Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2010, 08:13:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Exclamation Otrava din sarea de bucatarie pe masa tuturor romanilor!

Citat:
Fara E 536 si iod in sarea alimentara!

10/07/2009
categorie: Guvernare, administrativ, Proiecte de lege, legislatie, Sanatate.
destinatar: Guvernul Romaniei

Legea nr. 568/2002 obliga producerea si comercializarea numai a sarii iodate pe teritoriul Romaniei. Guvernul iodeaza obligatoriu 20 de miloane de oameni, insa doar aproximativ 8000 de oameni au nevoie de supliment de iod.
"Dupa 4 ani de functionare a nefastei H.G. 568/2002 numarul cancerelor tiroidiene s-a dublat, iar numarul hipertiroidiilor a crescut de la 3127 la 6387", declara profesorul dr. Pavel Chirila.
Toate produsele alimentare procesate din Romania contin sare iodata: painea, pateurile, produsele de patiserie, mezelurile etc. - astfel ca aportul de iod in alimentatia noastra este unul mult mai mare decat ne imaginam. Administrarea indelungata a iodului se poate asocia cu inhibarea continua a sintezei hormonale si cu aparitia gusii, cu sau fara hipotiroidie; administrarea iodului la gravide poate produce gusa sau hipotiroidie la feti. Lista efectelor adverse ale excesului de iod poate continua: cresterea columului glandei tiroide, afectarea vederii prin toxicitate directa asupra tiroidei, cresterea incidentei bolilor alergice etc.
Mai mult, sarea de bucatarie contine si un antiaglomerant - E536 - ferocianura de potasiu - care la peste 100 grade C se descompune in cianura de potasiu si clorura de fier - si care cauzeaza reducerea transportului de oxigen catre sange, dificultati in respiratie, dureri de cap, ameteli si nu se recomanda consumul frecvent. (sursa http://dictionar.romedic.ro/e536). Acest E536, care este interzis in alte tari (ex. Anglia) duce la consecinte dramatice prin introducerea lui in sarea de bucatarie: cresterea incidentei bolilor cardiace ischemice, accelerarea proceselor de ateroscleroza, toxicitatea indusa de ferocianura de sodiu sau potasiu.
Consideram ca nu este normal ca Guverul Romaniei sa oblige prin lege cetatenii sa manance ce vrea Guvernul. Este o incalcare a dreptului la autonomia persoanei, a drepturilor omului.

Noi, cei care vom semna aceasta petitie, cerem Guvernului Romaniei sa anuleze legea 568/2002, care sfideaza dreptul cetateanului de a alege in privinta propriei alimentatii.
Va rog cititi,informati-va prietenii,cunostintele si semnati si petitia de mai jos,daca doriti:

http://www.petitieonline.ro/petitie/...p33693052.html

Multumesc si sper sa va fie de folos informatia,poate nu toti dintre voi stiati!

PS:De mentionat ca in aceasi categorie intra si E 535,care se gaseste si el in sare-ferocianura de sodiu.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.11.2010, 11:41:11
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu pun in mancare doar sare mare grunjoasa,fara iod si e-uri.Se gaseste greu,insa cand o aflu cumpar 3-4 kg si am tot anul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.11.2010, 11:49:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu pun in mancare doar sare mare grunjoasa,fara iod si e-uri.Se gaseste greu,insa cand o aflu cumpar 3-4 kg si am tot anul.
Este cea mai indicata , dar si cel mai greu de gasit !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.11.2010, 12:53:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu mai am in casa o sare cumparata dintr-un magazin de naturiste,adusa din Himalaya,a fost cam scumputza (aproape 8 lei o cantitate destul de mica),insa cum eu mananc f putina sare a meritat.
Voi de unde cumparati sarea aceasta grunjoasa?
Revenind la topic,va dati seama ca tot romanul e otravit in mod sistematic cu CIANURA?
Ca sa nu mai vorbesc de restul produselor din marketuri care sunt pline de E-uri.
Ma nou,dandu-si seama ca unii s-au mai trezit in privinta a ceea ce se intampla cu alimentele care ni se ofera drept hrana,au inceput sa nu mai treaca denumirea de E,ci aceea a substantei pe care o reprezinta.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2010, 13:02:36
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Sanatoasa este si sarea de mare (cea grunjoasa ,nu cea fina), iar cine vrea ,poate inlocui sarea cu... zeama de lamaie ,care e mult mai sanatoasa!
E mai greu la inceput, iar mai tarziu nu se simte diferenta.

Si detergentii de vase ,gen 'pur' sunt nocivi pt sanatate daca vasele spalate nu sunt fff bine clatite a.i sa nu ramana nicio particula de pur pe ele !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2010, 13:06:09
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de raisa2006 Vezi mesajul
Sanatoasa este si sarea de mare (cea grunjoasa ,nu cea fina), iar cine vrea ,poate inlocui sarea cu... zeama de lamaie ,care e mult mai sanatoasa!
Imi spunea cineva ca si in sarea de mare a descoperit pe eticheta aceste E-uri,asa ca mare atentie inainte sa cumparati sa cititi eticheta.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 13.11.2010 at 13:10:17.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2010, 13:10:55
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu mai am in casa o sare cumparata dintr-un magazin de naturiste,adusa din Himalaya,a fost cam scumputza (aproape 8 lei o cantitate destul de mica),insa cum eu mananc f putina sare a meritat.
Voi de unde cumparati sarea aceasta grunjoasa?
Revenind la topic,va dati seama ca tot romanul e otravit in mod sistematic cu CIANURA?
Ca sa nu mai vorbesc de restul produselor din marketuri care sunt pline de E-uri.
Ma nou,dandu-si seama ca unii s-au mai trezit in privinta a ceea ce se intampla cu alimentele care ni se ofera drept hrana,au inceput sa nu mai treaca denumirea de E,ci aceea a substantei pe care o reprezinta.
Eu cumpar sare romaneasca,care are eticheta pentru muraturi.Nu are iod adaugat in ea si nici euri.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2010, 14:17:11
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

se gaseste destul de usor sare grunjoasa ...

... dar cititi eticheta ... eu gasisem la sac de 5 kg ... dar desi era grunjoasa avea iod
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.11.2010, 14:29:15
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

ce sa ne mai mire...
mancare e otravita(o multime de euri. hormoni de crestere), apa e la fel(doar apa de la satele mai indepartate mai are gustul acela al copilariei mele), aerul e otravit(zilnic vad tot felul de avioane care lasa urme lungi de fum), ca sa nu mai vb de vaccinuri...
dar daca privesti lucrurile din acest unghi te apuca deznadejdea.
Mai bine ne-am pune nadejdea in Domnul stiind ca El ne da numai atat cat putem duce, si ne lasa incercarea ca sa ne tina mai aproape de El.

Sus sa avem inimile!....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.11.2010, 14:31:24
MARINA MARINA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2010
Mesaje: 4
Implicit Din pacate si in sarea grunjoasa exista E 536.

Trebuie sa cititi pe sac , pentru ca si sarea grunjoasa exista E 536 de anul terecut din toamna.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Otrava pe care o mancam anna21 Generalitati 108 14.02.2012 06:20:29
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 14:08:44
La masa cu Mantuitorul Scotianul Biserici Protestante 8 04.07.2010 22:40:11
O rugaciune inainte de a lua masa horia49 Rugaciuni 5 30.01.2010 02:22:58