Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2010, 02:57:52
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit care e doferenta intre spirit si suflet?

niciodata nu am inteles acest lucru, mie mi se par sinonime, voi ce stiti? diferenta, scuze m-am grabit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2010, 03:05:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cred că este mai folositor să le considerăm sinonime.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2010, 03:47:33
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
niciodata nu am inteles acest lucru, mie mi se par sinonime, voi ce stiti? diferenta, scuze m-am grabit.

draga annajanette

in scriptura avem acesti 2 termeni care pot fi confundati, din cauze ce tin cred de corespondenta lingvistica.
si ii mai putem confunda si pt. ca in limbaj ortodox, vorbim de termenul duh iar in cel catolic de spirit.

in limba greaca pentru cuvantul suflet se foloseste termenul psyhin
iar pentru duh (spirit) se foloseste termenul pneuma.

Sufletul omului s-a născut din suflarea lui Dumnezeu și l-a învăluit (l-a îmbrăcat) pe om odată cu aceasta, dar și cu tendința de a fi „absorbit“ înlăuntru.

Duhul și sufletul (spiritul) nu sunt două entități separate, deosebite;
în timp ce prin suflet (psyhin) se înțelege, în general, sediul afectelor, duhul (pneuma) este partea superioară, fină, a acestuia, capabilă de a se pune în contact cu Sfântul Duh și de a-I deveni sălaș.


sursa http://www.dervent.ro/biblia.php
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2010, 03:47:50
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit este diferență

HRISTOS A ÎNVIAT! Dragilor, nu sunt sinonime "spiritul" cu sufletul! De fapt nu este "spirit", ci "duh", fiindcă spirit numai la catolici se spune, iar otodocșii spun duh, așa cum scrie și în Sf. Scriptură: "... și întreg duhul vostru, și sufletul, și trupul să se păzească, fără de prihană, întru venirea Domnului nostru Iisus Hristos" (I Tesaloniceni-5, 23). Sufletul este acea "scânteie" de viață, acea "suflare" ce este de Dumnezeu pus în om exact în momentul conceperii omului în pântecele mamei sale, pentru ca trupul să poată mișca, și care se întoarce din nou la Cel ce la pus, adică la Dumnezeu când va ieși din trup. "Atunci, luând Domnul Dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie" (Facere-2, 7), iar duhul este "virtutea" omului, "tăria" lui de la Dumnezeu; "Binecuvântați pe Domnul toți Îngerii Lui, cei puternici la virtute..." (Psalmul 102 - 20). Deci sufletul și duhul nu este același lucru, după cum am văzut din citatul de mai sus (I Tesaloniceni-5, 23).
Numai bine, Doamne ajută și HRISTOS A ÎNVIAT!
__________________
un păcătos
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2010, 05:31:23
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de timtimpui Vezi mesajul
hristos a înviat! Dragilor, nu sunt sinonime "spiritul" cu sufletul! De fapt nu este "spirit", ci "duh", fiindcă spirit numai la catolici se spune, iar otodocșii spun duh, așa cum scrie și în sf. Scriptură: "... și întreg duhul vostru, și sufletul, și trupul să se păzească, fără de prihană, întru venirea domnului nostru iisus hristos" (i tesaloniceni-5, 23). Sufletul este acea "scânteie" de viață, acea "suflare" ce este de dumnezeu pus în om exact în momentul conceperii omului în pântecele mamei sale, pentru ca trupul să poată mișca, și care se întoarce din nou la cel ce la pus, adică la dumnezeu când va ieși din trup. "atunci, luând domnul dumnezeu țărână din pământ, a făcut pe om și a suflat în fața lui suflare de viață și s-a făcut omul ființă vie" (facere-2, 7), iar duhul este "virtutea" omului, "tăria" lui de la dumnezeu; "binecuvântați pe domnul toți îngerii lui, cei puternici la virtute..." (psalmul 102 - 20). Deci sufletul și duhul nu este același lucru, după cum am văzut din citatul de mai sus (i tesaloniceni-5, 23).
Numai bine, doamne ajută și hristos a înviat!
da, cred ca asta este raspunsul .
ORICUM VA MULTUMESC LA TOTI PTR PARTICIPARE. DE LA FIECARE AVEM DE INVATAT CATE CEVA.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este biserica voastra de suflet ? anamaria.petre Generalitati 10 22.01.2013 17:10:37
Care este Biserica voastra de suflet ? cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 142 06.08.2011 02:13:01
Care este filmul sau documentarul vostru de suflet? cred_cu_adevarat Generalitati 15 03.08.2011 00:07:35
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 22:53:17
Iubesc un baiat care a distrus un suflet ce l-a iubit sincer Fata_Sihastra Generalitati 59 02.03.2010 15:57:07