Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.11.2009, 17:20:52
mtudor mtudor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Mesaje: 4
Implicit Pat de ingrijire pentru bolnavi

Doamne ajuta,

Va scriu in legatura cu o donatie pe care as vrea sa o fac dar nu stiu in ce directie sa ma indrept. E vorba de un pat de ingrijire pentru bolnavi de tipul celor folosite in spitale - saltea din trei bucati, actionari electrice, etc. A apartinut bunicului meu care a trecut la cele vesnice saptamana trecuta.
Primul meu gand a fost sa gasesc un azil de batrani afiliat unei manastiri, dar cautarile pe internet n-au dat nici un rezultat si nu prea stiu incotro s-o apuc.
Orice parere e binevenita - va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.11.2009, 17:27:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Cel mai bine ar fi sa iesi in fata blocului unde se aduna batrinele si da-le lor aceasta tema. Fi sigur ca vor gasi pe cineva care are foarte multa nevoie de acest pat minunat.
Daca nu gasesti, lipeste anunturi pe stilpi si vinde-l!
La spitale nu l-as da deoarece o sa-l ia vre-un paznic smecheras care-l va vinde. Spitalele sunt pline de bani!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2009, 12:53:44
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

La manastirea Petru Voda este un azil de batrane si cu siguranta se vor bucura de un asemenea pat, multe dintre batranele ingrijite nu sunt deplasabile si un astfel de pat le-ar ajuta sa mai schimbe pozitia..

De asemenea, stiu ca va fi infiintat un azil de batrani la Manastirea Colilia din Constanta( am mai scris despre aceasta manastire pe forum), au cumparate "casutele" in care vor sta bolnavii, dar deocamdata stiu ca proiectul asta a fost amanat. Poti cauta nr maicii starete pe forum, este la topicul despre manastire


Dumnezeu sa il ierte pe bunicul tau!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2009, 01:18:52
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

este f.buna optiunea cu manastirea Petru-Voda,dar roagal pe bunul Dumnezeu sa te-ndrume acolo unde este mare nevoie...
S-o daruiesti cu mare dragoste(sunt convisa de-asta)...
"omul planuieste,D-zeu oranduieste"...

Amin
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2009, 17:47:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
este f.buna optiunea cu manastirea Petru-Voda,dar roagal pe bunul Dumnezeu sa te-ndrume acolo unde este mare nevoie...
S-o daruiesti cu mare dragoste(sunt convisa de-asta)...
"omul planuieste,D-zeu oranduieste"...

Amin
Amin, acum nu-i ramine lui Tudor decit sa-i orinduiasca Dumnezeu un camion platit care sa transporte patul pina-n incinta minastirii, ca doar nu o sa-l care el in spate pina acolo.
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2009, 18:30:39
danynec danynec is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2009
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mtudor Vezi mesajul
Doamne ajuta,

Va scriu in legatura cu o donatie pe care as vrea sa o fac dar nu stiu in ce directie sa ma indrept. E vorba de un pat de ingrijire pentru bolnavi de tipul celor folosite in spitale - saltea din trei bucati, actionari electrice, etc. A apartinut bunicului meu care a trecut la cele vesnice saptamana trecuta.
Primul meu gand a fost sa gasesc un azil de batrani afiliat unei manastiri, dar cautarile pe internet n-au dat nici un rezultat si nu prea stiu incotro s-o apuc.
Orice parere e binevenita - va multumesc.
Doamne ajuta,
Nu stiu daca oferta mai este valabila, insa daca se poate un asemenea pat este necesar asa cum s-a scris deja, persoanelor nedeplasabile, cu deficente neuromotorii, cu para si tetraplegii.

Eu sunt utilizator de scaun rulant in urma unui accident survenit in 2003, tetraplegie completa C6, sunt presedintele unei asociatii non-profit dedicata persoanelor cu dizabilitati si acest pat se potriveste perfect nevoilor si cerintelor celor care beneficiaza de insotitori permanenti din cauza independentei pierdute.
Astept un raspuns pe aceasta cale si doresc tuturor: toate cele de folos!

Condoleante si Dumnezu sa-l odihneasca in pace pe bunicul tau!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2009, 12:26:42
mtudor mtudor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Mesaje: 4
Implicit

Hotararea a fost sa-l dam cuiva care sufera de paralizie completa si are nevoie urgenta de asa ceva. Va multumesc pentru sugestii si ajutor - numai bine tuturor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.08.2013, 10:57:46
cristinaana cristinaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2013
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mtudor Vezi mesajul
Hotararea a fost sa-l dam cuiva care sufera de paralizie completa si are nevoie urgenta de asa ceva. Va multumesc pentru sugestii si ajutor - numai bine tuturor.
Buna ziua,doresc sa stiu daca mai este valabila oferta?Socul meu ar avea nevoie ,are 2 Accidentul vascular cerebral ,diabet si este imobilizat la pat.Daca mai este valabila oferta astept sa ma contactati,va multumesc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.01.2014, 19:01:29
MoiseN MoiseN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2014
Mesaje: 1
Implicit Rugaminte

Buna ziua,
Am vazut acest anunt, sunt constienta ca nu mai este de actualitate,insa doresc sa fac apel la persoanele ce detin un pat pentru persoanele cu probleme de mobilitate si nu mai nevoie de el. Am nevoie de un astfel de pat pentru bunica mea care in urma cu 1an si jumatate a suferit un atac cerebral care i-a degradat treptat starea. In prezent nu mai poate merge,vorbi,manca , nu mai poate face nimic singura de aceea este in ingrijirea mamei. Este foarte greu sa o ingrijeasca de aceea un astfel de pat ar ajuta-o enorm pe mama. Sunt dispusa sa platesc pt un astfel de pat. Va rog contactati-ma daca ma puteti ajuta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bolnavi(nebuni) sau posedati? quasar Tinuta in Biserica 14 29.05.2012 12:14:08
bolnavi sau posedati Tino Exorcismul 94 12.10.2010 20:03:21
Rugaciune pentru cei bolnavi(de la Iisus Hristos) tigerAvalo9 Rugaciuni 5 25.01.2009 20:21:31
copiii bolnavi urzicuta Generalitati 16 12.09.2007 09:02:35
Rugaciune pentru oameni bolnavi gabistgato Secte si culte 3 29.06.2007 00:53:45