Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.02.2010, 12:17:52
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
suficient....nu stiu daca penticostalii slujesc, deobicei predica....
Poi daca episcopul Sofronie a slujit slujba aghiazmei mari impreuna cu episcopul greco-catolic de Oradea iar mitropolitul Nicolae al Banatului s-a impartasit impreuna cu greco-catolicii , faptul ca Pustan a predicat intr-o biserica ortodoxa de ce ar fi grav?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 28.02.2010, 13:36:16
Seraphim7 Seraphim7 is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Pai hai sa nu exageram,este o discrepanta de la cer la pamant intr-e greco-catolici care, si acum citez pe parintele Arsenie Boca:,,sunt aproape fara gresala '',si neoprotestanti,respectiv penticostali,care nu au nici o taina,Biserica,preoti etc.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.02.2010, 14:35:27
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Pai hai sa nu exageram,este o discrepanta de la cer la pamant intr-e greco-catolici care, si acum citez pe parintele Arsenie Boca:,,sunt aproape fara gresala '',si neoprotestanti,respectiv penticostali,care nu au nici o taina,Biserica,preoti etc.

Aproape ? ! ?
Ce inseamna "aproape"? Ce "distanta" trebuie sa fie intre doua lucruri ca sa fie "aproape"? Cam tot atata cat sa confunzi tabla inmultirii cu tabla zincata? Sau STAS-ul cu parastasul ?
Ma indoiesc ca parintele Arsenie Boca ar fi putut sa zica o asemenea ineptie! Si ca sa termin, greco-catolicii sunt tot atat de eretici ca oricare alt eretic! Rupt de Biserica si fara comuniunea cu Hristos, nu conteaza cat de "aproape" sau de departe esti de malul rapei. Si la un metru si la 100 de metri tot in rapa se cheama ca esti, deci tot "mort"!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.02.2010, 15:41:30
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Poi daca episcopul Sofronie a slujit slujba aghiazmei mari impreuna cu episcopul greco-catolic de Oradea iar mitropolitul Nicolae al Banatului s-a impartasit impreuna cu greco-catolicii , faptul ca Pustan a predicat intr-o biserica ortodoxa de ce ar fi grav?
Atitudinea lui Pomohaci e strigatoare la cer.Mai mare atrocitate ca acesta, sa-l lasi pe eretic sa predice si sa invete in Biserica lui Hristos nu exista.Comuniune mai urita si spurcata decat asta nu exista.Daca tot nu se crede in stare sa predice in biserica atunci sa-si dea sutana jos si sa se lase de preotie, nu sa-l duca pe dracu in Biserica sa invete.E mai rau decat o slujire sau o coliturghisire asta , cred ca e varful faradelegii in comuniunea cu ereticii, ca ereticul sa invete in Biserica.Preotia nu e de Pomohaci.Acest pseudo-preot ar trebui excomunicat.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.02.2010, 19:18:45
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Atitudinea lui Pomohaci e strigatoare la cer.Mai mare atrocitate ca acesta, sa-l lasi pe eretic sa predice si sa invete in Biserica lui Hristos nu exista.Comuniune mai urita si spurcata decat asta nu exista.Daca tot nu se crede in stare sa predice in biserica atunci sa-si dea sutana jos si sa se lase de preotie, nu sa-l duca pe dracu in Biserica sa invete.E mai rau decat o slujire sau o coliturghisire asta , cred ca e varful faradelegii in comuniunea cu ereticii, ca ereticul sa invete in Biserica.Preotia nu e de Pomohaci.Acest pseudo-preot ar trebui excomunicat.
Eu nu sunt de acord in principiu cu prezenta lui Pustan in biserica dar sa nu exageram, nu Pustan a savarsit Sf Liturghie, el doar a predicat si daca urmaresti bine a fost o predica generala nu si-a predicat propriile doctrine penticostale, de aceea cred ca se cam exagereaza cu "gravitatea" acestui fapt, ce, ierarhii ortodocsi n-au participat in adunarile ecumenice la rugaciuni impreuna nu doar cu ereticii ci chiar cu ne-crestinii, musulmani, budisti evrei etc
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 28.02.2010 at 19:20:49.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 01.03.2010, 00:46:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
Aproape ? ! ?
Ce inseamna "aproape"? Ce "distanta" trebuie sa fie intre doua lucruri ca sa fie "aproape"? Cam tot atata cat sa confunzi tabla inmultirii cu tabla zincata? Sau STAS-ul cu parastasul ?
Ma indoiesc ca parintele Arsenie Boca ar fi putut sa zica o asemenea ineptie! Si ca sa termin, greco-catolicii sunt tot atat de eretici ca oricare alt eretic! Rupt de Biserica si fara comuniunea cu Hristos, nu conteaza cat de "aproape" sau de departe esti de malul rapei. Si la un metru si la 100 de metri tot in rapa se cheama ca esti, deci tot "mort"!
Indoieste-te dar asta este adevarul.
Par. Arsenie Boca, marele si sfantul parinte Arsenie Boca, care n-a fost luat inca in coarne de maruntii nostri anti-ecumenisti, vedea altfel lucrurile.

As vrea sa cred ca a fost "iertat" datorita faptului ca respectivii au mai ramas macar cu un simt al proportiilor, dar ma indoiesc, cred ca mai degraba din ignoranta - faptul ca nu cunosc pozitia dumnealui.
Ca altfel, la cat de repede se aprind din dragostea pentru ortodoxie, repejor i-ar si smulgea aura populara de sfant..

Par. Arsenie, din ce stiu, l-a pictat chiar intr-o biserica pe preaf. Augustin ca sfant, desi pt. BO nu este sfant.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 01.03.2010, 00:48:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Eu nu sunt de acord in principiu cu prezenta lui Pustan in biserica dar sa nu exageram, nu Pustan a savarsit Sf Liturghie, el doar a predicat si daca urmaresti bine a fost o predica generala nu si-a predicat propriile doctrine penticostale, de aceea cred ca se cam exagereaza cu "gravitatea" acestui fapt, ce, ierarhii ortodocsi n-au participat in adunarile ecumenice la rugaciuni impreuna nu doar cu ereticii ci chiar cu ne-crestinii, musulmani, budisti evrei etc

Nu prea stiu care e zona, dar care e episcopul locului?
S-a facut vreo sesizare oficiala?
Rezultatul care a fost?

Ca multa spuma curge pe forumuri dar in realitate misca cineva ceva?
Reply With Quote
  #68  
Vechi 01.03.2010, 19:14:15
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Indoieste-te dar asta este adevarul.
Par. Arsenie Boca, marele si sfantul parinte Arsenie Boca, care n-a fost luat inca in coarne de maruntii nostri anti-ecumenisti, vedea altfel lucrurile..
Parintele Arsenia Boca are o singura carte de referinta: Cararea Imparatiei (si parca a mai scris inca una). Si atat. Tot ceea ce se mai vehiculeaza in numele lui sunt falsuri grosolane. Eu am avut in mana asemenea brosurele si iti spun sincer ca, pe langa faptul ca sunt pline de ineptii, nu au aparat critic si nu au nici binecuvantarea vreunui ierarh. Oricum Parintele Arsenie nu-i cine stie ce autoritate in materie de teologie, asa ca nu-i nici o lipsa de "cultura teologica" necunoasterea scrierilor sale. Si daca este, recunosc: sunt incult.
Sper ca, daca intr-adevar e sfant, parintelui Arsenie sa-i fie recunoscuta sfintenia de catre Biserica (ceea ce inca nu s-a intamplat) dar treaba cu "maruntii ecumenisti" n-am inteles-o. Defineste, te rog, prin prisma gandirii tale, ecumenismul, sa vedem daca vorbim aceeasi limba!

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
As vrea sa cred ca a fost "iertat" datorita faptului ca respectivii au mai ramas macar cu un simt al proportiilor, dar ma indoiesc, cred ca mai degraba din ignoranta - faptul ca nu cunosc pozitia dumnealui.
Ca altfel, la cat de repede se aprind din dragostea pentru ortodoxie, repejor i-ar si smulgea aura populara de sfant..
Daca cineva este, intr-adevar, sfant, stai linistit, nu-i poate nimeni smulge "aura de sfant". Nu mor caii cand vor cainii !

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Par. Arsenie, din ce stiu, l-a pictat chiar intr-o biserica pe preaf. Augustin ca sfant, desi pt. BO nu este sfant.
Augustin nu e nici sfant nici preafericit: este Fericitul Augustin. Asa se raporteaza la el Biserica Una. Nu a fost recunoscut ca sfant de Biserica (desi a trait intr-o vreme cand nu se facuse inca Marea Schisma a papistasilor din 1054), tocmai pentru ca are multe si grave greseli dogmatice in invatatura sa (atotputernicia harului divin in actul mantuirii - fara colaborarea omului prin faptele sale bune, conceptul despre predestinare si nu in ultimul rand cel despre filioque). Problema cea mai grava este ca invataturile acestea, inacceptabile pentru Crestinismul Ortodox, au fost insusite si ridicate la rangul de dogma in schismatica si eretica episcopie a Romei.
Asa ca, in concluzie, parintele Arsenie (si practic oricine) poate avea pareri personale, fara ca aceasta sa fie "norma" in Biserica.
Cat despre pictura parintelui Arsenie, da-mi voie sa am rezerve serioase. Nici aici parintele nu este "norma" in Biserica Ortodoxa. Daca el ar fi fost cel care a pictat Catoliconul Stavronichitei, mai vorbeam, dar asa...

Last edited by luciand; 01.03.2010 at 19:17:19.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 01.03.2010, 19:17:03
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Eu nu sunt de acord in principiu cu prezenta lui Pustan in biserica dar sa nu exageram, nu Pustan a savarsit Sf Liturghie, el doar a predicat si daca urmaresti bine a fost o predica generala nu si-a predicat propriile doctrine penticostale, de aceea cred ca se cam exagereaza cu "gravitatea" acestui fapt, ce, ierarhii ortodocsi n-au participat in adunarile ecumenice la rugaciuni impreuna nu doar cu ereticii ci chiar cu ne-crestinii, musulmani, budisti evrei etc
"doar" a predicat?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.03.2010, 21:03:18
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu prea stiu care e zona, dar care e episcopul locului?
S-a facut vreo sesizare oficiala?
Rezultatul care a fost?

Ca multa spuma curge pe forumuri dar in realitate misca cineva ceva?
in Mures se afla parohia parintelui Pomohaci sub jurisdictia arhiepiscopului Andrei al Albei
Nu am auzit sa se fi sezizat arhiepiscopia referitor a aceasta "mare" incalcare a canoanelor
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37