Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.08.2011, 14:29:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
Sigur, m-as insura cu o virgo intacta , dar nu-mi displace nici o domnita cu orizonturi mai deschise chiar daca nu tuturor , cu conditia sa accepte ca eu sunt capul si dansa sa fie un gat bland si bun!Numai bine!
M-a amuzat postarea ta,Laviniu...:) insa daca ati fi doua grumazuri si doua capete unite de o singura inima?Oare nu ar fi mai frumos?Oare cauza pentru care multe relatii se destrama nu este tocmai aceea ca unul aproape intotdeauna doreste sa il conduca si sa il schimbe pe celalalt?

__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 27.08.2011 at 14:31:42.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.08.2011, 15:47:20
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
din pacate cam asta este realitate generatiilor de astazi, poate dvs sunteti o generatie ceva mai veche. Nu e vorba de a generaliza, insa majoritatea cam asa se poarta
Generatie mai veche? Hm, nu stiu, am sub 30 de ani. :D

Vroiam sa spun ca depinde de grup, de persoana, de liceu, de educatie...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.08.2011, 18:41:40
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
M-a amuzat postarea ta,Laviniu...:) insa daca ati fi doua grumazuri si doua capete unite de o singura inima?Oare nu ar fi mai frumos?Oare cauza pentru care multe relatii se destrama nu este tocmai aceea ca unul aproape intotdeauna doreste sa il conduca si sa il schimbe pe celalalt?

E si asta o varianta, atata doar ca deja am1 stimulator cardiac.....Ma iertati?Saru'mana!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.08.2011, 18:51:24
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?
Buna. Am varsta de 39 de ani,divortata si cu un copil in intretinere...din ceea ce vad eu nu stiu daca mai sunt barbati care sa inceapa prin a fi prieteni cu o femeie si sa se casatoreasca fara sa aiba relatii trupesti inainte.E trist dar acesta este adevarul... sau or mai fi dar sunt prea timizi si nu stiu unde sa caute.Desi pot afirma cu tarie ca daca ar avea rabdare sa descopere o fata cumnte vor descoperi ,,un diamant,,, dar nu mai au rabdare se lasa furati de duhul ,,lumii moderne,, si se mocirlesc in relatii sexuale inainte de Sf. Taina A Cununiei care nu duce la nimic...Ceea ce pot sa iti spun este ca imi doresc f mult sa intalnesc pe cineva ca mine un adevarat crestin practicant care sa aiba trairea si credinta care trebuie si sa aiba rabdare in ceea ce priveste cultivarea unei relatii sincere,dar sa iti spun drept sansele sunt f mici...Nadajduieste si roaga-te pentru ca Bunul Dumnezeu da ce are nevoie fiecaruia...aceasta este experienta mea de viata.
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.08.2011, 19:04:18
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Generatie mai veche? Hm, nu stiu, am sub 30 de ani. :D

Vroiam sa spun ca depinde de grup, de persoana, de liceu, de educatie...
ei, se pare ca eu sunt o generatie mai veche caci am peste 34 de ani. insa tare as vrea sa stiu care este acel liceu unde se mai gasesc fete cuminti. tare tare ma intereseaza subiectul.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.08.2011, 19:07:18
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viviana Vezi mesajul
Buna. Am varsta de 39 de ani,divortata si cu un copil in intretinere...din ceea ce vad eu nu stiu daca mai sunt barbati care sa inceapa prin a fi prieteni cu o femeie si sa se casatoreasca fara sa aiba relatii trupesti inainte.E trist dar acesta este adevarul... sau or mai fi dar sunt prea timizi si nu stiu unde sa caute.Desi pot afirma cu tarie ca daca ar avea rabdare sa descopere o fata cumnte vor descoperi ,,un diamant,,, dar nu mai au rabdare se lasa furati de duhul ,,lumii moderne,, si se mocirlesc in relatii sexuale inainte de Sf. Taina A Cununiei care nu duce la nimic...Ceea ce pot sa iti spun este ca imi doresc f mult sa intalnesc pe cineva ca mine un adevarat crestin practicant care sa aiba trairea si credinta care trebuie si sa aiba rabdare in ceea ce priveste cultivarea unei relatii sincere,dar sa iti spun drept sansele sunt f mici...Nadajduieste si roaga-te pentru ca Bunul Dumnezeu da ce are nevoie fiecaruia...aceasta este experienta mea de viata.
De cite ori aud asemenea povesti si pareri , cum ca cineva isi doreste un partener induhovnicit si cu viata crestina cit mai autentica si nu unul de acesta ... plin de tot felul de pacate , tot de atitea ori recomand sa se citeasca cu luare aminte lucrarea ,,ANTONEL" a lui Vasile Marcu si sa se vada acolo ce lucrare teribila ii poate ticlui diavolul unui asemenea om (de regula femeie, ca si in povestea recomandata) care de multe ori nici nu stie ce cere de la Dumnezeu si nici nu -si cunoaste cu adevarat tipul de viata , cit de induhovnicita este .
Fara a intelege ca aceasta este un afront sau vreun raspuns in virful limbii va recomand ca inainte de orice sa va cumparati carturia, sa o lecturati cu multa luare aminte (inca se mai gaseste la orice pangar de carte religioasa) si abia apoi sa va deschideti sufletul cu o cerere sau cu o dorinta catre Dumnezeu .
Este desigur o propunere ... dar daca nu doriti puteti fi si fara !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.08.2011, 19:08:19
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
ei, se pare ca eu sunt o generatie mai veche caci am peste 34 de ani. insa tare as vrea sa stiu care este acel liceu unde se mai gasesc fete cuminti. tare tare ma intereseaza subiectul.
Sunt destule fete cuminti in licee dar culmea chestiei stiti care este draga domnita? Exista si baieti la fel de curati si cuminti! Putine exemple dar exista, deci nu este totul pierdut!Numai bine!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.08.2011, 19:20:21
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
E si asta o varianta, atata doar ca deja am1 stimulator cardiac.....Ma iertati?Saru'mana!
:)) .......:))
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.08.2011, 19:33:19
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Daca as fi admin te-as bana,n-am putut sa citesc pana la sfarsit ce-ai scris,dar pot sa-ti spun ca din cat am citit am fost scarbita.Te-as sfatui sa nu mai dai atatea amanunte...Doamne ajuta!
Imi pare rau ca ti-am atacat pudoarea.

Si daca voi considera necesar, am sa detaliez orice, daca voi crede ca acel lucru "scarbos" va folosi cuiva.

Eu am vrut sa dau exact situatiile cu care se confrunta fetele care vor sa fie cuminti, in ziua de azi. Daca se nimereste ca o fata cuminte sa gaseasca o prietena la fel e cam o minune in ziua de azi.

Si probababil majoritatea se vor confrunta cu sfaturi: gen experienta, dar ce conteaza daca ajungi virgina, hormonii...... si fete "binevoitoare" le vor indemna numai la lucruri "folositoare".

In primul rand am vrut sa postez pentru Mia Mia, dar si pentru restu' fetelor, capcane de genu' se gasesc in orice loc. Numai sa faci pasul mare.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.08.2011, 19:57:20
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Aceleasi situatii erau si in urma cu 15 ani (cand eram in facultate). Fetele care se declarau virgine erau privite ca o "ciudatenie", ceva anormal.. Evident ca fie erau ridiculizate, fie li se ofereau sfaturi etc... Pe scurt, era o presiune in a reduce acea "anormalitate" care nu putea fi inteleasa nicicum pt ca nu mai exista un sistem real de valori la care societatea sa se raporteze.

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
Imi pare rau ca ti-am atacat pudoarea.

Si daca voi considera necesar, am sa detaliez orice, daca voi crede ca acel lucru "scarbos" va folosi cuiva.

Eu am vrut sa dau exact situatiile cu care se confrunta fetele care vor sa fie cuminti, in ziua de azi. Daca se nimereste ca o fata cuminte sa gaseasca o prietena la fel e cam o minune in ziua de azi.

Si probababil majoritatea se vor confrunta cu sfaturi: gen experienta, dar ce conteaza daca ajungi virgina, hormonii...... si fete "binevoitoare" le vor indemna numai la lucruri "folositoare".

In primul rand am vrut sa postez pentru Mia Mia, dar si pentru restu' fetelor, capcane de genu' se gasesc in orice loc. Numai sa faci pasul mare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19