Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.05.2008, 11:25:14
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

atunci cand te rogi pt credinta,toate bunatatile vin.conteaza ca rugaciunea sa fie curata si cu lacrimi de foc,asa cum spune bunul nostru parinte Arsenie Boca.si atunci Dumnezeu ne vede toate problemele.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.05.2008, 14:02:26
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen-Sylva
"El a creat totul,iar noi doar le folosim."(Ancah)
Din pacate banii si toate lucrurile dupa care noi tanjim, nu sunt creatii dumnezeesti.
Parerea mea e ca nu trebuie sa-i cerem lui Dumnezeu, lucruri care stau in puterea nostra..."Nimic nu pica din cer" sau "Dumnezeu iti da, dar nu-ti pune si-n traista".
Exista riscul ca rugandu-te pentru pentru oferte de munca sau bani, sa nu primesti nimic... Atunci ce faci? Te descurajezi? Te superi pe Dumnezeu?
Si-apoi, nu stie Dumnezeu ce-ti lipseste?
Pai daca Dumnezeu stie ce-ti lipseste, inseamna ca tot El ti le da. Este buna concluzia ta.
Daca ma rog pentru un lucru si nu il primesc, e semn ca nu am cerut bine, sau ca nu m-am rugat destul, sau nu am cerut ceva de folos. De ce sa sfarsim prin a-L invinui pe Dumnezeu pentru ceea ce facem noi rau? Sa cautam vina mai degraba la noi.
Dealtfel se si spune: "Nebanuite sunt caile Domnului". Asta inseamn ca Dumnezeu iti va netezi drumul intr-un fel doar de El stiut, atunci cand ceri ceva. Noi spunem "din intamplare..."; nu exista intamplari. Daca ne-am rugat cu credinta, Dumnezeu ne ajuta. Ne ajuta chiar si atunci, cand ne inchide drumul, cand nu ne indeplineste dorinta; daca urmarim ce se intampla dupa aceea, vom vedea ca ne ofera o varianta mai buna, la care nici nu ne-am gandit.
Dumnezeu trebuie sa ne fie partener de drum in fiece secunda; a crede ca Dumnezeu e legat doar de cele spirituale ale noastre, inseamna a-L primi doar sporadic; inseamna a-I limita accesul la viata noastra. Ori noi trebuie sa tindem a fi una cu Hristosul.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.05.2008, 14:15:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar am deviat, insa numai aparent, de la topic.
Deci ce sa faca BOR? Sa ne invete cumpatarea; sa ne aduca aminte ca toate sunt trecatoare si ca luam cu noi doar un rand de haine.
Tentatiile sunt foarte mari; piata e plina de oferte, care atrag sufletul numai spre cele pamantesti, uitand de multe ori ceea ce e important in aceasta viata; Dumnezeu si famlia. Tindem spre ore suplimentare, spre afaceri necurate, spre mita si luare de mita, viata dezordonata. Si uitam ca Dumnezeu ne iubeste si ca trebuie sa-I aratam si noi ca Il iubim. Ii aratam ca Il iubim, iubind pe aproapele; de cate ori insa nu avem timp de ascultat cand se plange cineva, sau are nevoie de ajutor? De prea multe ori. Este si rolul BOR, dar si al nostru, sa adunam cunoastere pentru a face diferenta intre bine si rau. Fiind indiferenti fata de altii, suntem de fapt indiferenti fata de propriul suflet. Caci nu dandu-i bunatati avem grija de suflet, ci facand binele fata de aproapele.

Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.05.2008, 15:50:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Intrati cu inima larg deschisa in Biserica si veti simti cum cele ale voastre devin ale celorlalti, si cum cele proprii celorlalti, devin ale voastre. Asta face si Dumnezeu cu noi. Ne da viata Sa in masura in care ne deschidem Lui. Nu ne da mai mult, nu pentru ca nu poate, ci nu vrea sa dea cu sila. Aici in Biserica domneste pacea si linistea pentru ca nu domnesc cuvintele "al meu" si "al tau". Sa nu ne mai intrebam ce poate face Biserica, ci ce trebuie sa facem noi ca sa fim cu adevarat prezenti in ea.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.05.2008, 18:28:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca de problemele saracilor ar trebui sa se ocupe in primul rand niste organizatii nonguvernamentale in colaborare cu primariile. Primariile au evidente clare privind situatia materiala a fiecaruia. Daca de toate aceste evidente se vor ocupa preotii, vor mai avea timp sa se mai ocupe de cele duhovnicesti?

BOR ar putea sa sensibilizeze credinciosii sa faca milostenii materiale in mod nemijlocit, sau prin colaborarea cu aceste organizatii. Cred ca miostenia duhovniceasca este cel putin la fel de importanta pentru un preot si chiar si pentru un credincios de rand. Chiar si propriului copil daca-i asiguram toate cele necesare pe plan material, dar pe plan duhovnicesc il neglijam, n-am facut mare lucru. Ne-am facut datoria doar in fata lumii. Nu si in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.05.2008, 18:46:35
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

Aveti dreptate.toti!insa....BOR este atat de aproape,dar in acelasi timp atat de departe.....sunt atat de multi profesori de religie care-si bat joc.....pur si simplu.sunt copii(f.f. multi)care dupa ani de religie nu stiu cine este Isus.si daca de mici pleaca pe un drum gresit....este o drama.si asta este un mic exemplu.BOR nu ar trebui sa faca nimic?alte exemple?nu mai are rost.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.05.2008, 19:24:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.579
Implicit

Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.05.2008, 19:38:47
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.579
Implicit

BOR NU POATE SA FACA NIMIC de una singura fara suportul STATULUI
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.05.2008, 20:02:28
justiniann justiniann is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.05.2008
Mesaje: 32
Implicit

fara ajutorul statului?cred ca vorbim de biserici diferite,frate draga.nu uita ca biserica este prima putere in stat(la incredere),dupa B.N.R. este cea mai bogata institutie!mai vrei ex?sprijinul statului?in ce?statul doar in comunism a oferit "sprijin".incetati cu asta.statul nu are nici o putere asupra bisericii.cat laicat nu sunt din stat,politica,guvern,partide etc,etc.si tot acestia mai si voteaza!deci,CARE STAT?CE SPRIJIN?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.05.2008, 20:07:22
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.579
Implicit

frate Iustinian tu ce virsta ai?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa faca crestinul zilelor noastre cand toate merg prost? mela me Pocainta 54 19.03.2013 02:51:49
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Oare ce voia dumnezeu sa faca din adam? andreicozia Din Vechiul Testament 73 30.06.2010 18:28:39
Papa le cere preotilor sa-si faca blog-uri anaana71 Generalitati 49 26.01.2010 14:11:43