Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 07.07.2012, 18:42:03
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Turcescu e la B1?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 07.07.2012, 18:49:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Dvs. nu purtați o conversație la obiect.
Care e conversatia la obiect ? Dvs. santeti ingrijorat pentru ca Antena 3 nu e o televiziune obiectiva.Eu nu inteleg de ce ar trebui sa fie obiectiva.Este dreptul lor sa faca ce vor atata timp cat firma se sustine singura din punct de vedere economic.Iar daca se uita lumea inseamna ca se sustine. Daca lumea nu i-ar crede s-ar muta la alta televiziune ca acum avem destule. Care e problema ?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 07.07.2012, 18:50:50
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Turcescu e la B1?
Da.Si Cristoiu tot acolo.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 07.07.2012, 18:55:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Care e conversatia la obiect ? Dvs. santeti ingrijorat pentru ca Antena 3 nu e o televiziune obiectiva.Eu nu inteleg de ce ar trebui sa fie obiectiva.
Pai atunci se pune intrebarea: daca dvs nu aveti nevoie ca o televiziune sa fie,cat de cat obiectiva,atunci ce anume cautati sa gasiti cand priviti la emisiunile ei?Ce anume va motiveaza in acest sens?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #45  
Vechi 07.07.2012, 19:00:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pai atunci se pune intrebarea: daca dvs nu aveti nevoie ca o televiziune sa fie,cat de cat obiectiva,atunci ce anume cautati sa gasiti cand priviti la emisiunile ei?Ce anume va motiveaza in acest sens?
Eu cred ca oamenii prefera o anumita televiziune pentru ca rezoneaza cu opiniile exprimate acolo. Numai noi despre noi avem impresia ca santem obiectivi dar in realitate eu cred ca toti santem subiectivi.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.07.2012, 19:08:25
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Daca lumea nu i-ar crede s-ar muta la alta televiziune ca acum avem destule. Care e problema ?
Pentru mine lipsa imparțialității este și va fi mereu o problemă. Faptul că prezintă jumătăți de adevăr cu titlul de „adevăr” sau exagerări sau denaturări (cazul Robertei Anastase cu voturile numărate de secretari și doar comunicate de ea) etc. și tocmai că lumea crede și se lasă în continuare prostită de circul voiculescian e o problemă.

Citat:
Este dreptul lor sa faca ce vor atata timp cat firma se sustine singura din punct de vedere economic.
Alunecați în subiectivism. Unul dintr-acela pătimaș în care se vrea capul lui Moțoc. Cine îl vrea, de ce îl vrea? Nimeni nu știe. Dar noi „capul lui Moțoc vrem ”. Nu e dreptul nimănui de a face ce vrea. Ca formator de opinie ai o responsabilitate morală a imparțialității. Că unor nu le pasă, e altceva.
Și Președintele, indiferent de ...-escu, are dreptul la o suspendare corectă. Nu te apuci să îl suspenzi doar pentru că a scăzut în sondaje, de dragul preluării scaunului de la Cotroceni, cu prețul de 90 de milioane de lei, bani cu care poți renova un spital sau construi o școală. Băsescu nu a încălcat Constituția (cel puțin nu prin săvârșirea unei fapte grave). Din 7 capete pentru 5 era acuzat că are o opinie. Nu mă interesează persoana lui, dar mă deranjează să văd cum se calcă peste cadavre și se desconsideră legea doar pentru demiterea lui. Dacă cu el la Cotroceni se emit și se schimbă legi și atribuții, când vine unul de-al lor ce se întâmplă? Același lucru, doar că liniște deplină pentru că se va face totul în umbra complicității.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.07.2012, 19:16:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Pentru mine lipsa imparțialității este și va fi mereu o problemă. Faptul că prezintă jumătăți de adevăr cu titlul de „adevăr” sau exagerări sau denaturări (cazul Robertei Anastase cu voturile numărate de secretari și doar comunicate de ea) etc. și tocmai că lumea crede și se lasă în continuare prostită de circul voiculescian e o problemă.


Alunecați în subiectivism. Unul dintr-acela pătimaș în care se vrea capul lui Moțoc. Cine îl vrea, de ce îl vrea? Nimeni nu știe. Dar noi „capul lui Moțoc vrem ”. Nu e dreptul nimănui de a face ce vrea. Ca formator de opinie ai o responsabilitate morală a imparțialității. Că unor nu le pasă, e altceva.
Și Președintele, indiferent de ...-escu, are dreptul la o suspendare corectă. Nu te apuci să îl suspenzi doar pentru că a scăzut în sondaje, de dragul preluării scaunului de la Cotroceni, cu prețul de 90 de milioane de lei, bani cu care poți renova un spital sau construi o școală. Băsescu nu a încălcat Constituția (cel puțin nu prin săvârșirea unei fapte grave). Din 7 capete pentru 5 era acuzat că are o opinie. Nu mă interesează persoana lui, dar mă deranjează să văd cum se calcă peste cadavre și se desconsideră legea doar pentru demiterea lui. Dacă cu el la Cotroceni se emit și se schimbă legi și atribuții, când vine unul de-al lor ce se întâmplă? Același lucru, doar că liniște deplină pentru că se va face totul în umbra complicității.
1.Tot ce scrii tu e in regula atunci cand esti fanul lui Basescu. Dar eu care sant de cealalta parte iti spun ca presedintele trebuia suspendat de multe ori. De exemplu cand a refuzat sa-l numeasca pe Klaus Johannis.
2.Suspendarea se decide de catre parlament. " Faptele grave " se decid de catre parlament. Stiu ca nu auzi asta la televiziunile tale "obiective " dar cei care decid ca presedintele trebuie suspendat sant parlamentarii.Exact cum politia te poate retine 24 de ore fara mandat.Uita de CCR in cazul suspendarii pentru ca ei au doar un rol secundar.
Nu se intampla nimic cu Basescu. Nu-l omoara nimeni. Depinde de oameni sa hotarasca daca vor sa continue cu el sau nu.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.07.2012, 19:39:40
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Da.Si Cristoiu tot acolo.
Si a explicat in direct cum a primit gradul de colonel fara sa faca armata?
Pai atunci ce tot ne batem in televiziuni, nu noi doi ci in general aici (da'cu calu ce-ati avut kykio?-asa-i vorba- calu de la Cluj is eu) nu e clar ca sunt impartite pe gasti si alea? Ca tot reprosa cineva aici ca la A3 nu se vorbeste de Voiculescu, Ponta etc, adica de bubele lor...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.07.2012, 19:45:17
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
1.Tot ce scrii tu e in regula atunci cand esti fanul lui Basescu.
Nu sunt fanul lui Băsescu pentru că nu pot să-i uit ieșirile vulgare la adresa jurnalistei ăleia (chiar dacă era o incompetentă).

Citat:
Dar eu care sant de cealalta parte iti spun ca presedintele trebuia suspendat de multe ori. De exemplu cand a refuzat sa-l numeasca pe Klaus Johannis.
Art. 85 (1) Președintele României desemnează un candidat pentru funcția de prim-ministru și numește Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament.
Art. 103 (1) Președintele României desemnează un candidat pentru funcția de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament.


Citat:
2.Suspendarea se decide de catre parlament. " Faptele grave " se decid de catre parlament.
Suspendarea nu se inițiaza oricum, ci
Art. 95 (1) În cazul săvârșirii unor fapte grave prin care încalcă prevederile Constituției[...]
Faptele acelea trebuie să existe, nu să se inventeze.
Citat:
Stiu ca nu auzi asta la televiziunile tale "obiective "
De unde știi, în primul rând, dacă ma uit la televizor și, în al doilea rând, la ce mă uit la televizor?
Citat:
dar cei care decid ca presedintele trebuie suspendat sant parlamentarii
Doar când există încălcări grave ale Constituției sau când Președintele este pus sub acuzarea de înaltă trădare. Referitor la fapte grave:
Citat:
Curtea Constituțională constată că nu orice faptă de încălcare a prevederilor Constituției poate justifica suspendarea din funcție a Președintelui României, ci numai "faptele grave", cu înțelesul complex pe care această noțiune îl are în știința și în practica dreptului.
Deci nu Parlamentul decide ce e faptă gravă, ci istoria și legea.

Citat:
Exact cum politia te poate retine 24 de ore fara mandat.
Irelevant.

Citat:
Uita de CCR in cazul suspendarii pentru ca ei au doar un rol secundar.
Pentru că așa se dorește. Dar atâta timp cât CCR decide că Președintele nu a încălcat Constituția și avizul e negativ, Parlamentul are obligația să sisteze procedurile întrucât, dacă ar continua, ar încălca Articolul 95, alineatul 1 din Constituție. Avizul acesta a fost neclar, dar cel din 2007 a fost negativ.

Last edited by Kronos; 07.07.2012 at 19:49:00.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.07.2012, 19:51:34
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sigur ca nici o televiziune nu este 100 % impartiala,asta ar fi o utopie,insa diferenta este ca unele dau dovada de mai multa obiectivitate si cauta sa prezinte aspecte din ambele tabere,aduc invitati si de la un pol si de la celalalt,fara a le pune pumnul in gura sau a-i umili,nu instiga lumea la violenta si nu contureaza false revolutii asa cum s-a intamplat la inceputul anului pe unele posturi.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
casnicia alaturi de un necredincios Aspasia Nunta 38 12.12.2010 22:15:41
Sa fim alaturi de Matei Vasile! sfantul_calinic Umanitare 0 17.10.2008 03:29:59