Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.02.2009, 01:24:25
camiann camiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 38
Implicit Din invataturile Sfintilor Parinti despre cum se deosebim vedeniile.

Am cumparat de curind o carte. Se numeste "Psihoterapia ortodoxa" de mitropolitul grec Hierotheos Vlachos si vorbeste despre responsabilitatea duhovnicului de doctor al sufletului.

Intr-un capitolul "Cum ataca diavolul oamenii" autorul da sfaturi despre cum poate fi distinsa o vedenie cereasca de una diavoleasca:

"Dar si ca lumina se infatiseaza diavolul. Se straduieste sa convinga omul ca este Dumnezeu, lumina lui Dumnezeu. Insa este altfel. In Invatatura Sfintilor Parinti se vede clar ca lumina lui Dumnezeu este fara forma, alba si creeaza pace in suflet. In timp ce lumina diavolului are forma, culoare si provoaca tulburare in sufletul omului. Lumina diavolului, dupa invatatura Sfantului Palama este exterioara, lumineaza de afara si ceva creat are chip , forma si culoare. Duhul viclean nu se uneste cu sufletele celor care o primesc ci este o simpla relatie.Inca, lumina diavolului nu este rezultatul rotiri si intoarcerii mintii in inima. Dimpotriva, lumina necreata se uneste cu sufletul omului, este fara chip, fara forma si fara culoare. Dupa invatatura Sfantului Grigore Palama, care exprima adevarul Bisericii, linistea mentala adica intoarcerea mintii in inima, conduce fara ratacire omul la vederea luminii necreate, in timp ce < in lucrarea amanuntita prin ganduri, adica prin sensuri survin cele ale ratacirii.> In parerea lui Achindin ca a vazut si el lumina si, mai mult , sub lumina exista o persoana alaturata, Sfantul Grigorie raspunde ca exact aceasta este locuinta diavolului."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.02.2009, 02:36:04
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

DESPRE VISE SI VEDENII FALSE

Daca vei crede intr-o vedenie falsa, apoi diavolul in vis te va invata " proorocii ". Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate !" Pai, ce-am visat eu saptamana trecuta, s-a adeverit acum !" Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul.
Dar, ai sa-mi spui : " Parinte, dar in Scriptura spune ca a visat Iosif, a visat Daniil, a visat cutare ... ". Da. Sunt si vise de la Dumnezeu. Dar acestea sunt foarte rare in viata omului si nu le poate intelege omul, daca nu vine langa el unul care are darul deslusirii duhurilor.


Si diavolul este putere nalucitoare. El se face in chipul lui Hristos, de straluceste ca soarele; in chipul Maicii Domnului, in chip de ingeri, in chip de sfinti, in tot chipul. Numai te-a prapadit, daca ai crezut. N-ati auzit ce spune Apostolul Pavel ? Nu-i de mirare ca si satana se face in chip de inger de lumina; si slujitorii nedreptatii se fac in chip de slujitori ai dreptatii. Deci, baga de seama ! [COLOR=darkred]Nu primi nici un fel de aratare, nici un fel de vedenie.[/COLOR]

[COLOR=darkred][COLOR=#000000]Sfintii Parinti ai Patericului, marii sihastri care traiau numai cu radacini in pustie, aveau adesea lupta cu diavolii.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=darkred]
[COLOR=darkred]La unul a venit diavolul in chipul lui Hristos si el isi cauta de lucru, ca lucra la cosnite. Acela stralucea ca soarele iar batranul inchidea ochii. Si-a strigat :[/COLOR]
[COLOR=darkred]- Batranule, da uita-te la mine ![/COLOR]
[COLOR=darkred]- Dar cine esti tu ?[/COLOR]
[COLOR=darkred]- Dar nu vezi ca eu sunt " Hristos " ?[/COLOR]
[COLOR=darkred]Si acela inchidea ochii mai tare ;[/COLOR]
[COLOR=darkred]- Eu sunt pacatos, a zis el, si nu sunt vrednic sa vad pe Hristos.[/COLOR]
[COLOR=darkred]- Ei, batranule blestemat, m-ai cunoscut ! Si a si fugit, ca a vazut ca l-a cunoscut.[/COLOR]


[COLOR=darkred]Alt batran sihastru mergea prin padure. Iata un " arhanghel " stralucea ca soarele si avea o stalpare de finic si un crin in mana, cum a venit la " Buna Vestire ". El mergea ca sa-l ajunga pe batran pe alaturea, dar batranul tot se uita in alta parte :[/COLOR]
[COLOR=darkred]- Batranule, uita-te la mine ![/COLOR]
[COLOR=darkred]Dar batranul s-a intors cu spatele si a zis :[/COLOR]
[COLOR=darkred]- Dar cine esti tu ?[/COLOR]
[COLOR=darkred]Eu sunt " arhanghelul Gavriil !" Pentru viata ta cea sfanta, pentru nevointa ta, pentru rugaciunile tale si pentru toata osteneala ta, am venit sa-ti aduc o veste buna din cer, de la Maica Domnului.[/COLOR]
[COLOR=darkred]- Ia seama ca ai fost trimis la altul ! Ai gresit adresa. Eu sunt un om pacatos si nu sunt vrednic sa vad pe arhanghelul Gavriil ![/COLOR]
[COLOR=darkred]-Ticalosule batran ! Nu va putem insela, ca nu va inchinati noua.[/COLOR]
[COLOR=darkred]- Sa se inchine voua cel care va slujeste voua, ca eu ma inchin lui Hristos si n-am nevoie de voi ![/COLOR]


[COLOR=black]Asa fugeau sfintii de vedenii. Dar ai sa ma intrebi : "[/COLOR][COLOR=darkred] Parinte, poate a vrut Dumnezeu in viata mea sa-mi arate o vedenie ceva, un vis, n-ar fi pacat ca eu nu am crezut ? Poate sa fie ceva adevarat. Oare nu-i pacat ca eu refuz un semn de la Dumnezeu ? "[/COLOR]

[COLOR=black][COLOR=darkred]Nu-i pacat. Doamne fereste ! Dumnezeu, care fericeste pe cei smeriti, niciodata nu se supara cand si fac lucruri din smerenie, ca nu se socotesc vrednici de a vedea ingeri.[/COLOR] Ai vazut Sfantul Isaac Sirul ce spune ? Mai de folos iti este, omule, sa-ti vezi pacatele tale, de mii de ori, decat sa vezi ingeri. Si mai departe : mai de folos iti este sa plangi un ceas penrtu pacatele tale, decat sa vezi ingeri si sa invii morti cu rugaciunea, sau sa faci minuni ! Sa avem smerenia aceea de care zicea marele Prooroc David : Ca faradelegea mea eu o cunosc si pacatul meu inaintea mea este pururea. [/COLOR]

[COLOR=black]Sa ne vedem pacatele si sa le plangem ! Asta-i pozitia care nu te duce la cadere niciodata. Iar cei ce-au vazut ingeri, i-au inselat diavolii, i-au dus in pierzare.[/COLOR]
[COLOR=black]Sfantul Ioan Scararul spune asa in cuvantul trei din " Scara " : Dracii slavei desarte, pe cei slabi de minte, i-a facut prooroci - ca el o sa se laude ca este prooroc, ca a vazut vedenii -, iar cela ce tutror visurilor si vedeniilor nu crede, filosof duhovnicesc este.[/COLOR]

[COLOR=black][/COLOR]



[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.02.2009, 16:17:44
camiann camiann is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 38
Implicit Parintele Iustin Parvu despre credinta in semne si minuni

"Este îngrijorătoare tendința acestei mulțimi ortodoxe care aleargă după minuni, vise și vedenii, preoți care ghicesc viitorul și deschid cartea. Aceasta denotă că o mare parte din popor este lipsit de credință și de răbdare, care apelează mai degrabă la vrăjitorii de acest fel, în loc să lucreze poruncile evanghelice și așa să aștepte mila lui Dumnezeu. Viața sfântă a unui om se recunoaște, în primul rând, după ceea ce a pătimit, după virtuțile sale evanghelice, nu după semne și minuni, pe care le poate săvârși tot vrăjitorul. Este adevărat că Biserica noastră are mulți sfinți făcători de minuni, dar atât Evanghelia, cât și toată tradiția patristică ne învață să nu căutăm lucruri paranormale, semne și minuni, căci puțin au discernământul de a distinge care sunt de la Dumnezeu și care sunt de la diavol. Calea cea strâmtă și cu chinuri, recomandată de Evanghelie, este singura cale de mântuire. Dar noi, pentru că dorim, o viață cât mai comodă, apelăm la astfel de falși făcători de minuni, care apropie credincioșii mai mult de diavol decât de Dumnezeu."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lenea ne indeparteaza de Dumnezeu ( din invataturile Sf. Parinti ) cristiboss56 Pocainta 74 12.05.2014 22:50:21
Cuvinte din omiliile Sfintilor Parinti despre Nasterea Domnului cristiboss56 Craciunul - Nasterea Domnului 6 30.12.2012 08:26:38
,Invatatura ortodoxa a Sfintilor Parinti ai Bisericii ortodoxe despre faptele bune" dobrin7m Spiritualitatea ortodoxa 138 22.09.2011 00:31:23
PROOROCIILE SI VEDENIILE SFINTILOR PARINTI emanuel2007 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 22 20.01.2009 17:51:26
Profetii ale sfintilor parinti patinina34 Generalitati 7 04.01.2009 06:54:53