Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.09.2012, 19:12:03
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar calculator si Internet la ce-ti trebuie?
Cum de ce? Sunt folositoare la rugaciune. De fapt nu faptele noastre, lipsa credintei, rautatea indreptata impotriva aproapelui, lipsa unei rugaciuni bine placute lui Dumnezeu ne duc spre piezanie ci nenorocitele alea de cipuri. De fapt un crestin autentic nu trebuie sa iroseasca timpul oferit de Dumnezeu pentru rugaciune ci pentru lupta impotriva "cotropitorilor cu cipuri".

Ps: Pentru cei care se pregatesc sa ma acuze ca vad paiul din ochiul celuilalt, dar fac acelasi lucru: nu, nu fac acealasi lucru, nu promovez un crestinism la moda si caut inamici acolo unde nu sunt.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.09.2012, 19:17:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Eu nu inteleg prea bine pericolul cipurilor, dar trebuie data informatia exacta.
Se vorbeste doar de cipurile ce contin date biometrice, si nici macar de acestea, ci doar de cele ce se vor implanta in corp. Se spune ca acum se face doar o avertizare, ca se va ajunge la cele implantate. Eu asa am inteles.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.09.2012, 19:23:52
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Dar suntem noi mai proști ca nemții și englezii? Mi se pare inutil să se trezească cineva să descurajeze de fiecare dată când se încearcă o schimbare sub motivul că am fi inferiori altora. Doar pentru că nemții sau englezii nu au sau au și nu se descurcă nu înseamnă că nouă nu ne-ar putea ieși, că nu suntem rebuturile lumii și românii pot avea idei originale și folositoare. Dacă suntem atât de mult în urmă și după atâta timp este pentru că mereu ne-am uitat când în stânga, când în dreapta să vedem ce-au făcut alții și în loc să creăm și să avansăm în ritmul nostru, doar am copiat și adaptat.
Nu se pune problema daca suntem mai prosti sau mai destepti, trebuie sa recunoastem insa ca suntem mult in urma (din punct de vedere al civilizatiei, al nivelului de trai, etc.) nemtilor si englezilor si in urma multor tari. Pentru mine aceste carduri (dincolo de problemele ridicate in postarea Antoniei) sunt tichie de margaritar. Avem atatea probleme de rezolvat in aceasta tara incat banii ar fi bineveniti in multe alte parti. Sa incepem de exemplu cu cainii comunitari si sa aruncam o privire si la satele din Romania care nu au inca curent, ce sa mai zic de alte utilitati si apoi, dupa ce rezolvam ce este mai urgent, ridicam si problema cardurilor de sanatate. In tara noastra multe scoli nu au primt avizul sanitar de functionare, spitalele se inchid, etc. Dar in plina criza, in timp ce oamenii cu salariile reduse strang cureaua, se gasesc fonduri pentru un lucru ce suporta amanare.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.09.2012, 19:32:05
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Tocmai mi-am aruncat telefonul!
Ai uitat computerul. :P Ce crezi, draga de Mandriva nu te spioneaza, mama ei de frantuzoaica batrana de la Moulin Rouge?!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.09.2012, 19:36:08
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu exact cum se presupune ca ar trebui sa functioneze sistemul dar ideea e cam asa:

Informatiile se stocheaza centralizat, cardul are doua functii:
1. autentificare
2. stocare "offline" a informatiilor daca medicul din cabinet de exemplu nu are access la Internet.

Prima functie este oarecum redundanta - exista buletin, pentru a doua exista fisa medicala care oricum se pastreaza la medicul defamilie.
E drept, exista riscul ca sa se piarda, sa fie distrusa - nu exista copii.

Se zice ca s-ar preveni astfel si infractiunile cu banii CNAS - fals, asa cum se fac acum dupa ce s-au investit alte zeci de milioane de Euro in sistemul informatic al CNAS.
Nici un sistem informatic nu poate preveni coruptia atat timp cat oamenii sunt corupti, cat timp sistemul public si justitia sunt politizate si profilate pe a proteja infractorii care sunt tovarasi cu "tovarasii".

Alte functii conexe: evaluarea starii de sanatate a populatiei, functie f. folositoare vizavi de preconizata privatizare a serviciilor medicale.

O astfel de baza de date este foarte utila pentru asiguratori in stabilirea pachetului minim despre care sa vorbeste astfel incat sa platim cat mai mult si sa primim cat mai putin - se numeste maximizarea profitului.
Blestemat fie capitalismul si sa nu aiba odihna cretinii care au murit de partea revolutiei/stangii/iacobinilor la revolutia franceza! Din cauza unor prosti manipulati de smecheri, decade si secole, trebuie noi sa traim intr-o lume in care profitul este noul zeu. Anatema lui Max Weber si altor fatarnici eretici! Nu exista o etica a capitalismului, fie ea si protestanta... Uite de aia sper sa devina saraci toti care o duc prea bine in acest sistem bolnav, iar Europa sa redevina o mahala a istoriei, cum era cand stramosii spalacitilor vanau mistreti in Padurea Neagra folosind lanci cu varf de silex.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 13.09.2012 at 19:38:23.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.09.2012, 00:02:11
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Sa incepem de exemplu cu cainii comunitari si sa aruncam o privire si la satele din Romania care nu au inca curent, ce sa mai zic de alte utilitati si apoi, dupa ce rezolvam ce este mai urgent, ridicam si problema cardurilor de sanatate. In tara noastra multe scoli nu au primt avizul sanitar de functionare, spitalele se inchid, etc. Dar in plina criza, in timp ce oamenii cu salariile reduse strang cureaua, se gasesc fonduri pentru un lucru ce suporta amanare.
Să începem cu orice atâta timp cât încetăm să ne plângem de milă. Cine nu vrea cardul să nu-l ia sau să nu-l folosească. Cu card sau fără, datele oricum vor fi înregistrate ca până acum. Nu va schimba marcant nimic.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 14.09.2012, 00:04:03
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Blestemat fie capitalismul si sa nu aiba odihna cretinii care au murit de partea revolutiei/stangii/iacobinilor la revolutia franceza! Din cauza unor prosti manipulati de smecheri, decade si secole, trebuie noi sa traim intr-o lume in care profitul este noul zeu. Anatema lui Max Weber si altor fatarnici eretici! Nu exista o etica a capitalismului, fie ea si protestanta... Uite de aia sper sa devina saraci toti care o duc prea bine in acest sistem bolnav, iar Europa sa redevina o mahala a istoriei, cum era cand stramosii spalacitilor vanau mistreti in Padurea Neagra folosind lanci cu varf de silex.
Ai probleme.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 14.09.2012, 00:38:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Lasati ,nu erau carduri ,erau niste carnetele de sanatate.
Probabil in unele locuri au fost carnetele de sanatate, dar au existat si carduri in toata legea. Nu stiu ce informatii contineau, dar erau carduri.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.09.2012, 00:56:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai indoaie-te cat vrei.
Daca ai abonament, nume, adresa, CNP exista in baza de date a furnizorului de servicii.

Daca nu ai abonament, au in schimb traseul tau zilnic, toate mesajele (SMS) si apelurile.

Deci..care e o problema mai mare?
Pe mine ma intereseaza sa nu fiu privita ca o marfa: ,, S-a stricat, nu s-a stricat, ce termen de valabilitate are'' etc.

In rest, nu am telefon cu abonament si pe cel pe care-l am vorbesc putin si-l tin mai mult acasa. Aceasta umilire in masa la care suntem supusi ma ingrijoreaza. Aceasta tendinta de a ne controla total e normal sa ma ingrijoreze. Daca unii considera ca acest lucru trebuie perceput ca o grija deosebita si apreciat, eu sunt de alta parere.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.09.2012, 01:11:26
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu inteleg prea bine pericolul cipurilor, dar trebuie data informatia exacta.
Se vorbeste doar de cipurile ce contin date biometrice, si nici macar de acestea, ci doar de cele ce se vor implanta in corp. Se spune ca acum se face doar o avertizare, ca se va ajunge la cele implantate. Eu asa am inteles.
La tine se pare că deja este ”implantat” în mintea ta(scuză-mă!), adică chiar dacă implantul nu-ți va fi făcut sub piele și-l vei ține în buzunar(portofel) el va fi monitorizat ca la oricine-l are subcutanat(sub piele); exact aceleași informații va divulga despre tine.

Avertizarea acestor zile se referă la cip, ”implantul” se referă la dependența de comoditatea trupească pe care o reclamă cipul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Alternativa la cardurile de sanatate cu cip antoniap Generalitati 1174 05.06.2015 11:04:59
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 19:30:22
Carduri de Craciun Hartford Generalitati 30 09.02.2009 15:27:27