

In etapa urmatoare, pot fi declarate agasante prea numeroasele nume cu semnificatie crestina: Maria, Petre sau Gheorghe, ce sa mai spunem de vreun Emanuel sau Gabriela.

Nu numai ca numaratoarea anilor incepe cu Hristos si saptamana are chiar sapte zile, dar pana si ziua de odihna e de "Ziua Domnului". Ateii si cei de alte credinte sunt obligati sa se odihneasca odata cu crestinii si sa mai si auda clopotele batand. Pare absurd, dar am vazut deja reteta: reduta dupa reduta.

Militienii gandirii vor lua in colimator Mos Craciunii si colindele, urarile, monumentele si sarbatorile crestine, dar dupa ce icoanele vor fi date jos de pe pereti. In Romania, sunt cazuri grave de intoleranta si incalcare a principiului separarii bisericii de stat. Dar decizia CNCD, o institutie care s-a dovedit mai inutila si decat Avocatul Poporului, creeaza o problema acolo unde, de fapt, nu este nici una.

Icoanele trebuie lasate sa vegheze discret orele elevilor. Ne indeamna, tacut, copiii la mai multa bunatate decat toate orele de religie si de gargara civica la un loc. Fac parte din patrimoniul de cultura si credinta cu care, altfel, ne mandrim in afara tarii. Caci inca mai avem reflexele normale. O "Scobitoare in maslina" ne provoaca furia sau rasul, pe cand o Cruce - macar un gand pios.

Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.12.2006, 15:16:57
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Cu putere de sus au rabdat barbateste mucenicii chinurile vrajmasilor si cu bucurie,cu putere de sus au fost anvrednicite sfintele sinoade intru intzelepciunea noastra!!Si vor fi!Asa ca de la mine mai poutzin,de la Domnul mai mult,ca prea sunt plin de mine!!!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.12.2006, 15:17:43
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Cu adevarat sa ne intrebam de ce sint puse icoane acolo unde sint, si sa vedem daca rostul lor e implinit. Daca nu li se da cinstea cuvenita in acel loc, nu le punem.
Dar sa duci o campanie de scoatere a icoanelor pentru ca ar deranja pe cineva, tine de nebunia materialismului si umanismului deviat al vremii.

Daca domnii Budhisti, Musulmani, Hindusi sau oricine e bine primit la noi, nu ne pot accepta asa cum sintem, ii poftim sa se intoarca sanatosi in locurile de unde au venit. Iar daca au venit cu buna inima, si noi ii primim asa cum sint, ca nu i-am pus sa se boteze in granita.
Sincer cred ca nici unul din cei de bun simt nu se va simti suparat de credinta noastra !
Buna...:)
Subscriu opiniei tale...
In rest,celor de mai sus(catorva) nu pot decat sa le spun NO COMMENT...chiar nu am de gand sa intru in contradictoriu si sa mai duc munca de lamurire...am observat ca vorbim impreuna dar ne intelegem separat.Sorry!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.12.2006, 15:20:22
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

vedetzi din pacate ca aici se afla cusurul vostru... nu-i pricepetzi pe politicieni si acestia reushesc sa faca sa avetzi impresia ca se da o lupta pentru icoane, pentru copii cand colo pentru egalitarismul comunistoid de toate zilele si pentru faima lor impusa in lege... si daca fac valva atunci vine presa si daca vine televiziunea se afla de ei si daca se afla prin presa de ei, atunci ei, aoutomat au impresia ca vor fi alesi de bobor, si intr-adevar vor fi alesi ca se vor gasi destui care sa le dea apa la moara... deci asta sustineam ca nu e vorba despre Icoane, nici poveste, ca daca s-ar gandi la Dumnezeu si la copii si la icoane, ar stii ce este intr-adevar de facut, adica sa-i ajute pe parintzi sa-si creasca copii in respectul fatza de cele sfinte... si nu in respectul fatza de peretzii scolilor care sunt de multe ori murdari, decojiti, gauriti, plini de igrasie, frig, fara soba, fara tabla in clase si pline de gemuri sparte... deci nu incercatzi sa ne atragetzi intr-o falsa lupta, cam ca si pe vremea celor care au pus anatemele respective ca nu e problema numai de habotcianism = (spun ca-s crestin dar sunt bolnav inchipuit) ci ca ne transformam in "pampalai" care se prind sa manance o gogoashe uriashe ... gogoashe mediatica... pentru aceiasi baietzi buni, oameni de bine... politicienii moderni, de ieri si de azi... dar mai nou si cu printzip domnule... cu printzip, si de la 1 ianuarie, cu printzip european.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.12.2006, 18:07:30
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Mai,astia care vreti icoanele jos!Am impresia ca mai vreti o jertfa a Mantuitorului!Pe El,pe toti,si toate ale Lui,de la El incoace,nu se mai pot spurca.Ni se pare noua ca se spurca in incercarea disperata a vicleanului.Se spurca si isi intuneca sufletul pe sine cel ce da icoana jos dintr-un loc unde a fost pusa intru cinstire si nu intru altceva.
Deci,repet,pentru cinstire.Iara daca unu singur din 10 elevi,e dureros,unul singur e cuminte si le cinsteste,ce facem atunci??? Le dam jos dara,sa nu le vada nici acela unu singur.Asa-i?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 12:36:26
Icoanele eretice glykys Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 24.07.2013 22:25:47
Icoanele in dormitor Hartford Generalitati 102 15.03.2010 11:48:35
Justitia a hotarit: Icoanele ramin in scoli! Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 15.06.2008 21:42:16
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 21:00:04