Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.11.2010, 15:21:51
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit Intrebare

Buna. Am o intrebare mai neobisnuita, dar foarte importanta pentru mine. Va rog sa imi raspundeti si sa nu stergeti acest topic.

Daca la spovedanie, ii descriu parintelui parerea mea de rau mai pe larg, pentru pacatele savarsite, e ceva rau? Sau daca ii spun fara sa ma intrebe ce am facut ca sa fiu iertat?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.11.2010, 15:24:12
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Buna. Am o intrebare mai neobisnuita, dar foarte importanta pentru mine. Va rog sa imi raspundeti si sa nu stergeti acest topic.

Daca la spovedanie, ii descriu parintelui parerea mea de rau mai pe larg, pentru pacatele savarsite, e ceva rau? Sau daca ii spun fara sa ma intrebe ce am facut ca sa fiu iertat?
Sigur ca trebuie sa marturisesti pacatele pe care ti le amintesti, cu parere de rau, apoi poti sa-l rogi pe duhovnic sa te ajute cu intrebari.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.11.2010, 15:25:30
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit

Si as mai adauga o intrebare suplimentara:
E pacat sa ma gandesc inainte de spovedanie cu 1-2 zile ce ii voi spune parintelui?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.11.2010, 15:28:55
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Si as mai adauga o intrebare suplimentara:
E pacat sa ma gandesc inainte de spovedanie cu 1-2 zile ce ii voi spune parintelui?
Nu de obicei se folosete un indreptar de spovedanie ,iar pregatirea pentru spovedanie ar trebui sa inceapa cu o saptamana inainte cu post si rugaciune recomanda unii parinti macar ttrei zile inainte
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2010, 15:34:23
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Si as mai adauga o intrebare suplimentara:
E pacat sa ma gandesc inainte de spovedanie cu 1-2 zile ce ii voi spune parintelui?
E foarte bine sa meditam inainte de spovedanie, sa citim rugaciunile dinainte de spovedanie, da , sa folosim si indreptarul , daca avem putinta.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2010, 15:35:40
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit

SI inca o ultima intrebare: E posibil ca la 16 ani sa fii oprit de la Sfanta Impartasanie, chiar daca iti pare foarte rau pentru ceea ce ai facut?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2010, 15:54:25
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
SI inca o ultima intrebare: E posibil ca la 16 ani sa fii oprit de la Sfanta Impartasanie, chiar daca iti pare foarte rau pentru ceea ce ai facut?
da e posibil dar asta o va la in considerare duhovnicul in functie de dragostea care o are experienta lui si daca te cunoaste bine .Daca te cunoaste iti va da canon poate te va opri iar mai apoi va reduce oprirea de la impartasanie daca vede cainta
e complicat cu oprirea de la impartasanie e important sa nu o iei a o povara si sa deznadajduiesti
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2010, 16:03:02
gmariusg gmariusg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2010
Mesaje: 42
Implicit

Va multmesc mult pentru ajutor. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.11.2010, 16:08:30
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gmariusg Vezi mesajul
Va multmesc mult pentru ajutor. Doamne ajuta!
Cu placere si spor mult in toate sa ajungi cat de sus poti si duhovniceste si in toate celelalte
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.11.2010, 16:25:29
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Canonul de la Sfanta Spovedanie este un medicament. Cand duhovnicul ne opreste de la Sfanta Impartasanie o face spre binele nostru, pentru ca sa nu ne impartasim si sa ne fie osanda din cauza starii in care ne aflam.
Cand primim canonul(canon inseamna indreptare) e pentru a ne curati de acele pacate.

Chiar trebuie sa ne gandim inainte ce ii spunem parintelui duhovnic, daca uitam sa si scriem pe o hartie, pe care sa o distrugem mai apoi.
Este forte bine sa ne facem in fiecare seara un examen de constiinta si sa ne gandim ce pacate am facut pentru ca atunci cand mergem la Sfanta Spovedanie sa le martirisim.

Dumnezeu sa te ajute, Marius!
P.S. De asemenea e foarte bine sa ne spovedim des.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare