Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.04.2009, 20:29:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aici in Timisoara numai "marire" se foloseste si asta nu-mi suna bine...
Da, si aici la noi am observat adesea ca la strana se citeste "Marire..." in loc de "Slava..."; cred ca este specific Ardealului, influenta protestant ungureasca. De curiozitate am sa ma uit cand au fost tiparite acele carti si cu a cui binecuvantare.

Nici mie nu-mi suna bine, nu-mi place.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.04.2009, 20:36:14
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Iar corect nu este "Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh" vedeti ca zice parintele Rafail Noica mai corect este "Marire Tatalui si Fiului si Sfantului Duh".
Pentru ca slava in romana se foloseste pentru a arata slava necreata a Sfintei Treimi.
De unde ai auzit asta? Eu știam altceva și anume că se spune "Slavă Tatălui și Fiului și Duhului Sfânt" iar mărire e folosit pentru sfinți. Și "slavă" cu "mărire" nu sunt identice ( spune la o conf păr Rafail Noica despre problema asta ).
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.04.2009, 21:24:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
De unde ai auzit asta? Eu știam altceva și anume că se spune "Slavă Tatălui și Fiului și Duhului Sfânt" iar mărire e folosit pentru sfinți. Și "slavă" cu "mărire" nu sunt identice ( spune la o conf păr Rafail Noica despre problema asta ).
Mai citește, mai răsfoiește și ai să vezi că în general, în cărțile de rugăciuni mai vechi se folosea Mărire, iar aceleași rugăciuni în cărțile mai noi, mai recente se folosește Slavă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.04.2009, 21:32:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este "Aliluia" singurul cuvant pe care il stim ca apartinand limbii ingerilor?
Aliluia! Nu am auzit pana acum ca acest cuvant sa fi apartinand limbii ingerilor. Stiu insa ca el vine din limba ebraica si inseamna ceva de genul "Laudati pe Domnul!" La ei suna mai melodios. "Haleluiah!"

Legat de limba ingerilor, mi s'a spus ca este una diferita de a noastra, caci literele simple nu au puterea de a exprima sau a lauda ceea ce atunci se va vedea "fata catre fata". Desi si pe Hristos L-am vazut "fata catre fata", momentan nu putem sa'L laudam altfel decat prin cuvinte. Atunci insa totul va fi nou, si cerul si pamantul, deci si regulile vietuirii.

Plecand de la faptul ca limba ingerilor este ceva diferit si de neinteles, momentan, cantaretii stiu ca au inceput (nu stiu istoria) sa cante cantarile numite "Terirem". Strecurate printre alte cantari sau cantari in sine, acestea nu cuprind decat acest cuvant: Terirem! Ceva neinteles, dar care exprima faptul ca nu putem cunoaste toate, inca.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.04.2009, 21:38:37
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Da, si aici la noi am observat adesea ca la strana se citeste "Marire..." in loc de "Slava..."; cred ca este specific Ardealului, influenta protestant ungureasca. De curiozitate am sa ma uit cand au fost tiparite acele carti si cu a cui binecuvantare.

Nici mie nu-mi suna bine, nu-mi place.
Nu-i adevarat. Cuvantul marire nu are cum sa fie "influenta protestanta ungureasca" pentru simplu fapt ca in ungureste cel mai probabil se spune altfel . Din nou -- slava -- cuvant de origine slava (rusofona), marire de origine latina.

Am auzit ambele variante, nu imi displace nici unul, si pentru mintea mea ambele spun acelasi lucru. Ca o fi vreo diferenta filosofica intre slava si marire, nu stiu, o fi. Dar in realitate...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.04.2009, 21:50:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu-i adevarat. Cuvantul marire nu are cum sa fie "influenta protestanta ungureasca" pentru simplu fapt ca in ungureste cel mai probabil se spune altfel . Din nou -- slava -- cuvant de origine slava (rusofona), marire de origine latina.

Am auzit ambele variante, nu imi displace nici unul, si pentru mintea mea ambele spun acelasi lucru. Ca o fi vreo diferenta filosofica intre slava si marire, nu stiu, o fi. Dar in realitate...
Apropo, la Rugăciunea Tatăl Nostru : cât timp s-a folosit "Pâinea noastră cea de toate zilele", ca până la urmă să se înlocuiască cu "spre ființă". Dar ambele variante sunt valabile.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.04.2009, 21:52:33
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1. Cum vine asta "a da slava sau marire lui Dumnezeu"? Inteleg sa-I multumesc, sa-L laud sau sa-I cer ceva, dar cum se potriveste aceasta slava sau marire sau binecuvantare sau glorie care pleaca de la noi spre El ca lauda adusa Lui?

2. Este "Aliluia" singurul cuvant pe care il stim ca apartinand limbii ingerilor?
Din punctul meu de vedere despicarea firului în patru sau în zece în cele duhovnicești nu este de folos celui care are trăire căci, dacă vei căuta vei găsi atâtea contradicții și chiar nonsensuri încât până la urmă nu vei mai crede în nimic.Să lăsăm acestea pe seama fariseilor sau dacă nu pe seama ateilor.
Mulți dintre psalmii lui David sunt laude,sunt slave.Îmi place să cred că lui Dumnezeu îi place slava și lauda și osanalele căci nu este altul asemenea Lui.Cui să dăm (să aducem) noi oamenii slavă dacă nu Celui Mai Presus de Toate?
Și te rog să nu te superi Ionuț dar nu prea înțeleg din formularea ta dacă ești sau nu de acord să-i aducem laudă citez" înțeleg să-l laud....dar cum se potrivește această slavă...ca laudă adusă Lui?" ???
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.04.2009, 22:38:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare ca ,,marire" in loc de ,,slava'' este o influenta greco-catolica. Daca gresesc, ma puteti corecta.

Iar rugaciunile sunt de trei feluri: de lauda, de multumire si de cerere. Toate au rostul lor, nu numai cele de cerere. Sa dam slava lui Dumnezeu pentru fiecare gand frumos pe care-l avem, pentru fiecare lucru pe care-l dobandim, sa ne bucuram multumindu-i lui Dumnezeu pentru un pom inflorit care ne incanta privirea sunt modalitati simple de a-L avea aproape mereu pe Dumnezeu, fara un efort deosebit fara carte de rugaciuni, ci numai cu gandul la Dumnezeu pe parcursul zilei.

Ca sa nu mai spun de frumusetea Psaltirii lui David si a Psaltirii Maicii Domnului. O alta carte de rugaciuni scrisa de un monah athonit pe nume Thicara cuprinde multe rugaciuni de lauda, de multumire si de cerere. Cartea poarta numele monahului care a scris-o. Este o invitatie la smerenie, la cultivarea recunostintei (floare rara) fata de Dumnezeu, la stabilirea unei relatii mai apropiate cu Dumnezeu, stiut fiind ca ,,inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi".

Dumnezeu sa ne ajute sa spunem rugaciuni placute lui Dumnezeu: de lauda, de multumire si de cerere.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.04.2009, 23:54:00
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Normal ca ambii termeni sunt corecti , dar mie imi place mai mult marire ca nu prea inteleg cuvantul "slava".
Oricum e vorba de a aduce o cantare de lauda lui Dumnezeu si asta oricum se face si spre folosul sufletelor celor de o aduc (adica ne vindeca de mandrie si de parere de sine).
Apoi Dumnezeu a primit cei doi bani ai vaduvei si mie mi se pare ca ori de se canta asa ori de se canta altfel Dumnezeu primeste.
Normal ca prin cantare nu se mareste slava lui Dumnezeu de o are de la Dansul dintotdeauna dar Dumnezeu din dragoste altruista fata de noi primeste acestea desi El nu are nevoie de ele.
Si inapoi iti da Preabunul stie Dansul ce.
Ca daca e sa o iei asa ce nevoie are Maica Domnului sa ii arzi ulei la candela?
Nu are.
Dar primeste din dragoste altruista acest dar si in loc iti da Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu precum stie Dansa.

Mie IPS Nicolae imi place foarte mult , ca veni vorba de Timisoara.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.04.2009, 00:07:26
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Normal ca ambii termeni sunt corecti , dar mie imi place mai mult marire ca nu prea inteleg cuvantul "slava".
Oricum e vorba de a aduce o cantare de lauda lui Dumnezeu si asta oricum se face si spre folosul sufletelor celor de o aduc (adica ne vindeca de mandrie si de parere de sine).
Apoi Dumnezeu a primit cei doi bani ai vaduvei si mie mi se pare ca ori de se canta asa ori de se canta altfel Dumnezeu primeste.
Normal ca prin cantare nu se mareste slava lui Dumnezeu de o are de la Dansul dintotdeauna dar Dumnezeu din dragoste altruista fata de noi primeste acestea desi El nu are nevoie de ele.
Si inapoi iti da Preabunul stie Dansul ce.
Ca daca e sa o iei asa ce nevoie are Maica Domnului sa ii arzi ulei la candela?
Nu are.
Dar primeste din dragoste altruista acest dar si in loc iti da Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu precum stie Dansa.

Mie IPS Nicolae imi place foarte mult , ca veni vorba de Timisoara.
Tizule nu te mai recunosc! Mă bucur că te văd în sfârșit într-o poziție echilibrată și sper să menții cursul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari... victortiti89 Din Noul Testament 7 17.12.2011 17:39:11
Intrebari sebastian1988 Homosexualitatea 7 01.06.2011 19:21:23
Intrebari mihai.radulescu2003 Generalitati 13 14.04.2011 13:37:38
intrebari catalinabalhui Nunta 4 26.03.2009 19:38:37